بارداری با تخمک اهدایی

برای زنانی که به علت نارسایی زودرس تخمدان و یا عارضه‌های دیگر دارای تخمک سالم نیستند، بارداری غیرممکن به نظر می‌رسد. با استفاده از تخمک اهدایی و باروری آن توسط اسپرم همسر و سپس کاشت جنین در رحم، بارداری امکان‌پذیر می‌باشد.

بارداری با تخمک اهدایی 


بارداری با تخمک اهدایی

بارداری با تخمک اهدایی به معنای حامله شده بوسیله تخمک یک زن دیگر و اسپرم همسر متقاضی (یا شخص اهدا کننده) می‌باشد. در این حالت بارداری و زایمان مشابه بارداری توسط تخمک خود فرد است. به علت این که بیشتر اهدا کنندگان جوان می‌باشند، تخمک مورد نظر سالم بوده و میزان موفقیت حاملگی بسیار بالا می‌باشد. (میزان موفقیت حدود ۵۰ درصد در هر سیکل ماهانه است)

چه کسانی می‌توانند اهدا کننده تخمک باشند؟


اهدا کننده تخمک می‌تواند یک دوست نزدیک و یا یکی از وابستگان (مثلاً خواهر) باشد که با متقاضی از لحاظ ژنتیکی دارای ارتباط است. همچنین اهدای تخمک می‌تواند بوسیله یک اهداکننده ناشناس در کلینیک باروری انجام شود. در هر صورت شخص اهدا کننده تخمک بایستی به منظور بررسی اختلالات ژنتیکی، عارضه‌های روانی، بیماری‌های عفونی، گروه خونی و سلامتی عمومی ارزیابی شود.

چه کسانی کاندیدای مناسب جهت دریافت تخمک اهدایی برای بارداری شدن هستند؟ 


چه کسانی کاندیدای مناسب جهت دریافت تخمک اهدایی برای بارداری شدن هستند

زنانی که دارای تخمک سالم نیستند (به دلایلی مانند سالخوردگی و یا یائسگی)، کاندیدای مناسبی برای استفاده از تخمک اهدایی هستند. در واقع احتمال بارداری یک زن در اواخر چهل سالگی بوسیله لقاح مصنوعی با استفاده  از تخمک‌های خودش کمتر از یک درصد می‌باشد.

زنانی که بدون تخمدان متولد می‌شوند یا مبتلا به عارضه پزشکی هستند و یا به علت استفاده از روش‌های درمانی تخمک‌هایشان آسیب‌دیده است و همچنین زنانی که دارای کیفیت پایین تخمک یا جنین هستند نیز کاندیدای مناسبی برای استفاده از تخمک اهدایی هستند. زنانی که ناقل بیماری خطرناکی باشند و تمایل به انتقال این بیماری به کودک خود ندارند هم می‌توانند از این روش استفاده کنند.

نحوه استفاده از تخمک اهدایی 


نحوه استفاده از تخمک اهدایی

در ابتدا، متقاضی باید در مورد استفاده از تخمک فریز شده یا تخمک اهدایی تازه تصمیم‌گیری کند. در صورت استفاده از تخمک اهدایی تازه، متقاضی و شخص اهدا کننده بایستی از لحاظ زمانی، سیکل ماهانه و زمان تزریق هورمون خود را با هم منطبق کنند و شخص اهدا کننده، در زمان آماده بوده رحم متقاضی جهت دریافت جنین، بازیابی تخمک را انجام می‌دهد (این جنین توسط تخمک اهدایی و اسپرم همسر متقاضی ایجاد شده است). در صورت استفاده از تخمک فریز شده، تخمک اهدایی در هر زمانی آماده است و نیازی به انطباق زمانی سیکل ماهانه با شخص اهدا کننده نمی‌باشد. متقاضی می‌تواند زمان خارج شدن تخمک فریز شده از حالت انجماد و انتقال جنین را تعیین کند.

طبق تحقیقات انجام شده، احتمال زنده به دنیا آمدن نوزاد با استفاده از تخمک اهدایی تازه بیشتر از تخمک فریز شده است. (بر اساس برخی از تحقیقات در این زمینه، میزان متولد شدن نوزاد زنده با استفاده از تخمک تازه در حدود ۵۰ درصد است و این میزان با استفاده از تخمک فریز شده حدود ۴۰ درصد می‌باشد؛ در حالی که بر اساس تحقیقات دیگر میزان موفقیت زایمان با استفاده از هر دو روش یکسان می‌باشد). در صورت برنامه‌ریزی جهت داشتن بیش از یک کودک با استفاده از تخمک‌های اهدایی، تخمک‌های اضافی به دست آمده از اهدا کننده را می‌توان بارور کرده و جنین‌های به دست آمده را می‌توان برای استفاده در آینده فریز کرد تا از پیوند ژنتیکی بین فرزندان در آینده اطمینان حاصل شود.

پس از پشت سر گذاشتن مراحل فوق، نوبت به بارداری می‌رسد. در صورت استفاده از تخمک تازه، متقاضی و فرد اهدا کننده جهت هماهنگی سیکل ماهانه، هورمون مصرف می‌کنند. فرد اهدا کننده جهت تحریک تخمدان برای تولید چندین تخمدان از داروهای باروری استفاده کرده و متقاضی از استروژن و پروژسترون جهت تقویت پوشش رحم برای کاشت جنین استفاده می‌کند. در ارتباط با تخمک‌های یخ‌زده به هماهنگی نیاز نمی‌باشد؛ البته متقاضی بایستی جهت آماده‌سازی برای انتقال جنین همچنان از استروژن و پروژسترون استفاده کند. تخمک‌ها پس از آماده شدن جهت استفاده، با اسپرم همسر  بارور شده و جنین مورد نظر به رحم متقاضی منتقل می‌شود.

زنان جهت آمادگی برای بارداری با تخمک اهدایی چه اقداماتی باید انجام دهند؟


زنان جهت آمادگی برای بارداری با تخمک اهدایی چه اقداماتی باید انجام دهند؟

تمامی زنانی که تمایل به بارداری دارند، بایستی به سلامتی خود بسیار اهمیت دهند و این مساله در ارتباط با بارداری با استفاده از تخمک اهدایی دارای اهمیت دو چندان است. مصرف مواد غذایی سالم، ورزش مداوم و اقدامات مراقبتی بهترین روش به این منظور محسوب می‌شوند. پیش از بارداری جهت اقدامات مورد نیاز بایستی با پزشک مورد نظر در این زمینه مشورت شود.

جهت حاملگی با تخمک اهدایی موارد زیر بایستی در نظر گرفته شوند:

اقدامات مورد نیاز جهت حفظ سلامتی پیش از حاملگی 

زنان بایستی پیش از بارداری از لحاظ روحی و جسمی آمادگی کامل داشته باشند. به این منظور رعایت اقدامات زیر پیش از حاملگی توصیه می‌شود:

 • پیش از حاملگی، برای مدت حداقل ۳ ماه هر روز از اسید فولیک استفاده کنید. این اقدام باعث کاهش احتمال بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در قسمت مغز و ستون فقرات کودک می‌شود. مصرف ویتامین مورد نظر همراه با اسید فولیک بهترین روش جهت اطمینان از دریافت مواد مورد نیاز جهت حفظ سلامت کودک می‌باشد.
 • مصرف سیگار بایستی متوقف شود. پس از بارداری نیز از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران نیز بایستی خودداری شود.
 • در صورت ابتلا به هر گونه عارضه، بایستی تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید. هر عارضه جسمی یا روحی مانند دیابت یا افسردگی بایستی به دقت تحت نظارت پزشک قرار بگیرد. در صورت مصرف هر گونه دارو نیز بایستی با پزشک مشورت شود.

مصرف مواد غذایی سالم

زنان باردار همیشه باید از مواد غذایی سالم استفاده کنند. مواد غذایی سالم در حفظ سلامت تخمدان و همچنین در افزایش میزان موفقیت کاشت جنین مؤثر هستند. به این منظور بایستی از مواد غذایی ضروری زیر استفاده شود:

 • آهن: در گوشت قرمز، مرغ، سبزیجات پر برگ، لوبیا موجود است. این مواد غذایی سبب افزایش تولید سلول‌های خونی و بهبود سلامتی قلبی- عروقی می‌شوند.
 • کلسیم: مواد غذایی مانند لبنیات، لوبیا و برخی از سبزیجات پر برگ حاوی کلسیم هستند. کلسیم سبب استحکام دندان‌ها، استخوان‌ها و عضلات می‌شود.
 • ویتامین D: مواد غذایی مانند لبنیات، بعضی از ماهی‌ها و برخی از سبزیجات پر برگ حاوی ویتامین D هستند. این ویتامین به جذب کلسیم و آهن در بدن کمک می‌کند.
 • ویتامین C: این ویتامین در مرکبات، انواع توت و بسیاری از سبزیجات موجود است. ویتامین C به جذب کلسیم و آهن کمک کرده و جهت رشد و ترمیم بافت‌ها بدن ضروری است.
 • اسید فولیک: مواد غذایی مانند سبزیجات تیره، مرکبات، لوبیا و آووکادو حاوی اسید فولیک هستند. این ماده سبب کاهش احتمال بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در مراحل اولیه تشکیل جنین می‌شود و در رشد سریع سلولی جفت جنین مؤثر است. اسید فولیک بایستی قبل و در طول بارداری مصرف شود. استفاده از مکمل‌های مخصوص پیش از بارداری گزینه مناسبی جهت دریافت این ماده می‌باشد
 • چربی‌های سالم: مواد غذایی مانند روغن زیتون، مغز و دانه‌های گیاهی و ماهی حاوی چربی‌های سالم هستند. آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا در تشکیل و پرورش مغز مؤثر هستند.
 • از خوردن ماهی‌هایی که حاوی مقادیر زیاد جیوه هستند (مانند شمشیرماهی و ماهی ماکرل) بایستی خودداری شود.
 • مصرف کافئین بایستی محدود شود.

مصرف مکمل‌های ویتامینی پیش از بارداری به تأمین مواد غذایی فوق کمک می‌کند؛ ولی جایگزینی برای استفاده از مواد غذایی سالم نمی‌باشد. در صورتی که علاقه به استفاده از میوه و سبزیجات ندارید، با کارشناس تغذیه در این ارتباط مشورت کنید.

تقویت جسم و ذهن 

ورزش سبب حفظ سلامت جسمانی شده و به آمادگی بدن جهت بارداری موفقیت‌آمیز کمک می‌کند. ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا سبب افزایش جریان خون می‌شوند و در حفظ سلامت رحم مؤثر هستند. یوگا سبب انعطاف‌پذیری مفاصل و تقویت کف لگن می‌شود. ورزش مداوم همراه با رعایت رژیم غذایی سالم به حفظ تناسب اندام نیز کمک می‌کند. بر طبق تحقیقات در این زمینه، در زنان دارای شاخص توده بدنی بیشتر خطرات مرتبط با بارداری افزایش پیدا می‌کند.

مزایای ورزش به حفظ سلامت جسمانی محدود نمی‌شود. پیاده‌روی یا ورزش در باشگاه به حفظ روحیه شخص نیز کمک می‌کند. یوگا در کاهش استرس مؤثر است و این مطلب برای زنان بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است.

کنترل استرس نقش بسیار مهمی در بارداری موفقیت‌آمیز دارد. به این منظور زنان باردار می‌توانند فعالیت‌های سرگرم‌کننده انجام دهند و یا با مشاور در این زمینه مشورت کنند. خواب کافی نیز در حفظ سلامت زنان و کودک اهمیت به سزایی دارد.

نکات قابل توجه افراد متقاضی بارداری با تخمک اهدایی 

همه زنانی که تمایل به بچه‌دار شدن دارند بایستی توصیه پزشکان در مورد اقدامات مراقبتی را رعیات کنند. ولی این مطلب خصوصا در مورد زنانی که با استفاده از تخمک اهدایی قصد باردار شدن دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

متوسط سن زنانی که با استفاده از تخمک اهدایی قصد باردار شدن دارند بالای چهل سال می‌باشد. در سنین بالا امکان بروز مشکلاتی مانند فشار بالای خون و دیابت وجود دارد. در نتیجه حفظ سلامتی از طریق مصرف مواد غذایی سالم و ورزش در این سنین دارای اهمیت زیادی است. همچنین ارزیابی فشار خون، کلسترول و سطح قند خون الزامی می‌باشد. معاینه کامل پزشکی پیش از اقدام به بارداری با تخمک اهدایی، سبب افزایش آمادگی متقاضی جهت حاملگی به کمک این روش می‌شود.

خطرات ناشی از حاملگی با تخمک اهدایی 


مهم‌ترین خطر ناشی از حاملگی با تخمک اهدایی، به زاییدن کودکان چندقلو در نتیجه انتقال بیش از یک جنین مربوط می‌شود.

هزینه بارداری با تخمک اهدایی


هزینه استفاده از تخمک تازه بیش از تخمک فریز شده است. (به طور متوسط در حدود دو برابر). موارد دیگر شامل هزینه‌های: تزریق هورمون‌ها، سونوگرافی، آزمایش‌های خون، مراجعه به پزشک و مخارج حقوقی و موارد دیگر می‌باشند. در صورت نیاز به بیش از یک سیکل لقاح مصنوعی جهت بارداری، هزینه افزایش پیدا می‌کند. هزینه استفاده از تخمک فریز شده کمتر می‌باشد چرا که تمامی مخارج مورد نیاز شامل هزینه تخمک، ارسال و تحویل و هزینه‌های وابسته به لقاح مصنوعی می‌باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس