تاریخچه لاپاراسکوپی در درمان بیماری‌های مختلف (جراحی حداقل تهاجم)

0 60

لاپاروسکوپی یا عمل جراحی “کم تهاجمی” نوعی روش تخصصی برای انجام عمل‌های جراحی است. در گذشته، این روش معمولاً برای جراحی زنان و جراحی کیسه صفرا به کار برده می‌شد. در طول ۱۰ سال گذشته، استفاده از این روش به جراحی‌های روده نیز گسترش یافته است. در جراحی‌های باز سنتی، جراح از یک شکاف برای ورود به شکم استفاده می‌کند. در عمل جراحی لاپاروسکوپی از شکاف‌های ۰٫۵ تا ۱ سانتی‌متری استفاده می‌شود. به هر شکاف “پورت” گفته می‌شود. در هر پورت یک ابزار لوله‌ای شکل به نام تروکلر وارد بدن می‌شود. یک ابزار تخصصی و یک دوربین به نام لاپاروسکوپ از طریق تروکلر در این عمل وارد شکاف ایجاد شده می‌شود. در ابتدای عمل، شکم با گاز دی اکسید کربن تخلیه می‌شود تا فضای کار و فضای مناسب جهت دیدن برای جراح تأمین شود. لاپاروسکوپ، تصاویر را از حفره شکم به یک مانیتور با رزولوشن بالا در اتاق عمل ارسال می‌کند. در هنگام انجام عمل، جراح تصاویر دقیق گرفته شده از شکم را روی مانیتور می‌بیند. این سیستم این امکان را به جراح می‌دهد که عمل را مشابه عمل‌های جراحی سنتی انجام دهد اما با شکاف‌های کوچک‌تر.

جراح در برخی وضعیت‌ها ممکن است از نوع خاصی از پورت استفاده کند که اندازه آن برای قرار دادن در دست مناسب باشد. اگر از پورت دستی استفاده شود به آن عمل، لاپاروسکوپی با کمک دست گفته می‌شود. شکاف مورد نیاز برای پورت دستی بزرگ‌تر از شکاف‌های مورد نیاز برای لاپاروسکوپی‌های دیگر است اما معمولاً کوچ تر از شکاف مورد نیاز برای انجام عمل‌های جراحی سنتی است.

 مزایای انجام عمل به روش لاپاروسکوپی چیست؟


در مقایسه با عمل‌های باز سنتی، بیماران غالباً درد کمتری احساس می‌کنند، دوره بهبودی آن کوتاه‌تر بوده و اسکار کمتری پس از انجام عمل لاپاروسکوپی باقی می‌ماند.

 چه نوع عمل‌های جراحی را می‌توان با استفاده از روش لاپاروسکوپی انجام داد؟


بیشتر عمل‌های روده را می‌توان به کمک روش لاپاروسکوپی انجام داد. این شامل عمل جراحی برای درمان بیماری کرون، کلیت اولسراتیو، دایورتیکولیت، سرطان، پرولاپس رکتال و یبوست شدید می‌شود.

در گذشته نگرانی‌هایی در مورد خطرات استفاده از روش لاپاروسکوپی برای درمان سرطان وجود داشت. امروزه، مطالعات متعددی روی صدها بیمار انجام شده که نشان می‌دهد که عمل جراحی لاپاروسکوپی برای درمان برخی سرطان‌های کولورکتال مطمئن و بی‌خطر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.