ترمیم و رفع اسکار و جای زخم سزارین با درمان لیزر سطح پایین (LLLT)

0 4,610

محل سزارین که معمولا برای تولد بدون خطر و عمل‌های هیسترکتومی استفاده می‌شود تقریبا همیشه یک جای زخم مشخص از خود بر جای می‌گذارد. با اینکه جراح معمولا شکافی در سرتاسر خط بیکینی ایجاد می‌کند تا بتواند محتاطانه عمل کند، اما اغلب جراحی در شرایط اورژانسی انجام می‌شود. در چنین شرایطی سلامت مادر و نوزاد از بیشترین اهمیت برخوردار است. علاوه بر این، پس از جراحی یک زخم عمیق باقی می‌ماند که بر عضلات شکم تاثیر گذاشته و بهبود کامل آن چندین هفته طول می‌کشد. با اینکه بسیاری از خانم‌ها وجود چنین زخمی را به عنوان بخشی از تولد نوزاد، یا حتی روشی برای نجات زندگی فرد پذیرفته‌اند اما بسیاری از خانم‌ها از شکل ظاهری شکم خود ناراحت و نگران هستند. استفاده از روغن‌های مختلف، مواد شیمیایی پاک کننده، و ماساژ نیز تاثیر قابل توجهی در بهبود این زخم سزارین ندارد. اما امروزه تکنولوژی لیزر، روشی با احتمال موفقیت بالا برای درمان این زخم‌ها است. امروزه از آخرین و قوی‌ترین لیزرها برای درمان زخم‌ها، حتی زخم‌های بسیار عمیق ناشی از هیسترکتومی و سزارین استفاده می‌شود.

رفع اسکار و جای بخیه سزارین با درمان لیزر

اگر فرد زخم سزارین دارد و این موضوع او را آزار می‌دهد، بهتر است درمان با لیزر را به عنوان یک راه درمان در نظر بگیرد. موفقیت این روش به عوامل مختلفی همچون شدت زخم، مدت زمان وجود زخم و نوع پوست بستگی دارد. درمان جای اسکار سزارین با لیزر یکی از کم خطرترین و موثرترین درمان‌های موجود است. این روش درمان برای اسکارهای قدیمی نیز راه حل مناسبی است.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

برش‌های سزارین چیست؟


برش‌هایی که در هنگام تولد نوزاد با روش سزارین روی بدن ایجاد می‌شوند تا نوزاد سالم متولد شود را برش سزارین می‌نامند. هنگامی که باسن نوزاد به سمت خروجی رحم قرار داشته و امکان زایمان طبیعی نباشد، پزشک سزارین را برای تولد نوزاد انتخاب می‌کند.

انواع برش‌های سزارین


در حین سزارین، پزشک دو برش، یکی در قسمت پایین شکم و دیگری در رحم ایجاد می‌کند. نوع این برش‌ها متفاوت بوده و شامل یکی از موارد زیر می‌باشد:

برش عرضی در زیر شکم

این برش، برشی افقی در امتداد پایین‌ترین قسمت شکم بوده و در اکثر سزارین‌ها پزشک ترجیح می‌دهد از این برش استفاده کند. این برش در محلی که پوست نازک‌تر است ایجاد شده و خونریزی نیز در آن بسیار کم است. اگر فرد پس از انجام سزارین، زایمان طبیعی دیگری داشته باشد، احتمال باز شدن مجدد این برش بسیار کم است.

برش کلاسیک

این برش، برشی عمودی است که از ناف تا خط مو ایجاد می‌شود. از این برش زمانی استفاده می‌شود که قبلا یک جراحی در آن محل انجام شده باشد یا نوزاد در حالتی غیر عادی یا پایین رحم قرار داشته باشد. این برش برای مادر دردناک بوده و به دوره بهبود زیادی نیاز دارد.

برش‌های سزارین چگونه بسته می‌شوند؟


با وجود اینکه برش‌های ایجاد شده روی رحم با استفاده از بخیه‌های حل شدنی بسته می‌شوند، اما برش ایجاد شده در قسمت پایین شکم در حین سزارین را می‌توان به سه روش بست. این سه روش عبارتند از:

چسب جراحی

چسب جراحی روشی سریع بهبود دهنده است که در مدت کوتاهی برش را بسته و جای زخم را سیاه نمی‌کند. پس از استفاده از چسب، محل را با پوشش شفافی می‌پوشانند تا چسب در محل ثابت مانده و خشک شود. پزشک با در نظر گرفتن میزان ثبات چربی شکم و پوست پس از سزارین تصمیم به استفاده از چسب می‌گیرد.

گیره

از آنجا که استفاده از گیره‌ی پوست برای برای بستن یک برش روشی سریع بوده و انجام آن نیز راحت است، پزشک استفاده از گیره را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهد. گیره‌ی پوست دارای یک گیره فلزی بوده و روش بسیار محبوبی است.

بخیه

پزشک با استفاده از سوزن و نخ حل شدنی محل شکاف را می‌دوزد. هرچند انجام این کار نسبت به روش‌های قبل به زمان بیشتری نیاز دارد، اما این روش عوارض کمتری نسبت به استفاده از گیره دارد.

زخم‌ سزارین چیست؟


جاهایی که از برش ناشی از سزارین برای تولد نوزاد برجا می‌مانند را زخم‌های سزارین می‌نامند. در اکثر موارد، این زخم‌ها به خوبی بهبود می‌یابند اما اگر سن مادر کمتر از سی سال و رنگ پوست او تیره باشد، ممکن است جای زخم‌ها بهبود نیابند. نکته مهم این است که زخم‌های سزارین معمولا به خوبی بهبود یافته و خطی از آنها برجای می‌ماند که این خطوط نیز با گذر زمان و کمی مراقبت برطرف می‌شوند.

انواع زخم‌های سزارین


دو نوع از رایج‌ترین زخم‌های سزارین عبارتند از:

کلوئیدها

در کلوئیدها، بافت زخمی از پشت لبه‌های برش دیده می‌شوند و همین باعث می‌شود که بافت زخمی فراتر از محدوده‌ی زخم اصلی گسترش یابد.

زخم هیپرتروفی

این نوع زخم‌ها ضخیم و سفت و اغلب کمی برجسته‌تر از زخم‌های معمولی هستند. اما این زخم‌ها مانند کلوئیدها فراتر از محدوده‌ی زخم اصلی گسترش نمی‌یابند.

عوارض زخم‌های سزارین


افراد باید از عوارض زخم‌های سزارین آگاه باشند. این عوارض عبارتند از:

 • تقریبا ۹۹ درصد از زخم‌های سزارین به خوبی بهبود یافته و بافت شکمی به خوبی به هم متصل می‌شود. در برخی موارد نادر، زخم‌ها در هنگام انقباضات یا بارداری‌های بعدی، مخصوصا اگر برش عموی ایجاد شود، باز می‌شوند.
 • پارگی شکم باعث خونریزی زیاد شده و ممکن است زندگی فرد را نیز به خطر اندازد.
 • ممکن است در خانم‌هایی که دارای زخم سزارین هستند، جفت سر راهی ایجاد شود و این جفت فراتر از دهانه رحم نیز رشد کند. چنین مشکلی باعث خونریزی شدید و شوک می‌گردد.
 • در موارد نادر، زخم سزارین باعث ایجاد درد در محل زخم می‌شود.‌

درمان زخم‌های سزارین


اگر فرد ظاهر زخم سزارین را دوست ندارد یا زخم او کاملا بهبود نیافته است، می‌تواند روش‌های درماتی زیر را امتحان کند:

روش‌های غیر جراحی

روش‌های غیر جراحی شامل لیزر درمانی و تزریق استروئید می‌باشد. لیزر درمانی باعث نرم شدن بافت زخم شده و تغییر رنگ پوست را نیز برطرف می‌کند. لیزر درمانی را می‌توان پس از حل شدن یا کشیدن بخیه‌ها شروع کرد. تزریق استروئید اغلب در مواردی انجام می‌شود که زخم‌های کلوئیدی ایجاد شده یا زخم‌ها هیپرتروفی شده باشند. تزریق استروئید باعث مسطح شدن زخم‌ها و عدم نمایان شدن سطح خارجی زخم‌ها می‌شود.

درمان زخم‌ سزارین با لیزر چیست؟

سزارین روشی برای تولد نوزاد است. در این روش، برش‌هایی روی شکم یا رحم ایجاد می‌شوند تا پزشک بتواند به کودک دسترسی یافته و او را از رحم مادر خارج سازد. این برش‌ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند که کودک بتواند به راحتی حرکت کند، بنابراین زخم سزارین نیز بزرگ خواهد بود. برای تسریع در روند بهبود زخم سزارین، می‌توان از لیزر سطح پایین استفاده کرد.

 • پس از سزارین، می‌توان از لیزر سطح پایین (LLLT) برای تسریع روند بهبود زخم استفاده کرد.
 • مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که لیزر درمانی تاثیر منفی بر شیردهی و سطح پرولاکتین (شیرآوری) خون ندارد.
 • تسریع بهبود زخم‌ها پس از سزارین از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا باعث می‌شود مادر از نظر سلامت در شرایط بهتری قرار گرفته و بهتر بتواند از نوزاد مراقبت کند. همچنین تسریع سریع زخم‌ها پس از سزارین باعث می‌شود احتمال ایجاد مشکلاتی همچون احتباس آب به حداقل برسد.
 • در لیزر درمانی زخم‌های سزارین از لیزر سطح پایین استفاده می‌شود. لیزر سطح پایین برای مادر و کودک که پس از درمان با مادر در تماس است، خطری ندارد.
 • حتی می‌توان سال‌ها پس از سزارین نیزاز لیزر درمانی برای بهبود زخم‌های سزارین استفاده کرد. لیزر درمانی جای زخم‌ها را از بین برده و به جوانسازی پوست و جایگزینی پوست تازه به جای پوست زخمی کمک می‌کند.

عوارض جانبی لیزر درمانی زخم‌ سزارین

لیزر درمانی پس از سزارین خطری ندارد اما در برخی از بیماران عوارض جانبی دارد. این عوارض عبارتند از:

 • تغییر رنگ موقت محل درمان
 • ایجاد پوسته، سوختگی، و تاول
 • قرمزی و تورم محل درمان
 • ایجاد حساسیت (واکنش آلرژیک)
 • عفونت.

هرچند برخی از این عوارض جانبی ممکن است ایجاد شوند اما این عوارض بسیار نادر هستند. بنابراین، هنوز هم لیزر درمانی یکی از بی خطرترین و بهترین روش درمان برای کمک به بهبود سریع یا رفع جای بخیه سزارین است.

روش‌های جراحی

اگر زخم‌ها بین ۶ تا ۱۲ ماه پس از سزارین کاهش نیافتند، می‌توان از جراحی برای درمان آنها استفاده کرد. اصلاح و رفع زخم‌ها یک روش جراحی است که در آن پوست اطراف زخم برداشته شده و زخم کوچک زیر آن نمایان می‌شود. این عمل با استفاده از بی حس کننده موضعی یا داروهای مسکن انجام می‌شود. ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) نیز جراحی دیگری است که در آن پوست شل و چربی‌های اضافی شکم برداشته می‌شوند.

نکاتی برای درمان زخم‌های سزارین


نکات زیر در رفع مشکلات مربوط به درمان زخم‌های سزارین به افراد کمک می‌کند:

 • محل را با آب و صابون تمیز کنید اما روی محل را مالش ندهید. محل را با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • با اجازه‌ی پزشک از پمادی بر روی محل زخم استفاده کرده و روی زخم را باز گذارید تا زخم سریع‌تر بهبود یابد.
 • با پوشیدن لباس گشاد اجازه دهید هوای کافی به زخم برسد.
 • در طول دوران بهبود زخم، از انجام ورزش و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • کشیدن بخیه‌ها را به تاخیر نیندازید زیرا این کار خود باعث عمیق‌تر شدن زخم می‌گردد.
 • فعال باشید زیرا افزایش جریان خون به بهبود زخم کمک می‌کند.

نکاتی برای کاهش زخم‌ها


به منظور کاهش زخم‌ها و بهبود ظاهر آنها، فرد باید موارد زیر را رعایت کند:

 • در معرض نور آفتاب قرار نگیرد زیرا نور آفتاب باعث نمایان‌تر شدن زخم‌ها می‌شود. فرد باید سال اول پس از سزارین از نور آفتاب دور بماند و در سال‌های بعد نیز به طور منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کند.
 • ورقه‌های سیلیکونی باعث نرم شدن زخم‌ها و روشن شدن آنها می‌شود. فرد باید پس از حل شدن بخیه‌ها یا کشیدن آنها از ورقه‌های سیلیکونی استفاده کند.
 • ژل‌ها و کرم‌های سیلیکونی برای کاهش زخم‌ها مفید هستند اما قبل از شروع استفاده از آنها باید با پزشک مشورت کرد.

سوالاتی که اغلب در مورد زخم‌های سزارین پرسیده می‌شوند


شکل ظاهری زخم سزارین چگونه است؟

زخم سزارین با توجه به نوع برش شکم، یک خط افقی یا عمودی در زیر ناف است. در برخی موارد خاص، زخم برجسته، ضخیم و تیره‌تر از پوست اطراف است.

بزرگی زخم سزارین چقدر است و درمان آن چه مدت طول می‌کشد؟

بزرگی زخم سزارین بیش از ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر نیست و درمان آن حدود شش هفته طول می‌کشد.

شکل ظاهری زخم‌ سزارین پس از درمان چگونه است؟

با شروع درمان، زخم‌ها کاهش یافته و محو می‌شوند. از آن به بعد به سختی می‌توان زخم را مشاهده کرد زیرا رنگ پوست و زخم با هم یکی می‌شوند.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس