زمان و تعداد لگدزدن و حرکات جنین در شکم مادر

0 9,229

حس كردن لگد، چرخش، تكان، مشت و سكسكه جنین، یکی از بزرگترین هیجانات دوران بارداری است (و قطعاً منجر به سوزش معده، ورم پاها و كمردرد و دیگر علائم در این نه ماه می‌گردد). شاید شاهدی بهتر از این وجود نداشته باشد که یک زندگی کاملاً جدید و پر جنب‌وجوش در درون شما در حال شکل‌گیری است. اما حركات جنین در دوران بارداری منشأ سؤالات و شک و تردیدهای مادرانه نیز می‌باشد. اگرچه كودكان با یكدیگر متفاوت هستند، اما آنجا كه صحبت از حركات جنین به میان می‌آید و طیف گسترده‌ای از حالات طبیعی برای آن وجود دارد، پزشك می‌تواند دنیای كودك شما را به‌ دقت مورد بررسی قرار دهد تا از آنچه در حال روی دادن است و آنچه در هر زمان انتظار می‌رود، آگاه گردد.

اغلب جنین‌ها یک الگوی حرکتی قابل پیش‌بینی را توسعه می‌دهند. برخی از آن‌ها صبح‌ها بیشتر حركت می‌کنند، و برخی شب‌ها. اگر چیزی غیر از این را احساس می‌کنید، به مكانی آرام بروید، روی پهلو دراز بكشید و با دست بر روی شکم خود تمرکز کنید. چنانچه جنین در طول نیم ساعت چندین مرتبه حركت می‌کند، احتمالاً همه‌ چیز طبیعی است. اگر شما حرکت کودک خود را احساس نمی‌کنید، به متخصص مراجعه كنید. به یاد داشته باشید، حرکات کودک شما ممکن است در پایان بارداری کاهش یابد، زیرا او رشد می‌کند و فضای كمتری برای حركت دارد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با
جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

تماس بگیرید.

حركات جنین در سه‌ ماهه اول


از روزها و هفته‌های اول بارداری (زمانی که خوشه سلولی به‌ سرعت در حال رشد، فقط یك خوشه سلولی است) تا پایان ماه سوم (زمانی که تارهای صوتی كودك شروع به شکل‌گیری می‌کنند)، یعنی سه‌ ماهه اول بارداری جنین به طرزی شگفت‌آور رشد می‌کند. اما انتظار نداشته باشید در این زمان حركات جنین را احساس كنید (جز حالت تهوع، خستگی، سردرد). کودک بیش‌ از حد کوچک است و در عمق لایه‌های محافظ رحم جای گرفته و همچون نقطه‌ای درخشان بر روی رادار شكم مادر تجلی می‌کند.

حركات جنین در سه‌ ماهه دوم


اکثر زنان نخستین حرکت جنین كوچك فعال خود را بین هفته‌های 14 تا 26 احساس می‌کنند، اما این حركات عموماً از هفته 18 تا 22 (اگرچه تفاوت‌ها معمول هستند) اتفاق می‌افتد. موقعیت جفت می‌تواند نقش مهمی ایفا کند، قرار گرفتن جفت به سمت جلو می‌تواند موجب خنثی كردن حركات شده و از این‌ رو لگدها چندین هفته دیرتر احساس می‌شوند.

حركات جنین در سه‌ ماهه سوم


از این زمان به بعد، فضای رحم از اندكی (تا میزان بالایی) تنگ‌تر است. مادر می‌تواند از این زمان تا پایان بارداری هر روز منتظر حركات جنین باشد.

لگدها چگونه به نظر می‌رسند؟


توصیف و تشخیص حركات اولیه تقریباً مشكل می‌باشد. شاید احساسی شبیه به لرزش امواج باشد (گویی كه یك ماهی كوچك در شكم شما در حال شنا كردن است). این حركات می‌تواند شبیه به یك انقباض، ضربه یا حتی صداهای ناشی از گرسنگی باشد. یا شاید شبیه به تركیدن یك حباب یا حس سوار شدن مادر در قطار شهربازی و بالا و پایین رفتن. به یاد داشته باشید که كودكان، درست مانند سایر انسان‌ها، منحصر به‌ فرد هستند و ریتم‌ها و الگوهای فعالیت آن‌ها متفاوت خواهد بود. سعی کنید حركات کودک خود را با حركات كودك دیگران یا فرزندان قبلی خود مقایسه نكنید و اگر كودك به‌ طور غیرطبیعی فعال به نظر می‌رسد، دچار نگرانی نشوید، این بدان معنا نیست كه شما قرار است یك كودك پرجنب‌وجوش داشته باشید.

زمانی كه احتمال حس كردن حركات كودك توسط مادر بیشتر است


در طول روز، حرکات بدن مادر می‌تواند در حكم لالایی برای به خواب رفتن كودك باشد و در این زمان مادر اغلب بر فعالیت‌های دیگر متمركز است. اما او احتمالاً در زمان‌های زیر حس کردن حركات جنین بیشتر است:

  •  زمانی كه مادر به استراحت شبانه می‌پردازد. هنگامی‌که مادر آرام است و خود را با كودك بیشتر وفق می‌دهد، احتمال آگاهی او از حركات جنین بیشتر است.
  •  پس از خوردن یك میان وعده، بالا رفتن قند خون مادر ممكن است سبب افزایش انرژی كودك گردد.
  •  هنگامی‌که مادر عصبی است، آدرنالین می‌تواند دارای تأثیری مشابه بوده و انرژی جنین را افزایش دهد.

شمارش لگدهای كودك


برای اطمینان از اینكه همه‌ چیز طبق انتظار پیش می‌رود، پزشك از مادر می‌خواهد كه حركات و لگدهای جنین را از هفته 28 تا پایان بارداری بشمارد. مادر باید موارد زیر را موردتوجه قرار دهد:

  •  چند وقت یک‌بار: دو مرتبه در روز در مكانی ساكت بنشینید و حركات جنین را بشمارید. یک‌بار در صبح، هنگامی‌ که حركات و مشت‌های كودك كمتر است، و یک‌ بار در شب‌ هنگامی‌ که حركات كودك افزایش می‌یابد.
  •  چه‌ کاری باید انجام دهید: ساعت را نگاه کنید و شمارش را آغاز كنید. تمام حركات را بشمارید (لگد، لرزش، ضربه، غلتیدن). زمانی كه به 10 حركت رسیدید شمارش را متوقف كنید و ساعت را نگاه كنید.
  •  به دنبال چه چیزی باشید: 10 حرکت از هر نوع در یك ساعت یا کمتر از یك ساعت طبیعی است، هرچند گاهی اوقات بیشتر طول می‌کشد.
  • چنانچه در طی یک ساعت 10 حرکات را احساس نمی‌کنید: یک میان وعده خورده یا یك آب‌ میوه شیرین بنوشید، دراز بکشید و شمارش را ادامه دهید. اگر 10 حركت جنین بیش از دو ساعت طول می‌کشد، با پزشك تماس بگیرید. گرچه عدم فعالیت لزوماً به معنی وجود مشكل نیست، اما گاهی اوقات می‌تواند یک پرچم قرمز باشد که نیاز به ارزیابی یا نظارت فوری دارد.
  •  به یاد داشته باشید: هر چه مادر به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شود، بررسی منظم حركات جنین از اهمیت بیشتری برخوردار است. تا ماه 9، مادر باید چندین مرتبه در روز به شمارش حركات بپردازد و چنانچه متوجه كاهش ناگهانی در حركات جنین گشت، پزشك را مطلع سازد.

کاهش حركات جنین


در حالی‌ که آگاهی از مشت‌ها، لگدها و چرخش‌های جنین در طول بارداری همواره خوب است، اما ممكن است مادر گاه‌ گاهی تغییراتی را در حركات جنین احساس كند، که این امر در اکثر موارد کاملاً طبیعی است. در زیر به زمان‌هایی كه ممكن است مادر با كاهش تحرك جنین مواجه گردد، اشاره ‌شده است:

  •  در سه‌ ماهه دوم: زمانی كه مادر به‌ تدریج لگدزدن جنین و ضربه‌های كودك را احساس می‌کند. چنانچه چندین ساعت (یا حتی یك یا دو روز) حركتی را احساس نكردید، وحشت‌ زده نشوید. در این مرحله و با داشتن كودكی كه همچنان كوچك است، حس نكردن حركات منظم امری کاملاً طبیعی است. برخی از این حرکات جنین در شکم ممکن است به علت موقعیت قرارگیری جنین (به‌ عنوان‌ مثال قرار گرفتن به سمت داخل، به‌ جای قرار گرفتن به سمت خارج) یا به دلیل اینکه مادر در زمان اوج حركت كودك یعنی شب‌ هنگام در حال خواب است، احساس نشوند.
  •  در سه‌ ماهه سوم: كودك اکنون دارای چرخه نسبتاً منظم خواب‌ و بیداری است. گاهی اوقات عدم فعالیت جنین تنها به معنای فرو رفتن او به یك خواب عمیق خواهد بود (و به‌زودی مادر برای توانایی كودك خود در رفتن به خواب عمیق شكرگزار خواهد بود). با این‌ حال، تا ماه 9، توجه به تغییر حركات تعیین‌ کننده می‌باشد. حركات جنین را چند مرتبه در روز در طول سه‌ ماهه سوم بشمارید و هرگونه كاهش ناگهانی در حركات را با پزشك در میان بگذارید.

قبل از زایمان


هنگامی‌ که سر كودك به سمت لگن می‌چرخد، قبل از زایمان (دو تا سه هفته قبل اگر اولین بارداری مادر باشد، و كمی نزدیک‌تر در بارداری‌های بعدی)، الگوهای فعالیت جنین مجدداً دستخوش تغییر می‌شود. مادر هر چرخش سر نوزاد را به‌ شدت احساس می‌کند (ممکن است مادر احساسی شبیه به وجود شاخه‌های الكتریكی تیز را در نزدیكی دهانه رحم خود تجربه كند). خوشبختانه، آن پاهای کوچک دیگر در دنده‌های مادر جای نمی‌گیرند. چند هفته پیش از زایمان الگوهای حركت به‌ طور گسترده‌ای تغییر می‌کند، برخی از نوزادان کمی کمتر حرکت می‌کنند، اما چنانچه نوزاد با انرژی و سرعت بالا حركت می‌کند، شگفت‌زده نشوید، زیرا زمان یك مواجهه رو در رو نزدیك است. مادر باید هر روز حرکات کوچکی را احساس کند، بنابراین اگر در هر زمان با کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای در حركات مواجه شدید، پزشك را در جریان قرار دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس