علت کیست تخمدان در بارداری

علت کیست تخمدان در بارداری: درمان کیست تخمدان قبل از حاملگی

0 7,684

کیست تخمدان مانند کیسه‌های پر از مایع در داخل یا درون تخمدان‌ها است. کیست ممکن است به دلیل چرخه تخمک‌گذاری به طور طبیعی اتفاق بیفتد. کیست‌ها بسیار رایج هستند و بیشتر خانم‌ها در طول زندگی خود در بعضی از موارد کیست را تجربه می‌کنند. با این حال، تمام کیست‌های تخمدان یکسان نیستند، برخی از آن‌ها که بی‌ضرر هستند یا شکسته می‌شوند یا دوباره جذب می‌شوند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند بر توانایی بارداری تأثیر بگذارند. به طور کلی این کیست‌ها روی باروری تأثیر نمی‌گذارند مگر در مواردی که بسیار بزرگ شوند . برای درک نحوه باردار شدن با کیست تخمدان یا ابتلا به کیست تخمدان در طول بارداری، این مقاله را از دست ندهید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

دکتر سولماز محمدی زوج‌هایی را که دارای مشکلات شدید ناباروری هستند، قادر می‌سازد تا با موفقیت بچه‌دار شوند و یک کودک سالم داشته باشند. دکتر سولماز محمدی برای کمک به زوج‌ها در برخورد با انواع مختلف عوارض ناباروری از روش‌های درمانی پیشرفته باروری استفاده می‌کند. ناباروری ناشی از کیست تخمدان با موفقیت قابل درمان است. خانم‌هایی که عمل برداشتن کیست (اندومتریوما) را انجام می‌دهند، روشی که بسیار کم تهاجمی است، ممکن است در معرض خطر ابتلا به یک بافت اسکار قرار بگیرند که باعث بدتر شدن کیست یا آسیب به بافت تخمدان سالم می‌شود. زنان مبتلا به PCOS به دلیل عدم تعادل هورمونی خود ممکن است با مشکل جدی در زمینه بارداری روبرو شوند، مشکلی که داروها و مدیریت شیوه زندگی به رفع نازایی کمک نمی‌کنند. برای این زنان  IVF (لقاح آزمایشگاهی) امن‌ترین گزینه برای بارداری است.

در مطب دکتر سولماز محمدی با استانداردهای بین‌المللی از امکانات بالا و با جدیدترین فن‌آوری‌ها، مراقبت‌های فردی حرفه‌ای را به بیماران ارائه می‌دهد. تیمی از پزشکان داخلی با تجربه و بین‌المللی که دارای مجوز هستند به بیماران در برخورد با انواع مختلف مشکلات باروری کمک می‌کنند.

زنان مبتلا به کیست تخمدان چگونه می‌توانند باردار شوند؟ 


زنان مبتلا به کیست تخمدان چگونه می‌توانند باردار شوندبرای افزایش احتمال باردار شدن با کیست تخمدان، فرد باید از سلامتی و شیوه زندگی سالم برخوردار باشد و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد. چندین مشکل بهداشتی ممکن است برنامه‌های موردنظر برای بارداری را با مشکل مواجه کند. یکی از این مشکلات ممکن است وجود کیست تخمدان باشد. کیست تخمدان می‌تواند با کاهش باروری همراه باشد، اما بستگی به نوع کیست تخمدان دارد.

کیست تخمدان چگونه تشکیل می‌شود؟ 


مغز هر ماه با آزاد کردن هورمونی که باعث رشد فولیکول می‌شود تخمدان را تحریک می‌کند. هورمون تحریک‌کننده فولیکول (FSH) باعث بزرگ‌تر شدن مایعاتی می‌شود که در اطراف تخمک جمع شده‌اند. پس از بالغ شدن تخمک، هورمون دوم توسط مغز آزاد می‌شود تا تخمک از تخمدان رها شود. پس از بیرون آمدن تخمک (تخمک گذاری)، کیست فولیکولار به کیستی تبدیل می‌شود که دارای یک رنگدانه زرد به نام لوتئین است. بنابراین، در طول هر سیکل ماهیانه به طور معمول یک کیست در تخمدان وجود دارد.

در دو هفته اول کیست فولیکول در حال رشد حاوی تخمک بالغ است، و در دو هفته دیگر جسم لوتئوم یک هورمون برای کمک به تقویت بارداری تولید می‌کند. در موارد نادر، مایع درون یک غشای نازک درون تخمدان جمع می‌شود که هیچ تخمکی در داخل آن وجود ندارد و در این صورت کیست تشکیل می‌شود. اگر کیست بزرگتر از 5 سانتی‌متر رشد کند، فرد باید در یک یا دو ماه بعد معاینه انجام دهد تا ببیند آیا به رشد خود ادامه می‌دهد یا خیر. اگر بزرگ‌تر شده باشد، ممکن است فرد برای برداشتن کیست به عمل جراحی نیاز داشته باشد. حتی اگر این نوع کیست‌ها همیشه روی باروری تأثیر منفی نداشته باشند.

انواع کیست تخمدان (تقسیم گسترده با توجه به باروری)


انواع کیست تخمدان کیست‌هایی که در باروری / بارداری دخالت نمی‌کنند

این کیست‌ها، حتی اگر خونریزی کنند و باعث ایجاد درد شوند، باز هم روی باروری فرد تأثیر نمی‌گذارند مگر اینکه اندازه آنها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

کیست‌های تخمدانی عملکردی

کیست عملکردی یا کیست فولیکولی یا لوتئال است که در چرخه قاعدگی روی سطح تخمدان ایجاد می‌شود. این کیست‌ها معمولاً یک تخم در حال رشد را درون خود نگه می‌دارند. در حالت عادی کیسه کوچک شده و به محض آزاد شدن تخمک تجزیه می‌شود. اگر تخمک آزاد نشود یا اگر کیسه دوباره بسته شود، کیسه ممکن است در اثر تجمع مایعات متورم شود. این کیست‌ها هیچ علامت و علائمی را نشان نمی‌دهد. آن‌ها معمولاً بدون هیچ درمانی بعد از دو دوره قاعدگی تجزیه می‌شوند. کیست‌های عملکردی باعث نازایی نمی‌شوند و خانم‌های مبتلا به کیست عملکردی به راحتی می‌توانند باردار شوند.

با این حال اگر کیست خیلی بزرگ شود می‌تواند پارگی و خونریزی ایجاد کند و پیچ خوردگی تخمدان اتفاق بیفتد که می‌تواند باعث درد شدید شود. پیچ خوردگی تخمدان هنگام بزرگ شدن تخمدان اتفاق می‌افتد. احتمال پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری 5-6 برابر می‌شود. اگر به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند باعث مرگ جنین و حتی از بین رفتن احتمالی توانایی باروری زن شود. بنابراین، برای جلوگیری از هرگونه نتیجه کشنده باید کیست‌های بزرگ را کنترل کرد. کیست پاره شده می‌تواند باعث عفونت لگن شود که ممکن است لوله‌های فالوپ را زخم کند و ممکن است بر بارداری تأثیر بگذارد.

کیست آدنوما 

این کیست‌ها نوعی تومور خوش‌خیم هستند. آن‌ها توده‌هایی در تخمدان هستند که از بافت‌های سطح تخمدان ایجاد می‌شوند. اگرچه آن‌ها به درمان نیاز دارند اما کیست آدنوما در باروری تأثیر نمی‌گذارد.

کیست‌های درموئید 

یک نوع تومور عجیب و غریب و به طور کلی بی‌ضرر در تخمدان است که به طور معمول انواع مختلفی از بافت‌ها، از جمله بافت عصبی، مو، دندان، استخوان را به جای مایعات درون خود دارد. کیست درموئید باعث نازایی نمی‌شود.

کیست‌های هموراژیک

کیست هموراژیک یک کیست عملکردی است که با بروز خونریزی در کیست ایجاد می‌شود. علائم آن شامل کیست شکمی در یک طرف بدن است. منجر به ناباروری و اختلال در آن نمی‌شود.

کیست‌های پارااورین

کیست‌های پارااورین کیست ‌ای پر شده از مایع در ادنکس، مجاور لوله فالوپ و تخمدان هستند. نوعی کیست است که روی باروری تأثیر نمی‌گذارد. با این حال، اگر بزرگ شود ممکن است برای درمان آن به جراحی نیاز داشته باشد.

کیست‌هایی که در باروری / بارداری تداخل دارند 


دو نوع کیست که برای باروری مضر هستند کیست تخمدان ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و اندومتریوما، ناشی از آندومتریوز است. این کیست‌ها نیاز به درمان دارند زیرا ممکن است باعث مشکلات باروری شوند.

کیست‌های اندومتروما 

این کیست‌ها به نام کیست آندومتر نیز شناخته می‌شوند. کیست آندومتر وقتی که بافت آندومتر ایجاد شود بوجود می‌آید و به طور غیرطبیعی در تخمدان‌ها رشد می‌کند. آندومتر غشای مخاطی است که لایه داخلی دیواره رحم را می‌پوشاند. در بارداری تأثیر می‌گذارد و باعث درد مزمن در ناحیه لگن در دوران قاعدگی می‌شود. کیست آندومتر اغلب با خون تیره، قرمز مایل به قهوه‌ای بسته شده و ممکن است در اندازه‌های متفاوتی ایجاد شود. به این کیست‌ها کیست شکلاتی نیز گفته می‌شود و باعث ناباروری می‌شود.

آندومتریوز 5-10٪ از کل زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما همه آن‌ها با مشکلات باروری روبرو نیستند. یک زن مبتلا به آندومتریوز ممکن است هیچ مشکل یا دردی نداشته باشد. این بیماری فقط در طی معاینه معمول زنان و زایمان از طریق سونوگرافی واژینال یا اشعه ایکس کشف می‌شود. آندومتریوما یا کیست شکلاتی به عنوان یک ضایعه کوچک در تخمدان‌ها شروع می‌شود. ممکن است بسیار کوچک (اندازه فقط چند میلی‌متر) باقی بماند که در این صورت دلیلی برای نگرانی وجو ندارد. با این حال، برخی از کیست‌ها بزرگ (بیش از 10 سانتی‌متر) می‌شوند یا در دوران قاعدگی درد شدیدی را ایجاد می‌کنند.

بزرگ‌ترین کیست‌ها بیشترین مشکل را برای باروری بوجود می‌آورند. در صورت پارگی آندومتر، محتوای آن می‌تواند وارد حفره لگن شود. این امر می‌تواند باعث شود که تخمدان‌ها به لوله‌های فالوپ چسبیده و باعث ایجاد انسداد و ناباروری شوند. آندومتریوما رابطه طبیعی لوله فالوپ و تخمدان را مختل می‌کند. در موارد شدید، آندومتریوما می‌تواند بر ذخیره تخمدان تأثیر بگذارد، باعث آسیب تخمدان شود، یا حتی نیاز به اوفورکتومی (برداشتن تخمدان آلوده و حفظ تخمدان سالم) داشته باشد که باعث نازایی زن می‌شود.

کیست ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS شایع‌ترین کیست‌هایی هستند که در باروری یک زن اختلال ایجاد می‌کنند. این کیست‌ها به دلیل عدم تعادل هورمونی می‌توانند باعث بزرگ شدن تخمدان‌ها و ایجاد کیست کوچک تخمدان شوند. وجود تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدان‌ها به همراه پریودهای نامنظم، رشد بیش از حد مو، آکنه، مقاومت به انسولین و چاقی، همه علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. از این رو، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک با ایجاد عدم تعادل هورمونی و محدود کردن بلوغ فولیکول باعث مختل کردن باروری می‌شود.

زنان مبتلا به PCOS می‌توانند برای باردار شدن تلاش کنند و بیشتر در معرض عوارض در دوران بارداری هستند. با این حال، با مدیریت علائم بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌توانند باردار شوند و یک نوزاد سالم داشته باشند. در صورت بروز هرگونه علائم مرتبط با PCOS، مراجعه به پزشك بسیار مهم است. این مسئله خطر عوارض را در هنگام بارداری كاهش می‌دهد. به دلیل وجود مقادیر زیاد هورمون مردانه آندروژن که مانع آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) می‌شود، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باید برای باردار شدن تلاش بیشتری بکنند.

در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باید موارد زیادی را رعایت بکنید. به عنوان مثال باید وزن سالم، تغذیه سالم، و ورزش منظم و مداوم داشته باشید، نظارت بر تخمک گذاری را رعایت کند و بر این اساس برنامه‌ریزی مقاربت جنسی خود را انجام دهید. پزشک ممکن است داروهای باروری را برای شما تجویز کند. اگر داروها موثر واقع نشوند، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای از بین بردن مقدار کمی از بافت‌های تولید کننده هورمون اضافی مردانه در تخمدان‌ها انجام دهد. در غیر این صورت، عوارض دوران بارداری ممکن است مانند سقط جنین، فشار خون بالا ناشی از بارداری، دیابت حاملگی و حتی تولد زودرس افزایش یابد.

چگونه می‌توان با کیست تخمدان باردار شد؟ 


چگونه می‌توان با کیست تخمدان باردار شد؟زنان مبتلا به بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و اندومتریوز ممکن است با مشکلات باروری روبرو شوند. اما با تغییر در شیوه زندگی یا درمان نازایی یا جراحی جزئی (برداشتن اندومتریوما) می‌توان آن‌ها را مدیریت کرد. اما اگر داروها یا سایر روش‌های درمانی مؤثر واقع نشوند و کیست موجود باعث ایجاد جای زخم شود، آخرین گزینه موجود برای این زنان IVF (لقاح آزمایشگاهی) است که بهترین فرصت برای باروری است. IVF یک تکنیک تولید مثل کمکی است که در آن تخمدان‌ها با انجام تزریقات هورمونی به صورت مصنوعی تحریک می‌شوند و وقتی تخمک‌ها بالغ شدند، مستقیماً از تخمدان‌ها خارج شده و در آزمایشگاه بارور می‌شوند و سپس جنین به رحم زن منتقل می‌شود.

سؤالات متداول


آیا در صورت ابتلا به کیست تخمدان تخمک گذاری انجام می‌شود؟ 

خوب، این سؤال که “آیا شما می‌توانید با کیست تخمدان تخمک گذاری داشته باشید؟” پاسخی صریح دارد. کیست‌هایی مانند تخمدان پلی‌کیستیک با تخمک گذاری نامنظم همراه هستند زیرا مشکلات تخمک گذاری حدود 25٪ از کل موارد نازایی زنان را تشکیل می‌دهد.

آیا می‌توان با کیست در تخمدان باردار شد؟ 

کیست تخمدان معمولاً در توانایی تخمدان خانم‌ها تأثیر نمی‌گذارد اما تنها شرطی که کیست با مشکل در بارداری در ارتباط باشد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است.

چه مدت بعد از برداشتن کیست تخمدان می‌توان باردار شد؟ 

پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از شروع مجدد نزدیکی، همچنین سایر فعالیت‌های بدنی مانند ورزش، باید صبر کنید تا برش شما کاملاً بهبود یابد. ممکن است دوره بهبودی بین 3-5 روز تا چند هفته طول بکشد.

آیا کیست می‌تواند بارداری را متوقف کند؟ 

کیست تخمدان معمولاً تاثیری در توانایی بارداری زن ندارد. اگر قبلاً باردار شدید، این احتمال وجود دارد که هنوز هم بتوانید باردار شوید. تنها زنان مبتلا به PCOS و اندومتریوز ممکن است با مشکل در بارداری مواجه شوند.

آیا کیست تخمدان می‌تواند باعث ناباروری شود؟ 

بیشتر کیست‌های تخمدان باعث ناباروری نمی‌شوند. کیست‌هایی که آلوده هستند و باعث عفونت لگن می‌شوند، بعضاً به دلیل زخم شدن لوله فالوپ منجر به ناباروری می‌شوند. با این حال، این وضعیت بسیار نادر است. کیست تخمدان ناشی از اندومتریوز با ناباروری همراه است.

آیا برداشتن کیست تخمدان بر باروری تأثیر دارد؟

بله! در بیشتر موارد درمان جراحی کیست تخمدان بر باروری فرد تأثیر می‌گذارد زیرا به طور مداوم به تخمک‌های سالم آسیب می‌رساند.

آیا کیست تخمدان باعث نازایی می‌شود؟ 

 به نوع کیست بستگی دارد. ناباروری معمولاً در زوج‌هایی که بعد از 12 ماه قادر به باردار شدن نباشند، تشخیص داده می‌شود. کیست تخمدانی که ناشی از اندومتریوز و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است ممکن است با ناباروری همراه باشد.

آیا امکان بارداری با کیست بزرگ تخمدان وجود دارد؟ 

 کیست‌های عملکردی معمولاً روی باروری تأثیر نمی‌گذارند مگر اینکه بسیار بزرگ باشند. اما باید توجه داشت كه زنانی كه دارای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند نیز می‌توانند با چالش باروری مواجه شوند.

آیا کیست پاراتورین تخمدان بر بارداری تأثیر می‌گذارد؟ 

اگر زنی در حال تلاش برای بارداری و مبتلا به کیست پاراورین است و کیست او به اندازه کافی بزرگ است، پزشک توصیه می‌کند که آن را به روش لاپاروسکوپی از بین ببرد زیرا ممکن است بارداری را تحت تاثیر قرار دهد و این کیست‌ها تحت تأثیر قرص‌های ضد بارداری قرار نمی‌گیرند.

آیا پیچ خوردگی تخمدان بر بارداری تأثیر می‌گذارد؟ 

زنانی که با داروهای باروری تحت درمان قرار گرفته‌اند، دچار سندرم هیپر اسمول اسیون تخمدان می‌شوند و در مقایسه با زنانی که باردار نمی‌شوند بیشتر در معرض خطر پیچ خوردگی تخمدان قرار دارند. پیچ خوردگی تخمدان در دوران بارداری می‌تواند باعث درد شدید شود و باید آن را برطرف کرد، در غیر این صورت می‌تواند باعث خونریزی یا نکروز شود.

(* نکروز – مرگ بیشتر یا کلیه سلول‌های عضو یا بافت به دلیل عدم تأمین خون)

من کیست درموئید دارم. آیا این امر بر بارداری من تأثیر خواهد گذاشت؟ 

دوره بارداری بیماران مبتلا به کیست درموئید مطلوب است. در صورت امکان، کیست‌ها باید بطور محافظه کارانه با پیگیری سونوگرافی روتین در دوران بارداری کنترل شوند زیرا عوارض بسیار نادر ممکن است اتفاق بیفتد.

بافت یکی از تخمدان‌های من به دلیل کیست برداشته شده است. آیا هنوز می‌توانم باردار شوم؟ 

اگر تخمدان دیگر دست نخورده باشد و اگر مشکلی در تخمک گذاری وجود نداشته باشد، در این صورت زن نباید در بارداری مشکلی داشته باشد.

آیا در صورت وجود کیست شانس موفقیت IUI وجود دارد؟

هنگامی که پزشک به یک زوج درمان IUI را توصیه می‌کند، این کار را در صورت وجود یک کیست ساده انجام ندهید زیرا در هنگام القاء تخمک گذاری، تمایز بین یک فولیکول در حال رشد واقعی و کیست دشوار خواهد بود. بنابراین، کیست ممکن است به عنوان یک فولیکول تشخیص داده شود و ممکن است زمان دقیق IUI اشتباه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس