لاپاراسکوپی تشخیصی و آمادگی‌های لازم قبل از انجام این فرایند

0 47

لاپراسکوپی دوربینی است که برای استفاده‌های پزشکی طراحی شده است. این دوربین به یک نور با شدت بسیار بالا متصل و همچنین یک صفحه نمایشگر با رزولوشن بالا. برای این که جراح بتواند داخل شکم بیمار را ببیند، یک لوله تو خالی (دریچه) داخل دیواره شکمی بیمار کار گذاشته شده و لاپاراسکوپ از طریق آن دریچه به داخل شکم بیمار وارد می‌شود. سپس تصویر داخل شکم بیمار روی یک صفحه نمایشگر دیده می‌شود. در بیشتر موارد، این فرآیند (عمل) پزشک را قادر می‌سازد تا مشکل شکمی بیمار را تشخیص دهد یا به کشف این مشکل کمک می‌کند.

چرا لاپاراسکوپی تشخیصی انجام می‌شود؟


درد شکمی

لاپاراسکوپی هم در تشخیص دردهای شکمی مزمن و هم دردهای حاد نقش ایفا می‌کند. علل زیادی برای شکم ‌درد وجود دارد. برخی از این علل عبارتند از: آپاندیسیت، بافت اسکار داخل شکمی یا چسبندگی غیر طبیعی آن به سطح شکم، عفونت‌های لگن، آندومتریوز، خونریزی شکمی و در موارد نادر سرطان. از این تکنیک در بیماران مبتلا به بیماری روده تحریک پذیر استفاده می‌شود تا سایر علل درد شکمی از لیست احتمالات این بیماری خارج شود. جراحان می‌توانند اغلب علت درد شکمی را تشخیص دهند و در حین فرآیندی مشابه، مشکل را برطرف نمایند.

توده شکمی

بیمار ممکن است در شکم خود برآمدگی (تومور یا توده) داشته باشد که یا پزشک یا بیمار آن را حس می‌کند یا در عکس رادیولوژی دیده می‌شود. بیشتر توده‌ها مستلزم تشخیص قطعی هستند پیش از آن که بتوان تراپی یا درمان مناسب با آن را به بیمار توصیه کرد. لاپاراسکوپی یکی از تکنیک‌های در دسترس برای پزشکان است تا مستقیماً توده را ببینند و مقداری از بافت آن را برای رسیدن به تشخیص درست بردارند.

آب آوردگی شکم یا آسیت

به وجود مایعات در حفره شکمی، آب آوردگی شکم یا آسیت می‌گویند. گاهی اوقات علت این انباشتگی مایعات را نمی‌توان بدون نگاه کردن مستقیم به داخل حفره شکمی تعیین کرد، که این کار را غالباً می‌توان با لاپاراسکوپی انجام داد.

بیماری کبد

تکنیک‌های تصویربرداری غیرتهاجمی همچون ماوراءصوت، سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتر) و اسکن MRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی) می‌توانند توده‌ای را داخل یا روی سطح کبد کشف کنند. اگر تصویربرداری غیرتهاجمی نتواند به پزشک اطلاعات کافی بدهد، ممکن است به بیوپسی کبد نیاز باشد تا پزشک به تشخیص برسد. لاپاراسکوپی تشخیصی یکی از امن‌ترین و دقیق‌ترین را‌ه‌ها برای برداشت بافت به منظور تشخیص بیماری است. به عبارت دیگر، لاپاراسکوپی تشخیصی راهی دقیق برای جمع آوری یک بیوپسی از نمونه کبد یا توده شکمی است بدون اینکه نیازی به شکافتن شکم باشد.

عمل “لاپاراسکوپی ثانویه” یا مرحله بندی سرطان

پزشک ممکن است به اطلاعاتی در ارتباط با وضعیت یک بیماری که سابقاً درمان شده، همچون سرطان، نیاز داشته باشد. این کار می‌تواند پس از درمان با برخی از انواع شیمی درمانی یا پیش از آغاز شیمی درمانی بیشتر انجام بگیرد. همچنین، پیش از طرح ریزی برای کاوش تفصیلی شکمی، شیمی درمانی یا پرتوتابی اطلاعات را می‌توان با لاپاراسکوپی تشخیصی به دست آورد.

سایر

دلایل دیگری نیز برای انجام لاپاراسکوپی تشخیصی وجود دارد، که نمی‌توان به همگی آنها در این مقاله پرداخت. این دلایل را می‌توانید از جراح خود بپرسید.

چه اقدامات آمادگی برای این عمل لازم است؟


 • پس از آنکه جراح خطرات بالقوه و مزایای عمل را با شما مرور کرد، شما باید رضایت کتبی خود را از انجام عمل اعلام کنید.
 • بیشتر عمل‌های لاپاراسکوپی تشخیصی بصورت سرپایی انجام می‌شود، به این معنا که شما در همان روزی که عمل را انجام می‌دهید به منزل بازخواهید گشت.
 • در مدتی مشخص پیش از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید، این مدت را جراح و متخصص بیهوشی برایتان تعیین خواهند کرد.
 • شاید به آزمایشات استاندارد خون، ادرار یا عکس رادیولوژی پیش از انجام عمل نیاز باشد. این مسئله به سن و عارضه‌های پزشکی شما بستگی دارد.
 • دوش گرفتن در شب قبل از عمل یا صبح عمل بلامانع است.
 • در وقت مناسب در بیمارستان حاضر شود، که معمولاً یک الی دو ساعت زودتر از جراحی است.
 • اگر دارویی را بصورت منظم مصرف می‌کنید، آن را پیش از جراحی با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا ممکن است نیاز باشد برخی یا همه داروها را در روز جراحی تنها با یک جرعه آب مصرف کنید. اگر از آسپرین، ویتامین E، رقیق کننده‌های خون یا داروهای آرتریت استفاده می‌کنید، این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا زمان مناسب قطع مصرف آنها پیش از جراحی برای برای شما تعیین کند.
 • از جراح یا کارکنان مطب او در مورد اقدامات آماده سازی ویژه‌ای که برای جراحی باید انجام دهید اطلاعات مورد نیاز را بپرسید.

به احتمال زیاد در حین انجام عمل به شما آرام بخش داده خواهد شد، پس با خود یکی از دوستان یا اقوام را به عنوان همراه بیاورید تا بعد از عمل در بازگشت به منزل مشکلی نداشته باشید. آرام بخش‌ها بر قضاوت‌ها و عکس‌العمل‌های شما در ساعات باقی مانده از روز تأثیر خواهد گذاشت. به همین خاطر نباید تا فردای روز عمل رانندگی کنید یا با ماشین آلات حساس کار کنید.

در حین جراحی چه انتظاراتی می‌توان داشت؟


لاپاراسکوپی تشخیصیلاپاراسکوپی تشخیصی معمولا یا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود یا با بی حسی موضعی با تزریق آرام بخش در برخی موارد، که مورد دوم متداول‌تر است. با کمک خودتان، جراح و متخصص بیهوشی تصمیم می‌گیرند که چه نوعی از بیهوشی یا بی حسی برای انجام این عمل ایمن تر است و احتمال موفقیت جراحی را افزایش می‌دهد.

 • یک دریچه (یک ابزار به شکل یک لوله تو خالی باریک) درون حفره شکمی شما در قسمت فوقانی شکم یا در پهلو دقیقاً زیر دنده‌ها قرار داده می‌شود.
 • لاپاراسکوپ (یک دوربین بسیار ریز) که به یک دوربین ویژه متصل است، از طریق این دریچه به داخل بدن فرستاده می‌شود. این ابزار به جراح دید واضح و بزرگنمایی شده از اندام‌های داخلی بیمار را می‌دهد که روی صفحه نمایش روبروی جراح مشاهده می‌شود.
 • چند دریچه‌ دیگر نیز داخل بدن ایجاد می‌شود که به جراح اجازه دیدن اندانم‌های داخلی بدن را می‌دهد تا پزشک بتواند به تشخیص یا تصمیم صحیحی در مورد درمان برسد.
 • بعد از اتمام کار جراح، برش‌های کوچک با بخیه قابل جذب و نوار بخیه بسته می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.