خانه » دنیا آوردن دختر » لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

غدد لنفاوی، غده‌های لوبیایی شکل کوچکی هستند که در سر تا سر بدن واقع شده‌اند. این غدد بخشی از سیستم لنفاوی هستند که مایعات (مایع لنفاوی)، مواد مغذی و مواد زائد در بین بافت‌های بدن و جریان خود را حمل و جابه‌جا می‌کند. سیستم لنفاوی، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است، یعنی سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها. غدد لنفاوی، هنگامی که مایع لنفاوی از میان آن‌ها می‌گذرد، آن را فیلتر کرده، باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد خارجی دیگری را می‌گیرند که این مواد خارجی سپس توسط سلول‌های مخصوص و سفید خون به نام لنفوسیت‌ها تخریب و تجزیه می‌شوند. غدد لنفاوی ممکن است یا به صورت تکی و یا به‌صورت گروهی باشند. همچنین ممکن است به‌اندازه‌ی یک نوک مداد ریز باشند و یا به‌اندازه‌ی یک دانه‌ی زیتون، درشت باشند. دسته‌هایی از غدد لنفاوی را می‌توان در گردن، کشاله‌ی ران یا در زیر بغل احساس کرد. این غدد همچنین در کل نواحی زیر شکم تا همه‌ی اندام‌های داخلی بدن، در قسمت روده، بند روده‌ها که عروق خونی را به داخل و خارج روده حمل می‌کنند و نیز در ناحیه‌ی پشت صفاقی در نزدیکی مجاری اصلی خون مانند آئورت یا بزرگ سیاهرگ (ورید اجوف) تحتانی حضور دارند. در گذشته به طور معمول، بیماران برای نمونه برداری از این غدد لنفاوی، تحت عمل جراحی باز قرار می‌گرفتند. امروزه، بیشتر غدد لنفاوی را که نمی‌توان با استفاده از راهنمایی سی‌ تی‌ اسکن نمونه‌برداری کرد (این روش در صورت امکان، روشی ارجح است زیرا مانع از انجام عمل جراحی روی بیمار خواهد شد)، با استفاده از عمل لاپاروسکوپی غدد لنفاوی متورم نمونه‌گیری می‌شوند.

علت ورم غدد لنفاوی چیست؟


غدد لنفاوی کلاً تحریک یا دردناک نمی‌شوند. اکثر غدد لنفاوی واقع در بدن را نمی‌توان با لمس کردن احساس کرد. غدد لنفاوی در موقعیتی متورم می‌شوند که مشکلی مانند صدمه و آسیب دیدگی، عفونت یا تومور در غده‌ی لنفاوی و یا در نزدیکی آن رخ داده باشد.

وقتی غدد لنفاوی در دو یا چند جای بدن متورم شوند، این نشانه‌ی چیست؟


وقتی غدد لنفاوی در دو یا چند جای بدن متورم شده باشند، به آن لنفادنوپاتی (lymphadenopathy) عمومی میگویند. علل اصلی بروز این تورم‌ها عبارتند از:

  • یک بیماری ویروسی
  • یک بیماری باکتریایی همچون بیماری سل
  • سرطان، همچون لئوکمیا، بیماری هوجکین (Hodgkin’s disease) و لنفومای غیرهوجکین

نمونه برداری غدد لنفاوی متورم در ناحیه‌ی شکم به روش لاپاروسکوپی، چگونه انجام می‌گیرد؟


بیوپسی یا نمونه‌برداری از غدد لنفاوی به روش لاپاروسکوپی، تحت بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. در این عمل، جراح برش کوچکی (حدود 1 سانتی‌متر) را روی ناحیه موردنظر ایجاد کرده و لوله‌ی کوچکی به نام کانولا را در طول دیواره‌ی شکم وارد می‌کند. این لوله به یک پمپ مخصوصی متصل است که گاز دی اکسید کربن پمپاژ می‌کند. وقتی ناحیه‌ شکم، مملو از این گاز شود، دیواره‌ی شکم بلند می‌شود و از در نتیجه فضایی را برای کار کردن جراح فراهم می‌آورد. جراح، برای دیدن فضای داخلی شکم، تلسکوپی را وارد می‌کند که به دوربین فیلم برداری بسیار ریز واقع در کانولا متصل است. این تلسکوپ که تصاویری را از فضای داخلی شکم می‌گیرد و آن‌ها را به صفحه‌ی تلویزیون (در جلوی جراح) انتقال می‌دهد. سپس جراح به ناحیه‌ای که غدد لنفاوی متورم واقع هستند می‌رسد و با کمک ابزارهای بلند و مخصوص که از طریق دو کانولای دیگر وارد شکم می‌شوند و نیز با نگاه کردن به تصاویر دریافتی از ناحیه‌ی تحت عمل بروی تلویزیون، بیوپسی یا نمونه‌ای از آن‌ها را برمی‌دارد.

بعد از لاپاروسکوپی غدد لنفاوی، چه اتفاقی خواهد افتاد؟


معمولاً نمونه را فوراً برای عمل آوری نزد پاتولوژیست (بخش انجماد نامیده می‌شود) می‌فرستند در حالی که بیمار هنوز بی‌هوش است. این کار به جراح کمک می‌کند، زیرا پاتولوژیست قادر است تشخیص دهد که آیا نمونه‌ی برداشته شده کافی ست یا خیر و همچنین می‌تواند تشخیصی مقدماتی یا اولیه‌ای را بروی نمونه انجام دهد. تشخیص نهایی اغلب پنج تا هفت روز بعد انجام می‌شود، زیرا نمونه‌ی گرفته شده را باید به روشی بخصوص عمل‌آوری و پردازش کنند و آزمایش‌های بخصوصی را روی آن انجام دهند. در مواردی که نمونه‌ی گرفته شده به نظر برای آزمایش کردن کافی نمی‌باشد، قبل از آنکه بیمار به هوش بیاید، جراح می‌تواند نمونه‌های بیشتری را از بدن او بگیرد. همه‌ی بیمارانی که دچار ورم غدد لنفاوی در ناحیه شکم هستند، لازم است که نمونه‌ی بیوپسی از آن‌ها گرفته شود و قبل از تصمیم‌گیری برای شروع درمان باید تشخیص درست و دقیقی روی این نمونه انجام بگیرد. اغلب اوقات، پزشک یک درمان آزمایشی در برابر بیماری سل را برای بیماران شروع می‌کند زیرا بیماری سل، یکی (اما نه فقط) از علل شایع تورم غدد لنفاوی است. اگر بیمار واکنشی نسبت به این درمان نشان ندهد و یک بیوپسی که در آخر کار انجام شده نشان دهد که غدد لنفاوی تحت تأثیر یک بیماری دیگری متورم شده‌اند (مانند لنفوما)، این کار (شروع درمان آزمایشی) می‌تواند عواقبی جدی را در پی داشته باشد. تأخیر در نمونه‌برداری و انجام تشخیصی دقیق می‌تواند منجر به تأخیری جدی در شروع درمان مناسب شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري