مراحل رشد جنین

ظرف ۲۴ ساعت پس از لقاح، تخمکی که به کودک شما تبدیل خواهد شد، به سرعت به سلول‌های زیادی تقسیم می‌شود. در هفته هشتم بارداری، کودک شما از نطفه به جنین تغییر نام می‌دهد. یک بارداری معمولی حدود ۴۰ هفته طول می‌کشد. این هفته‌ها به سه تا سه ماه تقسیم می‌شوند. در این مقاله می‌توانید اطلاعاتی را در مورد رشد کودک خود در تمام مراحل بارداری کسب کنید.

بارداری چه زمانی شروع می‌شود؟ 


شروع بارداری در واقع اولین روز آخرین قاعدگی شما است که به آن سن حاملگی یا سن قاعدگی می‌گویند. این تاریخ حدود دو هفته جلوتر از زمان واقعی بارداری است. اگرچه عجیب به نظر می‌رسد، اما تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما یک تاریخ مهم در تعیین تاریخ تولد کودک شما خواهد بود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از شما در مورد این تاریخ سوال می‌کند و از آن استفاده می‌کند تا سن بارداری شما را تشخیص بدهد.

بارداری چگونه اتفاق می‌افتد؟ 


هر ماه، بدن شما یک چرخه تولید مثل را طی می‌کند که می‌تواند با یکی از این دو روش پایان یابد. یا قاعدگی خواهید داشت یا باردار خواهید شد. این چرخه به طور مداوم در طول سال‌های باروری شما اتفاق می‌افتد. از شروع بلوغ در سن نوجوانی تا یائسگی در حدود ۵۰ سالگی.

در چرخه‌ای که با بارداری به پایان می‌رسد مراحل مختلفی وجود دارد. ابتدا گروهی از تخمک‌ها آماده می‌شوند تا تخمدان را برای تخمک‌گذاری (آزاد شدن تخمک) ترک کنند. تخمک‌ها در کیست‌های کوچک و پر از مایعی به نام فولیکول ایجاد می‌شوند. این فولیکول‌ها را به عنوان ظرف‌های کوچک برای هر تخمک نارس در نظر بگیرید. از این گروه تخمک‌ها، یکی بالغ می‌شود و در چرخه ادامه می‌یابد. سپس این فولیکول سایر فولیکول‌های گروه را متوقف می‌کند. فولیکول‌های دیگر در این مرحله رشد نمی‌کنند.

فولیکول بالغ اکنون تخمک را باز کرده و از تخمدان آزاد می‌کند. به این پروسه تخمک گذاری می‌گویند. تخمک‌گذاری به طور کلی حدود دو هفته قبل از شروع قاعدگی بعدی شما اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر در اواسط دوره قاعدگی شما.

بعد از تخمک‌گذاری، فولیکول باز شده (پاره شده) به ساختاری بنام جسم زرد تبدیل می‌شود. این ساختار هورمون‌های پروژسترون و استروژن را ترشح می‌کند. پروژسترون به آماده‌سازی آندومتر (پوشش رحم) کمک می‌کند. این پوشش محلی است که تخمک بارور شده برای رشد و نمو در آن قرار می‌گیرد. اگر در طی یک دوره باردار نشوید، این پوشش همان چیزی است که در دوران قاعدگی شما ریخته می‌شود.

به طور متوسط​​، لقاح حدود دو هفته پس از آخرین قاعدگی شما اتفاق می‌افتد. وقتی اسپرم به درون تخمک نفوذ می‌کند، تغییراتی در پوشش پروتئینی تخمک ایجاد می‌شود تا از ورود سایر اسپرم‌ها جلوگیری کند.

در لحظه لقاح، آرایش ژنتیکی کودک شما از جمله جنسیت کامل می‌شود. جنسیت کودک شما به اسپرمی که تخمک را در لحظه لقاح بارور می‌کند بستگی دارد. به طور کلی، زنان دارای ترکیب ژنتیکی XX و مردان دارای ترکیب ژنتیکی XY هستند. شما به عنوان مادر، دارای تخمکی با یک X هستید. اما اسپرم‌ها می‌توانند X یا Y باشند. اگر تخمک و اسپرم بارور شده ترکیبی از X و Y باشد، جنین یک پسر است. اگر دو X وجود داشته باشد، جنین دختر خواهد بود.

بلافاصله پس از بارداری چه اتفاقی می‌افتد؟ 


ظرف ۲۴ ساعت پس از لقاح، تخمک به سرعت به سلول‌های زیادی تقسیم می‌شود. تخمک پس از لقاح حدود سه روز در لوله رحمی باقی می‌ماند. سپس تخمک بارور شده (که اکنون بلاستوسیت نامیده می‌شود) همچنان که به آرامی از لوله رحمی به سمت رحم حرکت می‌کند، تقسیم می‌شود. پس از وارد شدن به رحم، کار بعدی آن اتصال به آندومتر است. به این عمل کاشت گفته می‌شود.

قبل از کاشت، بلاستوسیت از پوشش محافظ خود خارج می‌شود. هنگامی که بلاستوسیت با آندومتر تماس پیدا می‌کند، هورمون‌هایی بین آن‌ها رد و بدل می‌شود تا به اتصال بلاستوسیت کمک کند. بعضی از خانم‌ها در طی یک یا دو روز که لانه گزینی اتفاق می‌افتد، لکه بینی (خونریزی جزئی) دارند. این طبیعی است و چیزی نیست که شما نگران آن باشید. در این مرحله، آندومتر ضخیم‌تر شده و دهانه رحم (دهانه بین رحم و کانال زایمان) توسط یک پلاک مخاط بسته می‌شود.

در عرض سه هفته، سلول‌های بلاستوسیت در نهایت یک گلوله کوچک یا یک جنین را تشکیل می‌دهند. در این زمان، اولین سلول‌های عصبی کودک تشکیل شده است.

کودک در حال رشد شما در چند هفته اول بارداری تغییراتی در نام خود داشته است. به طور کلی، از زمان لقاح تا هفته هشتم رشد، کودک شما نطفه نامیده می‌شود. پس از هفته هشتم، کودک تا زمانی که به دنیا بیاید جنین نامیده می‌شود.

چه موقع می‌توانم متوجه شوم که باردار هستم؟ 


از لحظه بارداری، هورمون گنادوتروفین جفتی انسانی (hCG) در خون شما وجود خواهد داشت. این هورمون توسط سلول‌های تشکیل دهنده جفت (منبع غذایی برای کودک شما در رحم) ایجاد می‌شود. این همان هورمونی است که در آزمایش بارداری تشخیص داده می‌شود. حتی اگر این هورمون از ابتدا وجود داشته باشد، ساخته شدن آن در بدن شما زمان می‌برد. به طور معمول از اولین روز آخرین قاعدگی شما سه تا چهار هفته طول می‌کشد تا hCG به اندازه کافی افزایش یابد تا با آزمایش‌های بارداری تشخیص داده شود.

چه موقع باید در مورد بارداری جدید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرم؟ 


اکثر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما توصیه می‌کنند تا زمانی که نتیجه آزمایش بارداری شما در منزل مثبت نشده است، به آن‌ها مراجعه نکنید. در صورتی که hCG به اندازه کافی در بدن شما وجود داشته باشد، این آزمایشات بسیار دقیق هستند. این نتیجه مثبت می‌تواند چند هفته پس از بارداری ایجاد شود. بهتر است پس از اینکه نتیجه تست بارداری شما مثبت شد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

هنگام تماس، ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی از شما بپرسد که آیا ویتامین‌های پیش از حاملگی مصرف می‌کنید یا خیر. این مکمل‌ها حاوی اسید فولیک هستند. برای اطمینان از رشد صحیح لوله عصبی کودک (ابتدای مغز و ستون فقرات)، مهم است که هر روز حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دریافت کنید. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی پیشنهاد می‌کنند که حتی در زمان بارداری نیز ویتامین‌های پیش از حاملگی را با اسید فولیک مصرف کنید. اگر قبل از بارداری ویتامین‌های پیش از حاملگی مصرف نمی‌کردید، ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی از شما بخواهد که در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

جدول زمانی برای رشد کودک من چیست؟ 


کودک شما در طول یک بارداری معمولی تغییرات زیادی خواهد کرد. این زمان به سه مرحله تقسیم می‌شود که هر کدام یک دوره سه ماهه نامیده می‌شوند. هر دوره سه ماهه یک مجموعه تقریباً سه ماهه است. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً با احتساب هفته‌ها در مورد رشد کودک شما صحبت خواهد کرد. بنابراین، اگر سه ماه است که باردار هستید، سن بارداری شما تقریبا ۱۲ هفته است.

در طی هر دوره سه ماهه تغییرات متمایزی در کودک و خود مشاهده خواهید کرد.

به طور معمول، ما در مورد بارداری به عنوان یک روند ۹ ماهه فکر می‌کنیم. در صورتی که همیشه اینطور نیست. بارداری کامل ۴۰ هفته یا ۲۸۰ روز است. بسته به اینکه در چه ماه‌هایی باردار هستید (بعضی کوتاهتر و بعضی دیگر طولانی‌تر) و در چه هفته‌ای زایمان می کنید، می‌توانید نه ماه یا ۱۰ ماه باردار باشید. این کاملا طبیعی و سالم است.

هنگامی که به پایان بارداری خود نزدیک می‌شوید، چندین نام وجود دارد که ممکن است هنگام زایمان در مورد آن‌ها بشنوید. این اصطلاحات چند هفته آخر بارداری را تقسیم می‌کنند. همچنین از آن‌ها برای بررسی عوارض خاص در نوزادان استفاده شده است. نوزادانی که در دوره زودرس یا قبل از آن متولد می‌شوند ممکن است بیشتر در معرض خطر تنفسی، شنوایی یا یادگیری هستند، نسبت به نوزادانی که چند هفته بعد در بازه زمانی کامل به دنیا می‌آیند. وقتی به این اصطلاحات نگاه می‌کنید، مهم است که بدانید چگونه نوشته شده‌اند. ممکن است ابتدا عدد هفته را مشاهده کنید (۳۸) و سپس دو عدد را ببینید که با یک علامت اسلش از هم جدا شده‌اند (۷/۶). این به این معنی است که شما در روز چندم هفته حاملگی خود قرار دارید. بنابراین، اگر ۷/۶  ۳۸ را مشاهده کردید، به این معنی است که در روز ۶ از هفته ۳۸ خود هستید.

چند هفته آخر بارداری به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:

  • ابتدای ترم: هفته ۷/۰ ۳۷ تا هفته ۷/۶ ۳۸٫
  • ترم کامل: هفته ۷/۰ ۳۹ تا هفته ۷/۶ ۴۰
  • انتهای ترم: هفته ۷/۰ ۴۱ تا هفته ۷/۶ ۴۱
  • پس از ترم: هفته ۷/۰ ۴۲ به بعد

هرگونه سوالی که در مورد سن حاملگی و تاریخ تولد کودک خود دارید از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بپرسید.

مراحل رشد ماه به ماه در بارداری 


سه ماهه اول 

سه ماهه اول بارداری از شروع بارداری تا ۱۲ هفته طول خواهد کشید. این دوره به طور کلی سه ماه اول بارداری است. در طول این سه ماه، کودک شما از یک گروه کوچک سلول به جنینی تبدیل می‌شود که به تدریج ویژگی‌های یک کودک در او ایجاد می‌شود.

ماه ۱ (هفته ۱ تا ۴) 

ماه ۱ (هفته ۱ تا ۴) بارداری

با رشد تخمک بارور شده، یک کیسه آب در اطراف آن تشکیل می‌شود و به تدریج با مایعات پر می‌شود. این کیسه آمنیوتیک نامیده می‌شود و به محافظت جنین در حال رشد کمک می‌کند.

در این مدت، جفت نیز ایجاد می‌شود. جفت عضوی گرد و مسطح است که مواد مغذی را از مادر به کودک و مواد زائد را از کودک به مادر منتقل می‌کند. جفت را به عنوان منبع غذایی کودک در تمام دوران بارداری در نظر بگیرید.

در این چند هفته اول، صورت بدوی با سیاهی چشم بزرگ ایجاد می‌شود. دهان، فک پایین و گلو در حال رشد است. سلول‌های خونی در حال شکل گرفتن هستند و گردش خون آغاز می‌شود. لوله کوچک “قلب” تا پایان هفته چهارم هر دقیقه ۶۵ بار می‌زند.

در پایان ماه اول، کودک شما تقریباً ۱/۴ اینچ طول دارد. کوچکتر از یک دانه برنج.

ماه ۲ (هفته‌ ۵ تا ۸) 

ماه ۲ (هفته‌ ۵ تا ۸) بارداری

ویژگی‌های صورت کودک شما همچنان در حال رشد است. رشد گوش به صورت یک چین پوست کوچک در کنار سر شروع می‌شود. جوانه‌های ریزی که در نهایت به دست و پا تبدیل می‌شوند، در حال تشکیل هستند. انگشتان دست، انگشتان پا و چشم‌ها نیز در حال شکل‌گیری هستند.

اکنون لوله عصبی (مغز، نخاع و سایر بافت‌های عصبی سیستم عصبی مرکزی) به خوبی شکل گرفته است. دستگاه گوارش و اندام‌های حسی نیز شروع به رشد می‌کنند. همچنین استخوان جای غضروف را می‌گیرد.

سر کودک شما در این مرحله متناسب با بقیه بدن است. در حدود هفته ۶، ضربان قلب کودک شما معمولاً قابل تشخیص است. بعد از هفته ۸، کودک شما به جای نطفه، جنین نامیده می‌شود. در پایان ماه دوم، کودک شما حدود ۱ اینچ طول و حدود ۳۰/۱ اونس وزن دارد.

ماه ۳ (هفته ۹ تا ۱۲) 

ماه ۳ (هفته ۹ تا ۱۲) بارداری

دست‌ها، بازوها، انگشتان دست، پاها و انگشتان پای کودک شما کاملاً تشکیل شده است. در این مرحله، کودک شما با انجام کارهایی مانند باز و بسته کردن مشت و دهان، جستجو را آغاز می‌کند. ناخن‌های دست و ناخن‌های پا شروع به رشد می‌کنند و گوش‌های خارجی شکل می‌گیرند. ریشه دندان‌ها در زیر لثه‌ها شکل می‌گیرد. اندام‌های تولید مثل کودک شما نیز رشد می‌کند، اما تشخیص جنسیت کودک در سونوگرافی دشوار است.

در پایان ماه سوم، کودک شما کاملاً شکل می‌گیرد. تمام اندام‌ها و اعضای بدن وجود دارند و برای عملکردی شدن به رشد خود ادامه می‌دهند. سیستم‌های گردش خون و ادرار کودک نیز در حال کار هستند و کبد صفرا تولید می‌کند.

در پایان ماه سوم، کودک شما تقریباً ۴ اینچ طول و حدود ۱ اونس وزن دارد. از آنجا که مهم‌ترین رشد کودک شما اتفاق افتاده است، احتمال سقط جنین پس از سه ماه بطور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

سه ماهه دوم 

این بخش میانی از بارداری اغلب به عنوان بهترین قسمت از این تجربه بارداری تلقی می‌شود. در این زمان، هر نوع کسالت صبحگاهی احتمالاً از بین رفته و ناراحتی‌های ابتدای بارداری کمرنگ می‌شود. ایجاد ویژگی‌های صورت در این دوره انجام می‌شود. همچنین با لغزش و چرخش کودک در رحم، ممکن است حرکاتی را در شکم خود احساس کنید. در طول این سه ماهه، بسیاری از افراد به جنسیت کودک خود پی می‌برند. این کار معمولاً از طریق اسکن آناتومی (سونوگرافی که رشد جسمی کودک شما را بررسی می‌کند) حدود هفته ۲۰ انجام می‌شود.

ماه ۴ (هفته ۱۳ تا ۱۶) 

ماه ۴ (هفته ۱۳ تا ۱۶) بارداری

اکنون ممکن است ضربان قلب کودک شما از طریق ابزاری به نام داپلر قابل شنیدن باشد. انگشتان دست و پا کاملاً مشخص شده‌اند. پلک، ابرو، مژه، ناخن و مو تشکیل می‌شود. دندان‌ها و استخوان‌ها متراکم‌تر می‌شوند. کودک شما حتی می‌تواند انگشت شست خود را مک بزند، خمیازه بکشد، بدن خود را بکشد و شکلک‌هایی را با صورت خود را ایجاد کند.

سیستم عصبی شروع به کار می‌کند. اندام‌های تناسلی و دستگاه تناسلی اکنون کاملاً تکامل یافته‌اند و پزشک می‌تواند در سونوگرافی دختر یا پسر بودن فرزند شما را تشخیص دهد. در پایان ماه چهارم، کودک شما حدود ۶ اینچ طول و حدود ۴ اونس وزن دارد.

ماه ۵ (هفته ۱۷ تا ۲۰) 

ماه ۵ (هفته ۱۷ تا ۲۰) بارداری

در این مرحله، ممکن است احساس کنید کودک شما حرکت می‌کند. کودک شما در حال رشد عضلات و ورزش دادن آن‌ها است. این اولین حرکت جنین است و می‌تواند مانند بال زدن احساس شود.

موها روی سر کودک شروع به رشد می‌کنند. شانه‌ها، کمر و شقیقه کودک شما توسط موی نرم و لطیفی به نام لانگو پوشیده می‌شود. این موها از کودک شما محافظت می‌کند و معمولاً در پایان هفته اول زندگی کودک می‌ریزد.

پوست کودک با روکش سفید رنگی به نام vernix caseosa پوشانده می‌شود. تصور می‌شود این ماده “پنیری” از پوست کودک شما در برابر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مایع آمنیوتیک محافظت می‌کند. این پوشش دقیقاً قبل از تولد ریخته می‌شود. طول کودک شما در پایان ماه پنجم حدود ۱۰ اینچ و وزن آن از ۱/۲ تا ۱ پوند است.

ماه ۶ (هفته ۲۱ تا ۲۴) 

ماه ۶ (هفته ۲۱ تا ۲۴) بارداری

اگر همین حالا می‌توانستید به داخل رحم و کودک خود نگاه کنید، می‌دیدید که پوست کودک شما قرمز، چروکیده است و رگ‌ها از طریق پوست شفاف کودک قابل مشاهده است. تصاویر انگشتان دست و پای کودک قابل مشاهده است. در این مرحله پلک‌ها از هم جدا شده و چشم‌ها باز می‌شوند.

کودک با حرکت یا افزایش نبض به صداها پاسخ می‌دهد. در صورت سکسکه کودک ممکن است حرکات تکان دهنده‌ای را مشاهده کنید.

در صورت تولد زودرس، کودک شما ممکن است پس از هفته ۲۳ با مراقبت‌های ویژه زنده بماند. طول کودک شما در پایان ماه ششم حدود ۱۲ اینچ و وزن او حدود ۲ پوند است.

ماه ۷ (هفته ۲۵ تا ۲۸) 

ماه ۷ (هفته ۲۵ تا ۲۸) بارداری

کودک شما همچنان به رشد و ذخیره ذخایر چربی بدن ادامه می‌دهد. در این مرحله، شنوایی کودک کاملاً رشد کرده است. کودک مرتباً تغییر وضعیت می‌دهد و به محرک‌ها از جمله صدا، درد و نور پاسخ می‌دهد. مایع آمنیوتیک به تدریج کاهش می‌یابد.

اگر نوزادتان زودتر از موعد به دنیا بیاید، احتمالاً پس از ماه هفتم زنده می‌ماند. در پایان ماه هفتم، کودک شما حدود ۱۴ اینچ طول و از ۲ تا ۴ پوند وزن دارد.

سه ماهه سوم 

سه ماهه سوم بارداری

این قسمت آخر بارداری شما است. ممکن است وسوسه شوید که شمارش معکوس را تا تاریخ موعد خود شروع کنید و امیدوار باشید که زودتر انجام شود، اما هر هفته از این مرحله نهایی رشد به کودک شما کمک می‌کند تا برای زایمان آماده شود. در طول سه ماهه سوم، کودک شما به سرعت وزن اضافه می‌کند و چربی بدن او افزایش می‌یابد که بعد از تولد به او کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید، حتی اگر فرهنگ عامه تنها به ۹ ماه بارداری اشاره می‌کند، در واقع شما می‌توانید ۱۰ ماه باردار باشید. بارداری معمولی و تمام مدت ۴۰ هفته است که می‌تواند شما را به ماه دهم برساند. همچنین ممکن است یک یا دو هفته (۴۱ یا ۴۲ هفته) از موعد مقرر زایمان شما گذشته باشد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما با نزدیک شدن به موعد مقرر از نزدیک وضعیت شما را کنترل می‌کند. اگر موعد خود را سپری کنید و مرحله زایمان شما خود به خود شروع نشود، ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما را تحریک کند. این به این معنی است که از داروها برای زایمان و تولد کودک استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که حتما در طول این سه ماهه در مورد برنامه تولد خود با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

ماه ۸ (هفته ۲۹ تا ۳۲) 

ماه ۸ (هفته ۲۹ تا ۳۲) بارداری

کودک شما همچنان به بلوغ و ذخیره ذخایر چربی بدن ادامه می‌دهد. ممکن است متوجه شوید که کودک شما بیشتر لگد می‌زند. در این زمان مغز کودک به سرعت در حال رشد است و کودک شما می‌تواند ببیند و بشنود. اکثر سیستم‌های داخلی به خوبی رشد کرده‌اند، اما ممکن است ریه‌ها هنوز نابالغ باشند. کودک شما حدود ۱۸ اینچ طول و وزن آن نیز ۵ پوند است.

ماه ۹ (هفته ۳۳ تا ۳۶) 

ماه ۹ (هفته ۳۳ تا ۳۶) بارداری

در طی این مرحله، کودک شما به رشد و بلوغ خود ادامه می‌دهد. رشد ریه‌ها در این مرحله تقریبا کامل شده است.

رفلکس‌های کودک شما هماهنگ شده است بنابراین او می‌تواند چشمک بزند، چشم‌هایش را ببندد، سر خود را برگرداند، محکم بگیرد و به صداها، نور و لمس پاسخ دهد. کودک شما حدود ۱۷ تا ۱۹ اینچ طول و از ۵ پوند تا ۶ پوند وزن دارد.

ماه ۱۰ (هفته ۳۷ تا ۴۰) 

ماه ۱۰ (هفته ۳۷ تا ۴۰) بارداری

در این ماه آخر می‌توانید زایمان کنید. ممکن است متوجه شوید که کودک شما به دلیل فضای کم، کمتر حرکت می‌کند. در این مرحله ممکن است موقعیت کودک شما برای آمادگی برای تولد تغییر کرده باشد. در حالت ایده‌آل، کودک در پایین رحم شما قرار دارد. وقتی کودک به لگن می‌افتد و خود را برای تولد آماده می‌کند، ممکن است احساس بسیار ناخوشایندی داشته باشید. کودک شما در این مرحله آماده دیدار با جهان است. کودک شما حدود ۱۸ تا ۲۰ اینچ طول و حدود ۷ پوند وزن دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري