کوچک سازی کلاهک کلیتوریس

کلیتورال هود ریداکشن(کوچک سازی کلاهک کلیتوریس)

0 3,454

کلیتورال هود ریداکشن، یک جراحی زیبایی است که در آن کلاهک کلیتوریس یا جدا می‌شود و یا به طور کامل برداشته می‌شود. از آن به عنوان ختنه زنانه نیز یاد می‌شود و همان مشکلات و خطرات احتمالی ختنه مردان را به همراه دارد. تحت عناوین دیگری چون هودکتومی نیز از آن یاد می‌شود. عمل کلیتورال هود ریداکشن یا زیبایی کلیتوریس را بعضا می‌توان همزمان با بعضی اصلاحات دیگری بر روی آلت تناسلی، که عمدتا هم صرفا جنبه زیبایی دارند، انجام داد. از برخی از این موارد می‌توان به لابیاپلاستی ، که به منظور کاهش ابعاد لابیای درونی انجام می‌شود، و همچنین واژینوپلاستی اشاره نمود.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

چه کسی بایدتحت عمل کوچک سازی کلاهک کلیتوریس قراربگیرد؟


اگرچه این عمل به صورت گسترده ای انجام نمی شود اما زنان می‌توانند دلایل متفاوتی برای انجام این عمل داشته باشند، من جمله درمانی / پزشکی، زیبایی یا دلایل فرهنگی. به منظور درک مزایای جراحی زیبایی کلیتوریس، ابتدا باید بدانید که عملکرد آن چگونه است. کلیتوریس که تحریک کننده ترین اندام بدن زن به شمار می‌رود، در نزدیکی بخش پیشین لابیای درونی و درست در بالای دهانه مجرای ادرار قرار دارد. آن را می‌توان معادل با آلت مردانه دانست، با این تفاوت که کلیتوریس نقشی در تخلیه ادرار ایفا نمی کند. سر کلیتوریس بسیار کوچک است اما بیش از 8000 عصب در آن قرار داد و تحریک آن عامل افزایش لذت جنسی خواهد بود. با این حال کلیتوریس و سر کلیتوریس توسط کلاهک کلیتوریس و لابیای درونی پوشیده شده اند. سر کلیتوریس در برخی زنان کاملا پوشیده شده است، در حالی که در برخی این اندام در درجات متفاوتی می‌تواند از کلاهک بیرون زده شده باشد. در برخی موارد خود این کلاهک نیز ممکن است از لابیا بیرون زده شده باشد. هدف کوچک سازی کلیتوریس، کاهش اندازه کلاهک و بهبود ظاهر خارجی آلت تناسلی زنانه و یا نمایان سازی آگاهانه سر کلیتوریس به منظور ایجاد امکان تحریک مستقیم آن است. با این وجود زنانی که از تحریک مستقیم کلیتوریس در حین سکس لذت نمی برند، اقدام به کاهش اندازه کلاهک کلیتوریس می‌نمایند تا کلیتوریس در حین سکس، راحت تر  به صورت غیرمستقیم تحت تحریک قرار بگیرد. برخی مزایای عملکردی ختنه زنانه عبارتست از :

 • کاهش درد آلت تناسلی
 • افزایش لذت جنسی
 • از آنجایی که برداشتن کلاهک کلیتوریس، این ارگان را نمایان می‌سازد، بیمارانی که تحت این جراحی قرار می‌گیرند با تحریک و لذت جنسی بیشتر و ارگاسم کلیتورال بهتری روبرو خواهند شد.
 • از طرف دیگر، افزایش زیبایی ناشی از جراحی می‌تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

انواع جراحی زیبایی کلیتوریس


پوست ختنه گاه کلیتورال، پوست چین خورده ای بر روی کلیتوریس است که از آن تحت عنوان کلاهک کلیتوریس نیز یاد می‌شود. دو نوع مختلف از جراحی زیبایی کلیتوریس وجود دارد :

جراحی زیبایی کاهشی کلاهک کلیتوریس

جراحی کاهش اندازه کلاهک کلیتوریس، به منظور کاهش طول اضافی بافت ختنه گاه کلیتورال یا کاهش ضخامت نابرابر کلاهک کلیتورال انجام می‌شود.

 • از روش تجزیه آبی اصلاح استرزنسکی با استفاده از جراحی به روش V برعکس در کاهش کلاهک کلیتورال مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تجزیه آبی به روش جراحی V برعکس به منظور جداسازی چسبیدگی ایجاد شده در سطوح داخلی پوست کلیتورال و کلیتوریس به کار گرفته می‌شود.
 • بافت های اضافی برداشته شده در حین جراحی به روش V برعکس، خطوط بخیه را پوشش می‌دهند. این روند می‌تواند کلیتوریس را نمایان نموده و تجربه جنسی بهتری در اختیار شما و شوهرتان قرار دهد.

جراحی زیبایی ترمیمی کلاهک کلیتوریس

جراحی زیبایی ترمیمی کلاهک کلیتوریس به منظور بازیابی دهانه آسیب دیده کلاهک کلیتورال و معمولا در نتیجه شرایط پوستی و … اجرا می‌شود و بدون ایجاد آسیب های عصبی دائمی، قسمت های آسیب دیده آن را ترمیم می‌نماید.

 • با استفاده از آب نمک استریل می‌توان کلاهک کلیتورال را از چسبیدگی های ایجاد شده جدا نماید.
 • باز کردن جزئی یا کامل کلاهک به منظور نمایان شدن نوک کلاهک کلیتورال انجام می‌شود.
 • این روش از بروز مشکلات بی حسی کلیتورال جلوگیری می‌نماید. استفاده مستقیم از ابزارهای فلزی بر روی کلیتوریس می‌تواند بی حسی کلیتورال را به همراه داشته باشد.

پیش از عمل


 • پزشک راجع به سابقه مشکلات پزشکی‌تان خواهد پرسید؛ ارزیابی کلی به عمل خواهد آورد. در صورت ابتلا به قارچ واژنی یا عفونت باکتریایی باید پیش از اقدام به جراحی و به منظور جلوگیری از عفونت های بیشتر اقدام به درمان آن نمایید.
 • علیرغم کمبود تحقیقات صورت گرفته بر آثار مخرب این جراحی بر مادر یا کودک، نباید در سه ماه آینده باردار شوید و یا تصمیم به بارداری بگیرید. در صورت وجود بیماری یا آلرژی به دارویی بخصوص، پیش از جراحی به پزشک اطلاع دهید.
 • پزشک پیش از جراحی به شما راجع به روش ها، فرایندهای درمان و برخی مشکلات احتمالی پس از جراحی اطلاعاتی ارائه خواهد نمود.

اعمال بعد از جراحی کلیتورال هود ریداکشن


 • ممکن است پس از جراحی با احساس گیجی ناشی از مسکن درون وریدی روبرو شوید که باید تا بازیابی حالت طبیعی به استراحت بپردازید.
 • 1 الی 2 ساعت در اتاق ریکاوری تحت نظارت قرار خواهید گرفت. وقتی که هوشیار بودید و خونریزی غیرطبیعی نداشتید، خودتان قادر به ادرار خواهید بود و از شما خواسته می‌شود تا دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل را مشاهده نمایید و با اجازه پزشک می‌توانید به خانه بازگردید.

تماس آب و بسته های سرد، و دستورالعمل های مراقبت خانگی بعد از جراحی کلیتورال هود ریداکشن


 • در خانه و بعد از جراحی ممکن است دچار درد شوید و باید از آستامینوفن، ضدالتهاب و آنتی بیوتیک مطابق تجویز پزشک استفاده نمایید، بالاخص که دوره آنتی بیوتیک باید کامل شود.
 • در یک یا دو روز بعد از جراحی، اعمال بسته (های) سرد به ناحیه کلی جراحی می‌تواند تا حدی تورم را کاهش دهد. یخ درون کیسه پلاستیکی توصیه نمی شود، چرا که رطوبت و بخار یخ می‌تواند منجر به التهاب و عفونت شود. به منظور پیشگیری از بروز عفونت، نباید دوش بگیرید – می‌توان از دستمال برای پاک کردن بدن استفاده نمود. پس از پاک کردن بدن با دستمال، باید از یک دستمال گرم به مدت 10 الی 15 دقیقه در اطراف محل زخم استفاده نمایید تا این ناحیه را خشک نگاه دارید. برای تسریع روند بهبود زخم، استراحت نمایید (سر کار نروید) و برای پیشگیری از بروز اختلال در زخم، کمی حرکت کنید.
 • 1 الی 2 روز بعد از جراحی می‌توانید دوش بگیرید؛ باید با صابون و به صورت روزانه (صبح و قبل از خواب) محل زخم و ناحیه پرینوم را تمیز کنید. پس از دوش گرفتن باید با دستمالی گرم و به مدت 10 الی 15 دقیقه اطراف محل زخم را – حداقل یک مرتبه در هفته – پاک کنید تا آن را خشک نمایید.
 • در هفته اول بعد از جراحی ممکن است با کمی خونریزی از محل جراحی روبرو شوید. در صورت مواجهه با خونریزی زیاد و لخته های خونی از زخم جراحی، قرمزی متورم و تب بالا لطفا با پزشکتان تماس بگیرید.
 • در دو هفته ابتدایی بعد از جراحی، بعد از ادرار و مدفوع، پرینوم را به ترتیب با دستمال مرطوب، و آب و دستمال تمیز کنید. سعی کنید که اطراف زخم را خشک نگاه دارید تا سریعتر بهبود یابد.
 • تا دو هفته پس از جراحی امکان مصرف تمامی غذاها به غیر از ترشی وجود دارد؛ همچنین تا دو هفته از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • پس از جراحی ممکن است پس از مصرف آنتی بیوتیک مصرفی به منظور پیشگیری از وقوع عفونت بعد از عمل با خارش یا ترشحات سبز رنگی ناشی از عفونت قارچی واژنی مواجه شوید و نیاز به داروی های ضدقارچ یا شیاف نیاز داشته باشید.

کندن بخیه بعد از کوچک سازی کلاک کلیتوریس

مواد استفاده شده در بخیه زخم معمولا به تدریج (4 تا 6 هفته بعد) جذب می‌شوند. با این حال این روند در برخی زنان بیش از 6 هفته به طول خواهد انجامید و ممکن است درد به همراه داشته باشد. در زنانی که در فرایند جذب یا افتادن بخیه و یا بهبودی دچار خارش می‌شوند، آنتی هیستامین برای کنترل خارش تجویز می‌شود.

دوره نقاهت بعد از کوچک سازی کلاهک کلیتوریس


 • دوره ریکاوری از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است 1 یا 2 روز بعد از جراحی به کار برگردید. به علاوه باید برای ملاقات های بعدی با پزشک هماهنگ باشید.
 • در دو هفته اول بعد از جراحی، بافت ها شروع به تولید مویرگ های خونی جدید و بهبود زخم می‌کنند. می‌توانید به تدریج فعالیت های روزانه‌تان را آغاز کنید.
 • از دو تا چهار هفته بعد از جراحی انتظار می‌رود که زخم های جراحی به خوبی درمان شوند، می‌توانید به تدریج فعالیت های عادی‌تان را از سر بگیرید ولی باید فعالیت های شدیدتان را محدود نمایید.
 • پس از چهار هفته می‌تواند فعالیت های روزانه‌تان را انجام دهید و اجازه تمرینات نرم و بلند کردن اجسام سبک را نیز خواهید داشت. با این حال باید از دویدن، قرارگیری طولانی مدت در وان، شنا، بلند کردن اجسام سنگین، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت های ستگین و مقاربت جنسی برای حداقل 4 تا 6 هفته بعد از جراحی خودداری نمایید.

نتایج جراحی زیبایی کلیتوریس


اکثر زنانی که این جراحی را انجام داده اند از نتایج راضی بوده اند و نرخ وقوع مشکلات پس از جراحی بسیار اندک بوده است. با اینحال متخصصین به بیماران پیشنهاد می‌کنند تا پیش از انجام جراحی پیشنهادی، ابتدا به متخصص روانشناس مراجعه نمایند تا وی به آنها در ایجاد انتظارات درست از این جراحی کمک نماید.

خطرات و مشکلات احتمالی


جراحی زیبایی کلیتوریس، نرخ وقوع مشکلات پزشکی اندکی دارد. علیرغم این مساله هنوز مشکلاتی همچون موارد زیر را می‌توان برای آن محتمل دانست:

 • عفونت محل جراحی
 • علامت محل برش
 • آسیب به اعصاب آلت تناسلی : این مشکل می‌تواند دهانه واژن بیمار را بی حس یا فوق العاده حساس نماید.
 • کاهش حساسیت کلیتوریس : ممکن است پس از برداشتن کلاهک کلیتوریس بعد از مدت زمانی طولانی و نمایان شدن آن، حسش را از دست دهد.
 • درد : ممکن است پس از نمایان شدن و عمدتا به دلیل اصطکاک ایجاد شده با لباس، کلیتوریس دردناک شود.
 • مقاربت دردناک : بیمارانی که از دیسپارونیا رنج می‌برند ممکن است به هنگام سکس، با درد روبرو شوند.
 • چسبیدگی بافت ها : معمولا به شکل کیست های پوستی رخ می‌دهد و ممکن است در محل زخم های ناشی از جراحی ایجاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس