لوب کوچک (لابیا مینور)

ظاهر ایده آل لابیا مینور و جراحی های تصحیحی لوب کوچک

0 3,936

ظاهر ایده آل لابیا مینور

ظاهر ایده آل لوب کوچک یا لابیا مینور تا حدودی با ظاهر ایده آل لوب بزرگ یا لابیا ماژور فرق دارد. تعدادی از زنان مایل هستند که لب های داخلی واژن شان تا سر حد امکان کوتاه باشد، در حالی که عده ای از زنان نسخه بلند آن را ترجیح می دهند که معمولا کمی قوس دار باشد. هرچند در بیشتر موارد پرپوس بایستی محکم روی شفت کلیتوریس را پوشانده و کلاهک کلیتوریس محکم روی سر کلیتوریس فیت باشد و حدود دو سوم آن را پوشانده باشد (شکل 1).

شکل 1. ظاهر ایده آل لوب کوچک واژن یا لابیا مینور

مشخص نیست که مفهوم «ظاهر ایده آل» از کجا آمده است اما احتمالا بخاطر تصاویری است که در اینترنت پست می شود و به آسانی این روزها در دسترس همگان است.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

ملاحظات آناتومیک

اگر بخواهیم رویکردی به عمل جراحی تصحیح یا کوچک کردن لوب (لابیاپلاستی) داشته باشیم، بهتر است طول لابیا مینور را به سه بخش تقسیم کنیم:

  • بخش 1: بالای کلیتوریس
  • بخش 2: هم سطح با کلیتوریس
  • بخش 3: پایین (زیر) کلیتوریس (شکل 2)

شکل 2. بخش های سه گانه لابیا مینور

شکل و ظاهر بخش های 1 و 2 قطعا تحت تاثیر سایز و موضع قرارگیری شفت کلیتوریس است. اینها به همراه توپر بودن لابیا ماژور و شکل لابیا مینور و پرپوس، پارامترهای شفت کلیتوریس تعیین می کند که آیا شکاف شرمگاهی یک خط باریک تشکیل می دهد یا لابیا مینور بیرون زده بوده و از شکاف شرمگاهی در موضع اولیه خود بیرون آمده است (شکل 3).

شکاف شرمگاهی باریک و پهنشکل 3. (a) شکاف شرمگاهی باریک، (b) شکاف شرمگاهی پهن با بیرون زدگی شفت کلیتوریس و هیپرتروفی لابیا مینور

در انتهای شفت کلیتوریس، موضع قرارگیری سر کلیتوریس در رابطه با نسبت فضایی آن با مقطع قدامی سمفیز به زاویه آرنج کلیتوریس بستگی دارد: اگر زاویه آن حاد باشد، شفت کلیتوریس به سمفیز نزدیکتر است، بنابراین سر کلیتوریس عمقی تر در داخل شکاف قرار گرفته و راحتتر توسط لابیا ماژور پوشیده می شود.

برعکس، اگر زاویه آن با آرنج کلیتوریس باز یا کج باشد، سر کلیتوریس رو به جلو ایستاده و بیرون زدگی خواهد داشت و اصطلاحا به آن «بیرون زدگی کلیتوریس» اطلاق می شود (شکل 4).

شکل 4. رابطه بین موضع قرارگیری شفت کلیتوریس و زاویه آرنج کلیتوریس (نمای پهلو)

فاصله بین سر کلیتوریس و مئاتوس ادراری (مجرای خروج ادرار) در افراد مختلف تفاوت قابل توجهی دارد. این فاصله می تواند چیزی بین 1 تا 7 سانتیمتر یا بیشتر باشد. جالب است که یک نقطه فیکس پایا نیز وجود دارد: روزنه خروجی ادرار همیشه در خط وسط و دقیقا زیر لبه تحتانی قوس پوبیس است. اگر فاصله از این نقطه تا سر کلیتوریس در زنی به زن دیگر خیلی تفاوت داشته باشد، بدین معنی است که فاصله بایستی صرفا براساس متغیر موضع قرارگیری و سایز کلیتوریس و اجزای آن (طول کرورا، شفت کلیتوریس و سر کلیتوریس) تعیین گردد (شکل 5).

فاصله بلند و کوتاه کلیتوریس تا سوراخ ادرارشکل 5. فاصله کوتاه و بلند بین مئاتوس ادراری و سر کلیتوریس

سایز و شکل کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف تفاوت قابل توجهی دارد. هیپرتروفی (بزرگ شدن) لوب واژن معمولا روی کلاهک کلیتوریس تاثیر دارد که می تواند خیلی زیاد بوده و همانند یک پرده بر روی سر کلیتوریس آویزان شود. بنابراین به وضوح قابل رویت خواهد بود (شکل 6).

انواع کلاهک کلیتوریس یا پوست روی چچول زنانشکل 6. انواع کلاهک کلیتوریس. (a) کلاهک کلیتوریس کوتاه که سر کلیتوریس در معرض قرار می گیرد؛ (b) کلاهک کلیتوریس در حالی که سر کلیتوریس را پوشانده است؛ (c) کلاهک بزرگ و آویزان کلیتوریس؛ (d) کلاهک کلیتوریس بزرگ و آویزان در وضعیت ایستاده، نمای مورب

می توان سر کلیتوریس را از نظر سایز و شکل با یک نخود مقایسه کرد. سر کلیتوریس معمولا به طور کامل یا تقریبا کامل توسط پوست کلاهک کلیتوریس پوشیده شده است، اما گاهی اوقات بطور کامل در معرض بوده و پوشانده نشده است، گرچه این حالت خیلی شایع نیست. فرنولا پخش شده در سطح تحتانی سر کلیتوریس با هم رو به پایین قرار گرفته و به لابیا مینور ملحق می شوند. در اینجا نیز تفاوت زیادی وجود دارد: محل اتصال آنها می تواند خیلی نرم باشد، به طور یکدست با لابیا مینور یکی شده باشند یا ممکن است در یک قطع منقطع آشکار نمایش یابند.

بخش سوم لابیا مینور در بعد تحتانی کلیتوریس واقع شده است. لابیا مینور ادامه یافته، دهلیز واژن را احاطه کرده و به سمت شیار خلفی پیش می رود و گاهی اوقات حتی جلوتر رفته و از پرینه گذشته به مقعد متصل می شود. به عنوان یک قاعده کلی، لابیا داخلی تنها از یک چین پوستی منفرد تشکیل شده است اما گاهی اوقات دو چین یا حتی به ندرت بیشتر وجود دارد.

ارتفاع لابیا مینور از قاعده چین بین لوبی اندازه گیری می شود و بلافاصله زیر کلیتوریس بیشترین ارتفاع را داشته و همانطور که به سمت شیار خلفی پیش می رود، کوتاهتر می شود. زمانی که هیپرتروفی لوبی یا بزرگ شدن لوب کوچک واژن وجود داشته باشد، ارتفاع لوب می تواند به طور قابل توجهی زیاد شده و به 5 سانتیمتر یا بیشتر برسد.

جالب است که سطح قاعده لوب می تواند در رابطه با دهلیز واژن در زنان متفاوت باشد. این فاکتور را بایستی در ارزیابی قبل از عمل در نظر داشت. اگر قاعده بالا باشد بدین معنی است که حتی کوچکترین ارتفاع لوب می تواند کافی باشد که لابیا داخلی از پوشش لابیا بیرونی خارج شده و از شیار واژن بیرون بزند (شکل 7).

شکل 7. سطوح مختلف قاعده لوب

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

کیفیت عکس ها عمدا کم شده است. برای مشاهده تصاویر این مقاله با کیفیت بالا می توانید فایل عکس های مقاله را دانلود و مرور نمائید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس