به دنیا آوردن نوزادی خوشگل

آیا نگاه کردن به بچه خوشگل حین حاملگی موجب خوشگل شدن نوزاد شما می شود؟

0 1,211

آیا ظاهر بچه برایتان مهم است؟ آیا می توان روی ظاهر جنینی که قرار است پا به دنیا بگذارد، تاثیر گذاشت؟ آیا نگاه کردن به بچه خوشگل موجب می شود بچه داخل شکم خوشگل شود؟ چه چیزی ظاهر بچه را تعیین می کند؟ اینها سئوالاتی است که به ذهن همه زنان حامله و همسرانشان می آید و در اینجا بحث می شود

یکی از باورهای قدیمی این است که اگر زن در دوران حاملگی به بچه های خوشگل نگاه کند یا عکس بچه خوشگلی را در اتاق خود نصب کند، بچه اش خوشگل خواهد شد. حتی عده ای معتقدند اگر به بچه مطلوب مورد نظر خود که جایی دیده اند یا بچه اطرافیان که خوب به نظرشان آمده است، در حین مقاربت فکر کنند، بچه آنها نیز شبیه بچه ایده آل شان خواهد شد. اما آیا این عقیده صحیح است؟

آیا نگاه به بچه های خوشگل روی ظاهر نوزاد تاثیر دارد؟

خیر، این یک عقیده قدیمی است و زنان بطور سنتی باور داشتند هر چه زن حامله می بیند، مزه می کند، می شوند و لمس می کند روی جنین و بچه ای که به دنیا می آورد، تاثیر خواهد گذاشت. این عقیده خیلی گمراه کننده است و می تواند روی پیوند مادر و نوزاد در چند روز اول یا حتی چند هفته اول پس از زایمان تاثیر بگذارد.

در واقع خیلی از سنت های قدیمی و از جمله نگاه کردن یا فکر کردن به بچه خوشگل برای داشتن بچه ای زیبا، به ما می گویند که تجارب مادر منتظر زایمان روی رشد بچه وی تاثیر خواهد گذاشت. اما این مسئله روی ظاهر فیزیکی بچه تاثیر ندارد. ظاهر بچه براساس ژنتیک وی تعیین می شود، ژن هایی که از مادر و پدر به بچه انتقال می یابد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

ژن های بچه هستند که همه چیز را تعیین می کنند، از رنگ پوست گرفته تا رنگ چشم، از رنگ مو گرفته تا اندازه قد و شباهت به والدین. ژنتیک بچه حتی روی تغییرات فیزیکی بچه با بالا رفتن سن تاثیر دارد. اما معدود کارهایی است که مادر حامله می تواند انجام دهد و وروی ظاهر و ویژگی های ظاهری بچه خود تاثیر بگذارد.

اغلب نوزاد با آنچه که والدین توقع دارند تفاوت دارد. این بخاطر اثرات زندگی نه ماهه جنین در داخل رحم مادر و فشار و تغییراتی است که در حین زایمان تحمل می کند. همانطور که بچه بزرگتر می شود، توقعات والدین را بیشتر برآورده می کند. زندگی رحمی و زایمان اثرات زیادی روی ظاهر نوزاد دارد، از جمله:

  • عبور از کانال زایمان تنگ در حین زایمان طبیعی یا زایمان واژینال موجب می شود استخوان های سر نوزاد کمی روی هم بلغزد و سر نوزاد مخروطی شکل شود
  • نوزاد در داخل رحم پاهای خود را جمع می کند تا فضای کافی داشته باشد، اگر فضای رحمی خیلی کم باشد، پاهای نوزاد ممکن است کمانی شکل شود
  • عبور نوزاد از کانال زایمان بخصوص تنگ موجب می شود بافت نرم بینی نوزاد تحت فشار قرار گیرد و در نتیجه در زمان زایمان بینی نوزاد تخت باشد

اینها نمونه ای از عقاید مرتبط با تاثیر زندگی رحمی و عبور از کانال زایمان بر ظاهر نوزاد است که موقت بوده و در طی دو سال اول زندگی بچه رفع می شوند. هرچند سنت ها و روش های قدیمی برای تغییر ظاهر بچه بعد از زایمان وجود دارد، از قبیل:

  • فشار آرام سر نوزاد برای گرد شدن آن
  • به پشت خواباندن نوزاد برای تخت شدن پشت سرش
  • کشیدن بینی نوزاد بلافاصله بعد از تولد و در ماههای اول برای کشیده شدن بینی وی
  • مالیدن کرم های مخصوص برای از بین بردن موهای اضافی
  • مالیدن مخلوط هایی با پایه شیر بر بدن نوزاد جهت روشن شدن پوست و از بین رفتن نشانه های زایمان
  • فشار آوردن بر پاهای نوزاد حین ماساژ جهت صاف شدن پاهای وی
  • قنداق کردن نوزاد در چند هفته اول برای صاف شدن پاها

هیچکدام از این اقدامات و سنت ها به اندازه ای که ادعا می شود، کمک کننده نیست و حتی ثابت شده بعضی از آنها خطرناک است، اگر مکررا یا خیلی محکم انجام شوند. بنابراین بهترین کار انتظار و حوصله داشتن است. اجازه دهیم بچه کوچولوی ما به شخصی تکامل یابد که ژنهایش برایش تعیین کرده اند و تقدیرش است.

بعضی از خصیصه های جسمی و ظاهری که توسط ژن ها تعیین می شوند تحت تاثیر عوامل محیطی نیز هستند. این به چیزهایی مثل قد و رنگ پوست نوزاد مصداق دارد که برای مثال تحت تاثیر مثلا رژیم غذایی و میزان مواجهه با نور خورشید است. چیدمان اصلی و عمومی ظاهر نوزاد خیلی قبل از تولد وی تعیین شده است و توسط ژنتیک والدین به وی ارث می رسد. حتی با نگاه به والدین می توان قبل از لقاح و بچه دار شدن، تا حدودی قیافه و ظاهر فرزند آنها را پیش بینی کرد.

کاری که مادر حامله می تواند برای کمک به نوزادش انجام دهد، اقداماتی است که از سلامتی جنین اطمینان می دهد مثل استراحت کافی، فعالیت و ورزش کافی، مصرف رژیم غذایی متعادل و سالم. یک حاملگی سالم مطمئنا به بچه ای سالم می انجامد. بهتر است مادر سالم بخورد، بطور متوسط ورزش کند و تا سرحدامکان استرس خود را کمک کرده و کافی استراحت کند.

مطمئن باشید که وقتی نوزاد به دنیا می آید، در اولین نگاه عاشق او می شوید و زیباترین بچه دنیا خواهد بود. پس به عنوان کلام آخر، این ژنتیک است که رنگ پوست، قد و قامت، رنگ مو، ضریب هوشی، رنگ چشم، سایز سر، فاصله دندان ها و کک مک و چاله گونه را تعیین می کند. مادر با همکاری پدر مسئول حفظ سلامتی جنین و به دنیا آوردن بچه ای سالم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس