ترشحات واژن (زرد و سبز رنگ و پنیری شکل) زنانه و بوی بد واژن؛ علت و درمان

26 95,603

ترشحات واژن عملکرد مهم مراقبتی در سیستم تولید مثل زنان است. مایع تولید شده توسط غدد در داخل مهبل و دهانه رحم حاوی سلول‌های مرده و باکتری‌ها است. این ترشحات، واژن را تمیز نگه می‌دارند و به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند. در اغلب موارد ترشح زنان کاملاً طبیعی است. مقدار ترشحات زنان می‌تواند متفاوت باشد همان‌ طور که بسته به زمان چرخه قاعدگی بو و رنگ ترشحات نیز متفاوت است. به‌ عنوان مثال اگر تخمک‌گذاری، تغذیه با شیر مادر یا تحریک جنسی ایجاد شود واژن ترشح بیشتری خواهد داشت. بوی ترشحات نیز اگر شما حامله باشید یا در مورد بهداشت شخصی خود دقت نکنید متفاوت است. هیچ یک از این تغییرات علائم هشدار دهنده نیستند با این‌ حال، اگر رنگ، بو و یا غلظت ترشحات بسیار غیرمعمول است و با خارش یا سوزش واژن همراه است احتمال عفونت و اختلالات دیگر وجود دارد.

در صورتی که ترشحات زنان غیرمعمول با علائم دیگری مانند تب، درد شکم‌، کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی یا افزایش ادرار همراه باشد باید در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. اگر در مورد غیر عادی بودن ترشحات نگران هستید نیز یک قرار ملاقات با پزشک بگیرید. متخصص زنان و زایمان پس از آزمایشات فیزیکی ممکن است نمونه‌ای از ترشحات را بگیرد یا آزمایش پاپ اسمیر برای نمونه‌گیری سلول‌های دهانه رحم را جهت بررسی بیشتر انجام دهد. نوع درمان به علت علائم بیمار بستگی دارد و ممکن است شامل دارو یا سایر موارد برای مقابله با علت اصلی باشد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

انواع ترشحات واژن


انواع مختلفی از ترشحات واژن زنان وجود دارد که بر اساس رنگ و شدت آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند اما بعضی دیگر ممکن است اختلالی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد.

ترشحات سفید رنگ

ترشحات سفید واژن به‌ ویژه در ابتدا یا انتهای چرخه قاعدگی زن طبیعی است. با این‌ حال اگر ترشحات همراه با خارش باشد و دارای غلظت و پنیری شکل باشد طبیعی نیست و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشحات واژن ممکن است نشانه‌ای از عفونت قارچی باشد.

ترشحات بی‌رنگ و رقیق

ترشحات واژن بی‌رنگ و رقیق کاملاً طبیعی هستند و ممکن است در هر زمان از ماه رخ دهد. این نوع ترشح ممکن است پس از ورزش بسیار شدید باشد.

ترشحات بی‌رنگ و کش‌دار

هنگامی‌که ترشحات واژن بی‌رنگ اما کش‌دار و مخاطی است نشان می‌دهد که بدن زن احتمالاً در حال تخمک‌گذاری است. این ترشحات واژن نیز طبیعی است.

ترشحات قهوه‌ای یا خونی

ترشحات واژن قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی هستند به‌ ویژه هنگامی که در طول یا بعد از چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. ترشحات اواخر دوران پریودی زن می‌تواند قرمز به نظر برسد. زن همچنین ممکن است مقدار کمی ترشحات واژن خونی را در بین قاعدگی‌ها تجربه کند که لکه بینی نامیده می‌شود. اگر لکه بینی در طول زمان غیر پریودی زن رخ دهد و اخیراً رابطه جنسی بدون محافظت داشته است، این ترشحات واژن می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی باشد. لکه بینی در اوایل بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات زرد یا سبز

ترشحات واژن زرد یا سبز واژن به‌ ویژه هنگامی که غلیظ، تکه‌ای و یا همراه با بوی بد واژن باشد طبیعی نیست.

علل ترشح واژن و بوی بد دستگاه تناسلی زنان


ترشحات طبیعی واژن عملکرد بدن سالم است و این روش بدن برای تمیز کردن و حفاظت از مهبل (واژن) است. این ترشحات طبیعی است و با ورزش، تحریک جنسی، تخمک‌گذاری، مصرف قرص ضد بارداری و استرس عاطفی افزایش می‌یابد. با این‌ حال ترشح غیرطبیعی واژن معمولاً به دلیل عفونت ایجاد و باعث بوی بد واژن می‌شود.

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی عفونت باکتریایی است و کاملاً شایع است. این عفونت موجب افزایش ترشح واژن می‌شود که دارای بوی زیاد و متعفن است گرچه در بعضی موارد علائم خاصی ایجاد نمی‌کند.

تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس واژینالیس نوع دیگری از عفونت است اما یک پروتئاز (ارگان تک سلولی) باعث آن می‌شود. این عفونت معمولاً از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد اما می‌تواند با استفاده مشترک از حوله یا لباس‌های حمام افزایش یابد. این عفونت منجر به ترشحات واژن زرد یا سبز می‌شود که دارای بوی نامطبوع است. درد، التهاب و خارش نیز علائم شایع هستند اگر چه برخی افراد نشانه‌ای از آن ندارند.

عفونت قارچی

عفونت قارچی واژن نوعی عفونت قارچی است که علاوه بر ایجاد عفونت‌های سفید و پنیری شکل باعث سوزش و خارش نیز می‌شود. وجود عفونت قارچی در مهبل طبیعی است اما رشد آن در شرایط خاصی می‌تواند از کنترل خارج شود. استرس، دیابت، استفاده از قرص ضدبارداری، بارداری و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها (به‌ خصوص استفاده بیش از حد از آن‌ها در طول 10 روز( ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش دهد.

گنوره و کلامیدیا

گونوره و کلامیدیا عفونت‌های منتقله از راه مقاربت جنسی هستند که می‌توانند ترشحات غیرطبیعی ایجاد کنند که اغلب زرد و سبز هستند.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن عفونتی است که اغلب از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد. این اتفاق زمانی می‌افتد که باکتری‌ها در مهبل و دیگر ارگان‌های تولید مثل پخش می‌شود و ممکن است ترشح غلیظ و ناپایدار به وجود آورد.

سرطان دهانه رحم

پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم که به‌ واسطه تماس جنسی گسترش می‌یابد می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. اگر چه ممکن است هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد اما این نوع سرطان می‌تواند ترشح خونین، قهوه‌ای یا رقیق با بوی بد تولید کند. سرطان دهانه رحم به‌ راحتی می‌تواند با پاپ اسمیر سالانه و تست‌های HPV پیشگیری شود.

تشخیص


وقتی بیمار دچار ترشح غیرطبیعی واژن می‌شود باید تست فیزیکی از جمله آزمایش لگن دریافت کند. پزشک همچنین سؤالات متعددی در مورد علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی او خواهد پرسید. در بسیاری از موارد عفونت توسط آزمایش فیزیکی یا لگن تشخیص داده می‌شود. اگر پزشک بلافاصله نتواند مشکل را تشخیص دهد ممکن است برخی از آزمایش‌های اضافی را تجویز کند. پزشک ممکن است بخواهد از جراحی زنان برای تشخیص عفونت ویروس پاپیلوم (HPV) یا سرطان دهانه رحم استفاده کند. ترشح بیمار نیز می‌تواند زیر میکروسکوپ بررسی شود تا عامل عفونی دقیقاً مشخص شود. هنگامی که پزشک علت ترشح را تشخیص دهد گزینه‌های درمان را به بیمار می‌دهد.

درمان


ترشحات واژنچگونگی درمان بیمار بستگی به علت ترشحات واژن دارد. به‌ عنوان مثال، عفونت‌های قارچی معمولاً با داروهای ضد قارچی وارد شده به واژن در قالب کرم یا ژل درمان می‌شوند. واژینوز باکتریایی با قرص‌ها یا کرم‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. تریکوموناس معمولاً با داروی مترونیدازول یا تینیدازول درمان می‌شود.

پیشگیری


برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک، ماست حاوی باکتری‌های کشت‌ شده زنده و فعال بخورید. زن همچنین باید از سلامت جنسی برخوردار باشد و از راه‌های حفاظتی در برابر بیماری‌های منتقله از راه جنسی استفاده کند. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از عفونت واژن که می‌تواند منجر به ترشح غیرطبیعی شود بیان‌ شده است:

 •  واژن را به‌ طور منظم با صابون ملایم و آب گرم بشویید و تمیز نگه دارید.
 •  از صابون‌های عطردار و محصولات زنانه استفاده نکنید. همچنین از اسپری های زنانه و حمام حباب اجتناب کنید.
 •  در توالت همیشه از جلو به عقب خود را بشویید تا از ایجاد باکتری‌ها در داخل واژن و ایجاد عفونت جلوگیری کنید.
 •  لباس‌زیر 100٪ پنبه‌ای بپوشید و از لباس‌های بیش از حد تنگ استفاده نکنید.
26 نظرات
 1. nasim می گوید

  سلام.یه سوال داشتم من یه مدتی هستش یک هفته که ترشح زرد رنگ از واژنم دارم به همراه سوزش و خارش …علت و درمانش و عوارضش چی هستش
  ممنونم راهنمایی کنین

  1. دکتر محمدی می گوید

   سلام لطفا مطالب این صفحه را دقیقا مطالعه فرمایید و در صورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید. سپاس

 2. z می گوید

  سلام من 13هفته باردارم،از ابتدای باردای ترشحات پنیری و سبز کم رنگ دارم،اما خارش و سوزش ندارن،باید چیکار کنم؟؟

  1. دکتر محمدی می گوید

   كرم واژينال كلوتريمازول شبى يك سوم اپليكاتور به مدت يك هفته

 3. مونا می گوید

  سلام ببخشید من وازنم چند روزه سوزش داره و پهلو راستم به شدت درد می کند و احساس می کنم ترشحات سفید و حالت پنیر مانند دارد باید چکار کنم

 4. فاطمه می گوید

  سلام من ترشحات زرد وبدبو دارم گاهی طوسی و قهه ای به همراه خارش که شدید نیست البته
  میخوام بدونم عفونت قارچی هست یا باکتریایی لطفا راهنمایی کنین

  1. دکتر محمدی می گوید

   سلام لطفا مطالب این صفحه را دقیقا مطالعه فرمایید و در صورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید. سپاس

 5. […] داده‌اند همراه با توصیف رنگ، درجه‌ی غلظت، مقدار و بوی ترشح غیر طبیعی تا حد زیادی به متخصص زنان و زایمان کمک کنید. […]

 6. مليس می گوید

  سلام من ترشح دارم معمولا يا سفيد و شفاف و كشداره اما معمولا باعث زردي لباس زير ميشه همراه با بوي شديد هست
  البته جنس لباس زير رو عوض كردم اين مشكل خيلي كمتر شد ولي نه كاملا و اگه جنس قبل رو استفاده كنم اين مشكل همچنان هست همچنين نميدونم اگه به دوران قاعدگي ربط داشته باشه يا نه
  ٤ روز در هر ٣٥-٦ روز
  همراه با درد كشنده و غير قابل تحمل كه يكبار تا مرز ٦ تا مسكن خوردن رفتم و نتيجه نداشته بنظرتون چه مشكلي دارم ؟
  شديدا ام از دكتر رفتن فراري ام

  1. دکتر محمدی می گوید

   سلام و عرض ادب
   این مطالب از به روز ترین مقالات روز دنیا تهیه شده است ولی به شما پیشنهاد می گردد به متخصص زنان و زایمان جهت مشاوره مراجعه فرمایید.

   سپاس

   دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان در شیراز

 7. مليس می گوید

  فراموش كردم بگم سنم ٢٠ سال هست و مجردم هستم

 8. ارزو می گوید

  سلام
  ترشحات سبز رنگ بدون درد و خارش و التهاب و سوزش نشانه ی چیست؟

  1. دکتر محمدی می گوید

   سلام و عرض ادب
   این مطالب از به روز ترین مقالات روز دنیا تهیه شده است ولی به شما پیشنهاد می گردد به متخصص زنان و زایمان جهت مشاوره مراجعه فرمایید.

   سپاس

   دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان در شیراز

 9. Mehrafzar می گوید

  سلام وقت بخير من چند مدته كه ترشح كم دارم اما زرد هست و سوزش و خارش و كمي التهاب و سوزش اداري هم هست و بوي چرك ميدهد ترشح اين چه دارويي براي درمانش هست و چه بيماري هست ممنونم از شما

  1. دکتر محمدی می گوید

   سلام و عرض ادب
   این سایت جنبه اطلاع رسانی دارد و لطفا جهت مشاوره و اطمینان بیشتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید

   دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان
   سپاس

 10. […] مشکلات آزاردهنده برای زنان است که موجب درد و ناراحتی، ترشح از واژن و خارش شدید واژن و مهبل (بافت اطراف واژن) […]

 11. اسدی می گوید

  سلام .من پارسالhpv دچار شدم.الان دقیقا یک سال ترشحات زرد رنگ پنیری دارم و خارش.
  درمان میکنم ولی یک هفته بعد قطع دارو برمیگرده.
  میشه بگین چیکار باید انجام بدم دیگه؟؟؟؟؟

 12. فاطمه می گوید

  سلام من مدتیه ترشح سبز رنگ دارم که به صورت تیکه تیکه خارج میشه …بعضب وقت ها هم خیلی زیاده…خارش و سوزش هم دارم…باید چیکار کنم؟؟

 13. ماندانا می گوید

  سلام من برای اولین بار با کاندوم رابطه داخلی با همسرم داشتم حالا سوزش و. خارش شدیدی دارم و. ترشخات سبز رنگ مشکل چیه؟؟

 14. Chichak می گوید

  سلام .من ۱۷ سالمه.
  ببخشید من چندین ماهه که ترشحات دارم وقتیم به پریودی نزدیک میشم بیشتر میشن ترشحات زرد و گاهی سبز رنگ و پنیری شکل و خارش دارم . از پماد های هیدروکورتیزون و کلوتریمازول ۱درصد مخلوط میکنم و میزنم خوب میشم اما به محض قطع پماد بازم دارم .میشه راهنمایم کنین و بگین چه مدت به طور مداوم از پماد بزنم تا خوب بشم یا اصلا نزنم؟

 15. منا می گوید

  سلام من‌مدتیه ترشح زرد رنگ دارم ولی بوی بدی خارج نمیشه!رابطه جنسی هم‌ خیلی وقته نداشتم و دوره درمان رو گذروندم اما خوب نشدم علتش چیه و باید چیکار کنم؟

 16. ساناز می گوید

  سلام ترشح سفید و پنیری و بوی زننده همراه با سوزش و آیا عفونت قارچی یا باکتریایی

 17. Sara می گوید

  سلام وقتتون بخیر من حدودا یک ماهی میشه ترشحات سفید و زرد رنگ و پنیری دارم از پماد کلوتریمازول و قرص فلوکونازول هم استفاده کردم تاثیر نداشت لطفا راهنماییم کنید

 18. پینار می گوید

  سلام من ۱ ماهی میشه که از واژنم تکه های سبز چرکی میومد ولی با مصرف دارو کمتر شد ولی درمان کامل نشده و ترشحاتم حالت قبلی نشده الان مثل اب چسبناک سبز شده خیلی میترسم که مشکل جدی باشه ممنون میشم راهنماییم بکنین و دارو های سفیکسیم اموکسیسیلین و مترونیدازول مصرف کردم ولی گفتم که کامل درمان نشد

 19. گلاره می گوید

  سلام من بعد از تنگ کردن واژنم دچار عفونت شدم و ترشحات سبز رنگ پنیری میبینم که قارچی هست هردارویی مصرف میگنم برطرف نمیشه باید چیکار کنم توزو خدا راهنمایی کنین خیلی نگرانم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس