کاهش بینایی و تاری دید در بارداری بعلت تغییرات هورمونی و خشکی چشم

0 90

در صورتی که باردار هستید، احتمالا انتظار بروز علائمی مانند ویار بارداری، حالت تهوع یا کمر درد را دارید. اما زمانی که توانایی دید شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تغییر می‌کند، احتمالا بسیار تعجب خواهید کرد. جالب است بدانید که تغییرات هورمونی و فیزیکی ناشی از بارداری می‌تواند بر دید شما نیز تاثیر بگذارد. در اکثر موارد این مشکلات خفیف و موقتی هستند و بینایی شما بعد از به دنیا آمدن کودک به حالت عادی باز می‌گردد. اما برخی موارد، علائم پیش آمده می‌تواند با سایر مشکلات بارداری در ارتباط باشد و به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشد. بسیار از زنان باردار دچار تورم و احتباس آب در بدن می‌شوند. این تغییر می‌تواند در ضخامت و شکل  قرنیه اثر بگذارد و در نتیجه درد شما را دچار تغییر کند.

چشمان شما، شما را فریب نمی‌دهند. بسیاری از زنان می‌گویند که در دوران بارداری، چشمان‌ها دچار تاری می‌شود و بینایی آنها کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که این تغییرات شما را اذیت نمی‌کنند، لازم نیست کاری انجام دهید اما اگر این علائم برای شما آزاردهنده هستند باید به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که از عینک استفاده می‌کنید ممکن است لازم باشد، شماره عینک خود را عوض کنید. البته اغلب پزشکان مخالف این هستند که زنان در دوران بارداری عمل لیزیک انجام دهند یا عینک خود را عوض کنند. چشمان شما بعد از زایمان به حالت عادی بازخواهند گشت. همواره سعی کنید تا پزشک خود را از جزئیات شرایط خود آگاه سازید. درست است که در اکثر مواقع کاهش بینایی مسئله نگران‌کننده‌ای نیست اما پزشک شما با آگاهی از علائم به راحتی می‌تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد.

برای دریافت نوبت ویزیت و مشاوره در کلینیک می‌توانید با جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882 تماس بگیرید.

تاری دید  در چه زمانی از بارداری آغاز می‌شود؟


بارداری می‌تواند تاثیرات فیزیکی بسیار زیادی بر بدن شما بگذارد که برخی از آن‌ها آزاردهنده هستند و تاری دید نیز یکی از آن‌ها است. به دلایل مختلف ممکن است چشمان شما دچار تاری دید، خارش یا عفونت شود اما اغلب زنان می‌گریند که این مشکلات در دوران بارداری شدیدتر هستند و با پیشرفت بارداری شدت بیشتری می‌گیرند و بعد از به دنیا امدن کودک بهبود پیدا می‌کنند.

علت بروز تاری دید در دوران بارداری چیست؟


علت بروز تاری دید در دوران بارداری چیست؟دلایل مختلفی برای بروز تاری دید در بارداری وجود دارد از جمله:

 • کاهش میزان تولید اشک چشم: هورمون‌های ترشح شده در دوران بارداری موجب کاهش تولید اشک چشم می‌شوند و در نتیجه چشم‌ها خشک شده و حساس می‌شوند.
 • فشار داخل چشم: تغییرات هورمونی همچنین موجب افزایش تجمع مایعات در چشم‌ها می‌شود، درست مانند زمانی که زانو‌ها و مچ پاها متورم می‌شوند. افزایش مایعات درون چشم، بر بینایی شما اثر می‌گذارد. همچنین ممکن است متوجه شوید که قرنیه شما ضخیم‌تر شده است و چشمان شما حساس شده و به همین خاطر نمی‌توانید مانند قبل از لنز استفاده کنید.
 • کاهش سطح ایمنی بدن: در دوران بارداری، سیتم ایمنی بدن تا حدودی فروکش می‌کند و فعالیت آن کاهش پیدا می‌کند تا از دفع جنین جلوگیری شود. این تغییرات موقتی برای کودک خوب است اما می‌تواند موجب شود که بدن مادر در برابر عفونت‌ها بیشتر آسیب‌پذیر شود.
 • کاهش دید محیطی: به دلایل نامعلومی، وسعت دید برخی از زنان باردار کاهش پیدا می‌کند. البته شاید بد نباشد که این مورد را هم مانند موارد دیگر به گردن تغییرات هورمونی بیاندازیم. اگر چنین علائمی دارید مطمئن باشید که دید شما بعد از زایمان به حالت عادی باز خواهد گشت.
 • تغییر رنگ پلک‌ها: ممکن است متوجه تغییر رنگ پلک خود در  اطراف چشم‌ها شوید درست مثل اینکه یک سایه چشم برداشته باشید و دور چشمان خود را سایه تیره زده باشید. به این تغییر رنگ ملاسما گفته می‌شود که طبیعی هستند و بعد از زایمان برطرف می‌شوند.
 • تاری دید در بارداری می‌تواند یکی از علائم میگرن یا مسمومیت بارداری باشد. مسمومیت بارداری معمولا بعد از هفته‌ی بیستم بارداری و با بالا رفتن فشار خون ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند سردرد شدید، دل درد، حالت تهوع و استفراغ داشته باشید. مسمومیت بارداری می‌تواند برای شما و کودک شما بسیار خطرناک باشد.
 • بروز استفراغ شدید به صورت مکرر می‌تواند موجب افزایش فشار خون زنان شود و طلیعتا فشار داخل رگ‌های خونی در چشم نیز افزایش پیدا می‌کند و حتی ممکن است برخی مویرگ‌ها پاره شوند و خون درون چشم گیر بیفتد. سرفه کردن شدید و ناگهانی، عطسه‌های شدید یا فشار بسیار زیاد در هنگام دستشویی کردن نیز می‌تواند موجب پارگی مویرگ‌ها در چشم شود.

سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی ناشی از تغییرات هورمونی در بدن، در بین زنان باردار بسیار شایع هستند. در برخی از موارد، سردردهای میگرنی دردناک موجب می‌شود که چشم‌ها به نور حساس شوند. اگر باردار هستید و از میگرن رنج می‌برید، قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک یا ماما به شما کمک می‌کند که از خود و کودک خود به بهترین شکل مراقبت کنید. در مورد هر مشکل یا علائمی که دارید با پزشک صحبت کنید تا پزشک به طور کامل  از وضعیت شما در هر لحظه و روند پیشروی بارداری آگاه باشد. در مورد تمامی داروهای تجویزی و غیرتجویزی که مصرف می‌کنید نیز به پزشک اطلاع دهید.

سایر تغییرات ایجاد شده در چشم‌ها و بینایی در دوران بارداری


بارداری می‌تواند در عملکرد غدد اشکی چشم تاثیر داشته باشد. در صورتی که این غدد به اندازه کافی اشک تولید نکنند چشم‌ها خشک می‌شوند. گاهی اوقات در دوران بارداری فشار داخلی چشم کاهش پیدا می‌کند. این اثر بیشتر در زنانی مشاهده می‌شود که قبل از بارداری مشکل افزایش فشار داخل چشمی داشته اند. همچنین بعد از سه ماهه اول برخی تاثیرات مثبت در زنان مبتلا به یووئیت (Uveitis) چشم ایجاد می‌شود و میزان بروز علائم و حملات بیماری کمتر می‌شود. در بارداری ممکن است افتادگی پلک ایجاد شود . این افتادگی پلک معمولا یک‌طرفه است و اغلب بر اثر نوسانات هورمونی و استرس ایجاد می‌شود.

برای تاری دید در بارداری چه کاری می‌توانید انجام دهید؟


در ادامه با برخی نکات آشنا می‌شوی که به کمک آن بهتر می‌توانید با مشکل تاری دید و کاهش بینایی در بارداری کنار بیایید:

 • از قطره‌های چشمی مخصوص دوره بارداری استفاده کنید: اگر احساس خشکی در جشمان خود دارید، استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی برای شما ایمن است. این قطره‌ها بسیار ارزان هستند و می‌توانید بدون تجویز پزشک آن را از داروخانه تهیه کنید. فقط کافی است که قبل از خرید قطره با پزشک خود چک کنید که استفاده از قطره برای شما بی خطر است. اگر این قطره موثر نبود، از پزشک خود بخواهید قطره‌ی مناسب را برای شما تجویز کند.
 • به چشمان خودتان استراحت بدهید: چشمان خودتان را خسته نکنید. زمان مطالعه نورزیادی در محیط باشد و مرتبا به چشمان خود استراحت بدهید و اگر احساس می‌کنید نمی توانید به خوبی ببینید، رانندگی نکنید. اگر لنزهایتان شما را اذیت می‌کنند، تا زمانی که زایمان کنید از عینک استفاده کنید.
 • برای خرید عینک یا لنز جدید عجله نکنید: چشمان شما بعد از زایمان به حالت عادی بازمی‌گردند. اگر تغییرات ایجاد شده در بینایی شما چندان زیاد نیستند و شما را اذیت نمی کنند لازم نیست عینک یا لنز جدید بخرید.
 • چشمان خود را جراحی نکنید: متخصصین جراحی چشم پیشنهاد می‌کنند که تا شش ماه قبل از بارداری و تا شش ماه بعد از زایمان (یا بعد از شیردهی) از انجام عمل جراحی چشم خودداری کنید. هرچند انجام این عمل هیچ خطری برای کودک شما ندارد اما از انجایی که در دوران بارداری وضعیت چشمان شما به طور موقتی تغییر می‌کنند، ممکن است در حین جراحی چشمان شما بیش از حد اصلاح شوند و تغییرات بیش از اندازه در آن داده شود و بنابراین مجبور شوید جراحی مجدد انجام دهید.

سوالات متداول در مورد تاری دید در بارداری


شما نمی توانید از کاهش بینایی و تاری دید در دوران بارداری جلوگیری کنید اما می‌توانید با آگاهی از تغییراتی که احتمالا پیش رو دارید خودتان را برای آن اماده کنید. برای خودتان قطره چشم و یک عینک بخرید تا در صورتی که عینک اول شما گم شد یا جا ماند، عینک زاپاس داشته باشید و به شوهر یا دوستان یا خانواده خود بگویید که احتمالا به طور موقتی نمی‌توانید برای انها رانندگی کنید.

تاری دید و خارش چشم‌ها در بین زنان باردار امری شایع است. خوشبختانه، این تغییرات موقتی هستند و بینایی شما بعد از زایمان باید به حالت قبلی خود بازکردد.

در صورتی که کاهش بینایی و تاری دید شدید باشد می‌تواند نشانه‌ بروز دیابت بارداری یا فشار خون بالا باشد و بنابراین حتما لازم است که در مورد تمامی علائم خود با پزشک صحبت کنید و هر بار که علائم یا نشانه ای در خود مشاهده می‌کنید، آن را یادداشت کنید تا با پزشک در میان بگذارید. در صورتی که متوجه دیدن بارقه نور، لکه‌هایی در دید یا حالت شناور در دید خود شدید که برطرف نمی‌شود، و یا دو بینی که بیش از دو ساعت ادامه پیدا کرده است، لازم است که حتما در اولین فرصت با پزشک تماس بگیرید.

ممکن است در دوران بارداری، استفاده از عینک به جای لنز برای شما بسیار راحت تر باشد. اگر دید چشم شما نسبت به قبل بدتر شده است و تاری دید دارید، می‌توانید عینک خود را عوض کنید. به احتمال بسیار زیاد با گذشت ۶ هفته پس از زایمان، دید شما به حالت قبل باز می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.