هنگام پاره شدن کیسه آب جنین در بارداری مراجعه به پزشک الزامی است؟

پاره شدن کیسه آب یک قسمت طبیعی زایمان است، اما اگر پاره شدن کیسه آب قبل از آمادگی جنین برای تولد رخ دهد، این حالت پارگی زودرس پرده‌های جنینی نامیده می‌شود، که تا 10 درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نشانه اصلی پاره شدن کیسه آب مایعی است که ممکن است از واژن چکه کند یا جاری شود. در صورتی که این اتفاق قبل از 37 هفته رخ دهد، پارگی زودرس پرده‌های جنینی پیش از موعد ( پاره شدن کیسه آب ) نامیده می‌شود، این اتفاق در 3 درصد از زنان باردار رخ می‌دهد. داشتن پارگی زودرس پرده‌های جنینی یا پارگی زودرس پرده‌های جنینی پیش از موعد می‌تواند باعث ایجاد عوارض شود و ممکن است شما را به استراحت مطلق وادار کند، اما لزوما به این معنی نیست که نوزاد شما بلافاصله به دنیا می‌آید. بزرگترین خطر ناشی از پارگی زودرس پرده‌های جنینی عفونت است، زیرا مایع آمنیوتیک از باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها و آلوده شدن نوزاد شما جلوگیری می‌کند. هنگامی که این غشاها شكسته شوند، كودك شما آسیب‌پذیرتر است و بنابراین به احتمال زیاد متخصص زنان و زایمان از شما می‌خواهد که به بیمارستان بروید تا بتواند شما را بررسی کند و بعد تصمیم بگیرد كه باید چه کاری انجام دهد.

پاره شدن کیسه آب در دوران بارداری

اگر باردار هستید، ممکن است در مورد پاره شدن کیسه آب خود کنجکاو باشید، زمانی که این اتفاق می‌افتد، چه احساسی دارید و چه کاری باید انجام دهید. علائم پاره شدن کیسه آب را تشخیص دهید، و بدانید که برای جدول زمانی زایمان کودکتان چه مفهومی دارد. هنگامی که کیسه‌ی آب شما پاره می‌شود، کیسه‌ی منیوتیک پر از مایع، که از کودک شما در رحم محافظت می‌کند و حالت ضربه‌گیر عمل می‌کند،  پاره می‌شود. سپس مایع آمنیوتیک از طریق دهانه رحم و واژن شما به بیرون نشت می‌کند. در صورت احساس پاره شدن کیسه آب با پزشک متخصص خود تماس بگیرید. می‌توانید برای بهره‌گیری از مشاوره‌های لازم در زمان بارداری و در شرایط خاص، مانند پاره شدن کیسه آب جنین زودتر از موعد، تحت نظر متخصص زنان و زایمان در شیراز دکتر قرار بگیرید.

هنگامی که کیسه‌ی آب شما پاره می‌شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟


در طول بارداری، نوزاد شما توسط کیسه غشایی پر از مایع احاطه شده است که کیسه آمنیوتیک نامیده می‌شود. به طور معمول، در ابتدا یا در طی زایمان پرده‌ها پاره خواهند شد، که همچنین این امر با عنوان پاره شدن کیسه آب شناخته می‌شود. اگر قبل از شروع شدن زایمان کیسه‌ی آب پاره شود، پارگی زودرس پرده‌های جنینی نامیده می‌شود. هنگامی که کیسه‌ی آبتان پاره می‌شود ممکن است احساس تری در واژن یا میاندوراهتان و نشت متناوب یا دائمی مقادیر کوچک مایع آبکی از واژن و یا جاری شدن آشکار مایع زرد کمرنگ یا شفاف داشته باشید.

چگونه می‌توانید مطمئن شوید که کیسه آبتان پاره شده است؟


همیشه گفتن اینکه کیسه آب پاره شده است آسان نیست. به عنوان مثال، گفتن تفاوت بین مایع آمنیوتیک و ادرار ممکن است دشوار باشد، به ویژه اگر تنها احساس تری یا چکیدن مایع دارید. اگر مطمئن نیستید که آیا کیسه آب شما پاره شده است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید یا بلافاصله به مرکز زایش بروید. پزشک شما یا یکی از اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی یک معاینه فیزیکی برای تعیین اینکه آیا نشت مایع آمنیوتیک داشته‌اید یا نه، برای شما انجام می‌دهد. در بعضی موارد ممکن است اولتراسوند برای بررسی حجم مایع آمنیوتیک شما انجام شود. برای تعیین مراحل بعدی، شما و نوزادتان ارزیابی خواهید شد.

در صورتی که کیسه‌ی آبتان پاره شود چه کاری باید انجام دهید؟


حتی اگر هنوز موقع زایمانتان نرسیده است، اگر فکر می‌کنید کیسه آبتان پاره شده هر چه سریع‌تر با زایشگاه تماس بگیرید. شما باید شماره را در یادداشت‌های زایشگاه خود پیدا کنید. متخصص زنان و زایمان شما ممکن است از طریق تلفن اطلاعات زیر را از شما بپرسد:

 • اگر این اولین فرزند شماست،
 • اگر بارداری شما آسان بوده است،
 • در صورتی که کیسه‌ی آب شما با جاری شدن یا چکه پاره شده است،
 • چه زمانی کیسه آبتان پاره شده است،
 • مایع چه رنگی بوده است،
 • اگر نشانه‌هایی از انقباضات شروع شده، مانند گرفتگی‌های عضلانی دارید،
 • آیا حرکات کودکتان از زمانی که کیسه آب پاره شده است تغییر کرده یا نه.

او همچنین به شما توصیه می‌کند که یک پد مخصوص زایمان بپوشید، نه نوار بهداشتی، به طوری که بتوان مایع را هنگام رفتن به بیمارستان مورد بررسی قرار داد. نوار بهداشتی‌ها مایع را در خود نگه می‌دارند که بررسی رنگ مایع را برای پزشک دشوارتر می‌کنند. معمولا از شما خواسته می‌شود که به واحد زایشگاه خود و یا مرکز زایش بروید، تا مامای شما بتواند پارگی کیسه آب شما را تایید کند و در مورد چگونگی ادامه زایمانتان با شما صحبت می‌کند. مقدار زیادی مایع ممکن است به این معنی باشد که شما باید یک حوله تمیز را زیر خود قرار دهید. در صورتی که با ماشین به زایشگاه می‌روید، می‌توانید با یک ورقه پلاستیک یا پلاستیک زباله و یک حوله‌ی تمیز از صندلی ماشین در برابر کثیف شدن محافظ کنید. به محض اینکه به زایشگاه یا مرکز زایش می‌رسید، پزشک به ضربان قلب کودک شما گوش می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که کودک شما خوب است. در این مرحله معمولا به معاینه واژینال نیاز نخواهید داشت. با این حال، اگر پزشک شما مطمئن نیست که آیا کیسه آب شما پاره شده یا نه، ممکن است بررسی واژینال برای جستجوی مایع انجام دهد. او ممکن است از یک اسپکولوم استفاده کند که واژن شما را بازتر می‌کند تا بتواند گردن رحم را واضح‌تر ببیند.

پس از پاره شدن کیسه آب، زایمان کی آغاز می‌شود؟


به طور معمول، بعد از اینکه کیسه آب شما در دوره پاره شد، به دنبال آن زایمان انجام می‌شود، البته اگر قبلا آن را آغاز نکرده باشید. گاهی اوقات، با این حال، تاخیری وجود دارد. در صورتی که دچار پارگی زودرس پرده‌های جنینی شوید، پزشک ممکن است قبل از اینکه زایمان خودش آغاز شود انقباضات رحمی را تحریک کند (القای زایمان). پس از پاره شدن کیسه آب هر چه زایمان بیشتر طول بکشدخطر ابتلای شما و کودکتان به عفونت بیشتر است.

در هنگام پاره شدن کیسه آب ، مایع باید چه رنگی باشد؟

مایعات آمنیوتیک تقریبا 99 درصد آب است، بنابراین به طور معمول به رنگ زرد کمرنگ یا گاهی اوقات رنگ صورتی کمرنگ شفاف است. اگر به زمان مقرر نزدیک هستید یا تاریخ مقرر را گذرانده‌اید، آب شما ممکن است شامل مدفوع اولیه جنین (مکونیوم) باشد. این ممکن است شامل سبز رنگ شدن مایع شود یا ممکن است شما بتوانید مکونیوم سبز یا قهوه‌ای را مشاهده کنید. اگر چه مقدار زیادی از مكونیوم تازه یا تکه‌های قابل توجهی از مكونیوم ممكن است نشانه‌ای از این باشد که كودك شما پریشان حال است، ممكن است آبهای رنگ مكونیوم یک نگرانی كمتر باشد. همیشه پس از پاره شدن کیسه‌ی آب برای مشورت و در صورتی که در مورد رنگ آب‌ها نگران هستید بلافاصله با واحد زایشگاه تماس بگیرید،

در صورتی که کیسه‌ی آب زودهنگام پاره شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


در صورتی که کیسه‌ی آب زودهنگام پاره شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟در صورتی که قبل از 37 ماهگی بارداری کیسه آبتان پاره شود، پارگی زودرس پرده‌های جنینی قبل از موعد رخ می‌دهد. عوامل خطر ناشی از پاره شدن کیسه آب خیلی زود عبارتند از:

 • سابقه‌ی پارگی زودرس پرده‌های جنینی قبل از موعد در بارداری قبلی
 • التهاب غشاء جنین (عفونت داخل آمنیوتیک)
 • خونریزی واژینال در سه ماهه دوم و سوم
 • سیگار کشیدن و یا استفاده از مواد مخدر غیرقانونی در دوران بارداری.
 • کمبود وزن با تغذیه نامناسب
 • طول گردن رحم کوتاه

عوارض احتمالی شامل عفونت مادر یا جنین، بریدگی جفتی، زمانی که جفت از دیوار داخلی رحم قبل از زایمان کنده می‌شود، و مشکلات بند ناف، هستند. نوزاد همچنین در معرض عوارض ناشی از زایمان زودرس است. اگر پارگی زودرس پرده‌های جنینی قبل از موعد دارید، و حداقل در 34 هفته بارداری هستید، به طور کلی زایمان برای جلوگیری از عفونت توصیه می‌شود. اگر بین 24 تا 34 هفته بارداری هستید، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما سعی خواهد کرد که زایمان شما را به تاخیر بی‌اندازد، تا کودک شما بیشتر رشد کند. برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی بیوتیک داده خواهد شد و به منظور سرعت بخشیدن به بلوغ ریه‌های جنین تزریق استروئیدهای قوی (کورتیکواستروئید) انجام می‌شود. همچنین ممکن است در صورتی که در معرض خطر زایمان در عرض 7 روز هستید، شروع کورتیکواستروئیدها در هفته 23 بارداری توصیه شون.. علاوه بر این، در صورتی که بین هفته‌های 34 و 36 و 6 روز بارداری هستید، و در معرض خطر زایمان در عرض 7 روز هستید و قبلا کورتیکواستروئیدها دریافت نکرده‌اید، ممکن است کورتیکواستروئیدها توصیه شوند. در صورتی که در دوران کمتر از 34 ماهگی از بارداری هستید و در معرض خطر زایمان کمتر از 7 هفته یک دوره قبلی کورتیکواستروئیدها به شما بیش از 14 روز قبل داده شده است، ممکن است دوره تکرار کورتیکواستروئیدها برای شما تجویز شود. اگر در دوره‌ی کمتر از 24 هفتگی بارداری هستید، پزشک شما خطرات داشتن یک نوزاد بسیار زودرس و خطرات و مزایای تلاش برای زایمان تاخیری را برای شما توضیح می‌دهد.

اگر کیسه آب قبل از زایمان پاره شود و نخواهید القاء انجام دهید چه؟

 • ضربان قلب و حرکات جنین باید توسط ماما یا پزشک هر 24 ساعت چک شود تا برای زایمان آماده شوید و یا زایمان شما تحریک شود.
 • درجه حرارت خود را هر چهار ساعت چک کنید.
 • از آنجایی که احتمال ادامه یافتن از دست دادن مایع را دارید، تغییر رنگ و بوی مایع آمنیوتیک (آب) را چک کنید.
 • بررسی کنید که کودک شما به طور معمول حرکت می‌کند.

در صورتی که امیدوار بوده‌اید در خانه زایمان کنید، ممکن است لازم باشد برنامه‌های خود را تغییر دهید. حتی اگر شما هر دو خوب هستید، پزشک به شما توصیه می‌کند در صورتی که حتی بیشتر از 12 ساعت از زمانی که کیسه آبتان پاره شده است برای شروع زایمان می‌گذرد، نوزاد خود را در بیمارستان به دنیا آورید. اگر در خانه منتظر هستید، در صورت مواجه شدن با موراد زیر، بلافاصله با بیمارستان تماس بگیرید:

 • نشانه‌های عفونت دارید، علائم عفونت، مانند درجه حرارت بالا، از سرما لرزیدن و گر گرفتن و قرمز شدن پوست
 • متوجه کاهش حرکات کودک خود شدید.

در صورتی که ماما یا پزشک شما عفونت را پیدا کند، باید آنتی بیوتیک‌ها را از طریق یک لوله ریز به وریدتان (داخل وریدی) دریافت کنید. همچنین ممکن است بسته به مورد خاصتان بدون درنگ نیاز به تحریک زایمان داشته باشید. اگر چه این ممکن است به نظر آشوبناک باشد، این اقدامات به محافظت از کودک شما کمک می‌کنند. نوزاد شما نیز پس از تولد در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارد بنابراین باید حداقل 12 ساعت بعد از تولد در بیمارستان بمانید. اگر در عرض پنج روز اول پس از تولد، نگرانی‌هایی در مورد سلامت نوزاد داشته باشید، باید بلافاصله با ماما تماس بگیرید تا کودک شما بتواند سریعا بررسی شود.

خطرات القاء نشدن پس از 48 ساعت چیست؟

اگر کیسه آب شما بیش از 48 ساعت پاره شده باشد، و زایمان شما هنوز آغاز نشده است، ممكن است لازم باشد كه در مورد القاء تجدید نظر کنید. خطر اصلی این است که به محض اینکه کیسه‌ی آبتان پاره می‌شود، خودتان بیشتر احتمال مبتلا شدن به عفونت را دارید. این به نوبه خود با افزایش خطر ابتلا به عفونت در نوزاد شما ارتباط دارد، هرچند شانس این اتفاق همچنان کم است. اگر شما القاء نشده‌اید، ممکن است نوزاد شما زمانی که به دنیا می‌آید، نیاز به مراقبت‌های خاصی داشته باشد، اگرچه این ممکن است صرفا اقدامی احتیاطی باشد. در صورتی که پزشک مشکوک است یا تشخیص داده که عفونت دارید، شما و نوزادتان هر دو باید تحت درمان قرار بگیرید و القاء توصیه خواهد شد. القاء شدن بعد از پاره شدن کیسه‌ی آب، لزوما خطر نیاز به سزارین شما را افزایش نمی‌دهد، اگرچه شواهد برای این موضوع جورواجور هستند. یک مطالعه بزرگ نشان داد که میزان سزارین در زنانی که برای شروع زایمان منتظر مانده‌اند نسبت به افرادی که القا شده بودند، کمتر بوده است. در صورتی که تصمیم به انجام القاء دارید، همان گزینه‌های تسکین درد به شما توصیه می‌شوند، همانطور و هر زمان که به آنها نیاز دارید، گویی که زایمان طبیعی انجام داده‌اید. خطر عفونت باید نسبت به احتمال زایمان طبیعی سنجیده شود. شما می‌توانید با پزشک یا ماما صحبت کنید، که آیا می‌خواهید زایمان خود را القاء کنید یا منتظر بمانید تا زایمان شروع شود.

اگر کیسه‌ی آب خودش پاره نشود چه؟


اگر کیسه‌ی آب خودش پاره نشوددر طول زایمان فعال، اگر گردن رحم شما متسع و نازک شده و سر کودک در لگن شما عمیق است، پزشک ممکن است از تکنیک شناخته شده با عنوان آمنیوتومی برای شروع انقباضات زایمان استفاده کند یا اگر قبلا شروع شده است آنها را قوی‌تر می‌کند. در طی آمنیوتومی، یک قلاب پلاستیکی نازک برای باز کردن کوچک در کیسه آمنیوتیک استفاده می‌شود و باعث پاره شدن کیسه‌ی آب می‌شود. طبیعی است که در مورد زایمان مضطرب باشید. در حالی که ممکن است قادر به پیش بینی زمان پاره شدن کیسه آب نباشید، می‌توانید از دانش خود در مورد مراحل بعدی راحت شوید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس