مهم ترین نکاتی که باید درباره مسافرت در دوران بارداری بدانید

برای اکثر خانم‌ها، مسافرت در حین بارداری کاری بی‌خطر است. تا وقتی‌که شما و کودکتان در سلامتی به سر می‌برید و تا قبل از هفته‌ی 36 بارداری می‌توانید به‌راحتی سفر کنید.
بهترین زمان برای مسافرت، اواسط دوران بارداری است – بین هفته‌ی 14 و 28 بارداری. بیشترین مشکلات شایع در بارداری در طی سه‌ماهه‌ی اول و سوم بارداری رخ می‌دهد. در طول سه‌ماهه‌ی دوم بارداری، انرژی شما بازمی‌گردد، حالت تهوع صبحگاهی و ویارتان معمولاً از بین رفته است و سفر کردن آسان‌تر خواهد بود. بهترین راهنمایی برای انجام کارهایتان، توجه کردن به‌راحتی خودتان می‌باشد.
اگر دچار مشکلات خاصی در دوران بارداری‌تان هستید، مانند مسمومیت بارداری، پارگی زودهنگام کیسه آب و یا زایمان زودرس ، مسافرت برای شما توصیه نمی‌شود. همچنین اگر دوقلو یا چند قلو باردار هستید، مسافرت برای شما خوب نیست.

مسافرت در حین بارداری- با هواپیما، قطار یا اتومبیل – می‌تواند موضوع سؤال‌برانگیز باشد؛ اما با توصیه‌های متخصص زنان و زایمان و برخی مراقبت‌های هوشمندانه، دلیلی برای در خانه ماندن زنان باردار وجود ندارد. اگر قصد مسافرت دارید، نکاتی را درباره‌ی فراهم کردن راحتی‌تان در حین سفر یاد بگیرید و درباره‌ی فعالیت‌های ایمن و بی‌خطر و نیز کارهایی که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید تحقیق و پرس‌وجو کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید.

نکاتی درباره مسافرت در دوران بارداری


اگرچه مسافرت در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر است اما مادر بارداری در طول مسافرت باید توجه و مراقبت‌های بیشتری نسبت به خود و کودکش داشته باشد. در اینجا به فهرستی از کارهایی که یک مادر باردار باید پیش از سفر کردن انجام دهد اشاره می‌کنیم:

ابتدا با پزشک خود مشورت کنید

پزشک به مادر خواهد گفت که سفر کردن در طول سه‌ماهه‌ی دوم بهتر است زیرا بیشتر موارد اورژانسی بارداری در سه‌ماهه‌ی اول و آخر رخ می‌دهد. از پزشک خود درباره‌ی مراقبت‌های پزشکی که مادر باید از آن اطلاع داشته باشد یا نزدیک بودن زمان انجام آزمایش‌های لازم در دوران بارداری سؤال کنید.
زنانی که بارداری پرخطری دارند به احتیاط و مراقبت‌های بیشتری نیاز دارند که ممکن است آن‌ها را از سفر کردن بازدارد. بسته به مقصد سفر، ممکن است به واکسیناسیون نیاز داشته باشد که این کار در طی دوران بارداری ایمن نیست ازاین‌رو می‌تواند مانعی برای مسافرت او باشد.

برنامه‌ی آزمایش‌های حین بارداری‌تان را چک کنید

وقت سفر باید مطابق با زمان آزمایش‌های غربالگری که مادر قصد دارد تعیین کند یا نیاز است که تعیین شود، مشخص گردد. آزمایش‌های غربالگری زیر معمولاً در این تاریخ‌ها و هفته‌های مشخص‌شده در بارداری انجام می‌گیرند:
غربالگری سه‌ماهه‌ی اول برای سندروم داون (در هفته‌های 9 تا 13)، نمونه‌گیری ویلوس مزمن (در طول هفته‌های 10 تا 12)، سونوی ان تی یا ضخامت لایه‌ی پشت گردن (بین هفته‌های 11 تا 14)، آمینوسنتز (در طول هفته‌های 16 تا 20 هفته)، غربالگری نشانگان چندگانه (هفته‌های 15 تا 18)، سونوگرافی  (هفته‌های 16 تا 20)، آزمایش قند خون (هفته‌های 24 تا 28) و آزمایش میکروبی گروه B (هفته‌های 35 تا 37). (و اگر مادری دارای RH منفی خون باشد، باید در هفته‌ی 28 آمپول رگام تزریق کند).
اگر زن بارداری قرار است یک یا چند مورد از این آزمایش‌ها را انجام دهد، در صورت نیاز، مدتی را برای جواب این آزمایش‌ها و برنامه‌ریزی برای مراحل بعدی آن صبر کند (پیش از رفتن به سفری طولانی).

یادداشت‌های پزشکی و اطلاعات حیاتی درباره‌ی وضعیت سلامتی خود را جمع‌آوری کنید

قبل از سفر، فهرستی از اسامی و شماره تلفن‌های لازمی را که در موارد اورژانسی به آن‌ها نیاز خواهید داشت تهیه کنید.
اگر مادری در سه‌ماهه‌ی دوم یا سوم بارداری به سر می‌برد، از پزشک خود یک کپی از جدول مراقبت‌های بارداری‌اش بخواهد و آن را نیز با خود به سفر ببرد. در تمام مدت سفر آن را با خود همراه داشته باشد.
این جدول معمولاً شامل سن مادر باردار، گروه خونی، نام و شماره تماس پزشک، آخرین تاریخ شروع قاعدگی، تاریخ زایمان، اطلاعاتی درباره‌ی بارداری‌های قبلی او، عوامل خطری برای بیماری، نتایج آزمایش‌های حین بارداری (که شامل سونوگرافی و دیگر تصویربرداری‌ها نیز می‌شود)، سابقه‌ی پزشکی و جراحی او و یادداشت‌هایی از علائم حیاتی مادر که در هر جلسه‌ی معاینه ثبت شده است.

همه ی داروهای لازم را همراه داشته باشید

حتماً داروهای تجویزشده، ویتامین‌های بارداری و حتی داروهای بدون نسخه‌ای را که مادر ممکن است در حین سفر نیاز داشته باشد، به همراه خود ببرد – خصوصاً اگر به‌جایی می‌رود که دسترسی به این داروها امکان‌پذیر نیست. بهتر است داروهای تجویزشده، در ظرف یا پاکت مخصوص خود قرار داشته باشند تا هنگام تفتیش کیف‌های او، معلوم شود که داروهایی بدون تجویز پزشک استفاده نمی‌کند. مادر باردار باید مقدار کافی دارو به همراه داشته باشد و نیز نسخه‌ی کتبی آن دارو که اگر چیزی را گم کرد بتواند آن را از داروخانه تهیه کند.

نکاتی برای سفر با اتومبیل


در طول مسافرت با اتومبیل، زمان رانندگی را باید تا جایی که امکان دارد کوتاه کرد. مادر هر وقت که سوار ماشین می‌شود باید کمربند ایمنی خود را ببندد. کمربند باید در پایین و روی استخوان لگن، یعنی در زیر شکم، بسته شود. قسمت بالای کمربند را که روی شانه قرار می‌گیرد باید از کنار شکم و از وسط قفسه‌ی سینه بگذرد. در طول سفر در دفعات زیاد توقف کنید تا مادر بتواند کمی راه برود و پاهای خود را بکشد.

نکاتی برای سفر با هواپیما

هنگام رزرو بلیت هواپیما، تاریخ زایمانتان را به خاطر داشته باشید. قبل از هفته‌ی 36 بارداری سفر هوایی خود را به اتمام برسانید. برخی از شرکت‌های هواپیمایی، سفر هوایی را کلاً برای زنان باردار محدود می‌کنند و یا اگر مادر در سه‌ماهه‌ی آخر بارداری باشد به گواهی پزشکی نیاز دارند. برای پروازهای بین‌المللی، زمان محدودیت اغلب زودتر است و گاهی تا هفته‌ی 28 بارداری می‌رسد. هنگام تصمیم‌گیری برای سفر و رزرو بلیت، شرایط شرکت هواپیمایی را بررسی کنید.
صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید تا بتوانید به‌راحتی بلند شوید و پاهایتان را بکشید و هر دو ساعت این کار را انجام دهید. از خوردن غذاهای نفخ آور و نوشیدنی‌های کربنات دار قبل از پرواز خودداری کنید. گاز در فشار هوای پایین در کابین هواپیما منبسط می‌شود و می‌تواند موجب ناراحتی مادر شود. در همه‌وقت کمربند ایمنی خود را ببندید.

نکاتی برای سفر با کشتی

مطمئن شوید که یک پزشک و یا یک پرستار در کشتی باشد. همچنین مطمئن شوید که توقف‌های کشتی در مکان‌هایی دارای امکانات پزشکی بروز و پیشرفته باشد. قبل از حرکت کشتی، از پزشک خود درباره‌ی داروهای بی‌خطری که می‌توان در هنگام دریازدگی مصرف کرد سؤال شود.
یکی از نگرانی‌هایی که مسافران کشتی را تهدید می‌کند، ویروس نو رو ویروس – norovirus- است. نورو ویروس‌ها گروهی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند باعث بروز حالت تهوع و استفراغ شدید برای 1 الی 2 روز شوند. مسافران ممکن است به‌راحتی از طریق خوردن غذا، نوشیدن مایعات و یا دست زدن به سطوح آلوده به این ویروس مبتلا شوند. پس هنگام مسافرت با کشتی، دست‌های خود را مدام بشویید. اگر مادر باردار در همان حین دچار اسهال و استفراغ شود، فوراً باید به پزشک مراجعه کند.

در حین مسافرت، چه زمانی باید برای مراقبت‌های اورژانسی مراجعه کرد؟

اگر مادر بارداری دچار هریک از این مشکلات زیر شود، فوراً او را به یک بیمارستان ببرید یا با اورژانس تماس بگیرید:

خونریزی واژینال یا لکه بینی
درد لگن یا درد یا انقباضات شکم
پاره شدن کیسه آب
علائم و نشانه‌های مسمومیت بارداری ، سردرد که برطرف نشود، وجود لکه یا تغییراتی در دید، ورم صورت یا دست‌ها.
حالت تهوع و استفراغ شدید یا اسهال

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس