لاپاراسکوپی برداشتن رحم (هيستركتومي ) :روش جراحی حداقل تهاجمی

1 1,973

هیسترکتومی واژینال جراحی است که برای برداشتن رحم از طریق واژن انجام می‌شود. این روشی است که رحم را از طریق برشی در واژن به جای برش در شکم بیرون می‌آورد. تخمدان‌ها یا لوله‌های رحم (دیگر اندام‌های زنانه) نیز ممکن است هنگام بیرون آوردن رحم، برداشته شوند. رحم (زهدان) یک اندام ماهیچه‌ای است که در بالای واژن قرار دارد. بچه‌ها در رحم رشد می‌کنند و خونریزی قاعدگی از رحم خارج می‌شود. اگر قبل از جراحی، خونریزی قاعدگی داشتید پس از عمل دیگر پریود نخواهید شد. بدون رحم، شما دیگر قادر به بارداری نخواهید بود. هنگامی که عمل لاپاراسکوپی برداشتن رحم انجام شود، پزشک از ابزاری به نام لاپاراسکوپ استفاده می‌کند که به برداشتن رحم کمک می‌کند. لاپاراسکوپ یک لوله دارای منبع نوری همراه با دوربین است که از طریق یک برش کوچک در زیر شکم وارد می‌شود.  هنگامی که لاپاراسکوپی بکار گرفته می‌شود، تنها یک برش کوچک در شکم ایجاد می‌شود. به این معنی که، نسبت به خارج کردن رحم با استفاده از برش بزرگتر در شکم، شما درد کمتری پس از عمل خواهید داشت و دوران بهبودی معمولاً سریعتر است. برخی از پزشکان ممکن است از یک ربات استفاده ‌کنند تا در انجام این نوع هیسترکتومی به آنها کمک کند. این روش جای زخم قابل مشاهده‌ای از خود بجا نمی‌گذارد.(ممکن است جای زخم بسیار کوچکی از 2 تا 3 برش کوچک در شکم داشته باشید که برای وارد کردن ابزار به شکم ایجاد شده است.)

اجازه برداشت رحم تحت هر شرایطی امکان پذر نیست، پزشک تعیین می‌کند

دلایل زیادی وجود دارد که پزشک ممکن است جراحی بیرون آوردن رحم را پیشنهاد دهد. برخی از این مشکلاتی که با برداشتن رحم می‌تواند درمان شود، عبارتند از :

 • خونریزی غیر طبیعی واژینال که با دیگر درمان‌ها کنترل نمی‌شود.
 • رشد غیر سرطانی در رحم که فیبروئید نامیده می‌شود.
 • رشد غیر طبیعی بافت رحم در بیرون از رحم (اندومترویوز)
 • رحمی که به سمت پایین در داخل واژن افتاده باشد و باعث ایجاد مشکلاتی شود.
 • سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی گردن رحم (ابتدای رحم) یا رحم
 • درد لگن که با دیگر درمان‌ها درمان نمی‌شود.

می‌توانید با دکتر متخصص زنان و زایمان، دکتر سولماز محمدی درباره انتخاب درمان و خطرات آن صحبت کنید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

چگونه برای لاپاراسکوپی برداشتن رحم آماده شویم؟


 • برای مراقبت و بهبودی پس از لاپاراسکوپی برداشتن رحم برنامه‌ریزی کنید. فردی را همراه خود داشته باشید که پس از عمل شما را به خانه ببرد. زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید و سعی کنید کسی را پیدا کنید تا در انجام وظایف روزانه در دوران بهبودی به شما کمک کند.
 • دستورالعمل‌های پزشک را درباره عدم استعمال دخانیات قبل و بعد از عمل هيستركتومی دنبال کنید.
 • ممکن است لازم باشد داروهایی که بطور منظم مصرف می‌کنید را در روز عمل ادامه داده یا متوقف کنید. برخی داروها (مانند آسپرین) ممکن است خطر خونریزی را در حین و پس از عمل عمل افزایش دهد.
 • با پزشک درباره داروها و مکمل‌های مصرفی خود صحبت ‌کنید. با پزشک صحبت کنید که آیا نیاز به قطع مصرف دارو یا مکمل قبل از عمل وجود دارد.
 • پزشک درباره اینکه چه زمانی قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید، توضیح خواهد داد. اینکار مانع از استفراغ در طول عمل خواهد شد.
 • پزشک از شما درخواست می‌کند که از انما یا دارویی استفاده کنید تا قبل از عمل هيستركتومی روده شما تمیز شود.
 • هر دستوالعمل دیگری که پزشک به شما می‌دهد دنبال کنید.
 • قبل از جراحی لاپاراسکوپی برداشتن رحم سؤالات خود را بپرسید. باید بدانید که پزشک قرار است چه کاری انجام دهد. شما حق تصمیم گیری درباره پزشک و اجازه آزمایشات یا عمل را دارید .

لاپاراسکوپی برداشتن رحم چگونه انجام می‌شود؟


لاپاراسکوپی برداشتن رحم چگونه انجام می‌شود؟این عمل معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود. به شما داروی بیهوشی عمومی یا موضعی داده می‌شود تا در طول عمل دردی احساس نکنید. بی‌حسی موضعی ، قسمت پایین تنه شما را بی‌حس کرده در حالی که شما بیدار هستید. بیهوشی عمومی عضلات شما را شل کرده و شما به خواب خواهید رفت. پزشک برش کوچکی در نزدیکی زیر شکم ایجاد می‌کند. شکم شما با استفاده از گاز کربن دی اکسید باد می‌شود. این کار به پزشک کمک می‌کند تا اندام‌های شما را ببیند. پزشک یک لاپاراسکوپ را از طریق برش وارد شکم می‌کند. اسکوپ برای دیدن رحم به کار می‌رود و ابزارهای دیگر را از طریق برش‌های کوچک دیگر روی شکم هدایت می‌کند. او برشی در واژن ایجاد کرده و رحم را از طریق واژن خارج می‌کند. تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی (دیگر اندام های زنانه) ممکن است برداشته شوند. سپس لاپاراسکوپ و دیگر ابزار بیرون آورده می‌شوند و برش روی شکم بسته می‌شود. اگر رباط‌‌ها و دیگر بافت‌های اطراف واژن به دلیل بالا رفتن سن یا زایمان کشیده شده باشد، پزشک ممکن است دیواره واژن را ترمیم کند. سپس قسمت فوقانی واژن دوخته می‌شود.

دوران بهبودی پس از لاپاراسکوپی برداشتن رحم چگونه خواهد بود؟


گاهی اوقات ممکن است در همان روز جراحی به خانه بروید، یا ممکن است یک تا 3 روز را در بیمارستان بمانید. ممکن است هنگام مراجعه به خانه یک کاتتر متصل به مثانه همراه با شما باشد تا زمانی که مثانه دوباره بطور طبیعی کار کند. پزشک تصمیم خواهد گرفت که در جلسه معاینه پس از عمل چه زمانی کاتتر می‌تواند برداشته شود. ممکن است پس از عمل کمی درد، حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید. پزشک ممکن است برای رفع این مشکلات برای شما دارو تجویز کند. گاهی اوقات گازی که برای باد کردن شکم شما از آن استفاده شده، باعث درد در شانه راست شما شود. این درد پس از یک تا دو روز استراحت در تخت خواب برطرف می‌شود. خوردن میوه و سبزیجات و نوشیدن مایعات اضافی به شما کمک می‌کند که از یبوست جلوگیری کنید. یبوست پس از عمل جراحی به دلیل مصرف برخی از داروها و عدم فعالیت شایع است. اگر رژیم غذایی و مایعات اضافی برای پیشگیری از یبوست کافی نباشد، پزشک ممکن است از نرم‌کننده مدفوع یا ملین استفاده کند. اگر یبوست باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شده، با پزشک مشورت کنید. از پزشک بپرسید که:

 • بهبودی پس از برداشتن رحم چه مدت طول می‌کشد.
 • از انجام چه فعالیت‌هایی باید خودداری کنید، چه مقدار وزنی را می‌توانید بلند کنید و چه زمان می‌توانید به انجام فعالیت‌های طبیعی خود بازگردید.
 • چگونه در خانه از خود مراقبت کنید.
 • چه علائم یا مشکلاتی را باید تحت نظر داشت و اگر این علائم وجود داشت چه کاری باید انجام داد.

درباره اینکه چه زمانی باید برای انجام معاینات به پزشک مراجعه کنید، از او سؤال کنید.

خطرات این عمل چیست؟


پزشک عمل لاپاراسکوپی برداشتن رحم و خطرات آن را برای شما توضیح خواهد داد. برخی از خطرات احتمالی عبارتند از :

 • بیهوشی خطرات کمی دارد. درباره این خطرات با پزشک صحبت کنید.
 • ممکن است دچار عفونت، خونریزی یا لخته شدن خون شوید.
 • مثانه، مقعد یا لوله‌هایی که از کلیه شما به مثانه (حالب) هدایت می‌شود، ممکن است آسیب ببیند و نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.
 • ممکن است به فتق دچار شوید که ضعف در بافت فوقانی واژن است که می‌تواند پس از جراحی به سمت واژن متورم شود.

در هر درمان و عمل خطراتی وجود دارد. از پزشک بپرسید که چگونه ممکن است این خطرات برای شما رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که هر سؤال دیگر یا نگرانی که درباره عمل دارید از پزشک می‌پرسید.

آیا پس از عمل هیسترکتومی علائم یائسگی در شما ایجاد می‌شود؟


یائسگی زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها دیگر هورمون استروژن و پروژسترون که پریود را تنظیم می‌کند،  تولید نکنند. اگر تخمدان‌های شما به دلایل پزشکی در طول عمل برداشتن رحم  خارج شود، ممکن است دچار یائسگی زودرس نشوید. با این که اکثر زنان پس از برداشتن رحم دچار یائسگی زودرس نمی‌شوند، اما برخی از زنان ممکن است حتی با وجود نگه داشتن یک یا دو تخمدان دچار این مشکل شوند.

آیا پس از برداشتن رحم می‌توان از رابطه جنسی لذت برد؟


اغلب زنان بیان کرده‌اند که پس از برداشتن رحم از طریق لاپاراسکوپی رابطه جنسی بهتری را تجربه کرده، چرا که این عمل درد و خونریزی شدید را برطرف می‌کند و دیگر نگران بارداری ناخواسته احتمالی نخواهند بود. با این حال، در برخی از زنانی که دهانه رحم برداشته‌ شده،  ممکن است دچار کاهش تستسترون و اختلال عملکرد جنسی شوند. قبل از انجام عمل بیرون آوردن رحم، تردید نداشته باشید و درباره عوارض جانبی و خطرات جنسی با پزشک صحبت کنید.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

تاریخچه لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی تشخیص

ترمیم بدشکلی های رحمی

نمونه برداری از غدد لنفاوی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس