ماه هفتم حاملگی

ماه هفتم حاملگی: هفته 25 تا هفته 28 حاملگی

0 11,101

مادری می گوید: در طی حاملگی ام می دانستم که اساسا چیزی در مورد بچه داری نمی دانم. بنابراین زیاد مطالعه کردم. من نموداری را حفظ کردم که گریه های مختلف بچه را شرح می داد، بنابراین بدانم که بچه چه موقع گرسنه است، چه موقع کهنه اش کثیف است یا چه موقع فقط حوصله اش سر رفته است. من می توانم فرق بین انواع مختلف راش کهنه را بگویم قبل از اینکه حتی کهنه را عوض کنم. همچنین چه مارکی از کالسکه بچه برایم مناسب تر است. تمام کمکی که مادران دارند همین است و من هم یکی می خواستم. اما مشخص شد که بچه اصلا به استرولر (کالسکه) اهمیت نمی دهد و تغییرات جالبی رخ داد. اگر می خواهید استرولر بگیرد، مهم نیست بگیرید، اما این برای شما است نه بچه. بچه تنها به یک جای راحت، تغذیه خوب و بیشتر از همه عشق و دوست داشتن نیاز دارد.

حالا به اواخر حاملگی رسیده اید و دور آخر است. دور آخر در اینجا کلمه کلیدی است. در طی سه یا چهار ماه آینده، بچه شما بیشترین رشدش را خواهد داشت، قبل از اینکه به دنیای بیرون وارد شود. و بله، شکم شما هم به بزرگ شدن و کش آمدن ادامه می دهد، زیرا بچه رحم را شلوغ و پرتر می کند.

در این مقاله می خوانیم:

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

رشد بچه در ماه هفت حاملگی

در ماه هفتم حاملگی چربی بدن بچه خیلی بیشتر خواهد شد و موجب می شود پوستش صاف تر و کم چروک تر شود. همچنین پوست اندکی رنگ به خود می گیرد و ظاهر بچه به نوزاد بیشتر شبیه می شود.

هفته 25 حاملگی

در هفته 25 حاملگی دست های بچه بطور کامل رشد کرده و ناخن های مینیاتوری تشکیل شده و می تواند انگشتان خود را خم کرده و مشت کند. در این هفته بچه از دستان خود برای کاوش بخش های مختلف بدنش استفاده می کند. بچه کوچولوی شما در هفته 25 حاملگی به کاوش محیط و ساختمان های داخلی رحم و از جمله بند ناف می پردازد. هرچند اتصالات عصبی دستان بچه هنوز کامل نشده است. هنوز نمی تواند انگشت پای خود را بگیرد، مگر به صورت تصادفی. هنوز بچه رفلکس چنگ گرفتن چیزها را ندارد.

قد و وزن بچه در ماه هفتم حاملگیهفته 26 حاملگی

در هفته 26 حاملگی ابروها و مژه های بچه بخوبی شکل گرفته است و موهای سر بلندتر و پرپشت تر شده است. اما هنوز پوست بچه قرمز و چروک است و چربی بیشتری با گذشت هر روز در زیر پوستش جمع می شود. همانطور که بچه در طی چند ماه آینده وزن بیشتری می گیرد، چروک های پوستش برطرف شده و ظاهر متناسب تری پیدا می کند.

اثر انگشتان دست و پای بچه حالا شکل گرفته و کامل است. تمامی اجزای چشمان بچه تشکیل شده است اما هنوز چشمانش را باز نمی کند. چشمان بچه در هفته 28 حاملگی باز می شوند. وزن بچه در هفته 26 حاملگی بین 750 تا 1000 گرم است.

هفته 27 حاملگی

در هفته 27 حاملگی جنین یک نسخه لاغرتر، کوچکتر و قرمزتر از نوزادی است که در زمان تولد دیده می شود. هنوز ریه ها، کبد و سیستم ایمنی بچه کامل نشده است اما نزدیک به کمال است. اگر بچه در این هفته متولد شود، شانس بقای وی خوب است و حدود 94 درصد بچه هایی که در هفته 27 حاملگی متولد می شوند، زنده می مانند. هرچند بچه هایی که به این زودی متولد می شوند مشکلات سلامتی چشمگیری خواهند داشت از جمله تنگی نفس، مشکلات قلبی، کم خونی و معلولیت های جسمی و ذهنی.

در هفته 27 حاملگی بچه صدای مادر را می شناسد و صدای پدر را به زودی می شناسد. اما احتمالا سخت می شنود زیرا گوش های وی پر از ورنیکس است، یک پوشش غلیظ چربی که از پوست وی محافظت می کند و پوستش ترک یا خراش برندارد. همچنین با توجه به وجود مایع آمنیوتیک در اطراف بچه، ممکن است سخت بشنود همانند سختی شنیدن صدا در زیر آب توسط یک فرد بالغ.

در هفته 27 حاملگی قد بچه سه تا چهار برابر قد و وزن وی در هفته 12 حاملگی است.

هفته 28 حاملگی

چشم های بچه که تا هفته 27 حاملگی بسته بوده است، در هفته 28 حاملگی چشمان بچه باز می شود. بچه می تواند در هفته 28 حاملگی چشم خود را باز و بسته کند. اگر امکان نگاه انداختن به بچه بود، می توانستید رنگ چشمان وی را ببینید. در هفته 28 حاملگی رنگ چشمان بچه مشخص شده است. هرچند در شش ماه اول زندگی نوزاد رنگ چشمانش تغییر می کند، بخصوص اگر چشم آبی یا خاکستری رنگ داشته باشد. بنابراین رنگی که حالا می توان دید ممکن است منعکس کننده رنگ اصلی چشم بچه نباشد.

رشد مغز بچه ادامه می یابد و سریعتر گسترش می یابد. به علاوه، تجمع لایه های چربی زیر پوست بچه بیشتر می شود.

حالا بچه به صورت منظم می خوابد و بیدار می شود، اما این برنامه خواب و بیداری مانند برنامه خواب و بیداری یک فرد بالغ یا حتی یک نوزاد نیست. احتمالا بچه هر بار 20 تا 30 دقیقه می خوابد. احتمالا می توانید حرکات بچه را در وضعیت نشسته یا خوابیده حس کنید.

در هفته 28 حاملگی که آخر ماه هفتم حاملگی است، بچه حدود 10 اینچ قد دارد و وزن وی بین 2 تا 3 پوند (1 تا 1.5 کیلوگرم) است.

تغییرات بدن مادر در ماه هفتم حاملگی

در ماه هفتم حاملگی وقتی به رشد و بزرگی رحم خود نگاه می کنید، در تعجب می مانید که آیا هنوز جایی برای رشد رحم وجود دارد! بله وجود دارد، کارکرد بدن و ساختار اندام انسان شگفت انگیز است.

تغییرات بدن مادر در ماه هفتم حاملگی و جایی که تغییر می کند

همانطور که رحم بزرگتر شده و به سمت بالا گسترش می یابد، بچه فعالتر خواهد شد، بخصوص در نیمه دوم ماه هفتم حاملگی فعالیت بچه خیلی زیاد می شود.

قلب و سیستم گردش خون: در ماه هفتم حاملگی فشار خون شروع به بالا رفتن کرده و ممکن است بتدریج به سطح قبل از حاملگی برگردد.

علاوه بر این، ممکن است طپش قلبف حملات فلاتر یا ضربات کوبنده در قفسه سینه را تجربه کنید، انگار که در هر چند ضربان قلب یکی حذف می شود. همانطور که رحم بزرگتر می شود، روی برگشت خون به قلب تاثیر می گذارد. این احساسات ممکن است شما را نگران کند، اما چیز مهم و جدی نیست و در ادامه حاملگی کمتر خواهد شد. اگر هنوز این احساس را تجربه می کند و نگران هستید، بهتر است با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید، بخصوص اگر درد قفسه سینه یا تنگی نفس دارید.

سیستم تنفسی: ظرفیت ریه ها در این ماه نیز افزایش می یابد. افزایش ظرفیت ریه تحت تاثیر هورمون پروژسترون است. این تغییر تنفسی به بدن اجازه می دهد که خون حامل اکسیژن بیشتری را حمل کند و دی اکسید کربن بیشتری نسبت به حالت طبیعی دفع کند. در نتیجه، ممکن است هنوز سریعتر نفس کشیده و مقداری تنگی نفس را تجربه کنید.

سیستم گوارشی: حرکت غذا در لوله ها و سیستم گوارشی هنوز کند است و اتساع رحم موجب تنگ شدن فضا و فشار وارد شدن بر روده کوچک می شود. در نتیجه، احتمالا هنوز سوزش سردل یا یبوست یا هر دو را خواهید داشت.

پستان ها: ممکن است تشکیل غدد پوستی ریز، برجسته و گرد در دور آرئول (هاله سیاه نوک پستان) را ببینید. این یکی دیگر از راههایی است که بدن خود را برای تغذیه نوزاد آماده می کند. وقتی زمانش برسد، این غدد روغنی ترشح می کنند که پوست دور نوک پستان و هاله دور نوک پستان را چرب و مرطوب و نرم می کند. اینکار به جلوگیری از ترک خوردن و سفت شدن نوک پستان در حین تغذیه نوزاد با شیر مادر، کمک می کند.

رحم: در این ماه رحم بزرگتر شده و به نقطه ای در وسط فاصله ناف و پستان ها می رسد. نهایتا فضای بین استخوان پوبیس و زیر قفسه سینه را پر خواهد کرد.

در این ماه و بخصوص نیمه دوم ماه هفتم حاملگی، بچه خیلی فعالتر خواهد شد. برای بسیاری از بچه ها، فعالترین ماه داخل رحم بین هفته های 27 تا 32 حاملگی است. حالا بچه به اندازه کافی بزرگتر شده است که مشت بزند و هنوز فضای کافی برای غلت خوردن و لگد زدن را دارد. با افزایش فعالیت بچه، تشخیص لگد و مشت بچه با انقباضات زایمان کاذب یا حتی انقباضات حقیقی زایمان سخت است. چند چیز را باید بخاطر داشت. انقباضات زایمانی کاذب (انقباضات براکستون هیکس) دارای ریتم قابل پیش بینی نیستند، مدت و قدرت متغیری دارند و بصورت نامنظم رخ می دهند. انقباضات زایمانی واقعی از یک الگوی خاص تبعیت می کنند (با گذشت زمان طولانی تر و قوی تر می شوند و فاصله انقباضات کمتر می شود). اگر انقباضاتی دارید که شما را نگران کرده است، با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

مجاری ادراری: در این ماه نیز جریان ادرار کند است زیرا اتساع رحم و شل شدن عضلات لوله های حامل ادرار از کلیه به مثانه (میزنای) موجب کند شدن ادرار می شود. بنابراین هنوز در خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری هستید. اگر تکرر ادرار دارید و همزمان سوزش ادرار، درد، تب یا تغییر رنگ و بوی ادرار را تجربه می کنید، حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

استخوان ها، عضلات و مفاصل: در زن حامله، رباطه های حمایت کننده استخوان های لگن در ماه هفتم ارتجاعی تر می شوند. نهایتا این عمل موجب راحتتر شدن باز شدن لگن در طول زایمان می شود بطوریکه بچه به راحتی از کانال زایمان عبور کند. هرچند حالا کاهش حمایت این رباط ها موجب می شود که کشش و فشار بیشتری بر کمر وارد شود. مفاصله لگن ممکن است با انعطاف پذیری جدیدی که ایجاد شده است دچار درد شوند. درد در وسط و جلوی لگن در یک طرف یا هر دو طرف پشت احساس خواهد شد.

واژن: ترشحات واژن ممکن است افزایش یابد. اگر ترشحات روشن و رقیق و سفید بدون بو یا با بوی کم باشد، جایی برای نگرانی نیست. اگر رنگ ترشحات سبز یا زرد بود یا ترشحات بدبو داشتید، با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

افزایش وزن: در ماه هفتم حاملگی افزایش وزن ادامه می یابد و حدود یک پوند یا نیم کیلو اضافه وزن وجود خواهد داشت. در این زمان بیشتر افزایش وزن به صورت چربی نیست. بنظر می رسد که افزایش وزن بخاطر افزایش وزن بچه، رشد جفت یا زیاد شدن مایع آمنیوتیک و یا تجمع مایع در بافت های بدن باشد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

تمرینات ورزشی ماه هفتم حاملگی

بالا بردن پا

این ورزش موجب می شود که پایین تنه با چند حرکت ساده قوی تر شود.

  • روی دستان و زانوی خود خم شوید در حالی که دستان به اندازه عرض شانه از همدیگر فاصله دارد.
  • پای راست خود را بالا برده و سپس پای خود را از پشت صاف کنید بطوریکه موازی کف اتاق باشد (همانند تصویر)
  • این حرکت را 5 تا 10 بار برای هر دوی پای راست و چپ تکرار کنید.

ورزش های مناسب ماه هفتم حاملگیعواطف و احساسات زن در ماه ششم حاملگی

از حالا تا وقتی که بچه متولد شود و نوزاد خود را بغل کنید، زمان هیجان انگیزی است اما می تواند کمی استرس آور باشد. ممکن است خرید وسایل را تمام کرده و مشغول مرتب کردن و تزیین اتاق نوزاد باشید، در کلاس های زایمان و بچه آوردن شرکت کنید و ویزیت بیشتری با پزشک متخصص زنان و زایمان خود داشته باشید. به علاوه، این سه ماه آخر حاملگی مقداری تقاضای بدن را بیشتر می کند.

به خود استراحت بدهید

تا جایی که می توانید سرعت کارها را کم کنید، بنشینید و تکیه بزنید و ریلکس کنید. سعی کنید از این چند ماه آخر حاملگی لذت ببرید، قبل از اینکه هیاهو و ناراحتی ماه اخر حاملگی شروع شود. می توانید افکار خود را در یک دفتر خاطرات یادداشت کنید، موزیک گوش کنید یا با بچه خود با آرامش صحبت کنید. عکس بگیرید و برای آلبوم آینده بچه خود نگهداری کنید. هرچه که به شما کمک می کند که عواطف و احساسات مربوط به حامله بودن خود را تسکین دهید، انجام دهید.

چک آپ قبل از زایمان

در ماه هفتم حاملگی وضعیت قرارگیری یا پوزیشن بچه قابل تعیین است و پزشک متخصص زنان و زایمان شما می توانید وضعیت قرارگیری جنین که به صورت سر یا ته است را بگوید. اگر ته بچه به سمت پایین باشد پوزیشن ته گفته می شود. هرچند هنوز بچه وقت برای تغییر وضعیت دارد و احتمالا چنین خواهد شد. بنابراین نگران نباشید اگر به شما گفته شد که بچه در وضعیت ته قرار دارد.

در این نقطه از حاملگی بایستی نسبت به احتمال زایمان زودرس هوشیار باشید. اگر مشرف به زایمان زودرس باشید، انقباضات قبل از هفته 37 حاملگی با باز شدن دریچه گردن رحم یا سرویکس (دیلاتاسیون) همراه خواهد بود. بچه هایی که به این زودی متولد می شوند دارای وزن تولد کم هستند (کمتر از 5 و نیم پوند یا 2 کیلو و 750 گرم). این می تواند آنها را در خطر مشکلات سلامتی قرار دهد.

علائم و نشانه های زایمان زودرس یا نارس عبارتند از:

  • انقباضات رحمی که شبیه به احساس تنگ شدن و جمع شدن شکم است
  • انقباضات رحمی که با کمر درد یا احساس سنگینی در پایین لگن و بالای ران همراه است
  • لکه بینی روشن یا خونریزی، نشت مایع آبکی از واژن یا ترشحات غلیظ آلوده به خون

در چک آپ این ماه پزشک متخصص زنان و زایمان معمولا تست چالش قند برای بررسی دیابت حاملگی انجام می شود. دیابت حاملگی نوعی از دیابت است که در زنان در دوران حاملگی رخ می دهد. به علاوه، زنانی که Rh منفی هستند احتمالا از نظر آنتی بادی های Rh تست می شوند و ممکن است اولین تزریق را دریافت کنند. اولین تزریق روگام یا ایمونوگلوبولین Rh (RhIg) در ماه هفتم حاملگی انجام می شود.

از دست دادن فضای شخصی

یکی از اتفاقات جالبی که در دوران حاملگی رخ می دهد، از دست دادن فضای شخصی است که ممکن است برای همه افراد اطراف شما رخ دهد. رحم زن به یک بازی منصفانه برای همه تبدیل می شود، از وابستگان تا غریبه ها.

بخاطر داشته باشید که چه حامله باشید یا نباشید، شما هستید که اجازه می دهید کسی بدن شما را لمس کند. ممکن است بخاطر یک ماساژ آرام شکم با این تجاوز به حریم راحت باشید. به هر حال مردم از دیدن شکم زن حامله به وجد می آیند و می خواهند به زن حامله تبریک بگویند یا با لمس شکم به وی انرژی بدهند. به هر حال تصویر از بدن زن حامله در دوران حاملگی دچار تغییر می شود و فضاهای شخصی تا حدودی از بین می رود که به فرهنگ منطقه بستگی دارد.

آزمایش چالش گلوکز

آزمایش چالش گلوکز معمولا در طی هفته های 24 تا 28 حاملگی برای غربالگری دیابت حاملگی انجام می شود، گرچه پزشک متخصص زنان و زایمان شما ممکن است این تست را زودتر انجام دهد، اگر ریسک فاکتورهای خاصی را داشته باشید. اگر تست های قبلی دارای نتیجه غیرطبیعی باشد، ممکن است این آزمایش درماه هفتم حاملگی تکرار شود. در این آزمایش یک لیوان پر از آب قند یا نوشیدنی شیرین به زن حامله داده می شود و سپس یکساعت بعد نمونه خون وریدی از دست وی گرفته می شود و سطح گلوکز خون بررسی می شود. اگر نتیجه غیرطبیعی باشد، احتمالا بایستی این تست چند وقت بعد تکرار شود.

اگر به تست دوم و تکرار آزمایش نیاز باشد، به شما گفته می شود که از شب قبل آزمایش ناشتا بمانید. وقتی به مطب پزشک متخصص زنان و زایمان خود وارد شوید، یک نوشیدنی دیگر به شما داده می شود که غلظت گلوکز آن بیشتر است. در طی سه ساعت بعد از نوشیدن آب قند، به صورت ساعتی خون گرفته می شود و چهار اندازه گیری مختلف سطح قند خون انجام می شود.

چهار بار خونگیری بعد از تست تحمل گلوکز به صورت زیر است: قند خون ناشتا (قبل از نوشیدن لیوان پر از آب شیرین)، قند خون یک ساعت، دو ساعت و سه ساعت پس از شروع تست. در بین زنانی که نتیجه اولین اندازه گیری قند خون غیرطبیعی است، مطالعات نشان داده است که درصد خیلی کوچکی از آنها قبل از آزمایش پیگیری دچار دیابت حاملگی هستند.

اگر زن حامله دچار دیابت حاملگی باشد، لازم است که به دقت قند خون خود را برای باقیمانده حاملگی کنترل کند. این شامل پایش روزانه قند خون نیز می باشد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

آزمایش آنتی بادی Rh

فاکتور Rh نوعی پروتئین است که در سطح سلول های قرمز خون یافت می شود. بیش از 85 درصد مردم این آنتی بادی را دارند و به عنوان Rh مثبت شناخته می شوند. کسانی که این پروتئین را بر سطح سلول های قرمز خون خود ندارند را Rh منفی می نامند. وضعیت منفی یا مثبت بودن Rh تاثیری روی سلامتی شخص ندارد مگر زمانی که به انتقال خون نیاز پیدا کند. اگر زن حامله Rh مثبت باشد، وضعیت Rh مادر مشکلی ندارد و جایی برای نگرانی نیست. اما اگر مادر Rh منفی باشد و بچه Rh مثبت باشد (اگر شوهر Rh مثبت باشد، این احتمال وجود دارد)، ناسازگاری Rh ممکن است رخ دهد. بدن مادر پروتئین Rh خون بچه را به عنوان یک شی خارجی دیده و آنتی بادی هایی برای تخریب آن تولید می کند. این می تواند در حاملگی های بعدی بخصوص نگران کننده باشد.

اگر زن Rh منفی است، در ماه هفتم حاملگی بایستی تزریق ایمونوگلوبولین Rh را دریافت کند. یعنی زن حامله در ماه هفتم حاملگی باید اولین تزریق روگام را دریافت کند.

آمپول روگام یا ایمنوگلوبولین Rh روی سلول های Rh مثبت یک پوشش ایجاد می کند که در جریان خون شناور هستند و از شناخته شدن به عنوان شی خارجی جلوگیری می کند، بنابراین آنتی بادی های ضد Rh تشکیل نمی شود.

یادآور واکسن Tdpa

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های (CDC) آمریکا توصیه کرده است که زنان حامله در ماه هفتم حاملگی یا بین هفته های 27 تا 36 حاملگی یادآور واکسن کزاز، دیفتری، سیاه سرفه غیرسلولی (Tdap) را دریافت کنند. این واکسن می تواند از زن حامله در مقابل عفونت در طی و پس از حاملگی محافظت کند. مهمتر این است که به زن حامله کمک می کند که آنتی بادی های محافظت کننده ای به بچه خود قبل از زایمان انتقال دهد. سیاه سرفه بخصوص برای نوزادان خطرناک است، چون هنوز ایمنی لازم از طریق واکسیناسیون در مقابل بیماری را دریافت نکرده اند و تا ماه دوم تولد واکسن سیاه سرفه نمی گیرند. تزریق یادآور در طی حاملگی می تواند از بچه شما در طی چند ماه بحرانی اول زندگی محافظت کند.

سئوال و پاسخ

سئوال: آیا افتادگی پستان ها پس از شیردهی بچه غیرقابل اجتناب است؟ من در مورد تاثیر شیردهی به بچه بر پستان های خود نگران هستم.

پاسخ: فکر کردن به تاثیر شیردهی با پستان به بچه بر ظاهر پستان امری طبیعی است. تحقیقات نشان داده است که تغذیه با پستان مادر روی شکل یا حجم پستان تاثیری ندارد.

در حقیقت خود حاملگی است که عامل تغییرات است. در طی دوران حاملگی رباط های نگهدارنده پستان ممکن است با پر و سنگین تر شدن پستان ها دچار کشیدگی شوند. این کشیدگی رباط ها در دوران حاملگی است که با افتادگی پستان ها پس از حاملگی همیاری دارد نه خود شیر دادن به بچه. افتادگی پستان در حاملگی های بعدی بیشتر خودش را نشان میدهد، بخصوص اگر پستان ها بزرگ باشد. البته عوامل دیگری نیز با افتادگی پستان همیاری دارد از قبیل سن بالا و کشیدن سیگار که هر دو خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می دهند. داشتن وزن بالا نیز از همیارهای افتادگی پستان در حاملگی است.

شیر پستان مادر ایده آل ترین غذا برای اکثریت بچه ها است بنابراین اجازه ندهید که ترس از افتادگی پستان موجب شود که به بچه خود شیر ندهید. برای حفظ ظاهر و شکل پستان های خود در هر مرحله از زندگی، بهتر است انتخاب های سالمی برای سبک زندگی خود داشته باشید. که شامل اضافه کردن فعالیت جسمی و ورزش در روتین های روزمره می باشد. خوردن رژیم غذایی سالم هم مهم است. از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس