انتخاب حامل، شرایط و مراحل بارداری با رحم اجاره ای و عوارض آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بارداری با رحم اجاره‌ای یک روش تولیدمثل کمکی است که به والدینی که مشکل بچه‌دار شدن دارند کمک می‌کند تا بچه‌دار شوند. والدین به دلایل مختلف و با زمینه‌های مختلف تصمیم به استفاده از حامل می‌گیرند. والدین موردنظر از رحم جایگزین زنی که کودک را در رحم نگه می‌دارد استفاده می‌کنند. هنوز هم بحث‌ها و اختلافاتی در مورداستفاده از رحم جایگزین برای داشتن کودک وجود دارد. فرایند قانونی نیز از کشور به کشور دیگر متفاوت است. با این وجود، به علت مشکلات باروری یا دلایل دیگر، رحم جایگزین گزینه‌ای برای شما و شریک زندگی شما است. چگونگی روند کار و تعیین مناسب بودن آن با تحقیق والدین باید مشخص شود.

در بارداری به شیوه رحم اجاره‌ای، آیا کودک با حامل ارتباط ژنتیکی پیدا می‌کند؟

نسخه‌ جدیدی از جایگزینی که در هنگام لقاح آزمایشگاهی امکان‌پذیر شد، رحم جایگزین است. رحم جایگزین با جنین تخم‌گذاری می‌شود و حامل جنین را تا مدتی که به دنیا می‌آید نگه می‌دارد. حامل مادر ژنتیکی نیست. اغلب جنین توسط زن و شوهر ایجادشده است و حامل فقط آن را نگه می‌دارد اما در بسیاری از موارد تخمک اهدایی است. فرزند هیچ رابطه ژنتیکی با حامل ندارد. مادر ژنتیکی ممکن است یا مادری باشد که توانایی حامله شدن ندارد و حامل را اجاره کرده یا اهداکننده تخمک ناشناس باشد.

مادر جایگزین کیست؟


دو نوع وجود دارد:

حامل سنتی

حامل زنی است که با اسپرم پدر به‌صورت مصنوعی باردار می‌شود. سپس کودک را به دنیا می‌آورد و به والدین تحویل می‌دهد تا او را بزرگ کنند. یک حامل سنتی مادر بیولوژیکی کودک است. این به این دلیل است که تخمک حامل با اسپرم پدر باردار شده است. اسپرم اهدایی نیز می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

حامل جایگزین

بارداری با رحم اجاره ایتکنیک رحم اجاره‌ای امکان گرفتن تخمک از مادر، تولید اسپرم از پدر و قرار دادن جنین در رحم حامل جایگزین را ایجاد کرده است. حامل نوزاد را تا هنگام تولد حمل می‌کند. او هیچ وابستگی ژنتیکی به کودک ندارد، زیرا تخمک او مورداستفاده قرار نگرفته است.
حامل مادر جایگزین نامیده می‌شود اما مادر بیولوژیکی زنی است که تخمک او بارور شده است.

چه کسی از رحم جایگزین استفاده می‌کند؟


اگر شما یک زن هستید، ممکن است به چند دلیل به رحم جایگزین فکر کنید:

 • مشکلات پزشکی مرتبط با رحم
 • شما هیسترکتومی داشتید که رحم را از بین برده است.
 • شرایطی که بارداری را برای شما غیرممکن یا خطرناک می‌کند، مانند بیماری قلبی شدید

اگر سعی کرده‌اید اما نمی‌توانید با انواع تکنیک‌های تولیدمثل مانند IVF باردار شوید ممکن است بخواهید در مورد رحم جایگزین فکر کنید. همچنین رحم جایگزین برای افرادی که ممکن است به دلیل سن یا وضعیت تأهل قادر به پذیرش سرپرستی کودک نباشند، گزینه مناسب است.

یافتن حامل


چندین راه وجود دارد که می‌توانید یک مادر جایگزین پیدا کنید:

دوستان یا خانواده

گاهی اوقات شما می‌توانید از دوست یا بستگان خود بخواهید که برای شما حامل باشد. این تا حدودی بحث‌برانگیز است اما با توجه به هزینه بالای روش رحم جایگزین و مسائل قانونی پیچیده درباره‌ی حقوق والدین، رابطه خانوادگی محکم و آزمایش‌شده می‌تواند برای مدیریت آسان‌تر مسئله استفاده شود.

سازمانی که رحم جایگزین برایتان پیدا می‌کند

اکثر مردم از فرد یا شرکتی خاص برای پیدا کردن حامل استفاده می‌کنند. یک آژانس به شما کمک می‌کند یک جایگزین پیدا کنید و کارها را ترتیب دهید. همچنین هزینه‌هایی را که بین شما و حامل رد و بدل می‌شود، مانند پرداخت هزینه‌های پزشکی آن، جمع‌آوری می‌کند.

چگونه یک رحم جایگزین را انتخاب کنید؟


در حال حاضر هیچ مقرراتی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند مادر جایگزین باشد وجود ندارد اما کارشناسان با چند نکته درباره چگونگی انتخاب یکی از آن‌ها موافق هستند. شما باید حاملی را انتخاب کنید که:

 • حداقل 21 ساله است.
 • در حال حاضر حداقل یک کودک سالم را به دنیا آورده است، بنابراین او ابتدا از خطرات پزشکی بارداری و زایمان و مسائل عاطفی پیوند با نوزاد را درک می‌کند.
 • غربالگری روان‌شناختی را با یک متخصص روان‌پزشکی انجام داده است تا همه‌ی مشکلات مرتبط با تحویل دادن کودک پس از تولد را بداند.
 • قرارداد مربوط به نقش و مسئولیت‌های او در دوران بارداری، مانند مراقبت‌های قبل از زایمان و موافقت تحویل دادن نوزاد پس از تولد را امضا کند.

استفاده از یک جایگزین


حامل باید یک معاینه پزشکی برای بررسی توانایی داشتن بارداری سالم و کامل را دریافت کند. سازمان پیشنهاد می‌کند که آزمایش‌هایی برای بررسی بیماری‌های عفونی مانند سیفلیس، گونوره، کلامیدیا، HIV، سیتومگالوویروس و هپاتیت B و C انجام شود. حامل‌ها باید آزمایش‌هایی برای اطمینان از ایمنی آن‌ها در برابر سرخک، سرخجه (سرخک آلمانی) و ویروس بنفش داشته باشند. همچنین ممکن است بخواهید تا معاینه پزشکی رحم را به‌صورت بصری داشته باشد تا به پزشک کمک کند توانایی او برای حاملگی را بررسی کند. مادر جایگزین باید در دوران بارداری پزشکی که خود می‌خواهد را داشته باشد.

چگونگی انجام روش رحم جایگزین


سه مرحله برای اکثر فرایندهای استفاده از رحم جایگزین وجود دارد. انجام هرکدام از این مراحل مهم است:

پروسه پزشکی

هنگامی‌که آزمایش‌ها نشان دهند که حامل قادر به بارداری است و تخمک مادر موردنظر با کیفیت خوب هستند (اسپرم پدر نیز تجزیه‌وتحلیل می‌شود)، زنان برای درمان سیکل‌هایشان از دارو استفاده می‌کنند. به‌طورمعمول، این به معنی شش هفته تزریق هورمون روزانه برای جایگزینی و سه هفته تزریق هورمون روزانه برای تحریک تولید تخمک برای مادر است. اگر بارداری بعد از تخمک گیری و باروری (بیش از سه تا پنج روز) حاصل شود و جنین به رحم جایگزین منتقل شود، باید تزریق هورمون روزانه را 12 هفته دیگر ادامه دهد.

روند روان‌شناختی

حامل‌هایی که از طریق یک آژانس انتخاب می‌شوند، برای تکمیل پرسشنامه شخصیتی طولانی و معاینه به یک روانشناس نیاز دارند. اکثر روانشناسان به دنبال کسی هستند که هم ازنظر نوع‌دوستی و هم‌ سود مالی انگیزه دارد، از بارداری لذت می‌برد (اگر قبلاً بود) و حاملگی سالم داشته است، از طرف خانواده و دوستانش پشتیبانی می‌شود و اعتقادات مذهبی او حامل بودن را پذیرفته است. افراد حامل همچنین باید قادر به مقابله با استرس ناشی از جنبه‌های پزشکی جایگزینی و جدا شدن از کودک باشند. فراتر از آن، حامل باید با زن و شوهر خواهان جایگزینی رحم اعتقادات همسو ازنظر پزشکی و میزان تماس بین والدین موردنظر و حامل در طول بارداری و بعد از آن باشد.

مسائل حقوقی مرتبط با جایگزینی رحم

حقوق والدین پس از حاملگی به روش رحم جایگزین همیشه تضمین نمی‌شود. قوانین هم‌زمان با پیشرفت تکنولوژی تولیدمثل و تغییر تعریف پدر و مادر تغییر می‌کند. برای محافظت از حقوق خود به‌عنوان والدین و حقوق کودکی که امیدوار هستید خواهید داشت، قراردادی را با حامل منعقد کنید که به‌وضوح مواردی را که همه باید انجام دهند در برداشته باشد. یک قرارداد مشابه هم به شما کمک می‌کند که بعد از تولد، مشکلات قانونی برطرف شوند. همچنین می‌توانید موافقت‌نامه‌هایی را درباره انواع سناریوهای احتمالی حاملگی، مثلاً اگر بچه‌ها دوقلوها یا سه‌قلو باشند، ارائه دهید.

والدین و رحم جایگزین


به والدین علاقه‌مند به داشتن یک خانواده از طریق رحم جایگزین توصیه می‌شود که با یک سازمان ویژه ‌کار کنند تا قراردادی امن، قانونی و سازمان‌یافته داشته باشند. در ادامه مرور کلی از مراحل انجام روش رحم جایگزین برای والدین بین شده است:

 • والدین موردنظر یک مشاوره رایگان  از طریق تلفن یا حضوری دریافت می‌کنند. یکی از کارمندان سازمان به والدین موردنظر مراجعه می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که پرسش‌نامه والدین را پر کنند. این فرم اطلاعات لازم برای طراحی یک برنامه تخصصی را برای تیم فراهم می‌کند. اگر والدین تصمیم بگیرند که مراحل را ادامه دهند و می‌خواهند به‌طور رسمی وارد سیستم شوند، پرسشنامه والدین پس از آن به‌عنوان نمایه پدر و مادر عمل می‌کند و به فرآیند تطبیق برای پیدا کردن حامل و تخمک اهدایی کمک می‌کند.
 • پس از پیوستن به این برنامه، والدین یک هماهنگ‌کننده برنامه (PC) را به‌عنوان راهنما در طول مراحل جایگزینی رحم همراه خواهند داشت. هماهنگ‌کننده برنامه کمک می‌کند تا والدین تخمک اهدایی و حامل منطبق را پیدا کنند. هماهنگ‌کننده برنامه همچنین ارتباط بین والدین، حامل و اهداکنندگان را تسهیل می‌کنند و با سازمان‌های شخص ثالث مانند کلینیک‌ها، آژانس‌های مسافرتی و شرکت‌های بیمه هماهنگ می‌شوند.
 • با کمک کارکنان، والدین، حامل و اهداکنندگان تخمک همسان شناسایی و مراحل آغاز می‌شود. تمام قراردادهای حقوقی معمولاً هم‌زمان با اهدا تخمک و بررسی‌های پزشکی حامل امضا می‌شوند.
 • اهداکنندگان تخمک و حامل دوره‌های مربوط به چرخه IVF خود را تکمیل می‌کنند، که ممکن است بسته به ماهیت وضعیت، بازسازی و یا انتقال تخمک باشد. تمام روش‌ها در کلینیک IVF انتخاب‌شده توسط والدین انجام می‌شود و همه برنامه‌ریزی‌ها برای اطمینان از اینکه IVF به‌طور مساوی و با زمان لازم ضروری است، در نظر گرفته‌شده است.
 • فردی جدید به این جهان آورده شده است و یک خانواده شاد اولین گام‌های خود را به‌سوی یک زندگی شاد برمی‌دارد.

هزینه رحم جایگزین


هزینه رحم اجاره‌ای به بسیاری از موارد مختلف بستگی دارد و از منطقه به منطقه متفاوت است. قبل از تصمیم‌گیری با پزشک خود مشورت کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ممکن است شما دوست داشته باشید

یک پاسخ

 1. سلام وقتان بخیر ببخشید من حدودا 50 ساله هستم پریود هم میشوم و تخمک خوبی هم دارم ایا می توانم از رحم اجاره ای استفاده کنم ایا فرزندی سالم خواهم داشت ممنون میشوم اگر پاسخ مرا بدهید خیلی رنج می کشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس