بهترین سن بارداری وعوارض بارداری بالای ۳۵ سال

1 310

اکثر کارشناسان بر این باورند كه هيچ سن دقيقي براي بارداري وجود ندارد. اما زايمان در سنين مختلف داراي مزايا و معايب خاص خود می‌باشد: به‌عنوان‌مثال، در دهه ۲۰ زندگي فرد از انرژی بیشتری برای پرورش و مراقبت از كودك برخوردار بوده اما منابع مالي و تجربه زندگی شخصی او کمتر خواهد بود؛ در اواخر دهه‌ی ۳۰ و ۴۰ فرد ممكن است ازلحاظ مالي داراي ثبات بيشتري باشد اما زمان محدودتری براي بارداري، و پس‌ازآن، همراهی با یک کودک پرتحرك و نوپا خواهد داشت.

بهترین سن بارداری برای هر زن متفاوت است. چنانچه سن شما بالاتر از ۳۵ سال است و قصد بارداری دارید، ابتدا باید بامتخصص مشورت کنید. بسیاری از زنان بارداری خود را به ۳۰ سالگی و پس‌ازآن موكول می‌کنند- و نوزادان سالم به دنيا می‌آورند. مراقبت‌های ویژه می‌تواند بهترين تولد را برای نوزاد شما رقم زند. انتخاب‌های فعلی شما- حتی پيش از بارداري – می‌تواند تأثیری ماندگار بر روی کودک شما داشته باشد. به بارداری به‌عنوان فرصتي برای پرورش کودک خود نگاه كنيد و برای تغییرات هیجان‌انگیز پيش رو آماده شويد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

مزایای بارداری در سن پایین


بزرگ‌ترین مزیت بارداري در سنين پايين بالا بودن قدرت باروری است. ازآنجایی‌که بيشترين قدرت باروري مربوط به زنان ۱۷ تا ۲۵ سال است، احتمال اختلال در بارداری در اين سنين بسيار پايين می‌باشد. چنانچه تشکیل خانواده برای یک زن از اهمیت برخوردار باشد، بارداري در سن پايين بالاترین شانس يك بارداري موفقیت‌آمیز را در اختیار او قرار می‌دهد.

علاوه بر بالا بودن قدرت باروری،‌ مادران جوان به‌طورمعمول از سلامت جسمانی بیشتری نسبت به مادران مسن‌تر برخوردار هستند. این بدان معنی است که زنان بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سال با کمترین احتمال بروز عوارض در دوران بارداری مواجه می‌باشند. همچنین، مادران جوان به‌طورکلی از انرژی جسماني بیشتری برای پرورش نوزاد خود برخوردار هستند.

عوارض بارداری در سن بالا


ساعت بیولوژیکی بدن يك واقعیت در زندگی است، اما در مورد سن ۳۵ سالگی هیچ جادویی وجود ندارد. ۳۵ سالگي سني است كه در آن خطرات مختلف بحث‌برانگیزتر می‌شود. به‌عنوان‌مثال:

مدت‌زمان بیشتری برای باروری نیاز است

هر فرد با تعداد محدودي تخمك متولد می‌شود. با ورود فرد به اواسط تا اواخر دهه‌ی ۳۰ زندگی، از تعداد و کیفیت تخمک‌ها كاسته می‌شود.  همچنین، قدرت باروری تخمک‌های زنان مسن‌تر به‌اندازه زنان جوان نمی‌باشد. چنانچه بیش از ۳۵ سال سن دارید و بارداری شما بیش از شش ماه به تأخیر افتاده است، به‌منظور مشاوره به پزشک مراجعه نمایید.

شانس دوقلو زایی بیشتر است

احتمال دوقلو زایی با افزایش سن به علت تغییرات هورمونی که می‌تواند موجب آزاد شدن چندین تخمک به‌طور همزمان شود، افزایش می‌یابد. استفاده از تکنولوژی‌های کمک باروری – مانند لقاح آزمایشگاهی – نیز می‌تواند نقشی مهم ایفا کند.

احتمال ابتلا به دیابت حاملگی بیشتر است

این نوع از دیابت که صرفاً در دوران بارداری رخ می‌دهد، در زنان مسن‌تر شایع‌تر می‌باشد.  کنترل دقیق قند خون از طریق رژیم غذایی و فعالیت بدنی ضروری است. گاهی اوقات دارو نیز موردنیاز است. دیابت حاملگی، در صورت عدم درمان، می‌تواند موجب افزایش قابل‌توجه در رشد کودک گردد – که خطر آسیب به نوزاد در هنگام زایمان را افزایش می‌دهد. دیابت حاملگی همچنین می‌تواند خطر زایمان زودرس و عوارض بعد از زایمان را افزایش دهد.

احتمال ابتلا به فشارخون بالا در دوران بارداری افزایش می‌یابد

تحقیقات نشان می‌دهد که فشارخون بالا که در طول بارداری ایجاد می‌شود در زنان مسن‌تر رواج بیشتری دارد. پزشک فشارخون مادر و رشد و تکامل جنین را به‌دقت کنترل خواهد کرد. مادر به ملاقات‌های مکرر مامایی احتیاج دارد و ممکن است به‌منظور پیشگیری از بروز عوارض به زایمان قبل از تاریخ مشخص‌شده نیاز داشته باشد.

خطر سقط جنین بیشتر است

خطر از دست دادن جنین – به‌واسطه سقط جنین و مرده زایی با بالا رفتن سن- احتمالاً به دلیل بیماری‌های فعلی یا ناهنجاری‌های کروموزومی جنینی افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش کیفیت تخمک‌های زن، همراه با افزایش خطر بیماری‌های مزمن مانند فشارخون بالا و دیابت، می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

عوارض دیگر عبارت‌اند از:

  • احتمال تولد نوزاد کم‌وزن و زایمان زودرس بیشتر است. نوزادان نارس، به‌ویژه نوزادانی که خیلی زود متولدشده‌اند، اغلب با اختلالات پزشکی پیچیده‌ای مواجه هستند.
  • احتمال سزارین افزایش می‌یابد. خطر بروز عوارض بارداری در مادران مسن‌تر بیشتر است و ممکن است به زایمان سزارین منجر شود. نمونه‌ای از این عوارض شرایطی است که در آن دهانه رحم توسط جفت مسدود می‌شود (جفت پایین).
  • خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی بالاتر است. نوزادان متولدشده از مادران مسن‌تر، در معرض خطر بالاتر بروز اختلالات خاص کروموزومی، مانند سندرم داون قرار دارند.

درحالی‌که مطالعات بیشتری موردنیاز است، تحقیقات نشان می‌دهد که سن مردان در زمان باروری – سن پدر – نیز ممکن است کودک را در معرض خطرات سلامتی قرار دهد

اقدامات ضروری برای بارداری سالم در سن بالا


مراقبت مناسب از مادر بهترین راه برای مراقبت از نوزاد است. به اصول زیر توجه ویژه داشته باشید:

قبل از بارداري با پزشك ملاقات داشته باشيد

در مورد سلامت عمومي خود و تغييرات در شيوه زندگي كه ممكن است شانس برخورداري از يك بارداري و نوزاد سالم را افزايش دهد، با پزشک صحبت کنید. هرگونه نگرانی در مورد باروری و یا حاملگی را با پزشک در میان بگذارید. در مورد چگونگی افزایش شانس باروري – و راه‌حل‌های موجود در صورت مواجهه با اختلالات باروری- اطلاعاتی را کسب نمایید.

مراقبت‌های منظم قبل از زایمان را دنبال کنید

ملاقات‌های منظم قبل از زایمان به پزشک کمک می‌کند تا بر سلامت مادر و کودک نظارت داشته باشد. هرگونه علائم يا نشانه‌های نگران‌کننده را با پزشك در ميان بگذاريد. صحبت كردن با پزشك موجب آسودگي خاطر می‌گردد.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

در دوران بارداری، مادر به میزان بیشتری از اسیدفولیک، کلسیم، آهن، ویتامین D و دیگر مواد مغذی ضروری نياز دارد. چنانچه در حال حاضر از یک رژیم غذایی سالم، برخوردار هستید، آن را حفظ كنید. مصرف روزانه ویتامین قبل از زایمان – كه بهتر است چند ماه قبل از بارداری شروع شود – می‌تواند نیازهای ضروری بدن را برآورده سازد.

اضافه‌وزن منطقی داشته باشید

افزايش وزن مناسب می‌تواند تضمینی برای سلامت کودک باشد – و كم كردن وزن اضافه پس از زايمان را راحت‌تر می‌سازد. برای آگاهي از میزان مناسب افزايش وزن با پزشك خود مشورت نماييد.

تحرك داشته باشيد

فعالیت بدنی منظم می‌تواند به کاهش يا پيشگيري از ناراحتي کمک کرده، سطح انرژی مادر را افزايش داده و سلامت كلي او را بهبود بخشد. همچنین با افزایش استقامت و قدرت عضلانی، او را براي زايمان و تولد نوزاد آماده می‌سازد. قبل از شروع یا ادامه برنامه ورزشی، حتماً با پزشك خود مشورت نماييد، به‌ویژه اگر به يك بيماري زمینه‌ای مبتلا هستید.

در مورد آزمایشات مربوط به ناهنجاری‌های کروموزومی قبل از زایمان اطلاعات كسب نماييد

از پزشك در مورد غربالگري  DNA آزاد جنین سؤال كنيد. این آزمایش نوعی تکنیک پزشکی برای نشان دادن برخی از ناهنجاری‌های خاص کروموزومی در جنین در حال رشد است. در طول غربالگری DNA آزاد جنین، DNA مادر و جنین از نمونه خون مادر استخراج شده و به‌منظور بررسي احتمال وجود اختلالات خاص کروموزومي مانند سندرم داون، تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ آزمایش می‌شود. تست‌های تشخیصی مانند نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز نیز می‌تواند اطلاعاتی در مورد کروموزوم‌های نوزاد یا خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی خاص در اختیار پزشک قرار دهد، اما با احتمال اندك خطر سقط جنين همراه می‌باشد. پزشك می‌تواند مادر را از مزايا و خطرات انجام اين تست‌ها آگاه سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس