بیبی چک آسان ترین تست بارداری با اندازه گیری هورمون hCG در ادرار

اگر فکر می‌کنید که باردار هستید، یک روش آسان برای مطمئن شدن شما وجود دارد: آزمایش بارداری با استفاده از بیبی چک. می‌توانید به مطب دکتر یا بیمارستان مراجعه کنید و آزمایش ادرار یا خون بدهید، اما بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که جواب را به راحتی و در خانه‌ی خود دریافت کنند. خوشبختانه، تست‌های بارداری خانگی قابل اعتماد بسیاری موجود هستند که کم هزینه و راحت نیز می‌باشند. آزمایشات بارداری خانگی ( بیبی چک ) برای اسکن کردن ادرار شما و چک کردن وجود هورمونی به نام گونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) طراحی شده اند. این هورمون تنها زمانی در بدن شما ساخته می‌شود که یک جنین در رحم شما کاشته شده باشد. هرچه سن بارداری شما بیشتر باشد، سطح hCG بالاتری خواهد بود و شناسایی آن نیز توسط آزمایش  بیبی چک ساده‌تر خواهد شد، این حرف به این معناست که هرچه بیشتر برای انجام یک تست حاملگی صبر کنید، احتمال دقت جواب شما بیشتر خواهد بود.

تست‌های حاملگی خانگی ( بیبی چک )، با تشخیص وجود هورمون hCG (گونادوتروپین کوریونی انسانی) در ادرار خانم، عمل می‌کنند. hCG، که به عنوان هورمون بارداری شناخته می‌شود، تنها در زنان باردار وجود دارد. تست‌های بارداری خانگی ( بیبی چک ) در بیشتر داروخانه‌ها و به صورت آنلاین موجود هستند. استفاده از این تست بسیار آسان و در هر مکان امکان پذیر است. همچنین بیبی چک از دقت بالایی برخوردار است و هزینه کمی برای آن مورد نیاز است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید.

تست بارداری چیست و چگونه عمل می‌کند؟


تست‌های بارداری به این منظور ساخته شده اند تا به شما بگویند که آیا ادرار یا خون شما حاوی هورمون hCG هست یا خیر. این هورمون بلافاصله پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره‌ی رحم زن، تولید می‌شود. این اتفاق معمولاً (اما نه همیشه) شش روز پس از باروری می‌افتد. اگر باردار باشید، سطح hCG به سرعت بالا می‌رود و هر دو سه روز یک بار دو برابر می‌شود.

انواع تست‌های بارداری چه چیزهایی هستند؟


دو نوع تست اصلی بارداری وجود دارند که به شما نشان می‌دهند که حامله هستید یا خیر: آزمایش ادرار و آزمایش خون.

آزمایش ادرار

این آزمایش می‌تواند در خانه یا در مطب دکتر انجام شود. بسیاری از خانم‌ها ابتدا آزمایش خانگی را انتخاب می‌کنند که تقریباً یک هفته پس از پریود عقب افتاده، انجام می‌گیرد. آزمایشات بارداری خانگی، خصوصی و راحت هستند. این محصولات با دستورات آنها در دسترس هستند. برای داشتن دقیق‌ترین نتایج، از این دستورات با دقت پیروی کنید. پس از آزمایش، می‌توانید نتایج را با پزشک خود بررسی کنید. پزشک می‌تواند آزمایشات حساس‌تر بارداری را برای شما انجام دهد.

آزمایش خون

این آزمایشات در مطب پزشک انجام شده اما کمتر از آزمایش ادرار کاربرد دارند. آزمایش خون می‌تواند بارداری را زودتر از تست خانگی و تقریباً شش تا هشت روز پس از تخمک‌گذاری، کشف کند. اما اگر از آزمایش خون استفاده شود، گرفتن نتایج، بیش از آزمایش خانگی زمان می‌برد. دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارند:

آزمایش کیفی hCG

این آزمایش به سادگی چک می‌کند که آیا hCG موجود است یا خیر. این آزمایش به سؤال آیا شما حامله هستید؟ پاسخ “بله” یا “خیر” می‌دهد. پزشکان معمولاً این آزمایش را برای تصدیق بارداری، ده روز پس از عقب افتادن پریود، تجویز می‌کنند. برخی از این آزمایشات می‌توانند hCG را بسیار زودتر شناسایی کنند.

آزمایش کمی hCG

(hCG بتا)، مقدار دقیق hCG را در خون شما اندازه می‌گیرد. این آزمایش می‌تواند حتی مقادیر بسیار پایین hCG را پیدا کند. به این دلیل که آزمایشات hCG می‌توانند غلظت hCG را اندازه بگیرند، در پیگیری هرگونه مشکل در هنگام بارداری، کمک‌کننده می‌باشند. آنها همچنین ممکن است (در ترکیب با دیگر آزمایشات) برای رد کردن بارداری لوله‌ای (خارج از رحم) یا بازبینی خانم پس از سقط جنین، در هنگامی که سطح hCG به شدت افت می‌کند، استفاده شوند.

آزمایشات بارداری چقدر دقیق هستند؟


حداقل یک هفته صبر پس از عقب افتادن پریود، می‌تواند به شما دقیق‌ترین نتیجه را بدهد. نتایج همچنین می‌توانند دقیق‌تر شوند اگر شما در ابتدای روز، که ادرار شما غلیظ‌تر است، آزمایش را انجام دهید. تست‌های ادرار خانگی تقریباً 99% دقیق هستند. آزمایشات خون از این هم دقیق‌تر می‌باشند. دقت یک تست حاملگی خانگی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اینکه چطور از دستورات محصول پیروی می‌کنید.
 • اینکه چه زمانی در چرخه‌ی ماهیانه تخمک‌گذاری می‌کنید و کاشت تخمک چقدر زود اتفاق می‌افتد.
 • اینکه چقدر زود پس از حاملگی تست را انجام دهید.
 • حساسیت تست حاملگی

آیا انجام تست حاملگی خانگی بیبی چک (HPT)  گران یا دشوار است؟


می‌توانید تست حاملگی خانگی بیبی چک را بدون نسخه از داروخانه تهیه نمایید. قیمت بیبی چک بستگی به برند آن دارد. اما بسیاری از این تست‌ها نسبتاً ارزان قیمت هستند. تست‌های حاملگی خانگی سریع و ساده هستند. همچنین اگر از دستورات آنها به درستی پیروی شود، دارای دقت بالایی می‌باشند. تمامی این آزمایشات بارداری به روشی مشابه عمل می‌کنند. شما می‌توانید ادرار خود را به یکی از سه روش زیر آزمایش کنید:

 • نوار تست را در جریان ادرار خود نگه دارید.
 • ادرار خود را در ظرفی جمع کرده و سپس نوار تست را درون آن فرو ببرید.
 • ادرار خود را در ظرفی جمع کرده و سپس از یک قطره‌چکان برای قرار دادن ادرار در ظرفی دیگر، استفاده کنید.

هر کدام از این روش‌ها را که استفاده کنید، باید چند دقیقه صبر کنید تا بتوانید نتیجه‌ی آزمایش را ببینید. نتایج ممکن است به صورت خط، رنگ یا علامتی مانند + یا – نشان داده شوند. تست‌های دیجیتال کلمات حامله یا غیر حامله را نشان می‌دهند. اگر درباره‌ی تست حاملگی یا نتایج آن هر سؤالی داشتید، با پزشک خود یا با شماره‌هایی که بر روی تست حاملگی درج شده اند، تماس بگیرید.

چگونه از بیبی چک در خانه استفاده کنیم؟


چگونه از بیبی چک در خانه استفاده کنیم؟
 

خریدن تست حاملگی خانگی بیبی چک

برندهای مختلفی از بیبی چک در بازار وجود دارند، اما واقعاً اینکه کدام برند را انتخاب می‌کنید چندان مهم نیست. تمامی تست‌های حاملگی به روشی مشابه عمل می‌کنند، با تعیین سطح هورمون hCG در ادرار شما. زمانی که بیبی چک را خریداری می‌کنید، تاریخ انقضای آن بر روی جعبه را نگاه کرده و مطمئن شوید که جعبه کاملاً سالم و بدون پارگی یا ساییدگی است، چرا که این اتفاقات می‌توانند بر نتیجه‌ی شما تأثیر بگذارند.

بدانید که چه زمانی باید تست بیبی چک را انجام دهید

بیشتر کارشناسان توصیه می‌کنند که دست کم یک روز پس از عقب افتادن پریود صبر کنید و سپس بیبی چک را انجام دهید، با این حال، یک هفته صبر کردن، به نظر بهترین کار می‌رسد. این زمان‌ها برای وقتی هستند که شما درباره حامله بودن یا نبودن خود نگران باشید، وگرنه هر چه بیشتر صبر کنید، درجه‌ی دقت تست بالاتر خواهد رفت، چرا که سطح hCG به سرعت در خانم‌های باردار بالا می‌رود.

دستورات روی جعبه بیبی چک را با دقت بخوانید

با اینکه بسیاری از تست‌های ادرار خانگی تقریباً مشابه یکدیگر هستند، اما مهم است که در هنگام استفاده از دستورات تولید کننده‌ی محصول پیروی کنید. شرایط خاصی ممکن است برای هر تست بارداری وجود داشته باشد، از جمله متد جمع‌آوری ادرار، طول زمانی که ادرار باید بر روی نوار قرار گیرد و نشانه‌های مورد استفاده برای بیان کردن اینکه شما حامله اید یا خیر.

خود را آماده کنید

گرفتن یک تست حاملگی خانگی، می‌تواند یک تجربه‌ی ویران‌گر باشد، به خصوص زمانی که مشتاقانه برای گرفتن یک نتیجه‌ی خاص امیدوار هستید. تست را به صورت خصوص انجام داده و به خودتان هر مقدار که لازم است زمان بدهید، و یا از پارتنر یا دوستان نزدیک خود بخواهید که بیرون از حمام ایستاده و از آنجا با شما صحبت کنند. دست‌های خود را با آب گرم و صابون شسته و سپس با احتیاط، نوار بی بی چک را از پوشش خود خارج کنید.

تست را انجام دهید

بر روی دستشویی نشسته و بر روی نوار تست بارداری بیبی چک یا در ظرف پلاستیکی ادرار کنید. باید تلاش کنید که ادرار را از وسط جریان آن بگیرید به این معنی که ابتدا و پیش از جمع‌آوری ادرار در ظرف یا بر روی نوار، کمی ادرار کنید.

از یک قطره‌چکان برای قرار دادن مقدار کمی از ادرار بر روی نوار تست استفاده کنید

این کار، تنها برای روش لیوان پلاستیکی انجام می‌شود. ادرار را بر روی علامت نشان داده شده بر نوار، بچکانید. به جای آن، برخی از برندها نیاز دارند که شما انتهای جاذب نوار را در ادرار فرو ببرید. نوار را برای 5 تا 10 ثانیه یا مدت زمانی که در دستور تست آمده است، در ادرار نگه دارید.

به مدت زمان گفته شده صبر کنید

نوار تست را در یک سطح تمیز قرار دهید به صورتی که پنجره‌ی نتیجه‌ی آن رو به بالا باشد. زمان انتظار معمولاً بین یک تا پنج دقیقه است، با این حال، بعضی از تست‌ها به ده دقیقه زمان برای دادن نتیجه‌ی دقیق نیاز دارند. برای یافتن مدت زمان مورد نیاز، دستورات تست را بخوانید.

نتیجه را ببینید

وقتی که مدت زمان گفته شده در دستور تست گذشت، نوار تست را برای دیدن نتایج مشاهده کنید. سمبل‌های استفاده شده برای نشان دادن حامله بودن یا نبودن شما، از یک تست به تست دیگر متفاوت است، بنابراین اگر مطمئن نیستید، دوباره دستور تست را بخوانید. بسیاری از بی بی چک‌ها از علامتی مانند مثبت یا منفی، تغییر رنگ یا کلمات حامله یا غیر حامله بر روی نشانگر دیجیتال استفاده می‌کنند. بعضی اوقات، خط یا علامت به صورت خیلی ضعیف بر روی نشانگر دیده می‌شود. اگر این اتفاق افتاد، شما باید همچنان آن را به عنوان نتیجه‌ی مثبت در نظر بگیرید چرا که این علامت ضعیف نشان می‌دهد که تست، مقداری hCG را از خون برداشته است. مثبت اشتباه خیلی نادر است.

معنی نتایج تست بارداری چیست؟


دانستن معنی نتایج مثبت یا منفی بسیار اهمیت دارد.

اگر یک نتیجه‌ی مثبت دریافت کردید

شما حامله هستید. این درست است فارغ از اینکه خط، رنگ یا علامت چقدر خفیف باشد. اگر یک نتیجه‌ی مثبت را دریافت کردید، احتمالاً می‌خواهید که با پزشک خود تماس گرفته و بدانید که قدم بعدی چه خواهد بود. در موارد بسیار نادر، ممکن است نتیجه‌ مثبت اشتباه دریافت کنید. این گفته به این معنی است که شما حامله نیستید اما تست می‌گوید که هستید. ممکن است نتیجه‌ی مثبت اشتباه دریافت کنید اگر خون یا پروتئین در ادرار شما موجود باشد. داروهای خاصی مانند آرام‌بخش‌ها، ضد تشنج‌ها و خواب‌آورها نیز ممکن است باعث نتایج مثبت اشتباه شوند.

اگر یک نتیجه‌ی منفی دریافت کردید

احتمالاً حامله نیستید. با این حال ممکن است در صورت وجود شرایط زیر حامله باشید:

 • تاریخ انقضای تست گذشته باشد.
 • تست را به شکل اشتباه انجام داده باشید.
 • تست را خیلی زود انجام داده باشید.
 • به این دلیل که مقادیر زیاد مایعات را قبل از تست نوشیده اید، ادرار شما خیلی رقیق باشد.
 • داروهای خاصی مانند دیورتیک‌ها یا آنتی هیستامین‌ها را مصرف کرده باشید.

اگر یک نتیجه‌ی منفی را از تست حاملگی دریافت کردید، تلاش کنید که تست را در طول هفته‌ی آینده دوباره تکرار کنید تا دابل چک انجام شود. برخی از تست‌های خانگی توصیه می‌کنند که صرف‌نظر از نتیجه‌ی تست، تست را مجدداً انجام دهید. اگر دو نتیجه‌ی متفاوت گرفتید چه؟ با پزشک خود تماس بگیرید. انجام آزمایش خون برای تصدیق نتیجه، ایده‌ی خوبی است.

سؤالات متداول


نوار تست بارداری BFP چطور کار می‌کند؟ 

زمانی که یک خانم باردار است، بدن او هورمون بارداری خاصی به نام هورمون hCG را تولید می‌کند. این هورمون در نخستین روز عقب افتادن پریود، در ادرار ظاهر می‌شود. یک نتیجه‌ی مثبت نشان‌دهنده‌ی این است که ادرار شما حاوی هورمون hCG بوده و شما می‌توانید فرض کنید که حامله هستید. نتیجه‌ی منفی به این معناست که هیچ هورمون hCG در ادرار شما یافت نشده و می‌توانید فرض کنید که حامله نیستید.

اگر خط تست بسیار کمرنگ بود چه؟ آیا حامله هستید؟

بله. باید فرض را بر بارداری خود بگذارید. رنگ دقیق خطوط مهم نیستند.

آیا نتایج ممکن است بعد از گذشت زمان معینی تغییر کنند؟

نتیجه‌ مثبت ممکن نیست پس از اتمام تست و گذشتن چند ساعت از آن تغییر کند. با این حال، نتیجه‌ی منفی نباید پس از گذشت سی دقیقه خوانده شود.

اگر نتیجه منفی بود اما همچنان شک داشتید که حامله هستید، چکار باید بکنید؟

ممکن است این موضوع به این دلیل باشد که در محاسبه‌ی زمان پریود خود اشتباه کرده اید. اگر در یک هفته‌ی آینده پریود نشدید، تست را تکرار کنید. اگر همچنان نتیجه‌ی منفی دریافت کردید و پریود نشدید، به پزشک مراجعه کنید.

اگر درباره‌ی خط تست مطمئن نبودید چه؟

اگر درباره‌ی خط تست مطمئن نیستید، توصیه می‌شود که تست را سه روز بعد و با استفاده از نوار دیگری، تکرار کنید.

چه فاکتورهایی ممکن است باعث ایجاد نتایج مثبت اشتباه شوند؟

نتیجه‌ی مثبت ممکن است در صورتی که سقط جنین داشتهاید یا در هشت هفته‌ی گذشت زایمان کرده اید، مثبت باشد (از آنجا که hCG ممکن است در سیستم شما هنوز موجود باشد). داروهای خاصی که حاوی hCG هستند، یا در ترکیب با hCG استفاده می‌شوند (مانند پرگنیل، پروفاسی، پرگونال، آ پی ال) و برخی از شرایط پزشکی نادر مانند بیماری تروفوبلاستیک، تومورهای سلول انفرادی و برخی از سرطان‌ها ممکن است نتایج مثبت اشتباه را موجب شوند. در این موارد، باید از پزشک بخواهید تا در تفسیر نتایج به شما کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس