درمان زگیل تناسلی در بارداری بعلت انتقال ویروس عفونتی پاپیلوم

0 297

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است. این زگیل‌ها به طور معمول به صورت توده‌های گوشتی در بافت‌های دستگاه تناسلی زنان و مردان ظاهر می‌شوند، اگرچه ممکن است بسیاری از افراد هرگز هیچ علامتی را تجربه نکنند. زگیل‌های تناسلی ناشی از سویه‌های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. HPV متداول‌ترین عفونت مقاربتی است. همه عفونت‌های HPV باعث زگیل دستگاه تناسلی نمی‌شود. برخی از سویه‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر هم در زنان و هم در مردان باعث ایجاد سرطان می‌شوند.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

ویروس پاپیلومای انسانی باعث اکثر قریب به اتفاق موارد سرطان دهانه رحم است. به همین دلیل به زنان شدیداً توصیه می‌شود كه به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا نشانگرهای سرطان دهانه رحم و HPV را چک کنند. اگر شما یک زن مبتلا به زگیل تناسلی هستید، ممکن است تعجب کنید که این زگیل‌ها در بارداری ممکن است چه تأثیری روی شما داشته باشند. با ما همراه باشید تا در ادامه در مورد خطرات و درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری اطلاعات لازم را کسب کنید.

زگیل تناسلی در دوران بارداری برای اکثر قریب به اتفاق زنان مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین خطر انتقال عفونت به نوزادشان نیز بسیار کم است. اگر زگیل تناسلی یا هر نوع ویروس پاپیلومای انسانی دارید و هنوز نگران تأثیرات احتمالی بر بارداری خود هستید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی دوران بارداری خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند در مورد خطرات خاصی که ممکن است شما را تهدید کنند با شما صحبت کنند و درمان مناسب با آن را ارائه دهند.

زگیل‌های تناسلی چه تاثیری در بارداری دارند؟


زنانی که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارند ممکن است نگران این باشند که زگیل تناسلی به فرزند متولد نشده آن‌ها آسیب برساند یا عوارضی در بارداری ایجاد کند.

در بیشتر اوقات، زگیل‌های تناسلی تأثیر کمی در بارداری دارند. هیچ ارتباطی بین زگیل‌های تناسلی و عوارض حاملگی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس یافت نشده است. هرچند ممکن است زگیل‌های فعال به دلیل تغییراتی در هورمون‌ها و سیستم ایمنی بدن شما نسبت به اندازه معمول خود در زمانی که باردار نبودید بزرگتر شوند. این اتفاق ممکن است در هنگام ادرار کردن باعث ایجاد درد شود.

به طور کلی، زگیل تناسلی بر خود بارداری تأثیر نمی‌گذارد اما ممکن است به ندرت باعث ایجاد عوارضی در هنگام زایمان شود.

اگر در دوران بارداری از زگیل تناسلی رنج می‌برید، همیشه باید با پزشک عمومی و یا ماما صحبت کنید.

برای زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی چه درمانی وجود دارد؟


برای زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی چه درمانی وجود داردهیچ درمانی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما داروهایی در دسترس هستند که می‌توانند زگیل را درمان کنند تا کمتر دیده شود. با این وجود تعداد بسیار کمی از این داروها برای استفاده در دوران بارداری مجاز هستند.

اگر داروهای زگیل تناسلی که قبل از بارداری تجویز شده است را دارید، قبل از استفاده از آن‌ها باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر پزشک احساس کند که این وضعیت برای شما و بارداری شما بی‌خطر است ، ممکن است از یک روش موضعی برای از بین بردن زگیل استفاده کند.

شما هرگز نباید زگیل تناسلی خود را با داروهای بدون نیاز به نسخه درمان کنید. این روش‌های درمانی ممکن است منجر به درد و سوزش بیشتر شود زیرا آن‌ها خشن هستند، خصوصاً برای استفاده بر روی بافت حساس دستگاه تناسلی.

اگر زگیل‌های بزرگی دارید که پزشک معتقد است ممکن است در زایمان شما اختلال ایجاد کند، ممکن است نیاز باشد آن‌ها را از بین ببرد. این کار به روش‌های زیر انجام می‌شود:

  • منجمد کردن زگیل‌ها با نیتروژن مایع
  • برداشتن زگیل‌ها از طریق جراحی
  • استفاده از جریان‌های لیزری برای سوزاندن زگیل

آیا زگیل‌ تناسلی برای زنان باردار خطرناک است؟


زگیل تناسلی برای زنان باردار خطرناک نیست. ممکن است باعث ناراحتی، خارش و درد شود اما خطرناک نیست. این زگیل‌ها به دلیل تغییر در هورمون‌ها یا سیستم ایمنی ممکن است در دوران بارداری سریع‌تر ایجاد شوند یا اندازه آن‌ها افزایش یابد. این امر ممکن است در مواردی مانند ادرار باعث ایجاد ناراحتی شود.

در شرایط بسیار نادر، زگیل‌های بزرگ دستگاه تناسلی به دلیل خونریزی یا تأثیر بر توانایی کشش واژن در هنگام زایمان ممکن است منجر به عوارض زایمان شود. در این موارد ممکن است به سزارین نیاز داشته باشید.

آیا زگیل‌های تناسلی در احتمال بارداری شما تأثیر دارد؟


خیر. وجود زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی بر احتمال یا توانایی بارداری شما تأثیر نمی‌گذارد. برخی از سویه‌های,ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند شانس ابتلا به سلول‌های غیر طبیعی (مانند سلول‌های پیش سرطانی یا سلول‌های سرطانی) در دهانه رحم شما را افزایش دهند. اگر این سلول‌ها از بین بروند، باروری ممکن است به مدت طولانی تحت تاثیر قرار بگیرد. این امر به این دلیل است که برداشتن سلول می‌تواند بر باز شدن دهانه رحم یا تولید مخاط دهانه رحم تأثیر بگذارد. با این حال، خود زگیل‌های تناسلی روی توانایی باروری شما تأثیر نمی‌گذارد.

زگیل تناسلی و زایمان


در کل، زگیل‌های تناسلی بر زایمان موفقیت‌آمیز شما تأثیر نمی‌گذارد اما در موارد نادر زگیل‌های بزرگ می‌توانند عوارضی را در هنگام زایمان ایجاد کنند. دلیل این امر ممکن است در هنگام زایمان باشد که باعث خونریزی می‌شود. اگر روی دیواره واژن خود زگیل داشته باشید، ممکن است کشش واژن را به اندازه‌ای که در طول زایمان احتیاج دارید، سخت کند.

در این شرایط ممکن است سزارین توصیه شود. بهتر است در مورد احتمال این موضوع با ماما یا پزشک خود صحبت کنید. خطر انتقال HPV به کودک شما بسیار کم است. در بیشتر مواقع، نوزادانی که به واسطه زگیل تناسلی به دنیا می‌آیند، تحت تأثیر این ویروس قرار نمی‌گیرند.

زگیل‌های تناسلی به ندرت  ممکن است به کودک منتقل شود که در صورت بروز این اتفاق می‌تواند منجر به مشکلات پزشکی شود. این زگیل‌ها ممکن است چندین هفته پس از تولد در دهان یا گلو ایجاد شوند و تنفس کودک را دچار مشکل کنند. اگر نگران خطر این بیماری هستید می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید.

آیا رابطه جنسی دوباره مشکلی ندارد؟


خیر. بیشتر افراد فعال رابطه جنسی در برخی مواقع در معرض HPV قرار گرفته‌اند اما هیچ علامتی ندارند، بنابراین ممکن است مصون باشند. می‌توانید در این مورد با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

آیا واکسنی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟


اکنون واکسنی وجود دارد که از انواع اصلی ویروس پاپیلومای انسانی محافظت می‌کند (انواع ۶ و ۱۱ که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و انواع ۱۶ و ۱۸ که باعث اکثر سرطان‌های مرتبط با HPV می‌شوند).

واکسن HPV در سال اول از طریق برنامه ایمن‌سازی مدارس برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم به همه دختران زده می‌شود. درباره برنامه ایمن‌سازی مدارس در وب سایت HSE اطلاعات بیشتری کسب کنید. واکسن ویروس پاپیلومای انسانی در حال حاضر برای برخی از مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) از طریق کلینیک‌های عمومی STI و برای برخی از افرادی که مبتلا به HIV هستند که در کلینیک‌های HIV انجام می‌شوند در دسترس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واکسن HPV از پرستار یا پزشک خود سوال کنید که آیا زدن این واکسن برای شما مناسب است یا خیر. اطلاعات بیشتر در صفحه papillomavirus Human (HPV) ما موجود است.

سوالات رایج زگیل تناسلی


سوالات رایج زگیل تناسلیزگیل‌های تناسلی برجستگی‌هایی هستند که در دستگاه تناسلی یا در اطراف آن ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها ناشی از انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. زگیل‌های تناسلی می‌توانند صاف یا بزرگ، منفرد یا چندگانه و به رنگ گوشت یا سفید باشند. وقتی چندین زگیل به هم نزدیک می‌شوند ممکن است ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. متداول‌ترین سؤال مربوط به زگیل تناسلی به شرح زیر است:

آیا آن‌ها همانند تبخال هستند؟ 

خیر، زگیل و تبخال مانند هم نیستند اما این دو بیماری شباهت‌هایی به هم دارند. هر دو STI های متداولی هستند که باعث ایجاد ضایعات دستگاه تناسلی می‌شوند اما تبخال باعث ایجاد زخم می‌شود نه زگیل. زگیل‌های تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. از طرف دیگر، تبخال ناشی از ویروس تبخال سیمپلکس ، HSV-1 یا HSV-2 است.

سایر علائم تبخال شامل موارد زیر است:

  • علائم آنفلوانزا
  • تورم غدد لنفاوی
  • سوزش یا گزگز قبل از ظهور زخم‌ها
  • تاول‌های پر درد و پر از مایع
  • درد و سوزش هنگام ادرار کردن

چقدر طول می‌کشد تا زگیل‌های تناسلی ظاهر شوند؟ 

پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، ظاهر شدن زگیل ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد. آن‌ها همیشه با چشم قابل مشاهده نیستند زیرا خیلی کوچک هستند یا به دلیل ترکیب شدن با پوست تشخیص آن‌ها دشوار می‌شود.

چه مدت طول می‌کشد تا از بین بروند؟ 

بیشتر زگیل‌های تناسلی در طی ۹ تا ۱۲ ماه بدون درمان از بین می‌روند

آیا می‌توان بدون داشتن رابطه جنسی به زگیل تناسلی مبتلا شد؟ 

بیشتر افراد از طریق رابطه جنسی دچار HPV یا زگیل دستگاه تناسلی می‌شوند اما این امکان نیز وجود دارد از طریق تماس پوستی غیرجنسی یا از طریق ابزارهای جنسی به این ویروس مبتلا شوید. همچنین ممکن است شخصی در طی زایمان ویروس را به کودک خود منتقل کند، اما این اتفاق نادر است.

اگر احتمال بدهم که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌ام چه کاری باید انجام دهم؟ 

اگر فکر می‌کنید زگیل تناسلی دارید یا در معرض HPV قرار گرفته‌اید، با پزشک خود ملاقات کنید. پزشکان می‌توانند پوست شما را از نزدیک معاینه کرده و مشکل را تشخیص دهند.

اگر پزشک شما نتواند چیزی ببیند ممکن است اسید استیک را روی پوست شما بمالد تا زگیل‌ها سفید شوند و بنابراین دیدن آن‌ها به راحتی انجام شود. برخی از انواع HPV با سرطان دهانه رحم، روده، مقعد و آلت تناسلی همراه است. سویه‌هایی از این ویروس که باعث ایجاد زگیل می‌شوند همان مواردی نیستند که می‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند اما پزشک ممکن است بخاطر اطمینان بیشتر آزمایشاتی را انجام دهد تا موارد غیر معمول را بررسی کند.

برای زنان همسوجنس و هر کس دیگری که دهانه رحم دارد، آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV انجام می‌شود. در حال حاضر هیچ آزمایش,ویروس پاپیلومای انسانی برای مردان همسوجنس و هر کس دیگری که آلت تناسلی دارد وجود ندارد. اگر زگیل تناسلی دارید، ایده خوبی است که برخی از آزمایشات اضافی STI را انجام دهید تا سایر عفونت‌ها رد شوند. اگر دکتر زگیل تناسلی یا سایر STI را در شما تایید کرد، حتماً به شرکای جنسی خود بگویید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس