سونوگرافی NT (تست ان تی)

سونوگرافی NT (تست ان تی) برای غربالگری سه ماهه اول بارداری

0 361

 سونوگرافی ان تی در هفته ۱۱ و ۱۳ بارداری درخواست می‌شود. پس از آن بافت رحم به حدی کلفت می‌شود که تصاویر واضحی به دست نمی‌آید. در مواردی که مایع بیشتری در قسمت قاعده گردن وجود دارد، این ناحیه تحت عنوان چین گردن شناخته می‌شود، پزشک وجود مشکلات کروموزومی‌ از قبیل سندروم داون را تشخیص خواهد داد.

 سونوگرافی ان تی یکی از غربالگری‌های دوران بارداری است که به طور دقیق وجود اختلالات کروموزومی‌ را تایید نمی‌کند بلکه فقط احتمال آن را مطرح می‌نماید. معمولا این نوع سونوگرافی در کنار آزمایش خون درخواست می‌‌شود تا پزشک وجود اختلالات ژنتیکی در جنین را تشخیص دهد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

علت درخواست سونوگرافی ان تی چیست؟


علت درخواست سونوگرافی ان تی چیست

  • در این سونوگرافی فضای شفاف پشت گردن اندازه گیری می‌‌شود.
  • بارداری چند قلویی را تایید می‌کند.
  • سن جنین را مشخص می‌نماید.
  • وجود ناهنجاری‌های جنینی را بررسی می‌‌‌کند.

 تفاوت غربالگری با تست تشخیصی چیست؟


 در برخی از مادران نتایج حاصل از سونوگرافی ان تی ترسناک است اما باید به خاطر داشته باشید که این نوع سونوگرافی فقط به پیش بینی در معرض خطر بودن جنین را بیان می‌کند و یک پاسخ قطعی درباره ناهنجاری‌های کروموزومی‌ را ارائه نخواهد کرد. سونوگرافی ان تی یک تست غربالگری است و قابلیت تشخیص ندارد.

 تست‌های تشخیصی و غربالگری با یکدیگر تفاوت دارند و هدف از انجام تست غربالگری شناسایی فاکتورهای خطر در بروز یک بیماری خاص است. از سوی دیگر تست‌های تشخیصی وجود یک بیماری یا اختلال را تایید می‌کنند.

 چگونه برای سونوگرافی ان تی آماده شویم؟


 شما باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا اطلاعات لازم را در این باره در اختیارتان قرار دهد. پزشک به بررسی سابقه پزشکی شما، علائم و نشانه‌های نگران کننده و مواردی از این قبیل می‌پردازد سپس به شما توضیح می‌‌دهد که آیا به انجام تست‌های تشخیصی بیشتر از قبیل اسکن یا آزمایش خون نیاز دارید یا خیر. پزشک اطلاعات لازم در خصوص هزینه هر یک از تست‌های تشخیصی در اختیار شما قرار خواهد داد.

 به طور کلی نکاتی که برای انجام سونوگرافی ان تی باید رعایت کنید به شرح زیر می‌باشد:

  • باید مثانه شما پر باشد.
  • یک تا یک ساعت و نیم قبل از مراجعه به پزشک مثانه خود را تخلیه کنید.
  • پس از تخلیه کردن مثانه یک لیتر آب بخورید.
  • باید آخرین جرعه آب را ۳۰ دقیقه قبل از ویزیت بخورید.
  • پس از خوردن یک لیتر آب به هیچ عنوان به سرویس بهداشتی نروید و در صورتی که احساس ناراحتی کردید با پزشک در خصوص انجام سریع تر سونوگرافی ان تی صحبت نمایید.

سونوگرافی ان تی چگونه انجام می‌شود؟


سونوگرافی ان تی چگونه انجام می‌شود؟

 ان تی یک نوع سونوگرافی خاص است که به کمک دستگاه بسیار حساس سونوگرافی انجام می‌شود. متخصص سونوگرافی ابتدا به اندازه گیری فاصله سر تا باسن می‌پردازد تا سن دقیق جنین را مشخص نماید. سپس محل چین گردن را مشخص می‌‌کند و ضخامت آن را روی صفحه مانیتور اندازه گیری می‌نماید.

 ارزیابی‌های به دست آمده در کنار سن خود شما و سن جنین درون یک معادله قرار داده می‌شود تا پزشک احتمال وجود ناهنجاری کروموزومی‌ را محاسبه نماید. اگرچه این نوع سونوگرافی به طور دقیق وجود ناهنجاری‌های کروموزومی‌ را تعیین می‌کند به پزشک کمک می‌‌کند به این نتیجه برسد که آیا شما به تست‌های تشخیصی نیاز دارید یا خیر.

 سونوگرافی ان تی چه چیزهایی را اندازه گیری می‌کند؟


 سونوگرافی ان تی در یک فضای کوچک و شفاف در قسمت پشت گردن جنین تمرکز می‌کند که تحت عنوان چین گردن شناخته می‌شود. متخصصان به این نتیجه رسیده اند که این نقطه به تجمع مایع می‌‌پردازد و در نتیجه در نوزادانی که دچار ناهنجاری‌های ژنتیکی از قبیل سندروم ‌داون (به علت یک نسخه اضافی از کروموزوم ۲۱ )، (یکی از ۲۳ کروموزومی‌ که حاوی اطلاعات ژنتیکی است)، تریزومی‌ ۱۸ (یک نسخه اضافی از کروموزوم ۱۸) و تریزومی‌ ۱۳ (یک نسخه اضافی از کروموزوم ۱۳) هستند اندازه آن بزرگ می‌شود.

 سندروم ادواردز و سندروم پاتو جزء اختلالات نادر کروموزومی‌ جنین محسوب می‌شوند. متاسفانه اکثر نوزادانی که با این ناهنجاری‌ها متولد می‌شوند در یک سال اول تولد از بین خواهند رفت. سونوگرافی ان تی نمی‌‌تواند سندروم داون یا سایر انواع ناهنجاری‌های کروموزومی‌ را تشخیص دهد بلکه فقط به پیش ‌بینی احتمال بروز این ناهنجاری‌ها می‌پردازد. با پزشک خود در خصوص آزمایشات خون نیز صحبت کنید زیرا برخی از آزمایشات می‌‌توانند به ارزیابی ناهنجاری‌های کروموزومی‌ در جنین بپردازد.

غربالگری ترکیبی در سه ماهه اول بارداری


غربالگری ترکیبی در سه ماهه اول بارداری

 از آنجایی که درصد خطا در سونوگرافی ان تی نسبتاً بالا است ممکن است پزشک شما درخواست انجام غربالگری ترکیبی را بدهد که در این حالت نتایج حاصل از سونوگرافی ان تی با نتایج حاصل از آزمایشات خون ادغام می‌شود تا پزشک بتواند به بررسی سطح  hcg و PAPP-A و دو هورمون دیگری که توسط جنین تولید می‌‌شوند و وارد خون می‌گردند، بپردازد.

نتایج سونوگرافی ان تی تا چه اندازه صحیح است؟


نتایج سونوگرافی ان تی تا چه اندازه صحیح است؟

میزان صحت نتایج حاصل از سونوگرافی ان تی حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد است این امر بدین معنا است که حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از نوزادان دچار سندروم داون یا سایر انواع اختلالات کروموزومی‌ هستند. ادغام کردن نتایج مربوط به سونوگرافی سه ماهه اول با نتایج سونوگرافی ان تی به پزشک کمک می‌کند حدود ۸۳ تا ۹۲ درصد با قاطعیت وجود ناهنجاری‌های کروموزومی‌ را تایید یا رد کند.

 پزشک همچنین به ادغام کردن نتایج حاصل از سونوگرافی ان تی با نتایج حاصل از آزمایش خون، نتایج غربالگری تلفیقی، و تست غیر تهاجمی‌ پیش از تولد می‌‌پردازد تا نتایج دقیقی را به دست بیاورد.

 در صورتی که عدد ان تی بالا باشد چه باید کرد؟


 در صورتی که ان تی یا نتایج حاصل از غربالگری ترکیبی نشان دهد که جنین شما در معرض خطر ناهنجاری‌های ژنتیکی قرار دارد پزشک درخواست انجام یک تست تشخیصی از قبیل آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی را می‌دهد.

 از آن جایی که بالا بودن عدد ان تی با نقایص قلب جنین ارتباط دارد پزشک در هفته بیستم بارداری درخواست انجام اکوکاردیوگرافی از قلب جنین را می‌دهد تا مشکلات قلب جنین را بررسی کند. بالا بودن عدد ان تی و همچنین می‌تواند به ریسک زایمان زود هنگام دلالت داشته باشد به همین دلیل باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهد.

 به خاطر داشته باشید که سونوگرافی ان تی و سایر روش‌های مشابه به طور مستقیم به بررسی مشکلات کروموزومی‌ یا تشخیص یک بیماری خاص نمی‌‌پردازند. به این ترتیب نتایج به دست آمده فقط احتمال وجود یک ناهنجاری را در قالب عدد نشان می‌دهد.

 نتایج حاصل از سونوگرافی ان تی و سایر تست‌های غربالگری تلفیقی به طور قاطع وجود ناهنجاری‌های کروموزومی‌ جنین را تایید نمی‌‌کند و فقط در معرض خطر بودن جنین یا نیاز به تست‌های تشخیصی دیگر را نشان خواهد داد.

 در حقیقت اکثر زنانی که نتایج خوبی را از غربالگری به دست نمی‌‌آورند صاحب فرزندی سالم و کاملاً طبیعی خواهند شد. از سوی دیگر طبیعی بودن عدد ان تی ضمانتی برای داشتن فرزند سالم نیست اما نشان می‌دهد که احتمال بروز ناهنجاری‌های کروموزومی‌ در جنین بسیار پایین است.

 خطرات سونوگرافی ان تی چیست؟


 سونوگرافی و آزمایش خون بدون درد هستند و شما دچار درد نخواهید شد و هیچ خطری متوجه جنین نمی‌شود. بزرگترین مشکلی که در ارتباط با این سونوگرافی وجود دارد اضطرابی است که در پدر و مادر ایجاد می‌‌کند. در برخی موارد این سونوگرافی جواب مثبت یا منفی کاذب را ارائه می‌دهد که پزشک درخواست انجام غربالگری‌های بعدی را می‌دهد و ممکن است از سلامت مادر و جنین به خطر بیافتد. همه این اقدامات با هدف اطمینان از سلامت جنین انجام می‌شود.

آیا انجام سونوگرافی ان تی ضروری است؟


 پاسخ این سوال منفی است و انجام آن به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا به انجام سونوگرافی ان تی بپردازید یا به طور مستقیم تست‌های تشخیصی تهاجمی‌ تر را انجام بدهید و جواب قطعی تری را دریافت کنید. شما می‌توانید از هفته ۱۱ بارداری به انجام تست نمونه برداری از پرزهای جنینی بپردازید یا از هفته ۱۵ بارداری تست آمنیوسنتز بدهید یا حتی تصمیم بگیرید از انجام سونوگرافی ان تی یا سایر روش‌های تشخیصی صرف نظر کنید. شما باید با پزشک خود صحبت کنید و به کسب اطلاعات لازم درباره روش‌های مختلف تشخیصی بپردازید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس