معاینات دوران بارداری

معاینات دوران بارداری: معاینه در سه ماه اول، دوم و سوم بارداری

0 309

معاینات دوران بارداری از مراقبت‌های پزشکی است که شما در دوران بارداری دریافت می‌کنید. در هر ویزیت معاینه بارداری، پزشک شما و کودک در حال رشد شما را بررسی می‌کند. به محض اطلاع از بارداری با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید تا اولین بررسی دوران بارداری خود را انجام دهید. معاینه زودرس و منظم قبل از زایمان می‌تواند به شما در داشتن یک بارداری سالم و یک نوزاد با رشد کامل کمک کند. حتی اگر حال شما خوب است، باز هم تمام معاینات دوران بارداری خود را انجام دهید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

معاینات دوران بارداری هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟


معاینات دوران بارداری هر چند وقت یک بار باید انجام شود

بیشتر زنان باردار می‌توانند برنامه‌ای مانند این را دنبال کنند:

 • هفته ۴ تا ۲۸ بارداری. هر ۴ هفته (یک بار در ماه) یک بار مراجعه کنید.
 • هفته ۲۸ تا ۳۶ بارداری. هر ۲ هفته (دو بار در ماه) یک بار مراجعه کنید.
 • هفته ۳۶ تا ۴۱ بارداری. هر هفته (یک بار در هفته) یک بار مراجعه کنید.

اگر در دوران بارداری با عوارض بارداری مواجه شده باشید، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است بخواهد بیشتر اوقات شما را معاینه کند. شریک زندگی یا شخص پشتیبان شما (یک دوست یا شخصی از خانواده شما) باید هنگام معاینات شما را همراهی کند.

چگونه باید برای اولین بار برای معاینه قبل از زایمان آماده شد؟


برای گفتگو با پزشک (یا ماما) خود آماده باشید:

 • روز اول آخرین دوره قاعدگی شما (همچنین به آن LMP گفته می‌شود). پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن تاریخ به دنیا آمدن کودک شما استفاده کند.
 • شرایط سلامتی شما مانند افسردگی، دیابت، فشار خون بالا و نداشتن وزن سالم. شرایطی از این قبیل می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری شود. در مورد سابقه سلامتی خانواده خود با پزشکتان صحبت کنید. این یک ثبت اطلاعات از هر مشکل سلامتی و درمانی است که شما، شریک زندگی خود و همه افراد خانواده خود داشته‌اید. از فرم تاریخچه سلامت خانواده استفاده کرده و آن را با ارائه دهنده خود به اشتراک بگذارید. اگر سابقه واکسیناسیون خود را دارید، آن را به جلسه معاینه خود ببرید. واکسیناسیون تزریقی است که حاوی واکسن است که به شما در محافظت از برخی عفونت‌های مضر کمک می‌کند.
 • داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، مکمل‌ها و محصولات گیاهی. اگر در دوران بارداری از این داروها استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که برخی از آن‌ها می‌توانند به کودک شما آسیب برسانند، بنابراین ممکن است لازم باشد مصرف آن را قطع کرده یا داروی دیگری را با آن جایگزین کنید. بدون صحبت با پزشک خود هیچ دارویی را متوقف و شروع به مصرف آن نکنید. و اگر به هر دارویی حساسیت دارید به پزشک خود بگویید. اگر شما عطسه می‌کنید، خارش دارید، دچار بثورات پوستی شده‌اید یا در نفس کشیدن مشکلی دارید، ممکن است به یک دارو حساسیت داشته باشید.
 • سابقه بارداری شما اگر قبلاً باردار بوده‌اید یا در بارداری با مشکلی مواجه شدید، به پزشک خود بگویید. به او بگویید که آیا عارضه حاملگی، نوزاد نارس (نوزادی که قبل از ۳۷ هفته بارداری متولد شده است)، سقط جنین یا زایمان با جنین مرده داشته‌اید یا خیر. سقط جنین زمانی است که کودک قبل از ۲۰ هفته بارداری در رحم می‌میرد. زایمان با جنین مرده وقتی است که نوزاد بعد از ۲۰ هفته بارداری در رحم می‌میرد.
 • سیگار کشیدن، استفاده از داروهای خیابانی و سوء استفاده از داروهای بدون نسخه. همه این‌ها می‌توانند به کودک شما آسیب برسانند. داروهای خیابانی مانند هروئین و کوکائین غیرقانونی هستند. سوء استفاده از داروهای بدون نسخه به معنای استفاده متفاوت از آن است که پزشک به شما گفته است. این بدان معناست که شما بیشتر از آنچه پزشک شما گفته است، دارو را مصرف می‌کنید، آن را با الکل یا داروهای دیگر مصرف می‌کنید، یا از داروهای تجویز شده برای شخص دیگری استفاده می‌کنید.
 • استرسی که شما احساس می‌کنید. استرس نگرانی، تنش یا فشار است که در پاسخ به اتفاقاتی که در زندگی شما رخ می‌دهد احساس می‌کنید. در مورد راه‌های مقابله با استرس و کاهش آن، با پزشک خود صحبت کنید. استرس زیاد می‌تواند عوارضی را در دوران بارداری ایجاد کند.
 • امنیت شما در خانه و محل کار. در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در خانه یا محل کار و در مورد نوع شغل خود با پزشک صحبت کنید. اگر درمورد سوء رفتار دیگران در دوران بارداری هستید، در مورد راه‌هایی سؤال کنید که می‌توانید در خانه و محل کار سالم و ایمن بمانید.

در اولین معاینه مراقبت‌های دوران بارداری شما چه اتفاقی می‌افتد؟


در اولین معاینه مراقبت‌های دوران بارداری شما چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین معاینه شما معمولاً طولانی‌ترین معاینه است زیرا پزشک سوالات زیادی راجع به سلامتی شما از شما می‌پرسد. در اولین بررسی مراقبت‌های دوران بارداری، پزشک شما:

معاینه فیزیکی شما را انجام می‌دهد و سلامت کلی شما را بررسی می‌کند

 پزشک یا ماما وزن و قد شما را بررسی می‌کند تا بفهمد چه مقدار وزن باید در دوران بارداری اضافه کنید.

خون، فشار خون و ادرار را کنترل می‌کند

 اگر شما عفونت‌های خاصی مانند سفلیس، هپاتیت B و HIV داشته باشید، آزمایش خون می‌تواند آن را به پزشک نشان دهد. پزشک شما همچنین از آزمایش خون برای فهمیدن گروه خونی و فاکتور Rh و بررسی کم خونی استفاده می‌کند. کم خونی زمانی است که شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم برای انتقال اکسیژن به بقیه بدن ندارید. فاکتور Rh پروتئینی است که بیشتر افراد روی سلول‌های قرمز خون خود دارند. اگر آن را ندارید و کودک شما آن را دارد، می‌تواند باعث بیماری Rh در کودک شما شود. درمان در دوران بارداری می‌تواند از ابتلا به بیماری Rh جلوگیری کند. فشار خون و آزمایش ادرار می‌توانند به پزشک شما در تشخیص یک بیماری جدی به نام پره اکلامپسی کمک کنند. این بیماری نوعی فشار خون بالا است که می‌تواند در دوران بارداری اتفاق بیفتد. داشتن پروتئین زیاد در ادرار ممکن است نشانه ابتلا به پره اکلامپسی باشد. آزمایش ادرار همچنین می‌تواند وجود مشکل در کلیه یا مثانه یا سایر بیماری‌ها مانند دیابت را به پزشک شما اطلاع دهد.

تست لگن و پاپ اسمیر برای شما انجام می‌دهد

پزشک شما اندام‌های لگن (لگن و رحم) شما را بررسی می‌کند تا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند. در مورد پاپ اسمیر، پزشک سلول‌هایی را از دهانه رحم شما جمع می‌کند تا از نظر سرطان و عفونت‌هایی مانند کلامیدیا و سوزاک بررسی شوند. دهانه رحم (گردن رحم)، دهانه رحم است که در بالای واژن قرار دارد.

ممکن است واکسن‌هایی را برای شما تجویز کند، مانند واکسن آنفولانزا

 دریافت واکسن آنفولانزا در هر زمان از بارداری بی‌خطر است. اما بعضی از واکسن‌ها بهتر است در مواقع خاص خود تزریق شوند و بعضی از آن‌ها نیز در دوران بارداری توصیه نمی‌شوند. با پزشک خود در مورد بهترین و بی‌خطرترین گزینه برای شما و کودک خود صحبت کنید.

تاریخ زایمان شما را می‌گوید

پزشک شما معمولاً از LMP شما برای مشخص کردن تاریخ زایمان استفاده می‌کند. اما ممکن است سونوگرافی اولیه نیز انجام شود تا بارداری شما تایید شود و به پزشک شما در تعیین سن جنین کمک کند. سونوگرافی از امواج صوتی و یک صفحه رایانه برای نشان دادن تصویری از کودک شما در داخل رحم استفاده می‌کند.

ویتامین قبل از تولد را تجویز می‌کند

 این یک مولتی ویتامین است که برای زنان باردار ساخته شده است. ویتامین قبل از تولد شما باید ۶۰۰ میکروگرم اسید فولیک در آن داشته باشد. اسید فولیک ویتامینی است که هر سلول بدن شما برای رشد و نمو سالم نیاز دارد. اگر قبل از بارداری و در اوایل بارداری آن را مصرف کنید، می‌تواند در محافظت از کودک در برابر نقایص مغزی و ستون فقرات هنگام تولد به نام نقص لوله عصبی (که به آن NTDs نیز گفته می‌شود) و نقص دهان بنام شکاف لب و کام کمک کند.

گفتگو با شما در مورد آزمایشات قبل از تولد

 این‌ها آزمایشات پزشکی هستند که شما در دوران بارداری انجام می‌دهید. این آزمایش‌ها به پزشک شما کمک می‌کنند تا از وضعیت سلامتی شما و کودک شما مطلع شود. در صورت ابتلا به یک مشکل خاص یا قرار داشتن در معرض خطر ابتلای کودک به مشکلات ژنتیکی یا کروموزومی مانند سندرم داون، ممکن است لازم باشد آزمایش‌های خاصی را انجام دهید. اگر پزشک شما فکر می‌کند که احتمال اینکه کودک شما یکی از این مشکلات را داشته باشد زیاد است، ممکن است به شما توصیه کند به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید. این فرد آموزش‌هایی را برای کمک به شما در درک ژن‌ها، نقایص هنگام تولد و سایر مشکلات پزشکی که در خانواده‌ها وجود دارد، و چگونگی تأثیر آن‌ها بر سلامتی شما و سلامت کودک شما می‌دهد.

در معاینه مراقبت‌های قبل از زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟


در معاینه مراقبت‌های قبل از زایمان چه اتفاقی می‌افتد

معاینه‌های بعدی مراقبت‌های قبل از زایمان معمولاً کوتاهتر از اولین معاینه است. در جلسات معاینه، به پزشک خود بگویید که چه احساسی دارید. در دوران بارداری اتفاقات زیادی در بدن شما رخ می‌دهد. پزشک شما می‌تواند به شما در درک آنچه اتفاق می‌افتد کمک کند و اگر حال خوبی ندارید به شما در داشتن حال بهتر کمک کند. بین معاینه‌ها، سؤالاتی را که دارید بنویسید تا در جلسه بعدی از پزشک بپرسید.

در معاینات بعدی مراقبت‌های قبل از زایمان، ارائه دهنده خدمات درمانی شما:

 • وزن و فشار خون شما را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است آزمایش ادرار و خون انجام دهید.
 • ضربان قلب کودک شما را بررسی می‌کند. این اتفاق بعد از حدود ۱۰ تا ۱۲ هفته بارداری رخ می‌دهد. شما نیز می‌توانید به صدای قلب کودکتان گوش دهید!
 • شکم شما را اندازه می‌گیرد تا رشد کودک شما را بررسی کند. پزشک یا ماما در حدود هفته ۲۰ بارداری این کار را انجام می‌دهد. همچنین در روزهای آخر بارداری، شکم شما را لمس می‌کند تا وضعیت کودک شما را در رحم بررسی کند.
 • آزمایش‌های قبل از تولد را برای شما و کودکتان انجام می‌دهد. به عنوان مثال، بیشتر زنان در هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری سونوگرافی می‌شوند. شاید بتوان از این طریق تشخیص داد که کودک شما دختر است یا پسر، بنابراین اگر نمی‌خواهید بدانید، حتماً به پزشک خود بگویید! در روزهای آخر دوران بارداری، پزشک شما ممکن است از سونوگرافی برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک اطراف کودک در رحم استفاده کند. بین هفته ۲۴ و ۲۸، شما یک آزمایش غربالگری گلوکز انجام خواهید داد تا ببینید دیابت بارداری وجود دارد یا خیر. دیابت بارداری نوعی دیابت است که برخی از خانم‌ها در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شوند. و در هفته ۳۵ تا ۳۷ ، برای چک کردن استرپتوکوک گروه B باید آزمایشی را انجام دهید. این عفونتی است که ممکن است به کودک خود منتقل کنید.
 • از حرکت کودک در رحم سؤال می‌کند. اگر این اولین بارداری شما باشد، ممکن است احساس کنید کودک شما در حدود هفته ۲۰ حرکت می‌کند. اگر قبلاً باردار بوده‌اید، ممکن است احساس کنید کودک شما زودتر حرکت می‌کند. پزشک ممکن است از شما بخواهد که تعداد حرکات کودک خود را بشمارید تا متوجه شود کودک شما چند بار حرکت کند.
 • واکسیناسیون Tdap را در هفته ۲۷ تا ۳۶ بارداری برای شما تجویز می‌کند. این واکسیناسیون هم شما و هم کودک شما را در برابر پرتوزیس (سیاه سرفه نیز نامیده می‌شود) محافظت می‌کند. پرتوزیس به راحتی سرایت می‌کند و برای کودک خطرناک است.
 • معاینه لگن را انجام می‌دهد. پزشک شما ممکن است با نزدیک شدن به موعد زایمان، تغییرات در دهانه رحم شما را بررسی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس