تورم بدن در حاملگی

می دانیم که در دوران حاملگی شکم بزرگ می شود و روی بخش های مختلف بدن فشار وارد می کند. اما آیا می دانید بخش های دیگری از بدن نیز دچار اتساع و بزرگی می شود؟ چه قسمت هایی از بدن در حاملگی متورم می شود؟ آیا تورم لثه در بارداری طبیعی است؟ آیا تورم چشم و انگشتان دست در بارداری طبیعی است؟ این سئوالات در بحث زیر پاسخ داده می شود.
در این مقاله می خوانیم:

هشت جای بدن که در دوران حاملگی دچار تورم می شود

می توان فصلی از تغییرات مورد انتظار دوران حاملگی تهیه کرد، تغییراتی که ممکن است آزارنده باشد. اولین لباس حاملگی شما ممکن است یک لباس کشدار، جین کشی و کمربند الاستیک باشد. اما بعد مشخص می شود که این فقط شکم شما نیست که شروع به بزرگ شدن می کند، وقتی حامله می شوید.
نگران نباشید این تورم ها طبیعی است تا جایی که تورم حاملگی با علائم و نشانه های پره اکلامپسی مثل سردرد، تاری دید، سرگیجه، تهوع/استفراغ، بالا رفتن فشار خون و تنگی نفس همراه نشود. صاحبنظران تاکید می کنند که در دوران حاملگی حجم خون و سایر مایعات بدن حدود 50% بیشتر می شود تا به رشد و تکامل جنین داخل شکم مادر کمک کند.
تمام این مایعات اضافی به طور یکسان در سراسر بدن توزیع می شوند و همیشه به اینجا ختم نمی شود. بیشتر این مایعات اضافه شده در دستان، پاها و صورت جمع می شود. اما تورم به اینجا ختم نمی شود و گاهی بخش های دیگری از بدن متورم می شود که کمتر در موردش بحث شده است و دوره نه ماهه بارداری را تا حدودی سخت می کند.

1- پنجه و مچ پا

وقتی زن حامله می شود رحم در حال رشد بطور فزاینده ای به اندام ها و بخصوص مچ و پنجه پا فشار وارد می کند. رحم بر وریدها و عروق لنفاوی که مسئول برگشت خون به گردش خون عمومی و قلب است، نیز فشار وارد می کند. احتباس مایعات و افزایش حجم خون ناشی از حاملگی موجب می شود که دفع آب از اندام های تحتانی برای بدن چالش آور شود. این موجب می شود که راه رفتن سخت شود و گاهی اوقات دردناک.
جوراب فشاری ممکن است کمک کننده باشد، بخصوص وقتی از اول روز و قبل از خروج از تختخواب پوشیده شود. بخاطر داشته باشید که پوشیدن جوراب فشاری بایستی با هماهنگی پزشک متخصص زنان و زایمان باشد. تبدیل کفش پاشنه بلند و صندل به کفش کتانی و تخت نیز می تواند کمک کننده باشد. زمانی که تورم پا قابل اداره کردن نبود، کمی استراحت و بالا گذاشتن پاها موجب رفع تورم و ادم پا می شود و به تسکین درد مچ و ساق پا کمک می کند.

2- لب ها و بینی

وقتی تورم حاملگی بالا می گیرد، لب و بینی نیز تا حدودی متورم می شود. بینی ممکن است احساس تورم یا احتقان داشته باشد زیرا عروق خونی ریز سینوس ها با افزایش حجم خون و مایعات متسع می شوند. هرچند اگر زیاد دچار خوندماغ می شوید حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.
اگر بخاطر خشکی بینی زیاد انگشت در بینی خود می کنید، خوندماغ یافته غیرطبیعی نیست؛ اما بایستی در زمان چک آپ به پزشک خود گوشزد کنید. بیشتر زنان از متورم شدن لب در حاملگی لذت می برند، اما اگر شما به این عمل زیبایی بدون هزینه و سوزن علاقمند نیستید، می توانید از کمپرس یخ برای رفع تورم لب ها استفاده کنید.

3- لثه ها

همانند بینی، لثه ها نیز بخاطر احتباس مایع و افزایش حجم خون حاملگی حساس می شود. بافت لثه صرفنظر از علت تورم اغلب با خونریزی پس از مسواک زدن همراه است. به همین دلیل مراقبت از دندان و لثه در دوران حاملگی خیلی مهم است. در طول حاملگی حداقل یکبار باید توسط دندانپزشک چک شوید.
اگر خونریزی لثه زیاد است، بایستی آزمایشات خون انجام شود و زن حامله از نظر هر گونه اختلالات مرتبط با حاملگی چک شود.

4- چشمان

کسی چی می دونه، درسته؟ اگر یک دفعه متوجه شدید که چشمانتان متورم یا پفی است، بخصوص هاله سیاه تیره ای زیر چشمانتان ظاهر شده باشد، به هیچی فکر نکنید، کمبود خواب نیز ممکن است علت اصلی نباشد.
صاحبنظران معتقدند که تمامی بخش های صورت از جمله چشمان متورم شده و در دوران حاملگی باز می شوند. اما نگران نباشید، این احتباس مایعات است که موجب سنگینی و تورم چشمان و صورت می شود و پس از زایمان برطرف خواهد شد و صورت و ظاهر به حالت طبیعی خواهد برگشت. هرچند احتمالش کم است که زن حامله نسبت به اثرات بلند مدت تورم صورت و مشخصات چهره خود نگران باشد، ما اگر نگران هستید برای رفع پف آلودگی صورت از کمپرس سرد یا برش خیار استفاده کنید.

5- پستان ها (و نیپل)!

همانطور که پستان های زن حامله برای شیردهی آماده می شود، که می تواند خیلی زودتر از سه ماهه دوم شروع شود، می توان انتظار داشت که تغییراتی در پستان ها و بخصوص سایز پستان مشاهده کنید. این هورمون های حاملگی است که موجب افزایش سایز پستان می شود و حتی سایز آن دو برابر یا سه برابر می شود. سایز آرئول یا هاله دور نوک پستان، نیپل (نوک پستان)، و غدد مونتگومری نیز افزایش می یابد و قابل توجه تر می شود. پوشیدن کرست حمایتی و راحت به رفع حساسیت پستان در حاملگی کمک می کند. می توان انتظار داشت که سایز پستان ها در دوران پس از زایمان نوسان داشته باشد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کرست شیردهی و راحتی در دسترس داشته باشید.

6- انگشتان و مچ دستان

می توان انتظار داشت که دستان و مچ دست دچار احتباس مایعات شود، بخصوص وقتی به سه ماهه سوم حاملگی نزدیک می شوید. این اغلب نتیجه افزایش حجم خون و مایعات بدن است. درد، سنگینی، سوزش و بی حسی و احساس خواب رفتن دستان نیز از علائم شایع است. اعصاب مچ دست نیز تحت فشار قرار می گیرند و چلانده می شوند که نتیجه اش درد و بی حسی نوک انگشتان است و به آن سندرم تونل کارپال اطلاق می شود. اگر دستانتان دچار تورم می شود، سعی کنید مصرف نمک را محدود کرده و حلقه خود را قبل از اینکه تنگ شود، خارج کنید. ماساژ دستان می تواند به رفع فشار ناحیه کمک کند و پوشیدن مچ بند ممکن است به کمینه سازی بی حسی و گزگز کمک کند.

7- وریدها

با افزایش حجم مایعات در سیستم گردش خون، همراه با فشار رحمی بر احشاء موجب می شود بالا بردن و تخلیه مایع و خون اضافی از اندام تحتانی سخت تر شود و مایعات اضافه به صورت حوضچه ای در سیستم گردش خون سطحی تجمع یابد. نتیجه؟ وریدهای واریسی – خطوط زشت و آزارنده ای که از زیر پوست بیرون می زند. این وریدهای برجسته ناراحت کننده است و در لمس دردناک است و ممکن است موقع قدم زدن با درد پا همراه شود.
از آنجاییکه واریس زمینه ژنتیکی دارد، ممکن است برای اولین بار در طی حاملگی ظاهر شود یا واریس قبلی بدتر شود. استفاده از جوراب کشی موجب عدم تجمع مایع اضافه در موضع می شود. اما مطمئن شوید که قبل از پوشیدن جوراب فشاری با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

8- اندام تناسلی زنانه

در دوران حاملگی وولوا و واژن دچار بزرگی می شود، بخصوص هر چه زن به سه ماهه دوم و سوم نزدیکتر می شود. بطور کلی هر جای بدن که ورید داشته باشد، خون سفر می کند و مقدار زیادی مایع در طی حاملگی محتبس می شود. این موجب می شود بخش های خاصی از جمله واژن دچار احتقان شود که به علت فشار وارده بر وریدهای لگنی است.
همانطور که تصور می کنید، این موجب سخت شدن مقاربت می شود و از آنجایی که بزرگی شکم مقاربت جنسی را مشکل می کند، تورم واژن و لوب های واژن موجب تشدید این مسئله می شود. پوشش های کشی شکم ممکن است به کاهش تورم واژن کمک کند اما بهتر است منتظر زایمان باشیم و بعد از زایمان این تورم از بین می رود و اندام تناسلی زن به وضعیت قبلی بر می گردد.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس