تکنیک های بازسازی نقص پس از لابیاپلاستی

آیا نتیجه لابیاپلاستی همیشه مناسب است؟ بدشکلی های بعد از جراحی زیباسازی واژن چگونه رفع می شوند؟ جراحی بازسازی یا جراحی مجدد لابیاپلاستی چیست؟ بدشکلی واژن بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی چگونه برطرف می شود؟ چه موقع به جراحی لابیاپلاستی دوم جهت بازسازی لوب کوچک واژن نیاز می شود؟

بدشکلی های لوب واژن اغلب به دلایل دستکاری طبی (یاتروژنیک) ایجاد می شوند. ترس از تخریب عصب دهی حسی ناحیه و عمدتا به علت نداشتن اطلاعات آناتومیک کافی و شناخت جزئیات ساختمانی موضع موجب می شود که بسیاری از جراحان لابیاپلاستی در بخش زیر کلیتویس لوب کوچک را ترجیح دهند.

اما هیپرتروفی (بزرگ شدگی) معمولا در کلاهک کلیتوریس و پرپوس دیده می شود و نتیجه جراحی عدم تعادل و تقارن دو طرف است، زمانی که فقط بخش پایینی لوب کوچک تصحیح می شود و ظاهر میکروسفالی ایجاد می کند که با بیرون زدگی کلیتوریس ظاهر خیلی بدتری پیدا می کند. این شایعترین بدشکلی و دفورمیته ای است که بعد از تصحیح و کوتاه کردن لوب کوچک واژن (لابیاپلاستی لوب کوچک) دیده می شود (شکل 1).

عکس نتیجه بد لابیاپلاستی و روش بازسازی مجدد واژنشکل 1. نتیجه نامتعادل پس از جراحی لابیاپلاستی کوتاه کردن لوب کوچک در ناحیه خلفی کلیتوریس و رها کردن هیپرتروفی پرپوس، کلاهک کلیتوریس و عدم درمان بیرون زدگی کلیتوریس (a) نمای ایستاده و روبرو، (b) در نمای لیتوتومی مورب، (c, d) بیماران دیگر با همان بدشکلی و دفورمیته

از آنجایی که اکثر تکنیک های کوتاه کردن لوب کوچک فقط روی قطعه پایین کلیتوریس انجام می شود، این ناحیه ای است که بیشترین جراحی باسازی بعد از لابیاپلاستی لازم می شود. شایعترین موضع بدشکلی و نیاز به جراحی مجدد بعد از لابیاپلاستی قسمت دیستال کلیتوریس است.

مشکلات بدشکلی شامل بریدن زیادی لوب کوچک و تقریبا با فقدان کامل لوب کوچک، نامنظم بودن و سابیدگی لبه های لوب کوچک، اسکار گذاشتن، به هم ریختگی، عدم تقارن و نقص های قابل توجهی در جهت قرارگیری و قوام این بخش دیستال کلیتوریس است (شکل 52).

درست کردن واژن معیوب بعد از لابیاپلاستی اشتباه و نتیجه عمل لابیاپلاستی بد - دفورمیتی لابیاپلاستیشکل 2- دفورمیته های یاتروژنیک پس از عمل جراحی لابیاپلاستی. (a) نقص قالب و شکل، (b) برش کلاهک کلیتوریس و بدون پوشش ماندن سر کلیتوریس، (c) نامتقارن شدن و برش زیاد نسبی، (d) برش کم قطعه زیرکلیتوریس و پروپوسی، برش زیادی تحتانی، فرسودگی لبه های زخم بخاطر بستن نامناسب پوست، (e-f) قطع کامل لوب در قطعه خلفی، باز ماندن مدخل، نامنظم بودن لبه های زخم، (g) برش زیادی و عدم تقارن در قطعه خلفی، باز ماندن ورودی واژن، (h) به هم ریختگی کامل و قطع نسبی لوب کوچک

بافت اضافه ای که بالا مانده است را بوضوح می توان برای تصحیح قطعه دیستال لوب کوچک استفاده کرد. این نوع جراحی که توسط جی. آلتر معرفی شده است مناسب ترین تکنیک برای بازسازی برش بیش از حد دو سوم بالایی قطعه دیستال لوب کوچک است. رویه جراحی متاسفانه برای بازسازی مجدد یک سوم تحتانی این قطعه دارای محدودیت هایی است زیرا فلپ پدیکل اغلب به اندازه کافی بلند نیست که به درز خلفی برسد.

امکان بازسازی دیواره های لوب کوچک در این ناحیه با استفاده از پوست واژن وجود دارد. اما بازسازی لوب کوچک با پوست واژن بایستی به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفته شود، جایی که بافت اضافی در قطعات لوب مجاور و بالایی (پرپوس) وجود ندارد. به علاوه، در این تکنیک امکان دستیابی به ارتفاع مطلوب و مناسب لوب کوچک وجود ندارد.

البته گرفت های پوستی گزینه دیگری است اما گرافت پوستی از نظر زیبایی از جراحی بازسازی با بافت های خود ناحیه واژن و لوب کوچک، ضعیف تر است. رنگ و قوام آنها یکی نیست و حساسیت گرافت کم است بنابراین در این بخش بحث نمی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس