جراحی کوتاه کردن لابیا مینور (لابیاپلاستی)

آمادگی قبل از لابیاپلاستی

هیپرتروفی یا بزرگ شدن لابیا مینور را می توان تحت بی حسی موضعی بدون هر مشکلی عمل کرد. ناحیه تناسلی بیمار بایستی به طور کامل تراشیده شده باشد. تجویز یک مسکن با تاثیر موضعی بلافاصله قبل از رویه و دادن آنتی بیوتیک وسیع الطیف پروفیلاکسی عفونت می تواند مفید باشد. گرفتن عکس قبل از عمل در طی آماده سازی نیز توصیه می شود: یک عکس در حالی که بیمار ایستاده است و سپس دو عکس از جلو و پهلو در حالی که بیمار در پوزیشن لیتوتومی است. در طول عمل جراحی بیمار در پوزیشن لیتوتومی باقی می ماند. اطمینان حاصل کنید که پشت و زیر بیمار به اندازه کافی کوسن یا بالش گذاشته باشید، در غیر اینصورت ممکن است بخاطر طولانی بودن زمانی که بیمار باید در این وضعیت قرار گیرد، بیمار آسایش نداشته و ممکن است بخاطر درد کمر یا گرفتگی مشکل ایجاد کند. به دلایل ایمنی یک خط وریدی محیطی (IV line) گرفته شود و ریت نبض و اشباع اکسیژن بیمار با پالس اکسیمتر پایش شود. ناحیه تناسلی بیمار با یک ضد عفونی کننده مخاطی تمیز می شود. خطوط برش با استفاده از مارکر پس از خشک شدن مایع ضدعفونی و تمیز شدن ناحیه تناسلی بیمار، مشخص می گردد.

علامت گذاری و تعیین بخش هایی که در لابیاپلاستی برداشته می شود

صرفنظر از اینکه یافته های معاینه فیزیکی و وضعیت اندام تناسلی بیمار چگونه است، تصمیم اصلی بایستی در مورد میزان بافتی گرفته شود که باقی می ماند نه مقداری که برداشته می شود. این کانون اصلی ملاحظات قبل از عمل است. اگر شک وجود دارد بهتر است مقدار کمتری از بافت برداشته شود تا اینکه مقدار زیادتری بریده شود، چرا که پوست بیمار پس از عمل جراحی تا حدودی جمع می شود و چروک می خورد.

خطوط برش را قبل از تزریق بی حس کننده موضعی مشخص کنید، در غیر اینصورت بررسی و شناخت پایا و معتبر آناتومی موضع دیگر امکانپذیر نیست، وقتی بافت موضع بخاطر تزریق داروی بی حسی دچار تورم شد. برای اینکه خط برش جراحی با خطوط ایجاد شده به هدف جهت یابی، بهتر است از رنگ های مختلف مارکر برای تعیین خط برش، خطوط بازسازی استفاده شود یا برای برش از خط منقطع و برای جهت یابی از خط پیوسته یا دوخط استفاده کرد (شکل 1).

شکل 1. خطوط پیوسته نشانگر خطوط برش جراحی است

همیشه خط وسط دستگاه تناسلی خارجی را از شفت کلیتوریس و چین های بین لوبی مشخص کنید تا برای جهت یابی استفاده شود. سپس می توان خط برش قطعی را با توجه به تکنیک مورد استفاده در هر بیمار مشخص نمود. فورسپس ادسون بدون دندانه یا عاج می تواند برای مارکه کردن ابعاد خارجی و داخلی لابیا مینور در یک سطح در جهات مختلف لابیا مینور کمک کننده باشد.

اگر بیمار تمایل داشت، می توانید خطوط نشانه گذاری شده جهت یابی و برش جراحی را با کمک آینه به وی نشان داد و علت برداشتن مقدار مشخص شده از لوب کوچک و علت باقی گذاشتن مابقی را برایش شرح دهید. سپس می توانید هر گونه تنظیم و تطابق لازم طبق نظر بیمار را فورا انجام دهید.

بی حسی در عمل لابیاپلاستی

زمانیکه در مورد بی حسی موضعی تصمیم گیری می شود، تمامی بیماران تا حدودی در مورد تزریق داروی بی حسی مضطرب می شوند. گزارشات و حکایات منتشر شده در اینترنت تا حدودی مسئول این ترس ها است. زمانیکه در روند جراحی لابیاپلاستی به این مرحله از کار رسیدید، زمان کافی صرف کنید و اطمینان حاصل کنید که جو اتاق عمل آرام است و تا سر حد امکان بیمار ریلکس و در آسایش است. اگر بیمار دست پرستار را در زمان تزریق بی حس کننده نگهدارد، می تواند کمک کننده باشد و به آرامش بیمار کمک کند.

در عمل جراحی کوتاه کردن لابیا مینور یا لابیاپلاستی حدود 10 میلی لیتر داروی لیدوکائین 1% با آدرنالین در غلظت 1 به 100 هزار مصرف می شود. لیدوکائین با استفاده از سرنگ با نیدل شماره 27 (0.4 میلی متر) با طول 40 میلی متر تزریق می شود.

تزریق از بعد داخلی لابیا مینور شروع می شود زیرا این ناحیه کمتر از پوست خارجی واژن دردناک است. از اینجا کل ناحیه را می توان به راحتی بی حس کرد، بخصوص شفت کلیتوریس و عصب پشتی کلیتوریس و سپس از پشت قاعده لابیا مینور در چین بین لوبی تا شیار خلفی و حتی جلوتر تا مقعد تزریق می شود. بلوکه کردن عصب شرمگاهی ضروری نیست اما ناحیه عصب شرمگاهی بایستی با آدرنالین بیشتر انفیلتره شود تا خونریزی حین عمل به کمترین مقدار برسد (شکل 2).

طریقه تزریق داروی بی حسی لیدوکائین در عمل جراحی لابیاپلاستیشکل 2. انفیلتراسیون (تزریق) بی حس کننده موضعی

زمانی که جراحی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود، هنوز ناحیه با لیدوکائین و آدرنالین بی حس می شود زیرا خونریزی را کاهش داده و بی هوشی یکدستی را حفظ خواهد کرد.

تکنیک های لابیاپلاستی

ویژگی مشترک تمامی تکنیک های لابیاپلاستی در این است که همگی به کاهش کل طول لابیا مینور ختم می شود، از ریشه آن در مونس پوبیس تا محل درج آن در پرینه و تنها بخش دیستال کلیتوریس کوتاه نمی شود. روش های لابیاپلاستی در جزئیات معدودی با هم فرق دارند که به وسعت یافته های آناتومیک و اقدامات تصحیحی لازم در پی آن، بستگی دارد.

عمل جراحی لابیاپلاستی تصحیح مرکب تکنیکی است که تمامی ملزومات قابل توجیه این عمل را برآورده می کند و به نظرم می توان آن را یک گونه بیشینه از روش های محسوس و ممکن قلمداد کرد. به این تکنیک مرکب گفته می شود زیرا همزمان هر سه قطعه لابیا مینور و کلیتوریس تصحیح می شود. به همین دلیل تکنیک لابیاپلاستی تصحیح مرکب را با جزئیات کامل در ادامه بحث می کنیم. تمامی آمادگی های قبل از عمل، نخ بخیه، تکنیک بخیه زدن و غیره برای تمامی رویه های بحث شده در ادامه یکسان است.

بایستی تاکید کنیم که هیچکدام از این تکنیک ها تمامیت قوس کلاهک کلیتوریس را نباید به هیچ شکلی دچار وقفه یا جدایی کند. تمامیت کلاهک کلیتوریس نباید دچار وقفه شود زیرا بازیافت و ترمیم آن به شکل طبیعی غیرممکن یا سخت است. در موارد خیلی استثنایی از قبیل کلیتوریس در معرض که کلیتوریس به شکل آزارنده ای بیرون زده است، این قوس را می توان برداشت و حاشیه های داخلی کلاهک کلیتوریس را از خط وسط به هم فیکس کرد بطوریکه پوشش کلیتوریس توسط کلاهک حفظ شود. به عنوان یک قاعده کلی، اگر منحنی یا قوس مدور طبیعی کلاهک کلیتوریس در این پروسه از بین برود، ترمیم و برگرداندن آن فوق العاده مشکل خواهد بود (شکل 3).

زیباسازی کس با عمل جراحی لابیاپلاستی و کوچک کردن چچول زنشکل 3. بایستی از وقفه در قوس کلاهک کلیتوریس (خط آبی) اجتناب شود

ممکن است شما دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. متشکرم عالی بود.
    اما اگر عکسهای بیشتری نمایش داده شود بهتر است . مثلا حین بریدن ،بعد از بریدن و عکس از تیکه جدا شده و محل آن قبل و بعد از عمل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس