ماه اول حاملگی

ماه اول حاملگی : هفته 1 تا 4 بارداری

0 486

زوجی حدود یکسال تلاش کرده اند که حامله شوند. وقتی سیکل قاعدگی تاخیر داشت، آنها خوشحال می شدند. مرد خیلی با احتیاط برخورد کرده و نگرش صبر کن و ببین داشت. پس از چند روز عقب افتادن سیکل قاعدگی از تست حاملگی در منزل استفاده می کردند. مرد در اتاق نشیمن منتظر می ماند و زن آزمایش ادرار حاملگی را انجام می داد. مطمئنا یک خط آبی کمرنگ ظاهر شد. زن با هیجان زیاد آنرا به همسرش نشان داد. او گفت ممکن است باشد؟ اما ممکن است ندارد، آنها منتظر اولین بچه خود هستند!

مبارکه! به حاملگی، یکی از هیجان انگیزترین ماجراجویی های زندگی هر زوج خوش آمدید. در طی ۴۰ هفته آینده بچه تغییرات جالبی را طی خواهد کرد. ممکن است زن حامله مقداری عصبی و نگران باشد و این یک واکنش کاملا طبیعی است. بدون شک هر زن بارداری یک عالمه سئوال دارد. بچه من شبیه که خواهد شد؟ وزن بچه من چقدر خواهد بود؟ آیا بچه سالمی خواهیم داشت؟ بچه من پسر است یا دختر؟ حالا باید چکار کنم؟ رنگ پوست، رنگ مو، رنگ چشم و سایر مشخصات ظاهری بچه به کی شبیه خواهد بود؟

برای کمک به پاسخ این سئوالات و رفع نگرانی ها و ترس ها، می توانید به صورت هفته به هفته آکادمی حاملگی دکتر سولماز محمدی را بخوانید. در این آکادمی در می یابید که بچه چه تغییراتی دارد و تکامل وی در طول ۴۰ هفته بارداری چیست. همچنین تغییراتی که در بدن مادر رخ می دهد را بحث می کنیم، تا بتواند از قبل خود را برای تغییرات دوران بارداری آماده سازد.

حاملگی یک سفر سخت اما خاطره انگیز می تواند باشد. آرام باشید و از این ماجراجویی بطور کامل لذت ببرید! خاطره ای برای تمام عمر خود بسازید.

در این مقاله می خوانیم:

رشد بچه

شیوه محاسبه ماه اول حاملگی توسط مراقبین بهداشتی ممکن است تا حدودی گیج کننده باشد. در واقع شما تا اواسط ماه اول حامله محسوب نمی شوید، زمانی که لقاح رخ می دهد. قبل از آن بدن شما آماده می شود.

هفته اول و دوم حاملگی

ممکن است عجیب باشد که هفته اول حاملگی شما در واقع شروع آخرین پریود قاعدگی شما است، قبل از اینکه حامله شوید. چرا اینطور است؟ پزشکان و سایر متخصصان مراقبت بهداشتی تاریخ زایمان شما را توسط شمارش ۴۰ هفته از شروع آخرین سیکل قاعدگی محاسبه می کنند. این بدین معنی است که آنها پریود شما را به عنوان بخشی از حاملگی محاسبه می کنند، گرچه بچه هنوز تشکیل نشده است. لقاح و تشکیل رویان عموما حدود دو هفته پس از شروع آخرین دوره قاعدگی زن رخ می دهد.

دوره قبل از لقاح: در طی قاعدگی بدن شما شروع به تولید هورمونی می کند که آن را هورمون محرک فولیکل (FSH) می نامند و کارش رسیده کردن یک تخمک در تخمدان زن است. تخمک در یک حفره کوچک در تخمدان به نام فولیکل بالغ می شود. چند روز بعد و پس از اینکه قاعدگی تمام شد، بدن هورمونی می سازد که به آن هورمون لئوتینیزه کننده (LH) می نامند. این هورمون موجب می شود فولیکول حاوی تخمک متورم شده و دیواره آن پاره شود و تخمک آزاد گردد. اینکار را تخمک گذاری می نامند. هر زن دو تخمدان دارد، اما در هر سیکل خاص تخمک گذاری فقط در یکی از تخمدان ها رخ می دهد.

همانطور که تخمک از میان لوله های فالوپ حرکت می کند، لوله ای که تخمدان و رحم را به هم وصل کرده است، منتظر بارور شدن توسط اسپرم است. ساختار انگشتی مانندی در محل اتصال تخمدان و لوله فالوپ وجود دارد که به آن فیمبریا می گویند، فیمبریا تخمک را بعد از وقوع تخمک گذاری می گیرد و آن را در مسیر مناسب قرار می دهد.

اگر قبل یا حین این زمان مقاربت جنسی رخ داده باشد، زن حامله می شود. اگر لقاح صورت نگیرد، به هر دلیلی که باشد، تخمک و لایه پوششی رحم ریخته می شود که همان پریود قاعدگی است.

باروری: این زمانی است که حاملگی شروع می شود. تخمک زن و اسپرم مرد با هم متحد شده و یک سلول منفرد را تشکیل می دهند و شروع یک زنجیره از وقایع خارق العاده است. این سلول میکروسکوپی بارها و بارها تقسیم شده و حدود هفته ۳۸ یک جنین کامل ایجاد می شود و به شخصی با بیش از ۲ تریلیون سلول تبدیل می شود؛ همان نوزاد پسر یا نوزاد دختر زیبای شما.

این پروسه زمانی شروع می شود که شما و همسرتان مقاربت جنسی داشته باشید. زمانی که انزال مرد صورت میگیرد، مقداری مایع منی در داخل واژن زن آزاد می شود که حاوی حدود یک میلیارد سلول اسپرم است. هر اسپرم دارای یک دم بلند و شلاقی مانند است که آن را به جلو و به سمت تخمک می راند.

صدها میلیون از این اسپرم ها از میان مجرای تولید مثل زن به سمت تخمک شنا می کنند. اسپرم از واژن حرکت کرده و از دریچه تحتانی رحم (سرویکس یا گردن رحم) عبور می کند و به داخل رحم و لوله های فالوپ می رسد. بسیاری از اسپرم ها در این مسیر از بین می روند و تنها کسری از آنها به لوله فالوپ می رسد. زمانی باروری رخ می دهد که یک اسپرم منفرد این سفر را بطور موفقیت آمیزی طی کرده و به داخل دیواره تخمک نفوذ کند.

تخمک زن از سلول های مقوی به نام کورونا رادیاتا و پوسته ارتجاعی به نام زونا پلوسیدا پوشیده شده است. برای اینکه تخمک بارور شود، اسپرم بایستی از این پوشش عبور کند. در این نقطه تخمک حدود ۲۰۶/۱ اینچ قطر دارد و خیلی کوچک است که بتوان آن را دید.

حدود ۱۰۰ اسپرم تلاش می کنند که در دیواره تخمک نفوذ کنند و چندتا از آنها ممکن است وارد شدن به کپسول خارجی تخمک را شروع کنند. اما در پایان فقط یکی از آنها موفق می شود و وارد خود تخمک می شود. پس از وارد شدن اولین اسپرم به داخل تخمک، غشای تخمک تغییر کرده و هیچ اسپرمی دیگر قادر به ورود به آن نیست.

گاهی اوقات بیش از یک فولیکل در تخمدان بالغ می شود و بیش از یک تخمک در لوله های فالوپ آزاد می شود. این می تواند موجب زایمان چندقلو شود، اگر هر کدام از تخمک ها توسط یک اسپرم بارور شوند.

همانطور که اسپرم به مرکز تخمک نفوذ کرد، این دو سلول با هم ادغام شده و یک کلیت واحد ایجاد می کنند که به آن زیگوت می نامند. زیگوت دارای ۴۶ کروموزوم است (۲۳ کروموزوم از هر یک از والدین). این کروموزوم ها حاوی هزاران ژن است. این مواد ژنتیک نقشه ای است که جنسیت بچه، رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست، سایز بدن، ویژگی های صورت و تا حدودی هوش و شخصیت بچه را تعیین می کنند. حالا در این مرحله باروری کامل شده است.

لقاح و باروری در ماه اول حاملگیهفته سوم و چهارم حاملگی

زمانی که لقاح صورت گرفت، بلافاصله رشد و تکامل شروع می شود. گام بعدی این فرآیند تقسیم سلولی است. در طی ۱۲ ساعت پس از باروری تخمک، زیگوت تک سلولی شروع به تقسیم می کند و به دو سلول تبدیل می شود و سپس این دو نیز به دو سلول تقسیم می شوند و همینطور ادامه می یابد و هر ۱۲ ساعت تعداد سلول ها دو برابر می شود. همانطور که زیگوت از لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند، تقسیم سلولی ادامه می یابد. در طی ۳ روز پس از باروری، زیگوت به مجموعه ای از ۱۳ تا ۳۲ خوشه سلول غیراختصاصی تبدیل می شود که شبیه به یک توت کوچک است. در این مرحله، بچه در حال رشد شما را مورولا می نامند. حالا مورولا لوله فالوپ را ترک کرده است و وارد رحم می شود.

در طی چهار تا پنج روز پس از باروری، بچه در حال رشد از حدود ۵۰۰ سلول تشکیل شده است و به مقصد خود در داخل رحم می رسد. در این زمان از یک توده جامد سلولی به گروهی از سلول ها تبدیل شده است که دور یک حفره پر از مایع چیده شده اند و آن را بلاستوسیت می نامند. بخش داخلی بلاستوسیت یک توده سلولی متراکم است که به بدن تبدیل می شود. لایه خارجی سلول ها که تروفوبلاست نامیده می شود به جفت تبدیل می شود که کار تغذیه جنین را انجام می دهد.

پس از اینکه بلاستوسیت وارد رحم شد، به سطح داخلی رحم می چسبد. سپس آنزیم هایی ترشح می کند که لایه پوششی سطحی دیواره رحم را حل و تجزیه می کند و امکان خوابیدن تروفوبلاست در دیواره رحم را فراهم می سازد که به آن لانه گزینی می گویند. لانه گزینی معمولا یک هفته پس از لقاح و باروری تخمک رخ می دهد. در روز ۱۲ پس از باروری، بلاستوسیت محکم در خانه جدید خود قرار گرفته است. بلاستوسیت محکم به لایه پوششی رحم می چسبد که به آن آندومتر می گویند و مواد مغذی را از جریان خود مادر گرفته و به جنین می رساند.

جفت نیز حدود روز ۱۲ بعد از باروری شروع به تشکیل می کند. در ابتدا به صورت دندانه های کوچک بیرون زده ای از دیواره بلاستوسیت است. از این جوانه های ریز، توده های مارپیچی از عروق خونی ریز تشکیل می شود که به آنها کوریونیک ویلی می نامند و این توده رشد کرده و با مویرگ های رحم تلفیق شده و نهایتا بیشتر جفت را پوشش می دهد.

در روز ۱۴ پس از باروری، یعنی چهار هفته پس از آخرین دوره قاعدگی، بچه حدود ۲۵/۱ اینچ طول دارد. این جنین به سه لایه مختلف تقسیم می شود که از این لایه ها بافت ها و ارگان های مختلف بدن انسان تشکیل می شود:

  • اکتودرم: این لایه بالایی است که یک قوس در خط وسط بدن بچه ایجاد می کند و به آن لوله عصبی می گویند. مغز، نخاع و اعصاب نخاعی و دنبالچه از این لوله تشکیل می شود.
  • مزودرم: مزودرم لایه سلولی میانی است که ابتدا قلب بچه و سیستم گردش خون اولیه شامل عروق خونی، سلول های خونی و عروق لنفی را می سازد. بنیان استخوان ها، عضلات، کلیه ها و تخمدان یا بیضه ها نیز در اینجا تشکیل می شود.
  • اندودرم: داخلی ترین لایه سلولی است که به یک لوله ساده با غشای مخاطی تبدیل می شود. این لوله است که ریه ها، روده ها و مثانه را تشکیل خواهد داد.

جنسیت (X AND Y)

بچه شما پسر خواهد بود یا دختر؟ بلافاصله پس از اینکه زوج ها متوجه می شوند بچه دار شده و حالا والدین یک بچه کوچولو هستند، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد جنسیت بچه است.

جنس بچه در لحظه لقاح مشخص می شود. از ۴۶ کروموزمی که ماده ژنتیک بچه را تشکیل می دهد، دو کروموزوم را کروموزوم جنسی می نامند که یکی از تخمک و یکی از اسپرم پدر به بچه می رسد و جنسیت بچه را تعیین می کنند. تخمک زن حاوی دو کروموزوم جنسی X است. اسپرم مرد حاوی یک کروموزوم جنسی X و یک کروموزوم جنسی Y است.

اگر در زمان لقاح اسپرم با کروموزوم جنسی X وارد تخمک شود، که خود دارای کروموزوم جنسی X است، بچه دختر خواهد شد (XX). اگر اسپرم حاوی کروموزوم جنسی Y وارد تخمک شود، بچه پسر (XY) خواهد بود. همیشه این ژنتیک پدر است که با تعیین جنس بچه همیاری دارد.

طریقه تعیین جنسیت جنینتغییرات بدن مادر در ماه اول حاملگی

در ماه اول حاملگی ممکن است بدن مادر خیلی با حالت نرمال تفاوتی نداشته باشد. این بخاطر این است که علائم حاملگی اغلب تا اواسط ماه دوم حاملگی ظاهر نمی شوند.

اتفاقات ماه اول و جای آن

گرچه ممکن است هنوز احساس حامله بودن نداشته باشید، تغییرات زیادی در بدن رخ می دهد.

هفته ۱ حاملگی: در زمان مشرف به لقاح و بارور شدن، بسیار مهم است که تغییرات سبک زندگی ایجاد کرد که بدن شما را برای حاملگی و مادر شدن آماده سازد و برای بچه بهترین خط شروع ممکن فراهم گردد. همانطور که برای حاملگی آماده می شوید، از کشیدن سیگار، نوشیدن الکل و مصرف دارو و مواد اجتناب کنید. اگر داروی تجویزی به خاطر اختلال خاصی مصرف می کنید با پزشک مربوطه یا پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید که در دوران حاملگی دارو را ادامه دهید یا خیر.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

همچنین مصرف روزانه مکمل های ویتامین حاوی حداقل ۴۰۰ میکروگروم اسید فولیک توصیه می شود. وجود اسید فولیک کافی در بدن مادر موجب کاهش ریسک نقص های مادرزادی لوله عصبی جنین می شود، بخشی از رویان که به مغز، نخاع، اعصاب نخاعی و استخوان دنبالچه تبدیل می شود. اسپاینا بیفیدا یک نقص نخاعی است که نتیجه عدم رشد و تکامل ستون مهره جنین است و یک نمونه از نقص مادرزادی لوله عصبی است که عمدتا در اثر کمبود اسید فولیک مادر ایجاد می شود.

هفته های ۲ و ۳ حاملگی: همانطور که تخمک گذاری رخ می دهد و یک تخمک در لوله فالوپ آزاد می شود، هورمون های درگیر در این فرآیند (استروژن و پروژسترون) موجب افزایش جزئی دمای بدن و تغییر ترشحات غدد گردن رحم می شود.

بلافاصله پس از باروری، جسم زرد که یک ساختمان کوچک احاطه کننده رویان در حال رشد است، شروع به تولید مقدار کمی پروژسترون می کند. این پروژسترون از حاملگی حمایت کرده و جلوی انقباض رحم را می گیرد. همچنین پروژسترون به پیشبرد رشد عروق خونی دیواره رحم که برای تغذیه بچه ضروری هستند، کمک می کند.

تقریبا چهار روز پس از باروری، بیرون زدگی انگشتی مانندی که به جفت تبدیل می شود، مقدار زیادی از هورمون گونادوتروپین کوریونیک انسانی (HCG) تولید می کند. این هورمون تخمدان را تحریک میکند که به تولید استروژن و پروژسترون ادامه دهد، که تغییرات رحم، اندومتر، سرویکس، واژن و پستان را موجب می شود. نهایتا بافت جفت مسئول تولید استروژن و پروژسترون خواهد شد.

هورمون HCG کمی بعد در خون و سپس در ادرار قابل شناسایی است. تست های حاملگی هورمونی می توانند این هورمون را در نمونه ادرار زن حامله در حدود شش تا ۱۲ روز پس از وقوع باروری تشخیص دهند. بنابراین آزمایش حاملگی هورمونی را می توان شش تا ۱۲ روز بعد از لقاح انجام داد. این تست ها معمولا حدود ۹۷ درصد صحیح هستند، گرچه اگر آزمایش در طی چند روز پس از قاعده نشدن انجام شود ممکن است نتیجه منفی باشد، در حالی که در واقع حامله هستید. برای داشتن معتبرترین نتیجه از تست حاملگی، بهتر است یک هفته پس از آخرین قاعدگی صبر کرده و بعد آزمایش انجام داد. این امکان تجمع هر چه بیشتر HCG در بدن را فراهم می سازد.

زمانی که رویان در حال رشد از لوله فالوپ سفر کرده و در رحم لانه گزینی می کند، حدود یک هفته پس از باروری، اندومتر رحم به اندازه کافی ضخیم هست که از لانه گزینی رویان پشتیبانی کند.

همانطور که رویان لانه گزینی می کند، زن متوجه ترشح قاعدگی خیلی سبک یا ترشحات زرد رنگ واژینال می شود. ممکن است این را با شروع پریود بعدی اشتباه بگیرید. این لکه بینی حاصل مقدار اندکی خونریزی است که در زمان لانه گزینی رخ می دهد. در این نقطه شما رسما حامله هستید، گرچه هنوز زود است که متوجه نداشتن پریود بعدی شوید.

سقط جنین در این روزهای اول پس از باروری شایع است و سقط بدون اطلاع زن رخ می دهد، حتی قبل از اینکه بداند حامله است. دانشمندان برآورد کرده اند که نیمی از تمام حاملگی ها قبل از نداشتن پریود اول از دست می روند. در هفته اول تا روز ۱۰ پس از لقاح، عفونت یا مواجهه با عوامل محیطی مضر از قبیل دارو، الکل، مواد و مواد شیمیایی می تواند با فرآیند لانه گزینی تداخل داشته باشد. هرچند بیشتر اوقات سقط به علت عوامل ناشناخته و ورای کنترل هر کسی رخ می دهد.

هفته ۴ حاملگی: حتی در این زمان و فقط چند روز پس از لقاح، بدن زن تحت تغییرات جسمی و فیزیکی چشمگیری قرار میگیرد.

قلب و سیستم گردش خون: بدن بلافاصله تولید خون بیشتر برای حمل اکسیژن و مواد غذایی به بچه را شروع می کند. افزایش تولید خون در ۱۲ هفته اول حاملگی بیشتر از بقیه اوقات است، زمانی که حاملگی بیشترین تقاضا را بر گردش خون مادر وارد می کند.

در پایان حاملگی حجم خون مادر حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. برای تطابق با این افزایش جریان خون، قلب شروع به پمپ سخت تر و سریعتر می کند و نبض ممکن است چنان سریع شود که ۱۵ ضربه در دقیقه بیشتر شود. این تغییرات دلیل اصلی احساس خستگی در حاملگی است. تعجب نکنید اگر شب خیلی زود خوابتان میگیرد یا در طول روز به چرت زدن نیاز دارید.

پستان ها: یکی از تغییرات جسمی دوران حاملگی تغییر احساس پستان است. پستان ممکن است سفت تر، حساس یا دردناک باشد یا ممکن است احساس پری و سنگینی پستان داشته باشید. ممکن است فکر کنید که پستان و نیپل شما شروع به بزرگ شدن کرده است و این امکان وجود دارد. این تغییرات توسط افزایش تولید هورمون های استروژن و پروژسترون رخ می دهد.

ممکن است متوجه شوید که حلقه قهوه ای یا قرمز -قهوه ای رنگ دور نوک پستان شما شروع به بزرگتر شدن و تیره تر شدن کرده است. این نتیجه افزایش گردش خون و رشد سلول های رنگدانه ای است و می تواند یک تغییر ماندنی حاملگی در بدن باشد.

علاوه بر آن، برجستگی هایی که به آن توبرکل های مونتگومری اطلاق می شود ممکن است روی آرئول (هاله سیاه دور نوک پستان) تشکیل شود. این برجستگی ها مواد لیز کننده و ضد عفونی کننده ای ترشح می کنند که از نیپل و آرئول در دوران شیردهی نوزاد محافظت می کنند.

رحم: تعجب نکنید که رحم شما خیلی سریع تغییر میکند. پوشش داخلی رحم ضخیم می شود و عروق خونی این پوشش شروع به بزرگ شدن می کند تا بتواند خونرسانی بچه در حال رشد در داخل رحم را تامین کند.

گردن رحم: گردن رحم یا سرویکس ورودی رحم است که بچه از ان بیرون خواهد آمد و شروع به نرم شدن کردن و رنگ آن در این مراحل اولیه حاملگی تغییر می کند. پزشک متخصص زنان و زایمان شما ممکن است برای تایید حاملگی در طی اولین معاینه خود گردن رحم و تغییرات آن را چک کند.

جنسیت بچه: آیا والدین می توانند جنسیت بچه را انتخاب کنند؟

آیا راهی برای افزایش احتمال داشتن بچه دختر یا پسر وجود دارد؟ پاسخ کوتاه این سئوال خیر است. یک زوج متوسط کار خاصی نمی توانند برای تاثیرگذاری بر جنسیت بچه انجام دهند. گرچه حکایات قدیمی زیادی در بین زنان وجود دارد که روی جنسیت بچه تاثیر دارد و از رژیم زن تا وضعیت قرارگیری حین مقاربت متفاوت است. اما این نظریه ها هنوز ثابت نشده اند. محققان دریافته اند که زمانبندی مقاربت جنسی در رابطه با تخمک گذاری (مثل سکس قبل از تخمک گذاری برای بچه پسر و سکس نزدیک به تخمک گذاری برای بچه دختر) نیز موثر نیست.

بندرت زوج هایی وجود دارد که با مشکل دانستن خصیصه های ژنتیک منتقل شده به بچه مواجه هستند و بچه ای با جنسیت خاص و غالبا پسر می خواهند. تحت بعضی از شرایط خاص، زوج می تواند لقاح داخل آزمایشگاهی (IVF) داشته و تست ژنتیک قبل از لانه گزینی انجام دهد تا خصیصه های ژنتیک خاصی به بچه منتقل نشده و جنس جنین مشخص باشد. با استفاده از این تکنیک ها، رویان از نظر اختلالات ژنتیک خاص تست شده و جنسیت آن قبل از گذاشتن در رحم زن تعیین می شود.

علیرغم محسوس و عملی بودن این تکنیک ها، بندرت در شرایط عادی و برای تعیین جنسیت بچه و صرفا به علت دلایل شخصی انجام می شوند. قضیه تعیین جنسیت جنین یک موضوع مورد بحث و مجادله است و روش های مختلفی برای تعیین جنسیت نوزاد پیشنهاد شده است که هم مورد حمایت عده ای از صاحبنظران است و هم توسط عده ای از محققان رد می شوند.

عواطف مادر

در ماه اول حاملگی مادر حسابی احساساتی و عاطفی است. حاملگی می تواند هیجان انگیز، خسته کننده، رضایت بخش و اعصاب خرد کن باشد که گاهی همه با هم وجود دارد. زن حامله در ماه اول عواطف جدید و غیرقابل انتظاری را تجربه می کند که بعضی آرامبخش و بعضی آزارنده است.

احساسات مختلط: صرفنظر از اینکه حاملگی برنامه ریزی شده یا ناخواسته است، احساسات متناقضی را تجربه خواهید کرد. حتی اگر خیلی از حامله بودن خود خوشحال باشید، هنوز نگران سلامت بچه و چگونگی تطابق با نقش مادری خواهید بود. ممکن است نگران افزایش بار مالی ناشی از بزرگ کردن بچه باشید. به هر حال خودتان را با این احساسات نگران نکنید. این نگرانی ها طبیعی و نرمال هستند.

نوسانات خلقی: همانطور که با حاملگی سازگار می شوید و خود را برای مسئولیت های جدید آماده می کنید، یک روز سرحال و بشاش بوده و روز بعد گرفته و ناراحت خواهید بود. عواطف ممکن است در دامنه شادی مفرط تا خستگی، شادابی تا افسردگی متغیر باشد. همچنین خلق زن حامله در طول روز ممکن است چندین بار تغییر کند. بعضی از این نوسانات خلقی حاصل استرس جسمی حاملگی است. بعضی نتیجه خستگی است. تغییر خلق بخشی به خاطر تغییرات هورمونی و تغییر متابولیسم بدن است.

برای تامین تقاضاهای بچه در حال رشد، بدن هورمون های مختلفی را در سطوح مختلف در طول حاملگی تولید می کند. گرچه مکانیسم آنها بخوبی روشن نیست، این تغییرات (نوسان ناگهانی سطح پروژسترون، استروژن و سایر هورمون ها) احتمالا با نوسان خلق حین حاملگی همیاری می کند. تاثیر هورمون های تیروئید و غدد فوق کلیوی (آدرنال) نیز ممکن است وجود داشته باشد.

شکی نیست که خلق زن حامله بطور قوی تحت تاثیر حمایت دریافتی از سمت همسر و خانواده است. به آنها بگویید که در طول حاملگی به حمایتشان نیاز دارید.

واکنش همسر: اگر دارای احساسات مختلطی در مورد حاملگی هستید، این احتمال وجود دارد که همسر شما نیز احساسات مخلوطی داشته باشد. وی ممکن است بخاطر داشتن بچه ای عزیز هیجان زده باشد. اما همانند شما، همسرتان نیز نگران چالش های مالی و مسئولیت های بچه بزرگ کردن است و ممکن است به دنبال تغییر سبک زندگی باشد. این احساسات نرمال است. همسر خود را تشویق کنید که شک ها و نگرانی ها خود را کاوش کرده و صادقانه با همدیگر در موردش صحبت کنید، هم احساسات خوب و هم بد.

رابطه زن و مرد: مادر شدن موجب صرف زمان بیشتر برای نقش ها و مسئولیت های جدید است و زن ممکن است سایر نقش ها و مسئولیت های خود را نادیده بگیرد. گاهی ممکن است همسر شما خواهان فعالیت جنسی و مقاربت باشد، در حالی که شما خسته هستید. در واقع، شما احتمالا خسته، ناراحت یا غمگین هستید. سوء تفاهم و تضاد بین شما و همسرتان غیرقابل اجتناب است و در طی حاملگی طبیعی است، درست مانند هر زمان دیگری در رابطه زناشویی شما.

درک و ارتباط و همیاری کلید پیشگیری یا کمینه سازی تضادها است. صحبت کردن باز و صادقانه در مورد مشکلات و مسائل لازم است تا بتوانید استرس های رابطه زناشویی خود را پیش بینی و کمینه کنید.

ورزش های ماه اول حاملگی

چرخاندن تنه در وضعیت نشسته

این تمرین به شل شدن و تقویت عضلات کمر کمک کرده و ممکن است به تسکین کمر درد حاملگی کمک کند.

  1. در حالی که پاها روی هم قرار دارد، روی زمین بنشینید.
  2. پنچه یا ساق پای راست را با دست چپ بگیرید و به آرامی تنه خود را به سمت راست بچرخانید. چند ثانیه در این وضعیت بمانید.
  3. حال دست خود را عوض کرده و سمت چپ را تکرار کنید.
  4. این تمرین را پنج تا ده بار تکرار کنید.

ورزش های ماه اول حاملگیگرفتن وقت چک آپ حین حاملگی

احتمالا تست حاملگی در منزل انجام داده اید و به شما میگوید حامله هستید. حالا زمان آن رسیده است که با پزشک متخصص زنان و زایمان خود وقت گرفته و مشاوره کنید و مراقبت های حین حاملگی شما را شروع کند. این شخص مسئول درمان، آموزش دادن و اطمینان بخشی به شما در سراسر دوران بارداری است. برقراری رابطه قوی با پزشک متخصص زنان و زایمان خود از اوایل حاملگی شروع می شود.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

ویزیت اول بیشتر روی بررسی و شناخت سلامت کلی مادر، شناسایی ریسک فاکتورهای احتمالی مادر و بچه و تعیین زمان حاملگی متمرکز است. پزشک سابقه سلامتی قبلی و جاری شما را بررسی می کند و مشکلات احتمالی که ممکن است در طول حاملگی مواجه شوید را پیش بینی می کند.

بهتر است قبل از ملاقات پزشک تاریخچه ای از پریود و قاعدگی، مصرف داروهای ضد بارداری، سابقه پزشکی خانوادگی، محیط کار و سبک زندگی تهیه کنید. از همسرتان بخواهید با شما همراه شود. این شانس بحث خصوصی در مورد هر گونه مشکلات سلامتی و اجتماعی را فراهم می سازد.

تخمین زمان احتمالی زایمان

با استفاده از این چارت می توانید زمان های مهم دوران حاملگی را مشخص کنید. برای مثال، اگر روز اول آخرین دوره قاعدگی ۲۷ خرداد باشد، زمان احتمالی زایمان شما اول فروردین خواهد بود.

اگر روز اول آخرین دوره قاعدگی شما لیست نشده است، از نزدیک ترین تاریخ استفاده کنید و تاریخ های دیگر را طبق آن مشخص کنید. فرض کنید اولین روز از آخرین دوره قاعدگی شما ۴ تیرماه بوده است. بنابراین تاریخ زایمان حدود ۹ فروردین خواهد شد.

منبع

Myra J. Wick – Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Clinic, (2018).

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.