جراحی بازسازی با فلپ های جانبی پرپوس

جراحی بازسازی بدشکلی لابیاپلاستی قبلی با استفاده از فلپ های جانبی پرپوس

0 431

آیا نتیجه لابیاپلاستی همیشه مناسب است؟ بدشکلی های بعد از جراحی زیباسازی واژن چگونه رفع می شوند؟ جراحی بازسازی یا جراحی مجدد لابیاپلاستی چیست؟ بدشکلی واژن بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی چگونه برطرف می شود؟ چه موقع به جراحی لابیاپلاستی دوم جهت بازسازی لوب کوچک واژن نیاز می شود؟

اندیکاسیون های جراحی بازسازی لابیاپلاستی

در جراحی بازسازی بدشکلی واژن پس از لابیاپلاستی با استفاده از فلپ های جانبی پرپوس، لوب کوچک واژن بازسازی و قطعه زیر کلیتوریس با استفاده از دو فلپ پدیکل دیستال برگردانده می شود. این فلپ ها عمدتا از بخش جانبی پرپوس و کمی هم از بافت اضافی لوب کوچک که در بالای کلیتوریس وجود دارد، گرفته می شود (شکل ۱). خونرسانی و تامین رگ فلپ براساس اصل الگوی تصادفی فلپ تامین می شود از آنجایی که خونرسانی محوری تعریف شده ای در این ناحیه وجود ندارد.

عکس قبل و بعد از ترمیم و بازسازی کس پس از لابیاپلاستیشکل ۱- بدشکلی پس از مداخله پزشکی بعد از جراحی لابیاپلاستی کوتاه کردن لوب کوچک که با تصحیح زیادی بخش تحتانی کلیتوریس و عدم تصحیح بالای کلیتوریس همراه است. جراحی بازسازی بخش خلفی توسط فلپ های پرپوس جانبی انجام شده است. (a) وضعیت قبل از عمل، نمای قدامی، پوزیشن لیتوتومی، (b) وضعیت پس از عمل جراحی، نمای مورب، پوزیشن لیتوتومی

گرچه گردش خون ناحیه تناسلی خیلی متراکم است و امکان گرفتن فلپ با باریک ترین قاعده ممکن وجود دارد، بایستی مراقب بود و فلپ را تا سرحد امکان ضخیم تر گرفته و قاعده فلپ تا سرحد امکان پهن تر باشد تا از نکروز فلپ پیشگیری شود.

ضخامت و پهنای قاعده فلپ در این تکنیک از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است زیرا قرار است فلپ از پدیکل به سمت پایین کشیده شده و ۱۸۰ درجه چرخانده شود و در محل جدید با مقداری کشیدگی بخیه شود.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

رویه جراحی بازسازی لوب کوچک

آماده سازی بیمار برای این جراحی مشابه جراحی لابیاپلاستی مرکب (CRL) کوتاه کردن لوب کوچک است. در بخش دیستال، بجای ترسیم سطح برش برای ارتفاع لوب کوچک، خطی کشیده می شود که بعدا فلپ روی آن خط بخیه می شود. باقیمانده لوب کوچک که بعدا استفاده می شود را رها کرده و لبه های نامنظم و پیچ خورده لوب کوچک صاف می شوند.

نواحی پوستی در دو طرف خط وسط شفت نشانه گذاری می شود و نوک آنها به ریشه چین های بین لوبی بسط داده می شود، زیرا برخلاف CRL این بخش دور انداخته نمی شود و حالا به عنوان فلپ استفاده می شود و برای جایگزینی لوب قطعه دیستال که در عمل قبلی از بین رفته است، استفاده خواهد شد.

در زمان برش فلپ بایستی بافت زیرجلدی با ضخامت کافی برداشت و تا سر حدامکان در جهتی برش انجام می شود که خیلی به شاخه های عصب دورسال کلیتوریس نزدیک نباشد که در راستای پشت شفت کلیتوریس حدود ساعت ۱۱ و ساعت ۱ به سمت سر کلیتوریس بالا می رود (شکل ۲).

جای برداشتن پوست برای بازسازی واژن بدشکل لابیاپلاستیشکل ۲- فلپ جزیزه پرپوس جانبی که با پدیکل زیرجلدی تحتانی بالا برده شده است.

فلپ های جانبی نیز همراستای با کلاهک کلیتوریس ایجاد می شود، همانند تهیه فلپ در جراحی CRL. فشار دادن کلیتوریس به سمت پشت و پایین در بیشتر موارد توصیه می شود، همانند جراحی تصحیح بیرون زدگی کلیتوریس. اینکار موجب می شود که قاعده فلپ از سمت دیستال بلندتر شده، بازسازی قطعه دیستال را حول درز خلفی راحتتر میکند.

زمانی که فلپ بلند شد، به سمت پایین از قاعده چرخانده می شود (شکل ۳) و به صورت زیرجلدی با نخ بخیه ۵ صفر چندرشته ای تحت کمی کشش فیکس می شود تا بیشترین طول را داشته باشد.

روش جراحی بازسازی کس پس از لابیاپلاستی خراب واژنشکل ۳- (a–d) طریقه چرخاندن قاعده فلپ ها به میزان ۱۸۰ درجه

سپس زخم با بخیه های مداوم با نخ تک رشته ای ۶ صفر حول بعد داخلی و خارجی لوب کوچک بسته می شود (شکل ۴).

عکس کس خراب بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی شکست خورده معیوبشکل ۴- (a) درج فلپ تحت کمی کشیدگی، (b) فلپ جایگذاری شده از نمای روبرو، (c) فلپ جایگذاری شده از نمای مورب

وقتی که قاعده فلپ چرخانده می شود، ممکن است پوست اضافه ای در قاعده فلپ وجود داشته باشد. اگر بریدن همه یا بخشی از این پوست اضافه لازم شد، بایستی تا سر حدامکان باریک برش داد تا پهنای قاعده فلپ کم نشود.

زمانیکه به لوب کوچک شکل داده شد و زخم بسته شد، بازسازی مستلزم بخیه های سر به سر بالشتکی است که در دیواره لوب به صورت نزدیک هم زده می شود تا لوب کوچک راست نگهداشته شود. این بخیه ها را نباید به قاعده فلپ یا لایه زیرجلدی فلپ زد تا گردش خون و عروقی شدن مجدد فلپ به مخاطره نیافتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.