روش علمی تعیین جنسیت

چگونه می توانیم جنسیت پسر یا دختر بودن بچه خود را تعیین کنیم؟

0 902

چگونه جنسیت جنین خود را انتخاب کنیم؟ آیا از باروری داخل آزمایشگاهی با تشخیص ژنتیکی برای تعیین جنسیت جنین خود استفاده کنیم؟ آیا رژیم غذایی خاصی به ما کمک می کند جنسیت بچه خود را مشخص کنیم؟ آیا زمان مقاربت جنسی روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟ آیا وضعیت قرارگیری بدن حین مقاربت روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟ آیا جداسازی اسپرم در آزمایشگاه و انجام لقاح بعد از آن روی جنسیت تاثیر دارد؟

حکایات زیادی در مورد تعیین جنسیت بچه وجود دارد مثل تلقیح آزمایشگاهی، خوردن غذاهای خاص، انجام مقاربت در زمان خاصی از روز یا شب، مقاربت در وضعیت خاص و یا جداسازی اسپرم و مانند اینها. در این مقاله به ریشه های علمی تعیین جنسیت بچه می پردازیم.

در این مقاله می خوانیم:

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

آیا می توانیم جنسیت بچه خود را انتخاب کنیم؟

متخصصان باروری می توانند رویانی از هر یک از جنس های مذکر یا مونث برای شما ایجاد کنند. هرچند اینکار غیرقانونی است و در بیشتر کشورها اجازه تعیین جنسیت جنین وجود ندارد، مگر اینکه دلیل طبی برای آن وجود داشته باشد (1).

مثلا در انگلستان فقط در صورتی می توانید جنسیت بچه خود را مشخص کنید که اختلال ژنتیکی جدی برای یکی از جنس ها وجود داشته باشد یا احتمال انتقال یک اختلال ژنتیک به بچه دختر یا پسر وجود داشته باشد. بعضی از اختلالات ژنتیکی فقط یکی از جنس ها را درگیر می کند (1).

روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) به عنوان تکنیکی برای جلوگیری از انتقال اختلالات ژنتیکی تصویب شده است. بنابراین نمی توان بطور انتخابی و دلخواه روی لقاح و جنسیت جنین مداخله کرد زیرا تعادل خانوادگی به هم می خورد یا به دلایل اجتماعی و فرهنگی ممنوع شده است (1, 2).

تکنیک های ارزان و ایمن دیگری وجود دارد که می توانید آن را به صورت خصوصی در منزل استفاده کرده و جنسیت جنین خود را تعیین کنید، هرچند این روش ها از روایی و پایایی قاطعی برخوردار نیستند. می توان از کیت های تعیین جنسیت یا روش های سینه به سینه بزرگان استفاده کرد، مثلا خوردن گوشت قرمز بیشتر برای زاییدن بچه پسر.

در چه شرایطی از نظر قانونی می توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

زن فقط زمانی حائز شرایط انجام PGD است که اختلال ژنتیکی جدی مثل هموفیلی یا کیستیک فیبروز داشته باشد. در این حالت PGD شانس ابتلای بچه به این اختلالات را کاهش می دهد، بخشی بخاطر اینکه از قبل پایش ژنتیکی انجام شده و در صورت وجود این ژن ها رویان خارج می شود.

روش PGD یک تکنیک باروری داخل آزمایشگاهی (IVF) است. در کلینیک باروری رویان از تخمک زن و اسپرم مرد ایجاد می شود. پس از اینکه غربالگری انجام شد و جنسیت مورد نظر تعیین شد، رویان توسط متخصص باروری در رحم زن کاشته میشود. گاهی زنان درخواست می کنند که دو رویان کاشته شود و حاملگی دوقلو خواهند داشت.

جنسیت و همچنین ژن ها را می توان تا حدودی مشخص کرد. برای مثال، اختلال دیستروفی عضلانی دانکن معمولا فقط بچه های پسر را مبتلا می کند (3). بیماری چون هموفیلی تقریبا همیشه از مادر به پسر منتقل می شود (4). در این شرایط پزشک از رویان دختر استفاده می کند تا بیماری انتقال پیدا نکند. در این حالت نیازی به تست ژن های خاص بیماری نیست.

معمولا در کلینیک رویان های اضافه منجمد می شوند شاید در آینده استفاده پیدا کنند. سپس می توانید اگر دچار سقط جنین شدید، یا اگر بعدا بچه دومی خواستید، از این رویان منجمد استفاده کنید. رویانی که بطور قطعی سالم است و جنسیت آن نیز مشخص است.

شواهد تحقیقات نشان می دهد که رویان های منجمد با حاملگی های بهتر با عوارض کمتر از رویان تازه همراه است. همچنین روشی کمتر تهاجمی و ارزانتر از سایر سیکل های IVF است (5).

PGD گران است و موسسه سلامت ملی انگلیس آن را به زوج هایی محدود کرده است که مشکل دارند. اگر بخواهید آن را بطور خصوصی انجام دهید احتمالا به ازای هر سیکل باید 5000 پوند پرداخت کنید که شامل هزینه تست ها و داروها نیست (6). گاهی با هزینه داروها و آزمایشات هزینه PGD به حدود 8000 پوند می رسد (7).

جداسازی اسپرم چیست؟

در جداسازی اسپرم پزشک متخصص اسپرم های مذکر را از مونث جداسازی می کند. جداسازی اسپرم نیز در انگلستان و کشورهای زیادی ممنوع است، اما این سرویس با هزینه قابل توجهی در بعضی از کشورها ارائه می شود (8).

رایج ترین تکنیک برای جداسازی اسپرم روش فلو سیتومتری است. صحت کار آن 93 درصد برای جنسیت دختر و 85 درصد برای جنسیت پسر است (9).

در روش فلو سیتومتری یک ماده حاجب رنگی فلورسنت به نمونه اسپرم مرد اضافه می شود. سپس متخصص می تواند بگوید کدام اسپرم مونث و کدامیک مذکر است که براساس میزان اتصال ماده رنگی به ماده ژنتیک اسپرم تعیین می شود.

وقتی اسپرم ها جداسازی شد، می توان اسپرم جنس مورد نظر را تلقیح کرد که از روش نسبتا ارزان تلقیح داخل رحمی (IUI) انجام می شود.

تضمینی برای موفقیت جداسازی اسپرم وجود ندارد (7) و روش IUI نیز به اندازه باروری داخل لوله آزمایش (IVF) دقیق و موثر نیست (10).

آیا زمانبندی مقاربت جنسی روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟

دو نظریه در مورد تاثیر زمان مقاربت بر جنسیت جنین وجود دارد: روش شیتلز و روش ویلان؛ هر دو به نام اشخاصی است که این نظریه ها را داده اند. روش سومی هم وجود دارد که ترکیب نظریه های زمانبندی با مشاهدات وضعیت مخاط گردن رحم است که روش بیلینگز نامیده می شود. بخاطر داشته باشید که اینها سه نظریه هستند نه سه تکنیک ثابت شده و قاطع.

می توانید یکی از این روش ها را بکار بگیرید اگر که سیکل قاعدگی خود را بخوبی بشناسید. اما بخاطر داشته باشید، مهم نیست که کدام روش را استفاده می کنید، همیشه شانس تقریبی 50:50 در مورد جنسیت جنین وجود دارد.

روش شیتلز

این نظریه توسط دکتر لادروم شیتلز در ایالات متحده در دهه 1960 ایجاد شد. این روش براساس این ایده است که اسپرم مذکر دارای سرعت حرکت بیشتری است، اما اسپرم مونث دارای طول عمر بیشتری است. بنابراین اگر می خواهید بچه پسر داشته باشید، بایستی مقاربت خود را هر چه نزدیک تر به زمان احتمالی تخمک گذاری انجام دهید (11). چرا که اسپرم پسر در مسابقه رسیدن به تخمک از اسپرم دختری سبقت خواهد گرفت. اگر دختر می خواهید بایستی دو تا چهار روز قبل از روز تخمک گذاری مقاربت جنسی داشته باشید. از روش های تعیین زمان تخمک گذاری برای پیش بینی زمان آزاد شدن تخمک و زمانبندی مقاربت جنسی استفاده کنید.

شیتلز ادعا کرده است که این روش برای بدنیا آوردن نوزاد دختر 75% و برای به دنیا آوردن نوزاد پسر 80% شانس موفقیت دارد (11).

در مورد روش شیتلز بیشتر بدانیم.

روش ویلان

روش ویلان عکس روش شیتلز است. در این روش فرض می شود که تغییرات بیوشیمیایی اوایل سیکل قاعدگی به نفع اسپرم تولید کننده پسر است. بنابراین اگر پسر می خواهید، بایستی چهار تا شش روز قبل از تخمک گذاری مقاربت جنسی داشته باشید. اگر دختر می خواهید بایستی دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری مقاربت داشته باشید (12).

در صورت تمایل مقاله روش ویلان را بخوانید.

روش بیلینگز

روش بیلینگز مکمل روش شیتلز است. در این روش میگوید بایستی با توجه به وضعیت و ظاهر مخاط و ترشحات گردن رحم مقاربت جنسی داشت.

برای داشتن بچه دختر بایستی در مرحله پیش نمایش قبل از تخمک گذاری مقاربت جنسی داشت (زمانی که ترشحات و مخاط گردن رحم غلیظ و چسبناک است) و تا آخر آن سیکل قاعدگی دیگر مقاربت نکنید. برای اینکه بچه پسر بدنیا بیاورید بایستی در مرحله پس نمایش مقاربت داشت که نزدیکی زمان تخمک گذاری است (ترشحات و مخاط گردن رحم روان و روشن است). در یک مطالعه روش بیلینگز در آفریقا، نرخ موفقیت در آوردن بچه پسر 95 درصد بوده است (13).

کیت های انتخاب جنس جنین

کیت های انتخاب جنسیت که به زوجین کمک می کند جنس بچه خود را انتخاب کنند براساس نظریه شیتلز می باشد. کیت بچه پسر و بچه دختر جداگانه است و با قیمت بالایی در دسترس است. این کیت شامل دستورالعمل استفاده، یک دماسنج دمای پایه، کیت پیش بینی زمان تخمک گذاری است. همچنین قرص های مکمل و ویتامین، دوش هایی که انتظار می رود مختص جنس باشند، نیز در این کیت ها وجود دارد.

تعجب آور نیست که سازندگان این کیت ها مدعی هستند که نرخ موفقیت کیت بالای 90 درصد است. اما هیچ شواهد علمی معتبری برای پشتیبانی از این مدعی در دسترس نیست.

منابع

 1. HFEA. 2009. Code of practice, 8th edition (revised 2014). Human Fertilisation and Embryology Authority. www.hfea.gov.uk [Accessed December 2018]
 2. HFEA. 2014a. Pre-implantation genetic diagnosis (PGD). Human Fertilisation and Embryology Authority. www.hfea.gov.uk [Accessed December 2018]
 3. NHS Choices. 2015a. Muscular dystrophy – causes Health A-Z. www.nhs.uk [Accessed December 2018]
 4. NHS Choices. 2015b. Hemophilia – causes Health A-Z. www.nhs.uk [Accessed December 2018]
 5. Shapiro BS, Daneshmand ST, Garner FC et al. 2014. Clinical rationale for cryopreservation of entire embryo cohorts in lieu of fresh transfer. Fertil Steril 102(1): 3-9. www.ncbi.nlm.nih.gov [Accessed December 2018]
 6. NHS Choices. 2015c. IVF – availability Health A-Z. www.nhs.uk [Accessed December 2018]
 7. CPGD. 2013. Funding Centre for Preimplantation Genetic Diagnosis. Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust. www.pgd.org.uk [Accessed December 2018]
 8. HFEA. 2014b. Sex selection Human Fertilisation and Embryology Authority. www.hfea.gov.uk [Accessed December 2018]
 9. Karabinus DS, Marazzo DP, Stern HJ et al. 2014. The effectiveness of flow cytometric sorting of human sperm (MicroSort®) for influencing a child’s sex. Reproductive Biol Endocrinol 12: 106. rbej.biomedcentral.com [Accessed December 2018]
 10. HFEA. 2014c. Intrauterine insemination – chance of success. Human Fertilisation and Embryology Authority. www.hfea.gov.uk [Accessed December 2018]
 11. Shettles LB, Rorvik DM. 2006. How to choose the sex of your baby: the method best supported by scientific evidence. New York: Broadway books
 12. Whelan EM. 1991. Boy or girl? The definitive work on sex selection Revised edition. New York: Pocket Books.
 13. McSweeney L. 2011. Successful sex pre-selection using natural family planning. Afr J Reprod Health15(1): 79-84. www.ncbi.nlm.nih.gov [Accessed December 2018]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس