آزمایش بارداری

معمولاً شما می‌توانید با مشاهده حداقل یکی از علائم شایع بارداری از باردار بودن خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که شما یکی از علائم و نشانه‌های بارداری را دارید باید در منزل از بی بی چک استفاده کنید یا به پزشک مراجعه نمایید تا بارداری شما را تایید کند. اگر یک روز از تاریخ پریود شما گذشته می‌توانید با استفاده از بی‌بی‌چک نتایج معتبری را از تست بارداری خود به دست می‌آورید با این حال توصیه می‌شود که حداقل یک هفته صبر کنید تا نتایج بهتر و معتبرتری را به دست بیاورید. بی بی چک معمولاً یک روش معتبر است و در صورتی که از دستوراتی که در ارتباط با نحوه استفاده از آن داده شده است پیروی کنید نتایج معتبری به دست خواهد آمد. اما در صورتی که تصور می‌کنید نتیجه تست شما منفی یا مثبت کاذب است باید از آزمایش خون و ادرار برای تایید نتیجه به دست آمده استفاده نمایید. با توجه به نتایجی که به دست آورده اید با پزشک خود صحبت کنید تا در خصوص مراحل بعدی شما را بیشتر راهنمایی کند. بارداری برای تعداد زیادی از زنانی که اتفاق هیجان انگیز است سعی کنید صرف نظر از وضعیت خود اطلاعات بیشتری را در خصوص بارداری و سلامت خود به دست بیاورید.

علائم و نشانه‌های بارداری چیست؟


 برخی از علائم و نشانه‌های اولیه بارداری به شرح زیر می‌باشند:

 • پریود نشدن
 • احساس خستگی
 • دفع مکرر ادرار
 • حساسیت و تورم سینه‌ها
 • تهوع
 • استفراغ

 در صورتی که شما دچار هر یک از این علایم و نشانه‌ها شدید با پزشک خود صحبت کنید به ویژه اگر به تازگی روابط جنسی محافظت نشده داشته اید.

 روش‌های آزمایش بارداری  


 روش‌های تشخیص بارداری به شرح زیر می‌باشند:

 استفاده از بی بی چک 

استفاده از بی بی چک

می‌توانید یک روز پس از آنکه پریود نشدید از بی بی چک برای بررسی باردار بودن خود استفاده نمایید. برخی از تست‌ها حساسیت بالایی دارند و می‌توانند زودتر به تشخیص بارداری کمک کنند. این تست‌ها به شناسایی هورمون hcg در ادرار می‌‌پردازند. این هورمون فقط در دوران بارداری در بدن وجود دارد. این هورمون هنگامی ‌که به شناساگر برخورد می‌کند رنگ آن را تغییر می‌دهد. زمان انتظار در تست‌های مختلف متفاوت است اما در اکثر آنها شما به ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا پاسخ تست خود را مشاهده نمایید. معمولاً توصیه می‌شود که دو بار به انجام این تست بپردازید زیرا ممکن است نتایج حاصل از تست به علت انجام زود هنگام آن پس از اولین روز از دست دادن چرخه پریود خیلی معتبر نباشد. در برخی موارد سطح این هورمون در روزهای اول خیلی پایین است. اپلیکاتورهای برندهای مختلف، متفاوت هستند اما معمولاً بی بی چک یک تست ارزان ‌قیمت برای تشخیص بارداری است. تست‌های بارداری زمانی معتبر هستند که به طور صحیح مورد استفاده قرار بگیرند. احتمال جواب منفی کاذب وجود دارد و زمانی این نتیجه به دست می‌‌آید که شما باردار هستید اما تست جواب منفی به شما می‌دهد اگر شما پریود نشده اید بهتر است برای تشخیص بارداری خود به پزشک مراجعه نمایید.

 نحوه استفاده از بی بی چک  

نحوه استفاده از تست بارداری در منزل به شکل زیر می‌باشد:

 • پوشش پلاستیکی بی بی چک را بردارید تا دریچه جاذب آن نمایان شود.
 • نوک جاذب آن را به طور مستقیم در درون ادرار خود فرو ببرید. حدود ۷ تا ۱۰ ثانیه صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که دستگاه به مقدار کافی به جمع آوری نمونه پرداخته است. در یک روش دیگر می‌‌توانید ادرار خود را درون یک لیوان یک بار مصرف جمع آوری کنید و سپس بخش جاذب دستگاه را درون آن قرار دهید و حداقل ۱۰ ثانیه صبر کنید.
 • دستگاه را روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید و ۵ دقیقه صبر کنید تا فرایند پردازش به اتمام برسد.

 جواب منفی: باردار نبودن 

 در صورتی که شما باردار نباشید فقط یک خط در ناحیه کنترل یا همان C به وجود می‌آید. نباید هیچ خطی در قسمت T ایجاد شود. خط کنترل با هدف اعتبار دهی به تست طراحی شده است.

 جواب مثبت: احتمال باردار بودن  

در صورتی که احتمال باردار بودن شما مطرح باشد یک خط در ناحیه C و یک خط در ناحیه T ظاهر می‌شود که پررنگ یا کمرنگ بودن آنها بر اساس تراکم و سطح هورمون hcg مشخص می‌‌شود. معمولاً خط ایجاد شده در ناحیه T حتی مقداری کم رنگ تر از خط ناحیه C است.

 نتیجه نامعتبر 

 در صورتی که هیچ خطی در ناحیه کنترل ایجاد نشود تست فاقد اعتبار است و باید دوباره با یک بی بی چک جدید تست بدهید.

 نحوه نگهداری 

بی بی چک خود را در دمای معمولی اتاق نگهداری کنید. در صورتی که تاریخ انقضای بی بی چک شما گذشته از آن استفاده نکنید. قبل از استفاده به تاریخ انقضای آن توجه کنید. از قرار دادن آن در مقابل نور آفتاب و رطوبت، گرما و مواردی از این قبیل خودداری کنید.

 دور انداختن  

بی بی چک استفاده شده و نمونه‌های ادرار عفونی هستند به این ترتیب باید از تماس آنها با اشیا خودداری کنید و فورا آنها را دور بیندازید سپس به طور کامل دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

 آزمایش ادرار  

آزمایش ادرار برای بارداری

شما می‌توانید در مطب پزشک آزمایش ادرار بدهید این تست‌ها صرفاً به این معنا نیست که از بی بی چک معتبرتر هستند. با این حال پزشک می‌تواند به رفع خطاهای بپردازد که در بی بی چک ایجاد شده است. بر اساس بیمه سلامت ممکن است هزینه آزمایش ادرار بیشتر از بی بی چک باشد. نتایج حاصل از آزمایش ادرار می‌‌تواند بر اساس تجهیزات پزشکی مورد استفاده متغیر باشد با این حال شما می‌توانید طی مدت یک هفته جواب آزمایش خود را به دست بیاورید.

 آزمایش خون 

آزمایش خون برای بارداری

آزمایش خون نیز در آزمایشگاه گرفته می‌‌شود و پزشک آزمایشگاه به بررسی هورمون hcg می‌‌پردازد. آزمایش خون برای تشخیص بارداری شامل دو مورد است که به شرح زیر می‌باشد:

 • آزمایش خون کیفیتی hcg که با هدف تولید hcg توسط بدن انجام می‌‌شود و می‌‌تواند به صورت بله یا خیر بارداری شما را تایید یا رد کند.
 • آزمایش خون hcg کمیتی که با هدف اندازه گیری سطح hcg در خون انجام می‌شود.

در صورتی که سطح این هورمون hcg بالاتر یا کمتر از حد مورد انتظار باشد ممکن است پزشک درخواست انجام آزمایشات بیشتری را بدهد که شامل انجام مجدد آزمایش در روزهای آینده و انجام سونوگرافی است. شایع ‌ترین دلیل غیر عادی بودن سطح هورمون بارداری این است که شما تاریخ دقیق آخرین پریود خود را نمی‌دانید که این امر بدین معنا است که یا سن بارداری شما بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید یا کمتر. آزمایش خون می‌تواند سریع تر از آزمایش ادرار سطح این هورمون را مشخص نماید. معمولاً هزینه انجام آزمایش خون بیشتر از بی بی چک است و شما باید چند روز صبر کنید تا نتیجه آزمایش شما آماده شود چرا که حدود یک هفته و گاهی اوقات دو هفته طول می‌‌کشد تا این نتایج آماده شوند.

 نتایج آزمایش بارداری  


 اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد چه باید کرد؟ 

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد کار بعدی شما به دو مسئله بستگی خواهد داشت: یا باردار هستید یا تصمیم به بارداری نداشته اید. در صورتی که نتایج آزمایش مثبت باشد و شما قصد بارداری داشته اید پزشک درخواست انجام یک آزمایش دیگر را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که شما باردار هستید. شما باید قبل از هفته هشت بارداری به پزشک مراجعه کنید و از او سوالات خود را بپرسید تا شما را به طور کامل راهنمایی کند و بتواند در دوران بارداری به همه سوالات شما پاسخ بدهد. از پزشک خود در خصوص تغییراتی که لازم است در سبک زندگی خود ایجاد کنید، داروهایی که باید مصرف کنید یا داروهای که از مصرف آنها باید خودداری کنید یا رعایت یک رژیم غذایی خاص برای حفظ سلامت خود و جنین در طول ۹ ماه بارداری سوال بپرسید. در صورتی که تست بارداری شما مثبت است اما تصمیم به بارداری نداشته اید از پزشک خود در خصوص روش‌های موجود که به شرح زیر می‌باشند سوال بپرسید:

 • ختم بارداری
 • ادامه دادن بارداری و اقداماتی که باید انجام بدهید

 شما همچنین می‌توانید از خدمات مراقبتی و تخصصی مرکز سلامت نیز بهره مند شوید.

 نتیجه مثبت کاذب  

 نتیجه مثبت کاذب می‌‌تواند به دلایل متعددی رخ داد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشد:

 در صورتی که تصور می‌‌کنید ممکن است هر یک از این عوامل باعث ایجاد نتیجه مثبت کاذب شده باشد با پزشک خود مشورت کنید.

 در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش چه باید کرد؟  

در صورتی که نتیجه آزمایش شما منفی است اما شما قصد بارداری دارید همچنان به اقدام برای بارداری ادامه دهید. اگر از مکمل اسید فولیک استفاده نکرده اید مصرف آن را در برنامه خود بگنجانید. بر اساس چرخه قاعدگی شما همیشه در زمان رابطه جنسی باردار نمی‌شود به همین دلیل بهتر است از تقویم تخمک گذاری برای بررسی چرخه قاعدگی خود و پیدا کردن روز تخمک گذاری و مشخص کردن بهترین زمان برای بارداری استفاده کنید. اگر چندین مرتبه اقدام ‌به ‌بارداری کرده اید و همچنان تست بارداری شما منفی است از پزشک خود بخواهید برای شما و همسرتان تست بررسی سلامت توانایی باروری درخواست نمایند تا مشخص شود که آیا شما مشکل باروری دارید و این مسئله باعث شده است باروری شما تحت تاثیر قرار بگیرد یا خیر. در صورتی که شما نابارور باشید می‌توانید از روش‌هایی که برای بارداری وجود دارد از قبیل لقاح مصنوعی استفاده کنید. در صورتی که جواب تست بارداری شما منفی است و شما تصمیم به بارداری ندارید بهتر است ۲ بار آزمایش بدهید تا از باردار نبودن خود به طور قطعی اطمینان حاصل کنید. اگر شما به این دلیل آزمایش بارداری داده اید که اخیراً یک رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید بهتر است برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی در آینده از روش‌های ضدبارداری مطمئن استفاده کنید. در صورتی که نتایج آزمایش شما منفی است اما شما همچنان علائم و نشانه‌های بارداری از روز اول پریود نشدن را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز این مشکل را تشخیص دهد. برخی از علائم و نشانه‌ها از قبیل تهوع و استفراغ و خستگی در میان برخی از بیماری‌ها مشترک هستند. ورزش سنگین و استرس شدید باعث می‌‌شود که شما چرخه پریود خود را از دست بدهید.

 نتیجه منفی کاذب  

 نتیجه منفی کاذب می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • در صورتی که از برخی داروهای خاص از قبیل قرص آرام بخش یا ضد صرع استفاده می‌کنید.
 • در صورتی که آزمایش ادرار را پس از مصرف مقدار زیادی آب و غذا انجام داده اید. بهترین زمان برای انجام آزمایش ادرار صبح زود است که هنوز آب و غذا نخورده اید.
 • در صورتی که مدت کوتاهی از تاریخ پریود شما گذشته است و آزمایش داده اید بهتر است یک هفته صبر کنید سپس آزمایش بدهید تا نتیجه معتبری را به دست بیاورید.
 • در صورتی که پس از تست بارداری توسط بی بی چک و اندازه کافی صبر نکرده ‌اید و از همه نکاتی که در ارتباط با استفاده از بی بی چک روی جعبه آن نوشته شده است پیروی نکرده اید و نتیجه معتبر را به دست نیاورده اید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري