1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. حاملگی پوچ (بارداری بدون

حاملگی پوچ (بارداری بدون جنين) چيست و چه علائمی دارد؟

سقط جنین موضوعی حساس است. موردی که بسیاری از افراد به دلایل مختلف از گفتن در مورد آن احساس راحتی نمی‌کنند، حتی اگر تقریباً 25 درصد از تمام بارداری‌ها به سقط جنین ختم شود از این سقط‌ها، 75 درصد در سه ماهه اول اتفاق می‌افتد. سقط جنین در اوایل انواع مختلفی دارد و حاملگی پوچ فقط یکی از آن‌هاست كه قادر به تبدیل شدن به یک بارداری مناسب نیست.

حاملگی پوچ چیست؟ 


حاملگي پوچ چیست؟

حاملگي پوچ، که به آن حاملگی بدون جنین یا حاملگی غیر جنینی نیز گفته می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده در اوایل بارداری متوقف می‌شود یا دوباره جذب می‌شود.

حاملگی پوچ شایع‌ترین علت سقط زودرس است که در 50 درصد سقط‌های سه ماهه اول اتفاق می‌افتد و معمولاً بین هفته های 8 تا 13 اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است در چند هفته اول بارداری قبل از اینکه یک زن قاعدگی را از دست بدهد اتفاق بیفتد.

علت حاملگی پوچ چيست؟


دلایل حاملگی پوچ به طور کلی ناشناخته است، اما کارشناسان معتقدند که بیشتر موارد به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین است. تحقیقات نشان می‌دهد که سن و حساسیت ژنتیکی نیز ممکن است در سقط جنین‌های اولیه بارداری نقش داشته باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که در صورت تکرار، چند شکلی ژنی خاص نیز می‌تواند دلیل این امر باشد.

گرچه از دست دادن بارداری را آسان نمی‌کند، اما مهم است که بدانید برای جلوگیری از آن کاری نمی‌توانید انجام دهید.

اگر دو یا چند سقط در مراحل اولیه دارید، باید درمورد انجام آزمایشات برای رد کردن علل زمینه‌ای با بهترین دكتر زنان و زایمان در شیراز صحبت كنید.

حاملگی پوچ سطح hCG


اگرچه برخی از خانم‌ها ممکن است سقط حاملگي پوچ داشته باشند قبل از اینکه آن‌ها حتی متوجه شوند که باردار هستند، اما سایر زنان علائم اولیه بارداری را تجربه می‌کنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که تخمک بارور باعث شود بدن شروع به تولید گنادوتروپین جفتی انسانی کند.

حتی بعد از اینکه رشد جنین متوقف شد، بدن شما هنوز برای مدت کوتاهی hCG تولید می‌كند.

از آنجا که hCG هورمونی است که در آزمایش‌های بارداری در خانه تشخیص داده می‌شود، می‌توان با حاملگی پوچ جواب آزمایش بارداری را حتی پس از توقف رشد جنین مثبت گرفت.

با وجود این علائم بارداری و حتی آزمایش مثبت بارداری، سونوگرافی کیسه حاملگی خالی یا کمبود ضربان قلب را نشان می‌دهد.

علائم حاملگی پوچ چیست؟ 


 در حاملگی پوچ پیش از آنکه متوجه شوید باردار هستید، ممكن است دچار سقط شويد. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است فقط فکر کنید که قاعدگی شدیدتر از حد طبیعی دارید.

حاملگی پوچ ممکن است همان علائم مرتبط با بارداری را داشته باشد، مانند:

 • تست مثبت بارداری
 • سینه‌های دردناک
 • عادت ماهيانه از دست رفته

با پایان بارداری، علائم ممکن است شامل سقط جنین باشد. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لکه بینی یا خونریزی واژن
 • گرفتگی شکم
 • از بین رفتن درد پستان

آزمایشات بارداری سطح hCG را اندازه گیری می‌کنند، بنابراین حاملگی پوچ  می‌تواند نتایج مثبتی را قبل از دفع بافت‌ها ایجاد کند.

حاملگی پوچ چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


حاملگی پوچ چگونه تشخیص داده می‌شود؟

حاملگی پوچ معمولاً در اولین سونوگرافی و در صورت عدم وجود جنین و یا ضربان قلب تشخیص داده می‌شوند. تشخیص حاملگی پوچ بدون مراجعه به پزشک برای سونوگرافی تقریباً غیرممکن است.

از آن‌جا که حاملگی پوچ می‌تواند در اوایل بارداری اتفاق بیفتد به طوری که یک زن تصور می‌کند سقط جنین فقط رسیدن پریود است، برخی از حاملگی‌هاي پوچ تشخیص داده نمی شوند.

اگر با سونوگرافی تشخیص داده نشود، اگر علائم اولیه بارداری فروکش کند یا خونریزی شدیدتر از حد طبیعی داشته باشید، ممکن است به حاملگی پوچ دچار شده باشيد. براي هر گونه نگرانی با بهترين دكتر زنان و زايمان را در شيراز تماس بگيريد.

آیا تشخیص می‌تواند اشتباه باشد؟ 


این احتمال وجود دارد که تاریخ بارداری اشتباه باشد. ممکن است سونوگرافی برای دیدن رشد جنین خیلی زود باشد. بسیاری از پزشکان و ماماها تا زمان بررسی سطح هورمون‌ها و انجام سونوگرافی دوم برای بررسی خالی ماندن کیسه تشخیص نهایی حاملگی پوچ را نمی‌دهند.

یک احتمال کوچک (حدود 1 در 250 یا 0.4٪) وجود دارد که ممکن است حاملگی لوله‌ای یا خارج رحمی به عنوان حاملگی پوچ اشتباه تشخیص داده شود. حاملگی خارج رحمی قابل اجرا نیست و یک بیماری بسیار جدی است که نیاز به درمان پزشکی دارد. سونوگرافی پیگیری چند هفته پس از تشخیص حاملگی پوچ، به ویژه اگر عبور طبیعی کودک اتفاق نیفتاده باشد، برای رد بارداری خارج رحمی یا لوله‌ای مهم است.

درمان حاملگی پوچ


درمان حاملگی پوچ

مدیریت انتظار به سادگی اجازه می‌دهد به صورت طبیعی مسیر خود را طی کند. این طرح درمانی که اساساً منتظر سقط جنین در بدن است، برای زنانی است که در هفته 13 بارداری یا زودتر از آن قرار دارند.

تحقیقات حاکی از آن است که 80 درصد زنان می‌توانند بدون هیچ گونه عارضه‌ای سقط طبیعی داشته باشند.

چندین روش درمانی طبیعی برای حمایت از این روند وجود دارد:

 • بسته‌های روغن کرچک: یک تکه پارچه آغشته به روغن کرچک که به صورت موضعی (خارجی) به ناحیه لگن که رحم در آن قرار دارد اعمال می‌شود، می‌تواند گرفتگی عضلات را تسکین دهد. اگرچه تحقیقات نسبتاً محدودی وجود دارد، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روغن کرچک روشی موثر برای تحریک زایمان است.
 • نور درمانی قرمز: نور درمانی قرمز یا لیزر درمانی سطح پایین (LLLT)، درمانی غیر تهاجمی است که از لیزرهای کم انرژی یا دیودهای ساطع کننده نور (LED) استفاده می‌کند. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض این نوع نور شرایط پوستی را بهبود می‌بخشد و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که حتی می‌تواند باعث بهبودی و تسکین درد شود. این گزینه غیرتهاجمی، ایمن و نسبتاً مقرون به صرفه است که در برخی از مطب‌های پوست موجود است.
 • استراحت: این ممکن است ساده به نظر برسد، اما یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای بدن خود ‌انجام دهید درصورتی که ضربه‌ای را تجربه کرده است، استراحت است. حتی اگر احساس درد زیادی نداشته باشید، بدن شما در حال بهبود است و همچنین ممکن است با آسیب روحی روبرو باشید. خوب است که یک قدم از تعهدات خود برگردید و حتی برای پشتیبانی از روند بهبودی چند روز از کار مرخصی بگیرید.

اگر نخواهم یا نتوانم به طور طبیعی سقط کنم چه کنم؟


بعد از 10 هفته بارداری، احتمال سقط ناقص (و در نتیجه عفونت) افزایش می‌یابد، اما شما هنوز هم می‌توانید به تنهایی بافت را منتقل کنید. برای برخی از خانم‌ها ممکن است سقط جنین با کمک پزشکی بی‌خطر باشد. در مورد آنچه برای شما مناسب است با بهترین پزشک زنان و زایمان در شیراز مشورت کنید.

D&C چه زمانی لازم است؟


اگر خونریزی و گرفتگی بیش از 2 هفته طول بکشد، ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از عفونت یا خونریزی، به دنبال کمک پزشکی مانند میزوپروستول تجویز شده (مشابه آنچه برای القا استفاده می‌کنند) باشید.

گزینه تهاجمی‌تر، D&C است. این یک روش جراحی برای از بین بردن بافت بارداری پس از از دست دادن بارداری است. اگرچه گاهی اوقات از نظر پزشکی ضروری است، اما خطرات مرتبط با D&C وجود دارد به همین دلیل توصیه نمی‌شود که در سقط‌های اولیه انجام شود. مطالعات نشان می‌دهد خطرات عبارتند از:

 • خونریزی یا خونریزی شدید
 • عفونت در رحم یا سایر اندام‌های لگن
 • سوراخ شدن رحم
 • شل شدن یا ضعیف شدن دهانه رحم
 • زخم شدن رحم یا دهانه رحم که ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.
 • رویه ناقصی که نیاز به انجام روال دیگری است.

آیا می‌توان برای جلوگیری از حاملگی پوچ کاری انجام داد؟ 


جواب کوتاه، نه است. به طور کلی اعتقاد بر این است که حاملگی پوچ به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی است که به دلیل مسائل زمینه‌ای سلامتی نیست.

با این حال، می‌توانید با ایجاد این تغییرات در زندگی، بر بهبود کیفیت تخمک خود (و کیفیت اسپرم همسرتان) تمرکز کنید.

 • ارگانیک باشید. در یک مطالعه مردانی که بیش از 1.5 وعده میوه و سبزیجات مصرف کردند، 49 درصد تعداد اسپرم کمتر و 32 درصد اسپرم طبیعی کمتر از مردانی بود که کمتر از 0.5 وعده در روز مصرف می‌کردند. آن‌ها همچنین تعداد اسپرم کمتری، حجم انزال کمتری و درصد کمتری اسپرم طبیعی داشتند.
 • حتما رژیم متعادل و متنوعی داشته باشید. همه مایعات و ریز مغذی‌های خود را در هر روز دریافت کنید.
 • مکمل‌های استراتژیک را امتحان کنید. کیفیت تخمک و یا نتیجه حاملگی را بهبود بخشید. منابع غذایی خوب شامل: سویا، تخم مرغ و ماهی آزاد است.
 • استرس را کاهش دهید. در یک مطالعه، زنان با سطح استرس بالا 12 درصد کمتر از زنان با استرس پایین‌تر باردار می‌شوند.
 • به اندازه کافی بخوابید: تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است بین اختلالات خواب و سلامت باروری رابطه وجود داشته باشد. در یک مطالعه، مشخص شد که زنان دارای اختلال تخمدان کاهش یافته 30 برابر بیشتر در خواب اختلال دارند.
 • ورزش‌های متوسط ​​انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که نرخ باروری در زنانی که فعالیت‌های متوسطی دارند به عنوان مثال پیاده روی یا یوگا برای هر مدت زمان کمی بیشتر است.

بهبودی بعد از حاملگی پوچ 


بهبودی بعد از حاملگی پوچ

هرگونه سقط جنین، حتی در چند هفته اول بارداری ضرر دارد. اگر این مقاله را می‌خوانید و شخصاً این مورد را تجربه کرده‌اید برای از دست دادن کودک شما بسیار متاسفم هستم. با وجود سن حاملگی زود هنگام، ناراحتی از دست دادن کودک خود طبیعی است.

اگر بعد از سقط زودرس با احساس از دست دادن دست و پنجه نرم می‌کنید، با کسی در این باره صحبت کنید. این فرد می‌تواند شریک زندگی یا یک دوست یا یکی از اعضای خانواده یا یک متخصص بهداشت روان باشد. لازم نیست خودتان با غم سقط جنین کنار بیایید.

دوباره امتحان کردن 


زمانی که از نظر احساسی و جسمی احساس آمادگی کنید، هیچ دلیلی برای انتظار وجود ندارد. شما می‌توانید بعد از اولین چرخه بارداری که به دلیل حاملگی پوچ منجر به سقط جنین شد دوباره باردار شوید.

بیشتر زنانی که حاملگی پوچ را تجربه می‌کنند بعداً بارداری موفقیت آمیزی دارند. در حقیقت، بارداری بعدی پس از تجربه حاملگی پوچ بیش از هر بارداری طبیعی دیگر منجر به سقط جنین نمی‌شود.

اگر در باردار شدن به مشکل برمی‌خورید، ممکن است بخواهید این پست را برای یافتن راه‌های افزایش قدرت باروری خود بررسی کنید و البته همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود کار کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس