رنگ خون قاعدگی: علت تغییر رنگ خون در دوران پریود چیست؟

در اکثر زنان قاعدگی بین سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی شروع می‌شود. دوره قاعدگی در اکثر زنان حدود ۲۱ تا ۳۵ روز طول می‌کشد و آنها خونریزی می‌کنند. پریود شدن به عنوان یک علامت مهم در سلامت بدن در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که هر گونه تغییری در چرخه قاعدگی یا تغییر رنگ و بافت خون پریودی ایجاد شده است معمولاً نشان دهنده مشکل می‌باشد. خون قاعدگی به صورت سیاه تا قرمز روشن، قهوه‌ ای تا نارنجی دیده می‌شود. اگرچه در اکثر موارد رنگ خون قاعدگی به صورت طبیعی یا سالم در نظر گرفته می‌شود ممکن است برخی از بیماران به علت تغییر رنگ پریود خود به پزشک مراجعه کنند.

رنگ خون پریود به چه معناست؟


تغییرات ایجاد شده در رنگ و بافت خون قاعدگی به مدت زمان قرار گرفتن در معرض هوا اکسیده شدن آن بستگی دارد. احتمالاً شما هم متوجه شده اید که هنگام بریده شدن پوست در ابتدا خون به رنگ قرمز روشن دیده می‌شود اما روز بعد به تدریج و با قرار دادن بانداژ روی آن، شاهد تیره شدن رنگ آن خواهید بود و رنگ خون به قهوه ای تبدیل می‌شود. علت تیره شدن رنگ خون این است که با اکسیژن واکنش می‌دهد و بخش بسیار زیادی از آب موجود در خون تبخیر می‌گردد و رنگدانه‌های خون افزایش پیدا می‌کند. اندومتریوم به لایه نازک پوشاننده رحم گفته می‌‌شوند و محل قرارگیری تخمک بارور شده می‌باشد که تخمک در این ناحیه رشد می‌‌کند و به جنین کامل تبدیل می‌گردد. بافت داخلی رحم از تعداد زیادی عروق خونی و شریان ساخته شده است که وظیفه خونرسانی به تخمک بارور شده را بر عهده دارند تا تخمک بارور شده اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را برای رشد و تکامل به دست بیاورد.

در این حالت قبل از شروع قاعدگی، شریانها میزان خونرسانی به بافت رحم را کاهش می‌دهند. با کاهش فعالیت شریان به تدریج اندومتریوم شروع به تخریب شدن در لایه‌های عمیق رحم می‌نماید. دیواره داخلی رحم به طور یک باره ریزش نخواهد کرد و این فرآیند به آهستگی انجام می‌شود. به طور کلی و این مرحله و به تدریج انجام می‌‌شود و کمی طول می‌‌کشد تا دیواره داخلی رحم وارد دهانه رحم و واژن شود. اولین خونی که شما در ابتدای چرخه قاعدگی خود مشاهده می‌کنید معمولاً به رنگ تیره یا قهوه‌ ای دیده می‌‌شود و حتی در برخی موارد به رنگ سیاه دیده می‌‌شود زیرا مدت زیادی طول کشیده تا از بدن خارج شود.

با تخریب بافت داخلی دیواره رحم انتهای عروق خونی نیز دچار پارگی می‌‌شوند و خونریزی می‌‌کنند. در چنین شرایطی شما در طول پریود خود شاهد خونریزی به رنگ روشن خواهد بود. در نهایت پلاکت‌های موجود درون خون به یکدیگر وصل می‌شوند تا از خونریزی جلوگیری نمایند و در نهایت دوران پریود شما به پایان می‌رسد. با کند شدن فرایند خونریزی در انتهای چرخه پریود مجدداً رنگ خون پریود شما به صورت قرمز تیره یا قهوه ‌ای دیده خواهد شد.

تیره بودن رنگ خون پریود به چه معنا است؟


سیاه بودن رنگ خون قاعدگی در برخی از افراد نگران کننده است اما باید بدانید که این مسئله دلیلی برای نگران شدن نیست. سیاه بودن رنگ خون قاعدگی به قهوه ای بودن خون ناشی از اکسید شدن آن ارتباط دارد. حتی در برخی موارد شبیه دانه‌های قهوه به نظر می‌‌رسد. سیاه بودن رنگ خون قاعدگی به این معنا است که زیادی طول کشیده تا خون از رحم خارج شود.

قهوه‌ای بودن رنگ خون قاعدگی به چه معنا است؟


ترشحات قهوه ای در دوران پریود به معنای کهنه شدن خون است و مدت زیادی طول کشیده تا خون از رحم خارج شود. به این ترتیب خون اکسیده شده و بخش بسیار زیادی از آب خود را از دست داده است. این امر باعث می‌شود که رنگ خون تیره شود. قهوه ای بودن رنگ خون پریود می‌تواند با موارد زیر ارتباط داشته باشد.

ابتدا یا انتهای خونریزی

هنگامی که روند خارج شدن خون قاعدگی کند باشد معمولاً مدت بیشتری طول می‌کشد تا خون از بدن خارج شود. هنگامی که خون قاعدگی مدت بیشتری در رحم باقی بماند رنگ آن تیره می‌شود و هنگام خارج شدن از بدن به صورت قهوه‌ ای دیده خواهد شد.

 ترشحات بعد از زایمان

معمولاً زنان پس از زایمان به مدت ۴ تا ۶ هفته و دچار خونریزی می‌شوند که خونریزی آنها نسبتاً شدید می‌باشد. اما به تدریج خونریزی کاهش پیدا می‌کند و رنگ آن به صورت قهوه ای یا صورتی دیده خواهد شد.

بارداری

در صورتی که شما در دوران بارداری دچار لکه بینی باشید به آن را به رنگ قهوه ای تیره مشاهده خواهید کرد. اما به طور کلی در صورت بروز خونریزی در دوران بارداری باید با پزشک مشورت کنید.

سقط جنین

سقط جنین به وضعیتی گفته می‌‌شود که جنین به دلایل متعددی از بین می‌‌رود و رشد او متوقف می‌‌شود که باید از بدن مادر خارج گردد. در چنین شرایطی دیگر جنین رشد نمی‌کند اما حداقل به مدت ۴ هفته نمی‌تواند از رحم خارج گردد و مادر دچار خونریزی شدید یا لخته خون خواهد شد که این وضعیت به صورت خون قهوه‌ ای یا سیاه خود را نشان می‌دهد.

رنگ قرمز تیره خون به چه معناست؟


رنگ قرمز تیره خون در قاعدگی به چه معناست؟

در دوران پریود شما ممکن است متوجه خون قرمز تیره روی پد بهداشتی خود شوید. تیره بودن رنگ خون پریود به این معنا است که در خون مدت زیادی درون رحم باقی مانده و اکسیده شده است اما قبل از اکسیده شدن به صورت کامل از واژن خارج شده است. به این ترتیب خون پریود به صورت قرمز تیره دیده می‌شود.

انتهای دوران پریود

در انتهای چرخه طبیعی پریود و با کند شدن روند خروج خون پریود معمولاً رنگ آن به صورت قرمز تیره دیده می‌شود.

خونریزی پس از زایمان

خونریزی پس از زایمان معمولاً در ابتدا شدید و سنگین است و حتی در برخی موارد با لخته‌های خون همراه می‌باشد. ممکن است در سه روز اول خون به صورت قرمز تیره دیده شود و سپس رنگ و بافت متفاوتی پیدا کند. زنانی که سزارین کرده اند فقط این نوع خونریزی را به مدت ۲۴ ساعت تجربه می‌کنند.

روشن بودن رنگ خون قاعدگی به چه معناست؟


در برخی از بانوان خون پریود به صورت قرمز روشن دیده می‌شود که این امر نشان دهنده خروج سریع خون می‌باشد. ممکن است تا انتهای دوران پریود و خون به صورت قرمز روشن دیده شود یا به تدریج رنگ آن تیره گردد. خون قرمز رنگ می‌تواند به موارد زیر ارتباط داشته باشد.

عفونت

برخی از انواع عفونت‌ها از قبیل کلامیدیا و سوزاک باعث خونریزی در فاصله دو پریود می‌شوند. در صورتی که شما قبل از اتمام چرخه قاعدگی خود دچار خونریزی شده اید باید به پزشک مراجعه نمایید تا شما را معاینه کند.

بارداری

خونریزی در دوران بارداری در هر رنگی که دیده شود ممکن است به معنای علامت هشدار باشد اما در برخی موارد هیچ معنای خاصی ندارد. گاهی اوقات خونریزی در این دوران نشان دهنده سقط جنین است اما در برخی موارد نیز مادر دچار خونریزی می‌‌شود اما جنین کاملا سالم است. شرایط همه افراد با یکدیگر یکسان نیست با این حال در صورت بروز چنین اختلالی بهتر است به پزشک مراجعه گردد.

پولیپ یا فیبرم

پولیپ و فیبروم زائده‌های غیر سرطانی هستند که درون رحم به وجود می‌آیند و باعث خونریزی شدید در دوران پریود می‌شوند اما در برخی موارد فرد در فاصله پریود شدن خود نیز خونریزی خواهد داشت. این زائده‌های خوش خیم می‌‌توانند بزرگ شوند و باعث بروز علائمی از قبیل درد یا فشار گردند.

صورتی بودن رنگ خون پریود به چه معناست؟


صورتی بودن رنگ خون پریود به چه معناست؟

در برخی از بانوان رنگ خون پریود در ابتدا یا انتهای قاعدگی به صورتی روشن دیده می‌شود به ویژه در مواردی که فرد لکه بینی دارد. روشن بودن رنگ خون پریود نشان دهنده آن است که ترشحات خونی با ترشحات دهانه رحم ادغام شده است. به طور کلی صورتی بودن رنگ خون پریود می‌تواند با موارد زیر ارتباط داشته باشد:

خونریزی پس از زایمان

از روز چهارم به بعد رنگ خون پس از زایمان به صورت قهوه‌ ای یا صورتی دیده می‌شود.

پایین بودن سطح استروژن

در برخی موارد صورتی بودن رنگ خون پریود می‌تواند نشان دهنده پایین بودن استروژن بدن باشد. استروژن به پایدار کردن دیواره داخلی رحم کمک می‌کند و پایین بودن سطح این هورمون باعث می‌شود که فرد در چرخه پریود خود دچار خونریزی و لکه بینی شود که به رنگ صورتی دیده خواهد شد. برخی از علل پایین بودن سطح استروژن به مصرف قرص ضد بارداری که حاوی استروژن نیست یا دوران قبل از یائسگی ارتباط دارد.

لکه بینی در اواسط چرخه پریود

برخی از زنان در دوران تخمک گذاری دچار خونریزی خفیف می‌شوند که به رنگ صورتی دیده می‌شود. در برخی موارد نیز هنگامی که خون با ترشحات دهانه رحم ترکیب شود به رنگ قرمز روشن یا صورتی دیده خواهد شد.

سقط جنین

اگر شما باردار هستید یا به طور ناگهانی دچار خونریزی شده اید و خون به رنگ صورت دیده می‌شود ممکن است دچار سقط جنین شده باشید. سایر علائم سقط جنین عبارتند از انقباضات شدید و خروج بافت از بدن و از بین رفتن علائم بارداری.

نارنجی بودن رنگ خون پریود به چه معناست؟


هنگامی که خون با ترشحات دهانه رحم ترکیب می‌شود ممکن است به رنگ نارنجی دیده شود که در چنین شرایطی به همان دلیلی که شاهد خون صورتی بودید، با خون نارنجی مواجه خواهید شد. خون نارنجی می‌‌تواند با موارد زیر ارتباط داشته باشد.

لکه بینی ناشی از لانه گزینی

برخی از زنان ادعا می‌‌کنند که در روزی که به لانه گزینی و بارور شدن تخمک مشکوک شده ‌اند یا ده تا ۱۴ روز پس از لقاح دچار خونریزی و به رنگ صورتی یا نارنجی شده‌ اند. همه زنان لکه بینی ناشی از لانه گزینی را تجربه نمی‌‌کنند و رنگ آن در همه آنها یکسان نمی‌باشد. اگر شما دچار لکه بینی هستید و هنوز پریود نشده اید بهتر است زودتر تست بارداری بدهید.

عفونت

بروز هر گونه خونریزی یا تغییر غیرعادی رنگ خون می‌تواند نشان دهنده عفونت باکتریایی یا عفونت حاصل از بیماری‌های مقاربتی باشد.

خاکستری بودن رنگ خون پریود به چه معناست؟


مشاهده ترشحات خاکستری به معنای مراجعه فوری به پزشک می‌باشد زیرا خون خاکستری می‌تواند به موارد زیر ارتباط داشته باشد:

عفونت

خاکستری بودن رنگ خون پریود می‌تواند به علت عفونت از قبیل عفونت باکتریایی به وجود بیاید. در چنین شرایطی بیمار ممکن است با علائم دیگری از قبیل تب، درد، خارش و ترشحات بد بو مواجه شود.

سقط جنین

اگر شما باردار هستید و دچار ترشحات خاکستری رنگ شده اید ممکن است و این ترشحات نشان دهنده سقط جنین باشند. بافتی که از واژن خارج می‌شود نیز به رنگ خاکستری دیده می‌شود.

آیا متفاوت بودن رنگ خون پریود در ابتدا و انتهای قاعدگی طبیعی است؟


پاسخ این سوال و مثبت است و ممکن است خون قاعدگی در ابتدا و انتها و حتی در میانه چرخه قاعدگی تغییر کند. حتی ممکن است رنگ خون قاعدگی شما در هر ماه یکسان نباشد و یا در ماه‌های مختلف سال رنگ آن تغییر کند. فاکتورهای متعددی وجود دارند که در تغییر رنگ خون قاعدگی نقش دارند حتی در مواردی که شما چرخه طبیعی پریود را دارید. در اکثر موارد تغییر رنگ خون پریود از قرمز روشن به قرمز تیره یا قهوه ای می‌تواند به مسئله زمان خروج خون از رحم ارتباط داشته باشد. گاهی اوقات درب شروع دوران پریود معمولاً خونریزی به رنگ صورتی دیده می‌شود و ممکن است در انتهای قاعدگی رنگ آن تیره شود. جالب است بدانید که برخی از زنان متوجه می‌شوند که پس از دراز کشیدن به مدت طولانی رنگ خون آنها تیره می‌شود. معمولاً در روزهایی که خونریزی شدید تر است رنگ آن به صورت قرمز روشن دیده خواهد شد. البته این امر بدین معنا نیست که همه تغییرات ایجاد شده در رنگ خون پریود طبیعی هستند. در صورتی که رنگ خون پریود شما غیر عادی است یا خاکستری به نظر می‌رسد به ویژه در مواردی که علائم دیگری نیز دارید بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. بروز هرگونه خونریزی در دوران بارداری می‌‌تواند به معنای مراجعه فوری به پزشک باشد.

در مواردی که خون قاعدگی آبکی است یا با لخته همراه شده چه باید کرد؟


در مواردی که خون قاعدگی آبکی است یا با لخته همراه شده چه باید کرد؟

در دوران پریود علاوه بر رنگ خون قاعدگی ممکن است حتی بافت آن نیز تغییر کند و بافت خون در ماه‌های مختلف سال نیز تغییر می‌نماید. خروج لخته خون به معنای علامت هشدار نیست و معمولاً جای نگرانی ندارد. خروج لخته خون نشان دهنده ریزش دیواره داخلی رحم است و اندازه لخته‌ها بسیار مهم می‌باشد. در صورتی که احساس می‌کنید لخته‌های خارج شده بزرگ هستند بهتر است به پزشک مراجعه کنید به ویژه در مواردی که لخته‌های خون با خونریزی سنگین همراه می‌‌شوند. در برخی از افراد خون پریود حالت آبکی دارد و احتمالا نشان دهنده خروج فوری خون از رحم می‌باشد. برخی از زنان دچار خونریزی شدید می‌شوند که به این وضعیت منوره گفته می‌شود. در این حالت ممکن است لخته‌های خون با خونریزی همراه شوند یا هیچ گونه خونریزی شدید مشاهده نگردد. در صورت مشاهده لخته‌های خون باید به بررسی علائم دیگری از قبیل کم خونی مانند خستگی یا تنگی نفس باشید. در برخی موارد در دوران تخمک گذاری ترشحات خارج شده از رحم حاوی خون هستند که افراد این وضعیت را به صورت خیس و لزج شدن لباس خود توصیف می‌کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


چه موقع باید رنگ خون قاعدگی برای به پزشک مراجعه کرد؟

معمولاً در دوران پریود شما شاهد خونریزی در رنگ و بافت‌های متعددی خواهید بود حتی اگر شما کاملاً سالم باشید. در صورتی که خونریزی شما بیش از هفت روز طول کشیده است یا دچار خونریزی شدید هستید و هر یک یا دو ساعت یک بار پد بهداشتی خود را عوض می‌کنید باید به پزشک مراجعه نمایید تا احتمال بروز برخی اختلالات خاص را رد نماید. سایر دلایل مراجعه به پزشک به شرح زیر می‌باشد:

  • در صورتی که چرخه قاعدگی شما غیر عادی است و به طرز قابل توجهی طولانی شده است.
  • در صورتی که پریود شما کمتر از ۲۴ ساعت است یا بیش از ۳۸ روز طول کشیده است.
  • در صورتی که بیش از سه ماه از آخرین پریود شما می‌گذرد.
  • در صورتی که دچار درد هستید یا علائم دیگری دارید که با خونریزی همراه شده است.
  • در صورتی که در فاصله بین دو قاعدگی دچار خونریزی شده اید.
  • در صورتی که یائسه شده اید و مجدداً خونریزی می‌کنید.

 اگر باردار هستید و دچار خونریزی شده اید مراجعه به پزشک کاملاً ضروری می‌باشد زیرا خونریزی و لکه بینی می‌تواند نشان دهنده سقط جنین باشد. خروج ترشحات خاکستری نشان دهنده سقط جنین یا حتی عفونت از به همین دلیل مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس