رژیم غذایی مردانه

غذاهایی که به باروری مرد کمک می کند

0 197

آیا تغذیه مرد روی قدرت باروری وی تاثیر دارد؟ رژیم غذایی مردانه چیست؟ چه غذاهایی برای تقویت توانایی جنسی مرد بهتر است؟ کسی که می خواهد پدر شود چه تغذیه ای باید داشته باشد؟ تغییرات سبک زندگی موثر بر قدرت باروری مردان کدامند؟ خوردن غذای سالم و ورزش و فعالیت جسمانی فراون به مردان کمک می کند که کیفیت اسپرم خود را در بالاترین سطح نگهدارند (1).

بنابراین اگر سعی دارید حامله شوید، الان بهترین زمان برای شروع اصلاح سبک زندگی خود به شیوه ای مثبت است.

رژیم غذایی مردانه

منظور از رژیم غذایی مردانه رژیمی است متعادل و متنوع که از تمامی گروه های غذایی و سبزیجات و میوجات تشکیل شده است و ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی لازم برای بهبود کیفیت اسپرم و قدرت جنسی را تامین می کند. در این مقاله می خوانیم:

رژیم غذایی مردانه سالم چیست؟

رژیم غذایی مردانه موثر بر باروری یک رژیم متعادل، متنوع و مغذی است. بایستی انواع غذاها از تمامی گروه های غذایی روزانه مصرف شود (1). از جمله:

 • حداقل پنج قطعه از انواع مختلف میوه ها و سبزیجات. این می تواند شامل میوه ها و سبزیجات تازه، منجمد، کنسرو شده یا خشک، آب میوه یا عصاره میوه باشد و بایستی پنج واحد میوه و سبزیجات روزانه مصرف شود (2).
 • دانه های کامل و سیب زمینی به خاطر فیبر و کربوهیدارت و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی مهم مصرف شود. این شامل غذاهایی چون نان گندم، برنج قهوه ای و پاستا و سریل سبوس دار است.
 • در هر وعده غذایی مقداری پروتئین گنجانده شود از قبیل گوشت لخت و ماهی، تخم مرغ، حبوبات و غلات. حداقل دو وعده ماهی در هفته خورده شود که شامل یک وعده ماهی روغنی است.
 • بعضی از محصولات لبنی کم چرب از قبیل شیر یا دوغ یا ماست یا پنیر کم چرب مصرف شود. بخاطر داشته باشید که ماست را می توان شکر زد یا به دنبال ماست های کم قند باشید.

این دستورالعمل را رعایت کرده و وزن خود را در حد نرمال نگهدارید تا به سالم و پرکیفیت بودن اسپرم کمک شود (1, 3). سلامت و کیفیت اسپرم به خوردن مواد مغذی خوب و کافی بستگی دارد. اگر مشکل باروری دارید بهتر است برای تعیین وضعیت بدنی و رفع مشکل با پزشک متخصص زنان و زایمان مشاوره کنید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره زیر تماس  حاصل فرمایید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس : 09170836882

واتساپ : 09170836882

کدامیک از مواد مغذی باروری مرد را بهبود می بخشد

بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در تقویت قدرت باروری مرد نقش دارند. اما نقش هر کدام فرق دارد. اگر می توانید، بهتر است تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید بجای اینکه مکمل مصرف کنید (3).

روی

روی نقش مهمی در باروری دارد. مطالعات انجام شده روی مشکلات باروری مردان حاکی از آن است که دریافت روی کافی موجب افزایش تعداد اسپرم ها در هر بار انزال مرد می شود و تحرک اسپرم را بهبود می بخشد (4, 5).

منابع غذایی روی شامل گوشت، صدف، غذاهای لبنی، نان و فرآورده های سیریل است (3).

سلنیوم

سلنیوم برای تولید اسپرم های سالم حیاتی است (6). شواهدی وجود دارد که مکمل های سلنیوم می توانند کیفیت اسپرم مردان مبتلا به مشکلات باروری را بهبود بخشد (7, 6).

مطالعات زیادی به اندازه گیری اثرا سلنیوم دریافت شده همراه مکمل ها پرداخته اند (5). در یکی از این مطالعات ترکیب سلنیوم همراه با ویتامین E موجب بهبود تحرک و شکل اسپرم شده است و نتیجه اش حاملگی بیشتر بوده است (8). بنابراین این احتمال وجود دارد که سلنیوم بهترین تاثیر را در یک رژیم غذایی متعادل و متنوع داشته باشد و به رفع بعضی مشکلات باروری کمک کند.

غذاهای سرشار از سلنیوم شامل گردوی برزیلی، ماهی، گوشت و تخم مرغ می باشد (3).

ویتامین D

تحقیقات حاکی از آن است که ویتامین D نقش مهمی در تحرک اسپرم دارد (9). در یک مطالعه بزرگ بر روی مردان دارای مشکل باروری، تحرک اسپرم در کسانی که کمبود ویتامین D داشتند نسبت به کسانی که مقدار توصیه شده ویتامین D را دریافت کرده بودند، کمتر بود و کیفیت اسپرم آنها پایین بود (10).

بدن انسان در واکنش به نور خورشید ویتامین D می سازد. ما همچنین مقداری ویتامین D از غذاهای حاوی این ویتامین دریافت می کنیم. بهترین منابع غذایی ویتامین D ماهی روغنی، گوشت قرمز، جگر، زرده تخم مرغ و غذاهای غنی سازی شده از قبیل مارگارین و بعضی از سیریل های صبحانه می باشد (3).

برای مطالعه جزئیات بیشتر در مورد ویتامین D مقاله ویتامین ها و بارداری را مطالعه کنید.

اسید فولیک

احتمالا می دانید که زنان بایستی بلافاصله بعد از قصد به بارداری مصرف اسید فولیک را شروع کنند. اما شواهد اندکی وجود دارد که این ماده مغذی مهم در سلامت اسپرم نیز نقش دارد (11, 12).

هرچند تحقیقات بیشتری برای اطمینان از تاثیر باروری اسید فولیک در مردان لازم است. مردان نیازی به دریافت مکمل اسید فولیک ندارند، اگر رژیم غذایی سالم و متعادل بخورند.

اسید فولیک به نام ویتامین B9 نیز شناخته می شود و شکل طبیعی آن در غذا فولات نامیده می شود. غذاهای سرشار از اسید فولیک شامل سبزیجات سبز مثل بروکلی، اسفناج و جوانه ها می باشد (3). فولات همچنین در سیب زمینی و پرتقال وجود دارد. بنابراین سیب زمینی سرخ کرده با لوبیای پخته یا اسفناج خانگی راه خوبی برای تامین اسید فولیک بدن است. اگر به اطلاعات بیشتر در مورد فولیک اسید علاقمند هستید، مقاله اهمیت اسید فولیک در باروری را بخوانید.

کوآنزیم Q10

شواهدی وجود دارد که ترکیب شبه ویتامینی کوآنزیم کیو 10 موجب بهبود تحرک و کیفیت اسپرم مرد می شود (4, 13, 14). این احتمالا بخاطر اثر آنتی اکسیدانی این ماده است. غذاهای خوب سرشار از این ماده شامل گوشت و ماهی، منابع گیاهی چون سویا، بادام زمینی و دانه کنجد است (15).

سایر آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان نوعی ماده مغذی است که از آسیب سلول های بدن پیشگیری می کند. شواهدی وجود دارد که دریافت آنتی اکسیدان ها به اندازه کافی از کیفیت اسپرم مرد حفاظت می کند (16, 6).

ویتامین های آنتی اکسیدان شامل ویتامین های C و E و بتا-کاروتن است که شکلی از ویتامین A است. خوردن متنوع میوه و سبزیجات برای بدن آنتی اکسیدان های زیادی را تامین می کند. سیب و انگور را در محل کار و منزل فراموش نکنید.

اگر مدت طولانی است که تلاش دارید حامله شوید، مشکلات باروری دارید، بهتر است مکمل های ویتامین آنتی اکسیدان مصرف کنید تا قدرت باروری شما تقویت شده و شانس حامله شدن سالم و سریع را پیدا کنید (17).

به هر حال هنوز تحقیقات زیادی در مورد نقش ویتامین و مواد معدنی و مغذی در باروری لازم است. شرط می بندم بهترین حرکت مصرف رژیم غذایی سالم و متعادل همراه با صرف روزانه میوه و سبزیجات متنوع است.

آیا وزن مرد در قدرت باروری وی نقش دارد؟

داشتن وزن سالم برای سلامت اسپرم ضروری است (3, 18). بایستی وزن شما متناسب با قد شما باشد و می توانید همچنین از شاخص توده بدن (BMI) خود برای تعیین وزن متناسب خودتان استفاده کنید.

شاخص توده بدن نشانگر میزان چربی بدن است و از طریق تقسیم وزن به کیلوگرم بر مجذور قد به متر تعیین می شود:

شاخص توده بدن = وزن (کیلوگرم) / مجذور قد (متر)

اگر شاخص توده بدن بالای 25 باشد یعنی اضافه وزن دارید (1) و اگر بالای 30 باشد، یعنی چاق هستید (18) و باروری شما سخت تر می شود.

خبر خوب این است که اگر وزن کم کنید کیفیت اسپرم شما بهبود می یابد (19). همچنین ریسک مشکلات سلامتی از قبیل نقص عملکرد نعوظی، بیماری های قلبی و فشار خون نیز رفع می شود (20).

طبیعی بودن وزن به تحرک و فیزیک بدن زمان سکس و مقاربت جنسی کمک می کند. قدرت باروری را بهبود می بخشد. بنابراین دلایل کافی برای شروع به کاهش وزن دارید. هرچند گفتنش از انجام آن راحتتر است. اگر در کاهش وزن و مشکلات باروری خود مشکل دارید، با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

آیا مصرف کافئین روی قدرت باروری مرد تاثیر دارد؟

نوشیدن قهوه و چای خوب است. شواهد قوی مبنی بر مضر بودن کافئین برای باروری مردانی که می خواهند بچه دار شوند وجود ندارد (18).

بخاطر داشته باشید که نوشیدنی های کافئینه مثل نوشابه های گاز دار و نوشیدنی های انرژی زا نیز حاوی مقداری قند می باشند. اگر سعی دارید بدنتان را فیت نگهدارید و قدرت باروری خود را افزایش دهید، بهتر است مقدار نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید.

در مجموع رژیم غذایی مردانه موثر بر باروری، رژیم غذایی است که متعادل باشد، شامل تمامی گروه های غذایی و متنوع باشد. اگر این رژیم غذایی را مصرف می کنید، به مکمل برای تقویت باروری خود نیاز ندارید.

منابع

 1. NHS. 2015a. How can I improve my chances of becoming a dad? Common Health Questions. [Accessed December 2018]
 2. NHS. nd. What counts as 5 a day? NHS, Change4Life. [Accessed December 2018]
 3. NHS. 2015b. Vitamins and minerals. Health A-Z. [Accessed December 2018]
 4. Kumalic SI, Pinter B. Review of clinical trials on effects of oral antioxidants on basic semen and other parameters in idiopathic oligoasthenoteratozoospermia, Biomed Res Int. 2014; 2014:426951. doi: 10.1155/2014/426951, PMCID: PMC3988936.
 5. Ross C, Morriss A, Khairy M, Khalaf Y, Braude P, Coomarasamy A, El-Toukhy T. A systematic review of the effect of oral antioxidants on male infertility. Reprod Biomed Online. 2010 Jun;20(6):711-23. doi: 10.1016/j.rbmo.2010.03.008. Epub 2010, PubMed PMID: 20378409.
 6. Walczak–Jedrzejowska R, Wolski JK, Slowikowska–Hilczer J. 2013. The role of oxidative stress and antioxidants in male fertility. Cent European J Urol 66(1): 60–67.
 7. Safarinejad MR, Safarinejad S. 2009. Efficacy of selenium and/or N-acetyl-cysteine for improving semen parameters in infertile men: a double-blind, placebo controlled, randomized study. J Urol. 181(2): 741-51.
 8. Moslemi MK and Tavanbakhsh S 2011. Selenium–vitamin E supplementation in infertile men: effects on semen parameters and pregnancy rate. Int J Gen Med (4): 99–104.
 9. Blomberg Jensen M, Bjerrum PJ, Jessen E et al. 2011. Vitamin D is positively associated with sperm motility and increases intracellular calcium in human spermatozoa. Human Reproduction 26(6): 1307-1317
 10. Blomberg Jensen M, Gerner Lawaetz J, Andersson A-M, et al. 2016. Vitamin D deficiency and low ionized calcium are linked with semen quality and sex steroid levels in infertile men. Human Reproduction 31(8): 1875-85
 11. Vujkovic M, de Vries JH, Dohle GR et al. 2009. Associations between dietary patterns and semen quality in men undergoing IVF/ICSI treatment. Hum Reprod 24(6): 1304-12.
 12. Young SS, Eskenazi B, Marchetti FMet al. 2008. The association of folate, zinc and antioxidant intake with sperm aneuploidy in healthy non-smoking men. Hum Reprod 23(5): 1014-22.
 13. Lafuente R, González-Comadrán M, Solà I et al. 2013. Coenzyme Q10 and male infertility: a meta-analysis. J Assist Reprod Genet 30(9): 1147-56. [Accessed December 2018]
 14. Safarinejad MR. 2009. Efficacy of coenzyme Q10 on semen parameters, sperm function and reproductive hormones in infertile men. J Urol. 182(1):237-48
 15. OSU. 2012. Coenzyme Q10. Oregon State University, Micronutrient Information Center. [Accessed December 2018]
 16. Showell MG, Mackenzie-Proctor R, Brown J et al. 2014. Antioxidants for male subfertility. Cochrane Database of Systematic Reviews 12: CD007411. [Accessed December 2018]
 17. Showell MG, Brown J, Yasdani A et al. 2011. Antioxidants for male subfertility. Cochrane Database of Systematic Reviews 1: CD007411. [Accessed December 2018]
 18. NICE. 2013. Fertility problems: assessment and treatment. National Institute for Health and Care Excellence. [Accessed December 2018]
 19. Håkonsen LB, Thulstrup AM, Aggerholm AS, et al. 2011. Does weight loss improve semen quality and reproductive hormones? Results from a cohort of severely obese men. Reprod Health. 8(24): 7, doi: 10.1186/1742-4755-8-24.
 20. NHS. 2014. Erectile dysfunction (impotence). NHS Choices, Health A-Z. [Accessed December 2018]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس