جراحی لابیاپلاستی و تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

جراحی کوتاه کردن کل طول لوب کوچک واژن همراه با تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

0 1,383

گاهی لوب کوچک واژن دچار هیپرتروفی شده و بزرگ می شود و از بین لوب بزرگ دو طرف بیرون می زند که نیازمند جراحی کوتاه سازی کل طول لوب کوچک واژن است و فرد به لابیاپلاستی کل طول لوب نیاز دارد. همزمان ممکن است کلیتوریس نیز از بین لوب های بزرگ و کوچک واژن بیرون زده و ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند، علاوه بر اینکه مشکلات فیزیکی مثل سایش و ناراحتی در زمان پوشیدن لباس های تنگ وجود دارد. در این مواقع لازم است که لوب کوچک واژن کوتاه شده و موضع قرارگیری کلیتوریس نیز تصحیح شود. در ادامه به بحث در مورد عمل جراحی کوتاه کردن لوب کوچک واژن به همراه پایین و داخل کشیدن سر کلیتوریس می پردازیم.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

موارد نیاز به لابیاپلاستی همراه با تصحیح وضعیت قرارگیری کلیتوریس

این تکنیک شبیه به لابیاپلاستی تصحیح مرکب است اما با این تفاوت که بالا کشیدن کلاهک کلیتوریس نیز انجام می شود. بیمار نباید کلاهک کلیتوریس آویزان و نیازمند تصحیح داشته باشد و شفت کلیتوریس نباید کوتاه باشد یا طول پرپوس نرمال باشد. این روش برای موارد هیپرتروفی لابیا مینور در هر سه بخش لوب کوچک کاربرد دارد، برای نمونه بزرگ شدن لوب کوچک در بالا و پایین کلیتوریس و همچنین هم سطح با کلیتوریس و در موارد بیرون زدگی کلیتوریس (شکل ۱).

شکل ۱٫ بیمار مبتلا به هیپرتروفی همه بخش های لابیا مینور، بیرون زدگی کلیتوریس، طول پرپوس کوتاه یا طبیعی، بدون کلاهک پایین رونده کلیتوریس

عمل جراحی لابیاپلاستی همراه با تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

در این جراحی برش و خارج سازی بافت از درز خلفی شروع می شود و به یک مسیر نسبتا قوس دار به سمت فرنولوم کلیتوریس پیش می رود. در این جراحی فرنولوم در یک برش تحتانی بلند بریده و خارج می شود و یک فلپ جانبی متشکل از بخش پشتی کلاهک کلیتوریس نیز در هر طرف ایجاد می شود.

سپس برش به سمت بالا و به سمت درز قدامی به موازات خط وسط تنه کلیتوریس پیش برده می شود و در محل شروع چین بین لوبی واژن، به سمت خلف می رود، سپس مجددا به سمت بالا برش داده تا به خط جداسازی سطح خارجی لوب، اندکی زیر کلیتوریس برسد.

برای تغییر مسیر قرارگیری سر کلیتوریس و سرپایین کردن کلیتوریس، یک بخش ذوزنقه ای از پوست از زیر کلیتوریس برداشته می شود. پهنای این بخش فاصله ای که نوک کلیتوریس به سمت پایین قرار خواهد گرفت را تعیین می کند (شکل ۲).

پوستی که در جراحی لابیاپلاستی از واژن زن خارج می شودشکل ۲٫ پهنای پوست خارج شده از دهلیز واژن که میزان سرپایین شدن کلیتوریس (بخش پایین رونده و سر کلیتوریس) را تعیین می کند.

سپس فلپ جانبی با خط لوبی تلفیق شده و بصورت بخیه زیرجلدی با نخ بخیه چندرشته ای قابل جذب ۵ صفر با کمی کشش دوخته می شود.

پس از متحرک سازی سطح داخلی و خارجی لوب در این ناحیه، ارتفاع و شکل لوب در زیر کلیتوریس را می توان خیلی خوب در این محل اتصال دستکاری کرد.

پس از بستن زخم به روال قبلی، گام نهایی راست و سربالا نگهداشتن دیواره لوب است که با بخیه های بالشتکی نزدیک به هم و با استفاده از نخ چندرشته ای قابل جذب ۵ صفر انجام می شود.

در ادامه عکس قبل و بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی همراه با تصحیح محل قرارگیری کلیتوریس آمده است. در این بیماران ابتدا کل طول لوب کوچک واژن (لابیا مینور) کوتاه شده و سپس محل قرارگیری کلیتوریس دستکاری شده است، به طوریکه کلاهک کلیتوریس بلند شده تا سر کلیتوریس را بپوشاند و سرکلیتوریس رو به پایین و داخل قرارگیرد تا بیرون زدگی کلیتوریس تصحیح شود.

عکس قبل و بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی و تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریسبیمار ۱: عکس قبل و بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی و تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

بیمار ۲: عکس قبل و بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی و تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

بیمار ۳: عکس قبل و بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی و تصحیح موضع قرارگیری کلیتوریس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس