انواع روش‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته: 10 روش مفید

لذت جنسی لزوماً خطرناک نیست نه زمانی که روش‌های مختلف جلوگیری از بارداری، متناسب با نیازهای مختلف وجود دارند. برای جلوگیری از بارداری می‌توان از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کرد که برخی از انواع آن، در برابر عفونت‌هایی که از راه مقاربت جنسی (STI) منتقل می‌شوند نیز از شما محافظت می‌کنند.

ممکن است از خودتان بپرسید: کدام روش برای من و سبک زندگی من، بهترین روش خواهد بود؟ کدام روش در مقابل STI از من محافظت می‌کند؟ در مورد راحتی در استفاده چطور؟ عوارض جانبی احتمالی آن‌ها کدامند؟ هزینه آن‌ها چقدر است؟ این روش‌ها چقدر موثر خواهند بود؟ این مقاله با بررسی محبوب‌ترین انواع روش‌های پیشگیری از بارداری، آن‌ها را برای شما تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

انواع روش‌های پیشگیری از بارداری 


افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و می‌خواهند از بارداری اجتناب کنند، باید هنگام انتخاب وسایل پیشگیری از بارداری، درباره گزینه‌های پیش روی خود آگاهی داشته باشند. انواع مختلفی از وسایل پیشگیری از بارداری، برای جلوگیری از باردار شدن در دسترس است. با این حال، تنها روش کاملاً مطمئن برای جلوگیری از بارداری، اجتناب از داشتن رابطه جنسی است.

دانشمندان ادعا می‌كنند كه در صورت عدم استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری، تا 90 درصد زنان فعال جنسی، طی 12 ماه باردار می‌شوند. افراد می‌توانند هر بار که بدون وسایل پیشگیری از بارداری رابطه جنسی برقرار می‌کنند، باردار شوند؛ از جمله در اولین رابطه جنسی خود.

برخی از روش‌های کنترل باروری، بدون نسخه پزشک در دسترس هستند؛ اما بیشتر آنها باید توسط پزشک تجویز شوند. هر نوع روش کنترل بارداری، دارای مزایا و معایبی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف وسایل پیشگیری از بارداری که برای کمک به افراد در جلوگیری از بارداری طراحی شده‌اند، ادامه این مقاله را بخوانید.

برنامه ریزی طبیعی 

روش طبیعی پیشگیری از بارداری، شامل پیگیری چرخه قاعدگی و پرهیز از رابطه جنسی در زمانی است که فرد در مرحله باروری چرخه قاعدگی قرار دارد. «دریچه باروری» یک فرد، حدود 6 تا 9 روز در ماه باز است و این دوره همزمان با مرحله باروری است که همان تخمک گذاری می‌باشد. برای پیشگیری طبیعی، چندین روش امکان پذیر است. بسیاری از افراد برای بررسی اینکه تخمک گذاری می‌کنند یا در دوره باز بودن دریچه باروری خود هستند، از نشانه‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • اندازه گیری دمای پایه بدن
 • توجه به کیفیت و مقدار مخاط دهانه رحم
 • ثبت جزئیات زمان‌ شروع و پایان چرخه قاعدگی خود، طی چندین ماه

دریچه باروری در هر فرد متفاوت است؛ بنابراین فرد باید به علائم بدن خود توجه کند. روش‌های طبیعی کنترل باروری در صورت رعایت دقیق، تا حدود 76 درصد موثر هستند.

کاندوم 

کاندوم برای پیشگیری از بارداری

کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که از شما در برابر بسیاری از STIها محافظت می‌کند و همچنین از بارداری جلوگیری می‌نماید. این وسیله پیشگیری از بارداری می‌تواند در صورت تمایل استفاده شود، فاقد هورمون است و می‌توان به راحتی آن را با خود حمل کرد و در انواع مردانه و زنانه وجود دارد.

کاندوم‌های مردانه نازک هستند و روی آلت تناسلی کشیده می‌شوند و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می‌کنند و از جا به جایی و عبور مایعات جنسی بین افراد درگیر در رابطه جنسی، جلوگیری می‌کنند. کاندوم زنانه درست قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می‌گیرد. بر اساس تجربیات معمول افراد، کاندوم زنانه به اندازه کاندوم لاتکس مردانه موثر نیست و ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید.

 • جوانب مثبت استفاده از کاندوم این است که بهترین محافظت در برابر STI را به همراه دارد؛ در صورت تمایل می‌توان از آن استفاده کرد؛ و فاقد هورمون است.
 • و یکی از معایب آن این است که برخی از افراد به کاندوم لاتکس حساسیت دارند.

قرص ضد بارداری خوراکی 

قرص ضد بارداری خوراکی برای پیشگیری از بارداری

قرص ضد بارداری، قرص کوچکی است که یک بار در روز مصرف می‌شود. قرص‌های ضد بارداری خوراکی رایج‌ترین روش پیشگیری از بارداری هستند که توسط زنان استفاده می‌شود. چند نوع مختلف قرص برای انتخاب وجود دارد؛ بنابراین انتخاب قرص مناسب شما بسیار مهم است. قرص‌های ترکیبی، حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند و قرص مینی، تنها حاوی یک هورمون، یعنی هورمون پروژستین است. این قرص می‌تواند فواید بسیاری به همراه داشته باشد؛ اما به خاطر داشتن مصرف به موقع آن ضروری است.

 • مزایای مصرف قرص عبارتند از: در صورت استفاده صحیح بسیار موثر هستند؛ رابطه جنسی انتخابی و آزادانه را امکان پذیر می‌کنند و رابطه جنسی را قطع نمی‌کنند. حتی ممکن است برخی از قرص‌ها، دوره‌های سنگین و دردناک عادت ماهیانه را بهبود ببخشند و یا ممکن است تأثیر مثبتی بر آکنه داشته باشند.
 • عوارض منفی عبارتند از: فراموش کردن زمان مصرف قرص به این معنا است که به همان اندازه قبل موثر نخواهد بود. قرص فقط توسط خانم‌ها قابل استفاده است. این قرص‌ها برای زنانی که نمی‌توانند از محصولات ضد بارداری حاوی استروژن استفاده کنند، مناسب نیست. در مقابل STI از شما محافظت نمی‌کند.

این قرص، فقط با گرفتن نسخه از پزشک متخصص در دسترس است. بنابراین برای تهیه آن باید به پزشک مراجعه کنید.

دستگاه داخل رحمی (IUD) 

دستگاه داخل رحمی (IUD) برای پیشگیری از بارداری

این دستگاه کوچک و T شکل، از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده و توسط یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی آموزش دیده، در داخل رحم زنان نصب می‌شود. این دستگاه، یک روش پیشگیری از بارداری طولانی مدت و برگشت پذیر است که بسته به نوع آن، می‌تواند برای سه تا ده سال، در محل خود باقی بماند و کاربرد داشته باشد.

برخی از IUDها حاوی هورمون‌هایی هستند که برای جلوگیری از بارداری، به تدریج ترشح می‌شوند. IUD همچنین می‌تواند یک روش پیشگیری از بارداری اضطراری موثر باشد؛ البته در صورتی که ظرف پنج روز (120 ساعت) پس از رابطه جنسی محافظت نشده، توسط متخصص بهداشت و درمان نصب شود.

IUDهای حاوی مس، 99٪ موثر هستند و IUD هایی که حاوی هورمون هستند 99.8٪ موثر می‌باشند. بنابراین شما به همان اندازه که ممکن است با یک روش پیشگیری از بارداری محافظت شوید، با این روش نیز در برابر بارداری محافظت خواهید شد.

 • موارد منفی عبارتند از: خونریزی و لکه بینی نامنظم در شش ماه اول استفاده رخ می‌دهد. برای نصب و در آوردن دستگاه، به کمک یک متخصص ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی احتیاج است. IUD در برابر STI از شما محافظت نمی‌کند.

ایمپلنت پیشگیری از بارداری 

ایمپلنت پیشگیری از بارداری برای پیشگیری از بارداری

در این روش، یک میله کوچک و انعطاف پذیر در زیر بازوی زن قرار داده می‌شود و نوعی هورمون پروژسترون را آزاد می‌کند. این هورمون مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان، و ضخیم شدن موکوس دهانه رحم می‌شود و به این ترتیب ورود اسپرم به رحم را دشوار می‌سازد. در کاشت ایمپلنت، برای جاگذاری و برداشتن میله به یک عمل جراحی کوچک با استفاده از بی حسی موضعی احتیاج است و باید بعد از سه سال تعویض شود.

 • مزایای کاشت ایمپلنت عبارتند از: افراد را وادار به متوقف کردن رابطه جنسی نمی‌کند و یک گزینه پیشگیری از بارداری با ماندگاری طولانی مدت و برگشت پذیر است.
 • موارد منفی شامل موارد زیر است: برای نصب و در آوردن ایمپلنت به کمک یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی احتیاج است. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا، خونریزی نامنظم وجود داشته باشد. در برابر STI از شما محافظت نمی‌کند.

تزریق ضد بارداری

تزریق ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری

این تزریق شامل یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژسترون است. این ماده به باسن یا بازوی خانم‌ها تزریق می‌شود و طی 12 هفته آینده، این هورمون به آرامی در جریان خون شما آزاد می‌شود.

 • جوانب مثبت: تزریق تا سه ماه طول می‌کشد. بسیار موثر است آزادی در داشتن رابطه جنسی را ممکن می‌سازد و رابطه جنسی را قطع نمی‌کند.
 • موارد منفی: تزریق ممکن است باعث پریود نشدن یا خونریزی نامنظم شود. این امر مستلزم پیگیری تعداد ماه‌های استفاده از این تزریق‌ها است. تزریق از شما در مقابل STI محافظت نمی‌کند.

قرص ضد بارداری اضطراری (قرص‌های صبح روز بعد) 

قرص ضد بارداری اضطراری (قرص‌های صبح روز بعد) برای پیشگیری از بارداری

در صورت عدم استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری، پاره شدن کاندوم در حین رابطه جنسی یا تجاوز جنسی به زن، می‌توان برای جلوگیری از بارداری، از قرص اضطراری پیشگیری از بارداری استفاده کرد.

اگرچه گاهی اوقات این قرص‌ها، قرص Morning After یا «قرص‌ صبح روز بعد» نامیده می‌شوند، اما در واقع می‌توانند تا پنج روز بعد از رابطه جنسی محافظت نشده، موثر باشند. هرچه این قرص‌ها زودتر مصرف شوند، موثرتر هستند. اگر در سه روز اول پس از رابطه جنسی، این قرص مصرف شود؛ از حدود 85٪ از حاملگی‌های پیش بینی شده جلوگیری می‌کند.

این قرص، حاوی دوزهای خاصی از هورمون‌های زنانه است. هر خانمی می‌تواند قرص جلوگیری از بارداری اورژانسی مصرف کند؛ حتی کسانی که نمی‌توانند قرص‌های ضد بارداری خوراکی دیگر را مصرف کنند. این دارو را می‌توان از داروخانه، بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

عوارض جانبی شایع قرص‌های پیشگیری از بارداری اورژانسی شامل حالت تهوع و استفراغ است و ممکن است دوره بعدی عادت ماهیانه شما زودرس یا با تأخیر باشد. وسایل پیشگیری از بارداری اضطراری از شما در مقابل STI محافظت نمی‌کنند.

حلقه ضد بارداری 

حلقه ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری

این روش، شامل استفاده از یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر است که به طور مداوم هورمون‌هایی را در بدن شما آزاد می‌کند. این حلقه توسط خانم‌ها در واژن جا سازی می‌شود. این حلقه به مدت سه هفته در جای خود باقی می‌ماند و سپس آن را بر می‌دارید. یک هفته استراحت می‌کنید و سپس یکی دیگر را وارد واژن می‌کنید. این حلقه، هورمون‌های استروژن و پروژسترون آزاد می‌کند. این هورمون‌ها، همان هورمون‌هایی هستند که در قرص‌های ترکیبی ضد بارداری خوراکی استفاده می‌شوند، اما در دوز کمتری هستند.

 • مزایا عبارتند از: خودتان می‌توانید حلقه را به واژن وارد کرده و سپس بردارید. این روش پیشگیری از بارداری، عوارض جانبی کمی دارد؛ امکان کنترل دوره‌های قاعدگی را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد قدرت باروری شما با برداشتن حلقه به سرعت بازگردد.
 • موارد منفی شامل موارد زیر است: برای زنانی که نمی‌توانند از وسایل پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده کنند، مناسب نیست. باید به یاد داشته باشید که در زمان مناسب آن را تعویض کنید. این حلقه در برابر STI از شما محافظت نمی‌کند.

دیافراگم 

دیافراگم برای پیشگیری از بارداری

دیافراگم، یک شئ گنبدی شکل سیلیکونی نرم و کوچک است که برای جلوگیری از ورود اسپرم به رحم در داخل واژن قرار می‌گیرد. دیافراگم مانند کاندوم، بین اسپرم مرد و تخمک زن یک مانع فیزیکی ایجاد می‌کند.

دیافراگم باید حداقل شش ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود بماند. بعد از شش ساعت اما نه بیشتر از 24 ساعت بعد از رابطه جنسی باید آن را بیرون بیاورید و تمیز کنید.

 • برخی از نکات مثبت: می‌توانید از دیافراگم مشابه بیش از یک بار استفاده کنید و اگر مراقب آن باشید می تواند تا دو سال دوام بیاورد.
 • برخی از موارد منفی: استفاده از دیافراگم می‌تواند به تمرین احتیاج داشته باشد و برای استفاده از آن، لازم است ساعت‌های ورود آن به واژن را دنبال کنید. دیافراگم در صورت استفاده صحیح، نسبتاً خوب عمل می‌کند؛ اما نه به اندازه قرص، ایمپلنت پیشگیری از بارداری یا IUD.

عقیم سازی 

عقیم سازی برای پیشگیری از بارداری

عقیم سازی، فرایند از بین بردن کامل توانایی تولید مثل بدن از طریق جراحی تهاجمی باز یا جراحی‌ با حداقل تهاجم است. این عمل، یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است و برای افرادی مناسب است که مطمئن هستند هرگز بچه نمی‌خواهند یا فرزند دیگری نمی‌خواهند. عقیم سازی برای زنان و مردان در دسترس است و در بیمارستان، با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

اگر به فکر عقیم سازی هستید، مواردی که باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید شامل دلایل شما برای عقیم سازی، اینکه آیا ممکن است روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری مناسب‌تر باشند؟ و یا هر گونه عوارض جانبی، خطرات و عوارض این روش، می‌باشد.

از آنجا که عقیم سازی می‌تواند دائمی باشد، فقط برای افرادی مناسب است که قطعاً نمی‌خواهند در آینده بچه دار شوند یا فرزند دیگری داشته باشند.

چه زمانی آزمایش بارداری انجام دهید؟ 


اگر زن به حامله بودن خود مشکوک باشد، می‌تواند تست بارداری انجام دهد، خصوصاً اگر روش معمول پیشگیری از بارداری او، اخیراً با شکست روبرو شده باشد.

علائم بارداری عبارتند از:

 • یک دوره عادت ماهیانه از دست رفته یا تاخیر در عادت ماهیانه
 • بزرگ شدن یا حساس شدن سینه‌ها
 • خستگی
 • افزایش ادرار
 • حالت تهوع
 • استفراغ

تست‌های بارداری خانگی گران نیستند و در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های کالای پزشکی موجود هستند. بهتر است نتایج آن‌ها، توسط پزشک تأیید شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس