واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم

واکسن HPV (گارداسیل) از بدن ما در برابر چندین سویه از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) محافظت می‌کند. HPV می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان، سرطان مقعد و آلت تناسلی در مردان و زگیل تناسلی در هر دو جنس شود. بهتر است قبل از اولین رابطه جنسی واکسن بزنید، زیرا این بدان معناست که شما قبل از اولین بار در معرض HPV محافظت می‌شوید. البته در صورت برقراری رابطه جنسی، هنوز هم می‌توانید از این واکسن بهره‌مند شوید.

HPV چیست؟ 


ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شایع‌ترین عفونت منتقله از راه جنسی است. در بسیاری از موارد، عفونت هیچ علائمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی و حتی منجر به سرطان های دستگاه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم (دومین نوع شایع سرطان در زنان جوان) شود.

HPV در طی تماس جنسی منتقل می‌شود. عفونت اغلب به دلیل پاسخ ایمنی بدن شما به خودی خود برطرف می‌شود. با این حال، در برخی موارد، عفونت ادامه دارد و مورد توجه قرار نمی‌گیرد که در این موارد، می‌تواند منجر به ضایعات سرطانی شود. HPV شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم است و عفونت با انواع خاصی از HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

استفاده از کاندوم خطر ابتلا به HPV را کاهش می‌دهد. با این حال، کاندوم 100٪ در جلوگیری از عفونت HPV موثر نیست زیرا ویروس می‌تواند روی پوست در کل ناحیه دستگاه تناسلی وجود داشته باشد.

واکسن HPV چیست؟ 


واکسن HPV چیست؟

واکسن HPV به عنوان بخشی از برنامه واکسیناسیون NHS به کودکان بین 12 تا 13 سال ارائه می‌شود اما برای مردان و زنان نیز تا 45 سالگی توصیه می‌شود تا از آن‌ها در برابر این بیماری‌ها محافظت کند. هر کس تا سن 25 سالگی واجد شرایط دریافت واکسن به صورت رایگان در NHS است.

واکسن گارداسیل از انواع HPV  6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 محافظت می‌کند. نوع 6 و 11 باعث 90٪ زگیل‌های تناسلی می‌شوند. زگیل تناسلی توده خوش خیمی است که در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. خطرناک نیست اما باید تحت درمان قرار بگیرد و همچنین می‌توانید آن را به سایر شرکای جنسی خود نیز منتقل کنید. وقتی که به این ویروس آلوده شدید، ممکن است در تمام طول زندگی خود ناقل باشید. زگیل‌ها در هر مرحله از زندگی ممکن است عود کنند، به خصوص اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده باشد. نوع 16 و 18 (و موارد دیگر) علت اصلی سرطان دهانه رحم در زنان هستند و همچنین با سرطان واژن، گلو، آلت تناسلی و مقعد همراه هستند.

HPV یک عفونت بسیار شایع است و بیش از سه چهارم زنان فعال جنسی در دوره‌ای از زندگی خود به این عفونت مبتلا می‌شوند.

واکسن گارداسیل برای چه کسانی است؟ 


واکسن گارداسیل برای چه کسانی است؟

کلینیک‌های سلامت Superdrug خدمات واکسیناسیون مناسبی را برای زنان و مردان انجام می‌دهند. اگر مایل به شروع دوره واکسن HPV یا تکمیل دوره‌ای که از مدرسه آغاز شده است، هستید، تا 45 سالگی و در خود ست 25 سال می‌توانید از این خدمات استفاده کنید. برای مردان، واکسیناسیون به جلوگیری از شایع‌ترین علت زگیل تناسلی کمک می‌کند و همچنین از برخی انواع سرطان جلوگیری می‌کند.

تقریباً همه می‌توانند واکسن HPV بزنند. اما این واکسن برای زنان باردار مناسب نیست در صورتی که برای زنان شیرده مشکلی ندارد. ما این واکسن را به مردان و زنان بالای 45 سال ارائه نمی‌دهیم.

اگر به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن حساسیت دارید، نمی‌توانید واکسن گارداسیل بزنید:

  • سدیم کلرید
  • ال-هیستیدین
  • پلی سوربات 80
  • بورات سدیم

این واکسن برای استفاده در کودکان از 9 سالگی مجاز است.

به چند دوز واکسن HPV نیاز دارم؟ 


واکسن HPV شامل دو یا سه دوز است که با تزریق دریافت می‌شود. تعداد دوزهای مورد نیاز به سن شما بستگی دارد.

کودکان زیر 15 سال به دو دوز نیاز دارند. دوز دوم باید 5 تا 13 ماه پس از دوز اول دریافت شود.

اگر 15 سال سن یا بیشتر دارید، برای محافظت به دو دوز نیاز دارید. دوز دوم باید حداقل یک ماه پس از اولین نوبت تزریق شود. دوز سوم باید حداقل سه ماه پس از دوز دوم داده شود. هر سه دوز باید در طی یک سال تجویز شود.

واکسن HPV چگونه تزریق می‌شود؟ 


واکسن HPV چگونه تزریق می‌شود؟

واکسن HPV به صورت تزریق دریافت می‌شود. تزریق در قسمت فوقانی بازو انجام می‌شود. اگرچه واکسن معمولاً به راحتی تحمل می‌شود، اما ممکن است قرمزی و درد در محل تزریق ایجاد شود.

آیا می‌توانم بدون واکسن گارداسیل با خیال راحت رابطه جنسی برقرار کنم؟ 


کاندوم می‌تواند از ابتلا به HPV در هنگام رابطه جنسی با افراد آلوده جلوگیری کند اما به اندازه واکسیناسیون قابل اعتماد نیست.

دانشمندان اظهار داشتند که “بیشتر عفونت‌های HPV دهانه رحم بدون علامت است و بیش از 90٪ از عفونت‌های تشخیص داده شده طی 2 سال از بین می‌روند.” پزشکان توصیه می‌کنند که همیشه، حتی پس از دریافت واکسن، رابطه جنسی ایمنی داشته باشید زیرا این واکسن از عفونت‌های منتقله از راه جنسی محافظت نمی‌کند.

در مورد غربالگری دهانه رحم (آزمایش پاپ اسمیر) چطور؟


فراموش نکنید که حتی پس از واکسیناسیون نیز باید به آزمایش غربالگری دهانه رحم (آزمایش اسمیر) خود ادامه دهید. اگر علائمی دارید که نگران آن هستید، مانند خونریزی غیرطبیعی، توصیه می‌شود در اسرع وقت به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

آیا مردان باید واکسن HPV بزنند؟


HPV با انواع خاصی از سرطان آلت تناسلی و گلو و همچنین زگیل‌های تناسلی در ارتباط است. واکسن خطر ابتلا به این نوع سرطان را کاهش می‌دهد، و همچنین از شما در برابر زگیل دستگاه تناسلی که یک بیماری منتقله جنسی بسیار شایع است، محافظت می‌کند. مردان نیز مانند زنان، بهتر است در مراحل اولیه زندگی خود واکسینه شوند، قبل از اینکه به انواع HPV آلوده شواد. NHS واکسیناسیون رایگان را به همه نوجوانان 12 و 13 ساله در مدرسه ارائه می‌دهد. کسانی که واکسیناسیون HPV را در مدرسه انجام نداده‌اند، می‌توانند واکسنیناسیون خود را تا 25 سالگی انجام دهند.

اگر قبلا رابطه جنسی داشته باشیم، واکسن HPV می‌تواند مفید باشد؟ 


بله. حتی اگر قبلاً به یک نوع ویروس HPV مبتلا شده باشید، باز هم می‌توانید از مزایای واکسن گارداسیل بهره‌مند شوید زیرا این واکسن می‌تواند شما را از سایر سویه‌هایی که هنوز به آن مبتلا نشده‌اید، محافظت کند. با این حال، هیچ یک از واکسن‌ها نمی‌توانند عفونت HPV موجود را درمان کنند. واکسن‌ها شما را در برابر گونه‌های خاصی از HPV که قبلاً در معرض آن قرار نگرفته‌اید محافظت می‌کنند.

عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟ 


واکسیناسیون HPV می‌تواند در برخی بیماران عوارض جانبی موقت ایجاد کند. عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد، تب، حالت تهوع و سرگیجه است. همچنین ممکن است در محل تزریق مقداری قرمزی، تورم، خارش، کبودی یا قرمزی مشاهده کنید.

همانند سایر واکسن‌ها، ممکن است از شما خواسته شود که پس از تزریق 15 دقیقه در کلینیک بمانید.

اگر در گروه سنی توصیه شده برای واکسن نباشم، برای محافظت از خود در برابر سرطان دهانه رحم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ 


HPV از طریق تماس جنسی – دهان، واژن یا مقعد منتشر می‌شود. برای محافظت از خود در برابر HPV ، هر وقت رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید. علاوه بر این، سیگار نکشید. سیگار کشیدن خطر سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

برای تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه، در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های سرطان دهانه رحم مانند خونریزی واژن پس از رابطه جنسی، بین قاعدگی یا بعد از یائسگی، درد لگن، یا درد در هنگام رابطه جنسی، برای انجام آزمایشات پاپ آزمایش منظم از 21 سالگی به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره دکتر سولماز محمدی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري

Call Now Buttonمشاوره و تماس