استرس و شانس حاملگی

استرس ممکن است روی شانس حامله شدن شما تاثیر بگذارد

0 66

نقش استرس در بارداری چیست؟ آیا واقعا استرس شانس حامله شدن را کاهش می دهد؟ آیا استرس مرد نیز روی شانس بارداری زوجین تاثیر دارد؟ تحقیقات در این مورد چه می گوید؟ اینها سئوالاتی است که در مورد نقش استرس در بارداری مورد بحث قرار می گیرد.

در این مقاله می خوانیم:

استرس و بارداری

مطالعات نشان داده است زنان دارای سطوح بالای هورمون های وابسته به استرس (هورمون هایی که در وضعیت استرس افزایش می یابند) شانس کمتری برای لقاح و حاملگی دارند.

حالا شواهد عملی برای حمایت از این باور مورد قبول عامله وجود دارد که استرس می تواند با باروری تداخل داشته باشد.

در یک مطالعه اخیر مشخص شده است زنانی که سطوح بالای آنزیم آلفا-آمیلاز دارند، که یک آنزیم وابسته به استرس است، به احتمال خیلی کمی می توانند باردار شوند.

در این تحقیق که اولین پژوهش از این نوع است، پیشنهاد شده که اساس فیزیولوژیک این عقیده علمی است که استرس می تواند شانس حامله شدن زن را کاهش دهد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

استرس بیشتر، حاملگی کمتر

محققان موسسه ملی سلامت و بهداشت دانشگاه آکسفورد انگلستان ۷۲۴ زنی که سعی داشتند در طی شش ماه حامله شوند را مورد بررسی قرار دادند. هیچکدام از زنان شرکت کننده در مطالعه تاریخچه نازایی و مشکلات باروری نداشتند و همگی در منزل سیکل ماهانه قاعدگی خود را ردگیری و ثبت می کردند.

در ششمین روز هر سیکل قاعدگی ماهانه، زنان نمونه بزاق خود را برای ازمایش آلفا-آمیلاز و هورمون استرس دیگری به نام کورتیزول به آزمایشگاه می دادند.

سطح کورتیزول به نظر می رسد که روی لقاح در طی شش روز اول سیکل قاعدگی که به احتمال بیشتری حاملگی رخ می دهد، تاثیری نداشته باشد. اما درصد حاملگی زنانی که سطح بالای آلفا آمیلاز داشتند نسبت به زنانی که سطح پایین تری از آلفا-آمیلاز بزاقی داشتند به سختی به ۱۲% آنها در طی هر سیکل می رسید.

این مطالعه توسط لوئیس و همکاران در سال ۲۰۱۰ انجام شده است. آنها نتیجه گرفتند: استرس به طور چشمگیری احتمال لقاح را در هر روز سیکل در پنجره باروری کاهش می دهد. استرس تاثیر خود بر بارور شدن را از طریق مسیر سمپاتیک مدولار اعمال می کند.

استرس ممکن است موجب کند شدن حرکت تخمک شود

آلفا-آمیلاز آنزیمی است که از دیرباز می دانیم که به بدن در هضم نشاسته کمک می کند. اما اخیرا مشخص شده که این آنزیم یکی از نشانگرهای تحت استرس بودن افراد است (به نقل از باک لوئیس آلمانی از موسسه ملی سلامت بچه و تکامل انسانی یونیک کندی).

آلفا-آمیلاز زمانی ترشح می شود که سیستم عصبی ترکیباتی به نام کاته کولامین را در پاسخ به واکنش های استرسی «مبارزه یا فرار» تولید می کند.

این محققان میگویند: شواهدی در دست است که کاته کولامین ها در پاسخ به استرس ترشح می شوند و جریان خون را کند می کنند، که خود موجب کند شدن عبور تخمک بارور شده به رحم می شود.

این بدین معنی است که تخمک بارور به موقع برای جایگذاری در رحم به رحم نمی رسد. هرچند این فرضیه هنوز در مراحل اولیه است، اما دانشمندان در حال مطالعه این پروسه برای تخفیف اثرات پاسخ استرسی در باروری هستند.

هدف تعیین تاثیر استرس بر شکست حاملگی بخاطر بالا رفتن سطح هورمون های استرسی است، شاید بتوان با رفع استرس نرخ حاملگی را بالا برد. هرچند می دانیم تغییر سبک زندگی و تغذیه و زندگی آرام به تقویت باروری می انجامد.

یافته های این مطالعه از این واقعیت حمایت می کند که کاهش استرس کاری یا در منزل به زنان کمک میکند به باروری و حاملگی برسند. هرچند یافته های تجربی حاصل از مقایسه حاملگی در تعطیلات و مرخصی نسبت به حاملگی های حین سرکار رفتن نیز از این واقعیت حمایت می کند. زیرا نرخ حاملگی در حین تعطیلات و مرخصی از زمان فعالیت شغلی بالاتر است.

به هر حال ریلکسیشن و زندگی بدون تشنج برای هیچ زوج یا انسانی مضر نیست. بهتر است زنان سطح استرس خود را کنترل کنند و به کاهش استرس مردان خود کمک کنند. زیرا سطح استرس مرد و زن هر دو بر نرخ باروری آنها موثر است.

اگر استرس زیادی را تجربه می کنید، انسان مضطربی هستید، مدتی است تلاش دارید باردار شوید و بعد از شش ماه موفقیتی نداشته اید، حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشاوره کنید.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان با متخصص زنان و زایمان دکتر سولماز محمدی در شیراز می‌توانید با شماره روبرو تماس حاصل فرمایید. 09170836882

خلاصه بحث تاثیر استرس در بارداری

تحقیقات و تجارب قبلی نشان می دهد که استرس زن یکی از موانع بارداری وی است. همچنین استرس مرد نیز روی بارداری زوجین تاثیر دارد. اگر بدنبال حاملگی سریع هستید، می خواهید شانس باروری خود را بالا ببرید، بهتر است زندگی آرام و بدون استرسی برای خود فراهم کنید.

عوامل منجر به استرس را حذف کنید، سطح تغذیه خود و ورزش خود و همسرتان را بالا ببرید، مواد معدنی و ویتامین کافی مصرف کنید، در زمان مناسب به مقاربت جنسی بپردازید تا هرچه سریعتر به هدف حامله شدن دست یابید.

منابع

  1. Louis, G.M.B. Fertility and Sterility, September 2010; online edition. Fertil Steril. 2011 Jun;95(7):2184-9. doi: 10.1016/j.fertnstert.2010.06.078. Epub 2010 Aug 5
  2. Germane Buck Louis, PhD, director, National Institute of Child Health and Human Development Division of Epidemiology, Statistics and Prevention Research, Bethesda, Md.
  3. Cecilia Pyper, MB, BS, National Perinatal Epidemiology Unit, University of Oxford, England. News release, National Institutes of Health.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.